Προς το περιεχόμενο

Το Netflix σας δίνει τη δυνατότητα να διώξετε άκυρα άτομα που χρησιμοποιούν το λογαριασμό σας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν άτομα που χρησιμοποιούν το λογαριασμό σας στο Netflix και θα θέλατε να μπορούσατε να τους κόψετε τη σχετική πρόσβαση;

Μια νέα λειτουργία που έρχεται στο Netflix θα δώσει στους κατόχους λογαριασμών της υπηρεσίας τη δυνατότητα να κάνουν ακριβώς αυτό.

Όπως ανακοινώθηκε στο blog της εταιρείας, το Netflix αποκάλυψε ότι δίνει στους κατόχους λογαριασμών μεγαλύτερο έλεγχο των λογαριασμών τους μέσω μιας νέας λειτουργίας που ονομάζεται “Διαχείριση πρόσβασης και συσκευών”. Ξεκινώντας από αυτή την εβδομάδα, το Netflix αναφέρει ότι η λειτουργία θα σας επιτρέπει να βλέπετε τις πρόσφατες συσκευές που έχουν χρησιμοποιήσει το λογαριασμό σας και να αποσυνδέετε τυχόν συσκευές που είναι συνδεδεμένες σ' αυτόν.

Με βάση την εικόνα που παρέχεται, θα μπορείτε επίσης να δείτε ποιο προφίλ παρακολούθησε κάποια ταινία η σειρά, την ώρα και την ημερομηνία κατά την οποία το παρακολούθησε και τι συσκευή χρησιμοποίησε.

image.png.f19a1a3bec9a156a8252c1b745c9d2e1.png

Μια τέτοια λειτουργία θα ήταν χρήσιμη για την αφαίρεση συσκευών στις οποίες συνδεθήκατε κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού ή κατά την επίσκεψη ενός φίλου. Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι σας δίνει τη δυνατότητα να απομακρύνετε άκυροα άτομα που δεν θέλετε να χρησιμοποιούν πλέον το λογαριασμό σας.

Παρόλο που υπήρχε ήδη ένας τρόπος για να αφαιρέσετε ανεπιθύμητα άτομα από το λογαριασμό σας, αυτό απαιτούσε από τον χρήστη να ακυρώσει τη σύνδεση από όλες τις συσκευές του και στη συνέχεια να δοκιμάσει να συνδεθεί ξανά μία προς μία. Με τη νέα λειτουργία, μπορείτε να αποσυνδεθείτε από μια συγκεκριμένη συσκευή, ώστε ο μη εγκεκριμένος χρήστης να μπορεί να ξαναμπεί μόνο αν γνωρίζει τον κωδικό πρόσβασής σας.

Το Netflix έχει δηλώσει ότι σχεδιάζει να πατάξει την κοινή χρήση λογαριασμών, αλλά δεν έχει αποκαλύψει πώς σκοπεύει να το κάνει αυτό συγκεκριμένα, πέρα από μεμονωμένες λειτουργίες όπως η μεταφορά προφίλ. Η λειτουργία "Διαχείρισης πρόσβασης και συσκευών" δεν είναι η λύση της για την αποτροπή της κοινής χρήσης λογαριασμών, αλλά θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ένα από τα πολλά βήματα που οδηγούν σε κάτι τέτοιο.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπηκα να δω το δικο μου, ειναι σαν την τζουλια αλεξανδρατου, χρησιμοποιειται απο διαφορους, εκανα καποιες διευθυνσεις αποσυνδεση.

Το κακο ομως ειναι οτι την ip μου την βγαζει στη Ροδο και εγω ειμαι Πελλοπονησο.....

Επεξ/σία από christos2413
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christos2413 είπε

Μπηκα να δω το δικο μου, ειναι σαν την τζουλια αλεξανδρατου, χρησιμοποιειται απο διαφορους, εκανα καποιες διευθυνσεις αποσυνδεση.

Το κακο ομως ειναι οτι την ip μου την βγαζει στη Ροδο και εγω ειμαι Πελλοπονησο.....

Καλησπέρα.

Αν ξαναμπείς μπορείς να μην κάνεις τη δεύτερη διεύθυνση αποσύνδεση?

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christos2413 είπε

Μπηκα να δω το δικο μου, ειναι σαν την τζουλια αλεξανδρατου, χρησιμοποιειται απο διαφορους, εκανα καποιες διευθυνσεις αποσυνδεση.

Το κακο ομως ειναι οτι την ip μου την βγαζει στη Ροδο και εγω ειμαι Πελλοπονησο.....

