Προς το περιεχόμενο

To iCloud.com της Apple επανασχεδιάζεται με την παρουσία widgets


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

Παρόλο που έχω Android και θα παραμείνω στα Android, ζηλεύω το icloud,wallet και το iMessage με το facetime απο Apple

Δοκίμασε κάποιο iPad…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Μπορεί το κινητό μου να είναι Android (και εκεί θα μείνει) αλλά το iPad Pro M1 Δεν το αλλάζω για κανένα Android ταμπλετ…

Καλύτερα να το έκανες ανάποδα! iPhone για κινητό και android για ταμπλετ/δουλειά!

εξαρτάται βέβαια και τι χρήση κάνει ο καθένας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, polaki είπε

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο περιμένω και εγώ. 

Και νομίζω αυτό είναι το selling point του Dropbox, και ο λόγος που ακόμα υπάρχει. 

Ακόμα και το OneDrive που έχω μέσω Office, δεν σε αφήνει να ανεβάσεις φακέλους που είναι σε εξωτερικό δίσκο.

Αν οι υπηρεσίες αυτές επιτρέψουν το selective sync, ελάχιστος κόσμος πλέον θα έχει λόγο να μεινει στο Dropbox. 

Τι εννοείς με αυτό: "δεν σε αφήνει να ανεβάσεις φακέλους που είναι σε εξωτερικό δίσκο."

Εγώ το OneDrive το χω σεταρει στον δεύτερο σκληρό που έχω στο pc.

Επίσης κάνεις όποιον φάκελο διαλαξεις sync. 

το OneDrive αν το συνδιάσεις με ομάδες του teams δεν έχει ανταγωνισμό πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, bilya είπε

Τι εννοείς με αυτό: "δεν σε αφήνει να ανεβάσεις φακέλους που είναι σε εξωτερικό δίσκο."

Εγώ το OneDrive το χω σεταρει στον δεύτερο σκληρό που έχω στο pc.

Επίσης κάνεις όποιον φάκελο διαλαξεις sync. 

το OneDrive αν το συνδιάσεις με ομάδες του teams δεν έχει ανταγωνισμό πιστεύω.

Μπορείς να με κατευθύνεις? Όσο και να πάλεψα δεν το κατάφερα. 

Σενάριο: ο main δίσκος του λειτουργού δεν έχει αρκετό χώρο. 

Το OneDrive όμως όταν του πετάω κάτι να το κάνει sync, πάει και το αντιγράφει απ'τον εξωτερικό στον φάκελο OneDrive του OS. 

Πώς το κάνω να ανεβάσει μόνο τα αρχεία, και να ΜΗΝ τα συγχρονίσει στο φάκελο του OS (αλλά και ούτε να τα κατεβάσει αυτόματα στα άλλα devices)? 

Δεν βλέπω καν την επιλογή να του δηλώσω εγώ φάκελο!

image.png.146ae0edbb14c4967778ada6b96f65a4.png 

 

edit: δεν θέλω να κάνω install το onedrive στον εξωτερικό, γιατί τις μισές μέρες είναι powered off. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, polaki είπε

 

Spoiler

image.png.7e2b30b724d7e85b1b29a6cda2fc8d35.png

για να διελαξεις ποιους φακελους συνχορνιζεις πατάς το εικονιδειο κάτω δεξιά-->settings-->account tab-->choose folders--> μετά διαλεγεις τι θες

Το που θα αποθηκευονται τοπικά το οριζεις οταν κανεις setup το account. Αφου βαλεις email στο βγαζει κάτω αριστερά. Αν έχεις ήδη τον λογαριασμό πάτα unilink this pc κ κανε ξανά add to account.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, paredwse είπε

Καλά, το OneDrive το είχα βάλει πριν χρόνια, όταν πρωτο-ενεργοποίησα Office 365... 

... και το ξήλωσα αμέσως. Στο MacOS (τουλάχιστον τότε δηλαδή, δεν έχω εικόνα για αργότερα) είχε εξαιρετικά μεγάλα προβλήματα κατά τον συγχρονισμό, είτε κολλούσε είτε δεν έκανε sync είτε έκανε ό,τι ήθελε. 

Το Dropbox παραμένει, αυτή τη στιγμή, η μοναδική επιλογή μου για αρχεία και backup.

