Προς το περιεχόμενο

Ταμείο Επικουρικής Κεφαλαιοποιητικής Ασφάλισης (ΤΕΚΑ) ή ΕΦΚΑ , τι συμφέρει;


SilentVoice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αναφορά σε κείμενο

Για τους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας, το  νέο Ταμείο Επικουρικής Κεφαλαιοποιητικής Ασφάλισης (ΤΕΚΑ),  θα αντικαταστήσει την υφιστάμενη επικουρική ασφάλιση.

Πιο συγκεκριμένα:

Όσοι ξεκίνησαν  να εργάζονται  για πρώτη φορά ως μισθωτοί από 1.1.2022, υπάγονται  στο ΤΕΚΑ για την επικουρική ασφάλιση.

Επιπλέον, από 1.1.2023 έως 31.12.2023, όσοι είναι  ήδη ασφαλισμένοι στον κλάδο επικουρικής ασφάλισης του e-ΕΦΚΑ και γεννημένοι από 1.1.1987 και μετά, θα έχουν τη δυνατότητα να αλλάξουν ταμείο επικουρικής ασφάλισης και να μεταβούν στο ΤΕΚΑ.

Οι επαγγελματίες της ηλικιακής ομάδας κάτω των 35 ετών, είναι σημαντικό να ενημερωθουν για το τί είναι το ΤΕΚΑ και  πως λειτουργεί  και αν θα αποφασίσετε (όσοι είναι στο e ΕΦΚΑ) αν θα μεταβουν σε αυτό ή όχι.

Το ερώτημα μου απευθύνεται κυρίως στους μισθωτούς που είναι γεννημένοι απο 1/1/1987  και αν τελικά αποφάσισαν ή να βοηθήσουμε να αποφασίσει κανείς αν τελικά αυτή η μετάβαση μας συμφέρει ή είναι 'ρίσκο'.

Ανοιξα το θέμα, για να συγκεντρώσουμε πληροφορίες και απόψεις, ώστε να γίνει πιο κατανοητό σε όλους και να αποφασίσω και εγώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι υποχρεωτικο για οποιον πρωτο-ασφαλιζεται...αρα εκει θες δεν θες δεν εχει σημασια....
για τους λιγο πιο παλιους το κατα ποσο συμφερει κανεις δεν ξερει....ανετα μπορω να δω στον οριζοντα νεο σκανδαλο σε Χ χρονια,
αφου αλλωστε εισαι στην Ελλαδα και οχι σε καμια ευρωπαικη χωρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συνεχίζει να είναι επίκαιρο αυτό. Αν έχει βρει κάποιος πληροφορίες/πηγές ώστε να διαβάσουμε και να μάθουμε περισσότερα, ας τις μοιραστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ισχύει ότι έχει ενδιαφέρον αν κάποιος γνωρίζει παραπάνω, έστω που μπορούμε να απευθυνθούμε. Από ότι έχω καταλάβει ίσως να μην έχει βγει καν ακόμα συγκεκριμένο επενδυτικό πλάνο ή τουλάχιστον δεν έχει δημοσιευτεί κάτι.

Εχετε καταλάβει αν οι κάτω των 35 μπορούν να αποφασίσουν μέχρι τέλος του 23 ή μέχρι να κλείσουν τα 35; Δλδ εγώ που έχω γεννηθεί Μάρτιο θα μπορώ να αποφασίσω μέχρι τότε ή μέχρι τέλος του χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα δεν υπάρχει λόγος αν έχεις την επιλογή να μην πας στον ΤΕΚΑ.

Με τις ίδιες εισφορές έχεις:

1. Θεωρητικά μεγαλύτερη διαφάνεια στο ποσά χρήματα έχεις και που βρίσκονται.

2. Θα είναι το ταμείο του μέλλοντος όποτε θα είσαι επίκαιρος και δεν θα τρέχεις να δεις τι γίνεται με το παλιό επικουρικό του ΕΦΚΑ

3. Υποτίθεται είναι σε ατομικό λογαριασμό όποτε δεν μπορούν να φαγωθούν (δεν νομίζω ότι ισχύει πρακτικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι κι εγώ σε αυτούς κάτω των 35 που θα ήθελαν να υπαχθούν προαιρετικά στο ΤΕΚΑ. Εώς τώρα δεν είχα υποχρέωση για επικουρική ασφάλιση στον e-EFKA ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Έκανα αίτηση στο be.teka.gov.gr στην αρχή του έτους και μου εμφάνισε μήνυμα πως εγκίθηκε και από 1η Μαρτίου υπάγομαι στο ΤΕΚΑ. Παρόλα αυτά, στο ειδοποιητήριο ασφαλιστικών εισφορών για τον Μάρτιο που εκδόθηκε τέλη Απριλίου στο e-EFKA δε βλέπω καμία εισφορά για επικουρική ασφάλιση, ούτε δυνατότητα επιλογής ασφαλιστικής κατηγορίας για επικουρική. Επίσης δεν έχω πρόσβαση στο MyTEKA για να δω κάτι παραπάνω.

