Προς το περιεχόμενο

O Elon Musk ενεργοποιεί και πάλι το λογαριασμό του Donald Trump στο Twitter


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δημόσιο βήμα έχεις. Αλλά έχω κι εγώ κάθε δικαίωμα να μη θέλω να σε ακούσω μέσα στο σπίτι μου και να σε πετάξω έξω. Ο κάθε Τράμπας δεν φιμώθηκε, απλά εκδιώχθηκε από συγκεκριμένες ιδιωτικές πλατφόρμες. Έκανε αμέσως μετά δίκη του και συνεχίζουν να τον ακολουθούν κάποια εκατομμύρια. 

Ακριβώς. Δεν του στερήθηκε ο λόγος αλλά το μέσο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, kondoras είπε

Εγώ θα αντιστρέψω το ερώτημα και θα ρωτήσω «θα σας άρεσε να λογοκρίνεται η δική σας άποψη ή έχετε την ψευδαίσθηση ότι η λογοκρισία θα σταματάει από μόνη της στις απόψεις των άλλων»;

Eλευθερια του λογου δε νοειται χωρις ορια και κανονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, rus είπε

Eλευθερια του λογου δε νοειται χωρις ορια και κανονες.

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα, αλλιώς δε λέγεται "ελευθερία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα, αλλιώς δε λέγεται "ελευθερία".

Τότε δεν υπάρχει δυσφήμιση. Μπορώ π.χ. να λέω ότι μου έρθει για τον/την Kercyn στο internet ή σε μια εφημερίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, dexsin είπε

Τότε δεν υπάρχει δυσφήμιση. Μπορώ π.χ. να λέω ότι μου έρθει για τον/την Kercyn στο internet ή σε μια εφημερίδα.

Αν δε θίγεις κάποιο θεμελιωμένο μου δικαίωμα, sure.

Για να απαντήσω πιο συγκεκριμένα, αν πούμε ότι έχω ένα εστιατόριο και βγαίνεις εσύ και λες ότι αυτά που πουλάω δεν είναι νόστιμα και είμαι ακριβός, τότε κανείς δε μπορεί να σου πει τίποτα. Αν όμως βγεις και πεις ότι βάζω ποντικοφάρμακο στα φαγητά ενώ δε βάζω και ξέρεις ότι δε βάζω, τότε μπορώ να σε τρέξω. Στη δεύτερη περίπτωση δε διατυπώνεις μια άποψη, αλλά διαδίδεις πράγματα τα οποία ξέρεις ότι δεν ισχύουν, και πιθανότατα το κάνεις με δόλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Αν δε θίγεις κάποιο θεμελιωμένο μου δικαίωμα, sure.

Το οποίο μπορεί να είναι οτιδήποτε. Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα αν δεν υπάρχουν όρια και κανόνες. Το δικό μου δικαίωμα μπορεί να καταπατά το δικό σου και το αντίστροφο. Επίσης δεν χρειάζεται να καταπατώ κάποιο δικαίωμά σου για να σου κάνω ζημιά (φήμη, οικονομική, κ.λ.π.) και ταυτόχρονα να αποφεύγω συνέπειες επικαλούμενος την ελευθερία του λόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, dexsin είπε

Το οποίο μπορεί να είναι οτιδήποτε. Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα αν δεν υπάρχουν όρια και κανόνες. Το δικό μου δικαίωμα μπορεί να καταπατά το δικό σου και το αντίστροφο. Επίσης δεν χρειάζεται να καταπατώ κάποιο δικαίωμά σου για να σου κάνω ζημιά (φήμη, οικονομική, κ.λ.π.) και ταυτόχρονα να αποφεύγω συνέπειες επικαλούμενος την ελευθερία του λόγου.

Έκανα edit μόλις στο πιο πάνω μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα, αλλιώς δε λέγεται "ελευθερία".

Οπότε φαντάζομαι εσύ είσαι αντίθετος στην διαγραφή μηνυμάτων που γίνεται εδώ μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AtiX είπε

Οπότε φαντάζομαι εσύ είσαι αντίθετος στην διαγραφή μηνυμάτων που γίνεται εδώ μέσα?