Μέχρι να 'φτιαχτεί' το iCloud. :)

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το sync.com που έχει και encryption και είμαι πολύ ευχαριστημένος 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Καλύτερα να το έκανες ανάποδα! iPhone για κινητό και android για ταμπλετ/δουλειά!

εξαρτάται βέβαια και τι χρήση κάνει ο καθένας! 

Έ όχι στο χρόνια παρατημένο για ταμπλέτες ….που ακόμη μερικά app υποστηρίζουν μόνο portait mode …

είχα αρκετά android tablet…. σαν το iPad κανένα ….σε App Store θες σε ποιότητα και σωστό optimising 

που πήγα και είδα τα android tablet με 120hz και γέλασα….άστο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 hours ago, nikosgalis said:

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το sync.com που έχει και encryption και είμαι πολύ ευχαριστημένος 

Δεν ψάχνω άλλο cloud service. Είμαι χρόνια συνδρομητής στο Dropbox και δεν το αλλάζω παρά μόνο με ένα iCloud στο οποίο θα έχει ενεργοποιηθεί πραγματικό selective sync (σε επίπεδο φακέλων). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2022 στις 1:42 ΜΜ, paredwse είπε

Το iCloud είναι εξαιρετικό... 

... και περιμένω εναγωνίως (εδώ και χρόνια!) να υπάρξει επιτέλους πραγματικό selective sync για να 'μετακομίσω' εκεί από το Dropbox. 

Μέχρι τότε αναγκάζομαι να έχω συνδρομή ΚΑΙ στο Dropbox.

Με όλο το σεβασμό αλλά τι το εξαιρετικό έχει σε σχέση πχ με το Onedrive που σου δίνει ΚΑΙ Selective Sync και ειναι φθηνότερο σε τιμή και δίνει και περαπάνω χώρο και δινει και μαζί το Office 365; :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 hours ago, Volga said:

Με όλο το σεβασμό αλλά τι το εξαιρετικό έχει σε σχέση πχ με το Onedrive που σου δίνει ΚΑΙ Selective Sync και ειναι φθηνότερο σε τιμή και δίνει και περαπάνω χώρο και δινει και μαζί το Office 365; :D 

Κατ’αρχήν, όπως έγραψα και παραπάνω, στο macOS το OneDrive εμένα τουλάχιστον μου παρουσίαζε διάφορα προβλήματα. Κυρίως συγχρονισμού ή, για να το πω ορθότερα, ΜΗ συγχρονισμού.

Δυο-τρεις φορές το εγκατέστησα και ισάριθμες το απεγκατέστησα. 

Επιπλέον, το iCloud (σε αντίθεση με το OneDrive) συγχρονίζει όλα τα settings από εφαρμογές που έχω τόσο στο iPhone όσο και στο iPad και φυσικά τα bookmarks μεταξύ συσκευών. Το ίδιο συμβαίνει και με τους διάφορους υπολογιστές (αν έχεις πάνω από έναν με macOS). 

Και όλα αυτά, χωρίς να εγκατστήσεις τίποτα, το iCloud είναι ενσωματωμένο στο iOS/iPadOS/macOS. 

Νομίζω υπερέχει κατά κράτος από το OneDrive. Τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2022 στις 8:44 ΜΜ, bilya είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.7e2b30b724d7e85b1b29a6cda2fc8d35.png

για να διελαξεις ποιους φακελους συνχορνιζεις πατάς το εικονιδειο κάτω δεξιά-->settings-->account tab-->choose folders--> μετά διαλεγεις τι θες

Το που θα αποθηκευονται τοπικά το οριζεις οταν κανεις setup το account. Αφου βαλεις email στο βγαζει κάτω αριστερά. Αν έχεις ήδη τον λογαριασμό πάτα unilink this pc κ κανε ξανά add to account.

 

Sorry τώρα το είδα. 

Το έκανα αυτό που λες αλλά ΔΕΝ μου εμφανίζει τη δυνατότητα να ανεβάσω φακέλους που δεν είναι ήδη στο 😄

image.png.90155fa94e6bdc8ab41744759af0c4c3.png

 

Δεν θέλω να κάνω επιλογή το E: ως το που θα αποθηκευονται τοπικά, γιατί ο E: είναι εξωτερικός. 

Κοινώς και με απλά λόγια, θέλω ΟΛΟΝ τον E: να τον ανεβάσω στο OneDrive, και δεν έχω βρει τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...