Προς το περιεχόμενο

To iCloud.com της Apple επανασχεδιάζεται με την παρουσία widgets


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple εγκαινίασε τελικά το νέο iCloud.com, με τις εφαρμογές να εμφανίζονται ως πλακίδια (tiles) σε στυλ widget αντί για εικονίδια όπως ίσχυε μέχρι σήμερα. 

Μπορεί οι χρήστες να έχουν συνηθίσει να έχουν πρόσβαση στο iCloud μέσω εγγενών εφαρμογών στο iPhone, iPad ή το Mac τους, αλλά αυτή είναι μια ευπρόσδεκτη αλλαγή για τους χρήστες που χρησιμοποιούν την ιστοσελίδα για να έχουν γρήγορη πρόσβαση σε κάποιες φωτογραφίες, έγγραφα, σημειώσεις και υπενθυμίσεις ή επιθυμούν α διαγράψουν κάποια από τα αρχεία για να ελευθερώσουν χώρο.

Η ιστοσελίδα του iCloud είναι αρκετά χρήσιμη επίσης για όσους χρησιμοποιούν διαφορετικό υπολογιστή στη δουλειά τους ή για όσους έχουν ένα iPhone και ένα φορητό υπολογιστή με Windows. Με τον τρόπο αυτό δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε καμία εφαρμογή για να έχετε πρόσβαση και να επεξεργαστείτε τις σημειώσεις σας από έναν υπολογιστή, αφού όλα μπορούν να γίνουν από την ιστοσελίδα.

Όπως σημειώνει το MacRumors, η εταιρεία δοκιμάζει το νέο σχεδιασμό με τα πλακίδια εφαρμογών εδώ και μερικές εβδομάδες και τώρα τον κάνει διαθέσιμο για όλους τους χρήστες. Ο παλαιότερος σχεδιασμός της ιστοσελίδας iCloud έδειχνε απλώς τα εικονίδια των εφαρμογών στην αρχική σελίδα, ενώ τώρα δείχνει λεπτομέρειες κάτω από τα πλακίδια εφαρμογών, όπως πρόσφατες υπενθυμίσεις, σημειώσεις, έγγραφα, σελίδες και φωτογραφίες. Υπάρχει ακόμη και ένα launcher tile με εικονίδια εφαρμογών για γρήγορη πρόσβαση σε ορισμένες από τις εφαρμογές.

image.png.40dc2f1969d2f638cfb3c58e7caacd07.png

Με το νέο σχεδιασμό, μπορείτε να δημιουργήσετε μια νέα σελίδα εγγράφου, μια υπενθύμιση, μια σημείωση, μια παρουσίαση ή ένα λογιστικό φύλλο κάνοντας κλικ στο εικονίδιο + που βρίσκεται στο μενού, στο πάνω μέρος.

Το grid εικονίδιο στη γραμμή μενού σας επιτρέπει τη γρήγορη πρόσβαση σε εφαρμογές. Φιλοξενεί επίσης επιλογές για τον έλεγχο του αποθηκευτικού σας χώρου και την αλλαγή του συνδρομητικού προγράμματός σας. Τέλος η διάταξη των tiles είναι πλέον προσαρμόσιμη. Όταν κάνετε κλικ στο κουμπί "Customize", θα δείτε τα widgets να κουνιούνται - όπως ακριβώς στο iPhone ή το iPad - ώστε να μπορείτε να τα μετακινήσετε ή να τα αφαιρέσετε.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπεις στο οικοσύστημα της Apple, δεν φεύγεις από αυτό. Είναι απίστευτα καλοδουλεμένο χωρίς προβλήματα. Απλά αυτό που κάνει, το κάνει σωστά χωρίς κολλήματα. Ακόμα και αυτοί που έχουν android μόλις συνηθίσουν την απλότητα του iOS δύσκολα ξαναγυρίζουν πίσω. Ακόμα και το CarPlay ασύρματα δουλεύει απλώς εξαιρετικά.

 

 

Σχετικά με το iCloud μπράβο στην Apple που δεν εφησυχάζεται και προσπαθεί και άλλο να τα αναβαθμίσει. 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το iCloud είναι εξαιρετικό... 

... και περιμένω εναγωνίως (εδώ και χρόνια!) να υπάρξει επιτέλους πραγματικό selective sync για να 'μετακομίσω' εκεί από το Dropbox. 

Μέχρι τότε αναγκάζομαι να έχω συνδρομή ΚΑΙ στο Dropbox.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paredwse είπε

Το iCloud είναι εξαιρετικό... 

... και περιμένω εναγωνίως (εδώ και χρόνια!) να υπάρξει επιτέλους πραγματικό selective sync για να 'μετακομίσω' εκεί από το Dropbox. 

Μέχρι τότε αναγκάζομαι να έχω συνδρομή ΚΑΙ στο Dropbox.