Αποφάσισα να στείλω email στο helpdesk σήμερα ([email protected]) μήπως και βγει κάποια άκρη.

Άλλη αίτηση για προαιρετική υπαγωγή πέρα από το be.teka.gov.gr δεν έχω βρει στο site τους. Στο QA αναφέρεται η περίπτωση μου άλλα η υπηρεσία που περιγράφουν είναι άφαντη:

Αναφορά σε κείμενο

Πώς μπορώ να υπαχθώ προαιρετικά στο ΤΕΚΑ;

Ηλεκτρονική υπηρεσία «Προαιρετική υπαγωγή στο ΤΕΚΑ», η οποία απευθύνεται σε μη μισθωτούς (αυτοαπασχολούμενους υγειονομικούς, αγρότες, ελευθέρους επαγγελματίες) που δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής  στον κλάδο επικουρικής του e-ΕΦΚΑ. Η ηλεκτρονική υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη τον Μάρτιο του 2023.

Εάν γνωρίζει κάνεις κάτι παραπάνω ας πατήσει μια φωνή. Thanks!

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, μιας και άνοιξα και το νήμα, θα πω οτι θα περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο-Οκτώμβριο να δω τι θα γίνει με την νέα κυβέρνηση και πως θα το διαχειριστεί. Οπότε ίσως τότε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες ή να έχουν αλλάξει τα σενάρια πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Αποφάσισα να στείλω email στο helpdesk σήμερα ([email protected]) μήπως και βγει κάποια άκρη.

Πήρα απάντηση από το helpdesk (!) στην οποία μου ανέφεραν πως η υπηρεσία προαιρετικής υπαγωγής (δηλαδή όσων δεν έχουν ήδη επικουρική ασφάλιση και θελουν να μπουν στο ΤΕΚΑ) δεν έχει ξεκινήσει ακόμη τη λειτουργία της και αναμένεται "το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα".

Επεξ/σία από lephleg
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ot.gr/2023/05/10/forologia/ergasiaka-asfalistika/i-diarkis-prosarmogi-tou-asfalistikou-apantisi-sti-dimografiki-giransi/

επεσα σε αυτο το αρθρο τωρα, το παραθετω σε περιπτωση που βοηθησει στη συζητηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η λειτουργία της ηλεκτρονικής υπηρεσίας  για την  υπαγωγή στην ασφάλιση του ΤΕΚΑ των μη μισθωτών ασφαλισμένων που απασχολούνται σε κλάδους όπου μέχρι σήμερα δεν υπήρχε υποχρέωση υπαγωγής στην επικουρική ασφάλιση, είναι στο τελικό στάδιο ολοκλήρωσης και αναμένεται να είναι διαθέσιμη το μήνα Σεπτέμβριο."

Επεξ/σία από lephleg
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, με ενημέρωσαν μέσω email (!!) από το helpdesk πως η πλατφόρμα άνοιξε σήμερα.

Δυστυχώς στο λογαριασμό μου βγάζει κάποιο σφάλμα και δε μπορώ να υποβάλω ακόμη. Εάν τα καταφέρει κάποιος ας μας δώσει ένα σήμα.

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ που δοκίμασα βγάζει στο τέλος "Άγνωστο σφάλμα". Καλά δεν τα δοκιμάζουν πριν τα κάνουν release?

Edit: Φαίνεται να το διόρθωσαν. Γράφτηκα. Στο myteka δεν μπορώ να συνδεθώ πάντως λέει οτι δεν ανήκω εκεί. Στο efka εμφάνισε τώρα και άλλη κατηγορία με εισφορές τεκα.

Επεξ/σία από jimdem582
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμενη περιπτωση και απορια

Εγω λογω θανατου της μητερας μου λαμβανω συνταξη χειριας και ο ασφαλιστηκος μου φορεας ειναι ο εφκα

Αν αλλαξω σε ΤΕΚΑ θα υπαρχει καποιο προβλημα με τη καταβολη της ή δεν επιρεαζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o τεκα ειναι ταμειο που θα σε πληρωσει αφου βγεις σε συνταξη και αφου του τα εχεις ηδη σκασει....δεν νομιζω πως επηρεαζει καπου την περιπτωση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...