Καλησπέρα. Με λαβή το σχόλιο σου, έριξα μια ματιά και στη δική μου σύνδεση που είναι επίσης από Πελοπόννησο. Και όντως κι εμένα με δείχνει σε κόμβο της Βέροιας.

Εδώ η απάντηση είναι μια και μοναδική και την είχα λάβει προ ετών από άλλο πάροχο (απ'  αυτόν που είμαι τώρα). Μου είχε πει λοιπόν πως : ο τόπος που βρίσκεσαι σε στενά γεωγραφικά πλαίσια, δεν έχει σημασία καθόσον εμείς (σ.σ. η εταιρεία) για κάποιους λόγους τεχνικούς και κυρίως αποφόρτισης δικτύου, μπορεί να έχουμε κάνει ανακατεύθυνση της σύνδεσής σου μέσω άλλου, τρίτου, μακρινού κόμβου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν διωχνω κανεναν. Εγω και οι φιλοι μου θελουμε να βλεπουμε παπακαλιατη. Ειναι ο πιο σουπερ ηθοποιος και εχει τεεεελεια μαλλια

Επεξ/σία από nikos121
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο χρήσιμη θα ήταν η δυνατότητα να μας φέρνει σε επαφή μαζί τους για να συμφωνήσουμε πως θα μοιραζόμαστε το κόστος της συνδρομής 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το θέμα βρήκα την ευκαιρία να ρωτήσω εάν υπάρχει κενή θέση επί πληρωμή σε κανενός παιδιου το νετφλιξ. Υπ όψιν την εικόνα με τον μπλε αρκουδο τη θέλω για το δικό μου προφίλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιά η διαφορά του να διώξω ένα άκυρο άτομο απ'το να αλλάξω τον κωδικό μου.

Τί εννοώ, αν ΔΕΝ ΘΕΛΩ να αλλάξω τον κωδικό μου, έστω ότι τον διώχνω. Και αν μετά ξανασυνδεθεί, που θα ξέρει το netflix οτι αυτός είναι ο άκυρος ώστε να του μπλοκάρει την πρόσβαση? 

Αν αλλάξω κωδικό οκ φυσικά ο άλλος δεν θα τον ξέρει οπότε τρώει άκυρο με τον πιο safe τρόπο..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Μα ποιά η διαφορά του να διώξω ένα άκυρο άτομο απ'το να αλλάξω τον κωδικό μου.

Τί εννοώ, αν ΔΕΝ ΘΕΛΩ να αλλάξω τον κωδικό μου, έστω ότι τον διώχνω. Και αν μετά ξανασυνδεθεί, που θα ξέρει το netflix οτι αυτός είναι ο άκυρος ώστε να του μπλοκάρει την πρόσβαση? 

Αν αλλάξω κωδικό οκ φυσικά ο άλλος δεν θα τον ξέρει οπότε τρώει άκυρο με τον πιο safe τρόπο..

Πιθανον να μην ξερει/θυμαται τον κωδικο ειτε το username.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, li@m είπε

Πιθανον να μην ξερει/θυμαται τον κωδικο ειτε το username.

ναι αυτό είναι το ιδανικό, αλλά αν τον έχεις στείλει σε μήνυμα ή γενικά το ξέρει, δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας φαντάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, polaki είπε

Μα ποιά η διαφορά του να διώξω ένα άκυρο άτομο απ'το να αλλάξω τον κωδικό μου.

Τί εννοώ, αν ΔΕΝ ΘΕΛΩ να αλλάξω τον κωδικό μου, έστω ότι τον διώχνω. Και αν μετά ξανασυνδεθεί, που θα ξέρει το netflix οτι αυτός είναι ο άκυρος ώστε να του μπλοκάρει την πρόσβαση? 

Αν αλλάξω κωδικό οκ φυσικά ο άλλος δεν θα τον ξέρει οπότε τρώει άκυρο με τον πιο safe τρόπο..

Μπορεί να έχεις συνδεθεί εσύ σε συσκευή άλλου, δεν είναι ανάγκη να ξέρει τον κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκεί στην εταιρεία ξέρουν να στοχεύουν στην καρδια του προβλήματος...

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα και πολλοί λογαριασμοί έχουν χρήστες που δεν ανήκουν στην ίδια οικογένεια...

Στη δική μου περίπτωση διαπίστωσα ότι 3, εντελώς τυχαία, φίλοι μου χρησιμοποιούν το λογαριασμό μου... 

Τσακάλια στο Netflix...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...