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο περιμένω και εγώ. 

Και νομίζω αυτό είναι το selling point του Dropbox, και ο λόγος που ακόμα υπάρχει. 

Ακόμα και το OneDrive που έχω μέσω Office, δεν σε αφήνει να ανεβάσεις φακέλους που είναι σε εξωτερικό δίσκο.

Αν οι υπηρεσίες αυτές επιτρέψουν το selective sync, ελάχιστος κόσμος πλέον θα έχει λόγο να μεινει στο Dropbox. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cloud της Microsoft και πάλι δεν το φτάνει. 

Το OneDrive τα σπάει τόσο ως Photo Gallery and Photo Manager, όσο και ως File Manager το οποίο και είναι το σημαντικότερο. 

Ας μιλήσω για Microsoft 365 το οποίο Light-years ahead. 

Βασικά δεν είναι κακό. Εγώ απορώ γιατί ο κόσμος χρησιμοποιεί αυτό το φτηνιάρικο της google. 

Η κατάταξη είναι: 1) Microsoft 2) Apple 3) OneDrive, 4) Dropbox, 5) NextCloud, 6) OwnCloud , 7) End-user AWS ....και Ν) Google Cloud  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, polaki said:

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο περιμένω και εγώ. 

Και νομίζω αυτό είναι το selling point του Dropbox, και ο λόγος που ακόμα υπάρχει. 

Ακόμα και το OneDrive που έχω μέσω Office, δεν σε αφήνει να ανεβάσεις φακέλους που είναι σε εξωτερικό δίσκο.

Αν οι υπηρεσίες αυτές επιτρέψουν το selective sync, ελάχιστος κόσμος πλέον θα έχει λόγο να μεινει στο Dropbox. 

 

21 minutes ago, ChownTuen said:

Το cloud της Microsoft και πάλι δεν το φτάνει. 

Το OneDrive τα σπάει τόσο ως Photo Gallery and Photo Manager, όσο και ως File Manager το οποίο και είναι το σημαντικότερο. 

[...] 

Καλά, το OneDrive το είχα βάλει πριν χρόνια, όταν πρωτο-ενεργοποίησα Office 365... 

... και το ξήλωσα αμέσως. Στο MacOS (τουλάχιστον τότε δηλαδή, δεν έχω εικόνα για αργότερα) είχε εξαιρετικά μεγάλα προβλήματα κατά τον συγχρονισμό, είτε κολλούσε είτε δεν έκανε sync είτε έκανε ό,τι ήθελε. 

Το Dropbox παραμένει, αυτή τη στιγμή, η μοναδική επιλογή μου για αρχεία και backup.

Μέχρι να 'φτιαχτεί' το iCloud. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Όταν μπεις στο οικοσύστημα της Apple, δεν φεύγεις από αυτό. Είναι απίστευτα καλοδουλεμένο χωρίς προβλήματα. Απλά αυτό που κάνει, το κάνει σωστά χωρίς κολλήματα. Ακόμα και αυτοί που έχουν android μόλις συνηθίσουν την απλότητα του iOS δύσκολα ξαναγυρίζουν πίσω. Ακόμα και το CarPlay ασύρματα δουλεύει απλώς εξαιρετικά.

Σχετικά με το iCloud μπράβο στην Apple που δεν εφησυχάζεται και προσπαθεί και άλλο να τα αναβαθμίσει. 

Μπορεί το κινητό μου να είναι Android (και εκεί θα μείνει) αλλά το iPad Pro M1 Δεν το αλλάζω για κανένα Android ταμπλετ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ πιο ωραίο και εμφανισιακά αλλά και λειτουργικά σε σχέση με πριν, το iCloud.

Μου αρέσει η προσθήκη των tiles πάρα πολύ. Μόνο που το πάει με συγκεκριμένη διάταξη. Αλλά ΟΚ.

Ένα + και στο Continue on device.

Επεξ/σία από thegray
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δει από το beta, απολαυστικό.
Δεν έχω καταλάβει μόνο πως στο καλό βάζεις λεπτομέρειες / διορθώνεις τα reminders.
Μιλάμε πάντα για windows με firefox, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikos_abel είπε

Δεν έχω καταλάβει μόνο πως στο καλό βάζεις λεπτομέρειες / διορθώνεις τα reminders.

Δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο όπως η εφαρμογή. Γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Μπορεί το κινητό μου να είναι Android (και εκεί θα μείνει) αλλά το iPad Pro M1 Δεν το αλλάζω για κανένα Android ταμπλετ…

Εργαλείο φίλε πραγματικά, εγώ το απλό  ipad έχω του 2020, αλλά το Pro το έχει ο αδερφός μου (με το Apple pen) και χαίρεσαι να δουλεύεις πάνω του πραγματικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...