Εξαρτάται το λόγο για τον οποίο γίνονται. Όταν θίγω κάποιον προσωπικά ή χρησιμοποιώ το insomnia σαν μέσο δυσφήμισης ανθρώπων, τότε θα βρεθούνε και εκείνοι υπόλογοι χωρίς να είναι. Αλλά...το ινσομνια σβήνει ΚΑΙ σχόλια γενικης συζητησης χωρίς κάποιο λογο(παθών) 

1 ώρα πριν, AtiX είπε

 

 

Επεξ/σία από Rattlehead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Kercyn είπε

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα, αλλιώς δε λέγεται "ελευθερία".

Αλλο ελευθερια, αλλο ασυδοσια. Δε μπορω να σε βρισω επικαλουμενος την ελευθερια λογου.

Χωρις κανονες εχεις απλα αναρχια.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 ώρες πριν, Rattlehead είπε

το ινσομνια σβήνει ΚΑΙ σχόλια γενικης συζητησης χωρίς κάποιο λογο(παθών) 

 

Όταν γράφτηκες στο insomnia, συμφώνησες με τους κανόνες του. Το ίδιο έκανε και ο Τράμπας όταν γράφτηκε στο Twitter. Και τα 2 δεν είναι δημόσιες ή κοινωνικές υπηρεσίες και υπάρχουν άπειρες άλλες αντίστοιχες που μπορείς να πας, αν δεν σε ικανοποιεί ο τρόπος με τον οποίο λειτουργουν. 
 

Ενας από τους κανόνες του insomnia λέει πως δεν επιτρέπεται να γίνονται δημόσιες συζητήσεις σχετικά με ενέργειες διαχείρισης και μπορείς να απευθύνεσαι στη διαχειριστική ομάδα ή στον admin ώστε να σου εξηγήσει τι ακριβώς έγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ανώτερο επίπεδο σκέψης, αφού ακολουθούνε λιγότεροι τον μπαιντεν στο τουίτερ, αρα τον ψηφίσαν και λιγότεροι στην αμερική.

έχω εναν φίλο στις σέρρες που ακολουθει και αυτος τον Τραμπ, μετράει σε αυτους που τον ψηφισαν στην αμερική; :wacko:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, rus είπε

Αλλο ελευθερια, αλλο ασυδοσια. Δε μπορω να σε βρισω επικαλουμενος την ελευθερια λογου.

Χωρις κανονες εχεις απλα αναρχια.

Εννοείται ότι μπορείς. Αυτό είναι και το νόημα στην τελική, να μπορείς να λες ό,τι θες για όποιον θες (και κυρίως για επιφανή άτομα που κατέχουν εξουσία) χωρίς να φοβάσαι ότι θα έχεις ποινικές κυρώσεις γι' αυτό. Σε αντίθετη περίπτωση, έχεις διάφορα καλά, όπως απαγορεύσεις βιβλίων.

  

7 ώρες πριν, AtiX είπε

Οπότε φαντάζομαι εσύ είσαι αντίθετος στην διαγραφή μηνυμάτων που γίνεται εδώ μέσα?

Όχι απαραίτητα. Αν και δεν είναι απαραίτητο ότι οι προσωπικές μου απόψεις συμβαδίζουν με τους κανόνες κάθε φόρουμ που έχω γραφτεί στη ζωή μου, όταν γράφτηκα συμφώνησα στους εκάστοτε κανόνες που είχε θεσπίσει η διαχείριση, και οφείλω να τους ακολουθώ. Η διαφορά με το Twitter, το Facebook κλπ είναι ότι αυτά τα φόρουμς δε χρησιμοποιούνται από την κυβέρνηση ως εργαλεία προπαγάνδας και ελέγχου, ούτε υπάρχουν "περίεργα" αιτήματα και δηλώσεις από την κυβέρνηση προς αυτά. Γενικότερα είναι μεγάλη (και άλλη) συζήτηση κατά πόσο μια εταιρεία όπως το Twitter είναι ιδιωτική, και λόγω μεγέθους και δύναμης. Προσωπική μου άποψη είναι ότι από ένα σημείο και μετά σταματάς να είσαι ιδιωτική εταιρεία όπως είναι το μπακάλικο του κυρ Νίκου στη γωνία και θα έπρεπε να υπόκεισαι σε άλλους και αυστηρότερους νόμους και κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...