Προς το περιεχόμενο

[Ψησταριά Υγραερίου] Kenton Naterial 4b - Black Friday - Leroy Merlin στα 179 ευρώ + μεταφορικά. [ΕΛΗΞΕ]


dj_takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

Απόψε θα παραλάβω κ γω.

Καρβουνακιας που κάνει στροφή στο υγραέριο!

Θαήθελα να μ; θω ποια η διαφορά μεταξύ προπανιου κ υγραέριο σαν καύσιμο; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, iwnas28 είπε

Καλημερα,

Απόψε θα παραλάβω κ γω.

Καρβουνακιας που κάνει στροφή στο υγραέριο!

Θαήθελα να μ; θω ποια η διαφορά μεταξύ προπανιου κ υγραέριο σαν καύσιμο; 

 

Τα θετικά

1) Πιο καθαρό το προπάνιο απο το υγραέριο (που έχει και βουτάνιο μέσα)

2) τα παράγωγα της καύσης ειναι λιγότερα 

3) ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία, πιο άμεσα

4) λιγότερες αναφλέξεις.

Τα αρνητικά

1) πιο ακριβό

2) μεγάλη πίεση αερίου και κάποιες κινέζικες δεν το αντέχουν (μία λύση σε κάθε ψησιμο ειναι να έχεις ανοιξει καυστήρες πριν ανοιξεις την μπουκάλα και να κλεισεις την μπουκάλα πριν κλεισεις καυστήρες, έτσι δεν δέχονται την πίεση του προπανίου τα μπεκ)

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, unicore30 είπε

Τα θετικά

1) Πιο καθαρό το προπάνιο απο το υγραέριο (που έχει και βουτάνιο μέσα)

2) τα παράγωγα της καύσης ειναι λιγότερα 

3) ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία, πιο άμεσα

4) λιγότερες αναφλέξεις.

Τα αρνητικά

1) πιο ακριβό

2) μεγάλη πίεση αερίου και κάποιες κινέζικες δεν το αντέχουν (μία λύση σε κάθε ψησιμο ειναι να έχεις ανοιξει καυστήρες πριν ανοιξεις την μπουκάλα και να κλεισεις την μπουκάλα πριν κλεισεις καυστήρες, έτσι δεν δέχονται την πίεση του προπανίου τα μπεκ)

 

Αρα να προτιμαμε προπάνιο εαν μας παιρνει οικονομικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι διαφορά τιμής? Σε avin που είμαι εγώ 24€ έχει η παλιά μπουκάλα και 25€ η coral gas prime προπανίου. Το μόνο που δεν ξέρω επειδή εγώ έχω την παλιά, είναι αν βγάζει λιγότερα ψησίματα η prime. Αλλά δεν νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iwnas28 είπε

Καλημερα,

Απόψε θα παραλάβω κ γω.

Καρβουνακιας που κάνει στροφή στο υγραέριο!

Θαήθελα να μ; θω ποια η διαφορά μεταξύ προπανιου κ υγραέριο σαν καύσιμο; 

 

Λιθοβολισμό στο σύνταγμα προς παραδειγματισμο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jimgoodman είπε

Μόλις έκανα παραγγελία την τεσσάρα μαζί με κουκούλα και μια βούρτσα. προς το τέλος της εβδομάδας θα την έχω λογικά και θα ενημερώσω. 

Στην πλάκα τι υποτίθεται ότι ψήνουμε; ή τι είναι καλό να ψήνουμε;

Βλέπω το kenton κάλυμμα τελείωσε. Κάνει το  "Κάλυμμα Large Μ 150 x Π 65 x Υ 110 cm".

Για τη ψησταριά δίνουν πλάτος 153,6cm (είναι άραγε με κλειστά ή ανοικτά τα πλαινά; )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2022 στις 9:37 ΠΜ, notist είπε

Η 3αρα με ανοιχτά τα ράφια που δεν ειναι και απαραίτητο αν δεν έχεις κάτι να ακουμπήσεις είναι 142,5. Μπορείς πχ να ανοίξεις το ένα ράφι. Εγώ στην 4αρα έχω το ένα ράφι μόνιμα ανοιχτό γιατί έβαλα ξεχωριστό μάτι για τηγάνισμα. Αν δεν μπορείς να πας να τις δεις στη σελίδα τους λέει τις διαστάσεις. 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760 εδώ είναι η σούβλα. Είναι σε έλλειψη τώρα αλλά φέρνουν συχνά. Εξαφανίζονται γρήγορα. 

Λέω και πάλι αν δεν έχετε πρόβλημα χώρου για 20€ πάμε στην 4αρα.

τι μάτι εβαλες; από που και ποσο; έλεγα να πάρω την jamestown μόνο και μόνο για το μάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, unicore30 είπε

Τα θετικά

1) Πιο καθαρό το προπάνιο απο το υγραέριο (που έχει και βουτάνιο μέσα)

2) τα παράγωγα της καύσης ειναι λιγότερα 

3) ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία, πιο άμεσα

4) λιγότερες αναφλέξεις.

Τα αρνητικά

1) πιο ακριβό

2) μεγάλη πίεση αερίου και κάποιες κινέζικες δεν το αντέχουν (μία λύση σε κάθε ψησιμο ειναι να έχεις ανοιξει καυστήρες πριν ανοιξεις την μπουκάλα και να κλεισεις την μπουκάλα πριν κλεισεις καυστήρες, έτσι δεν δέχονται την πίεση του προπανίου τα μπεκ)

 

Άρα για την ψησταριά του θέματος γνωρίζεις αν θα είναι πρόβλημα αυτό που αναφέρεις με την πίεση;; 

Επίσης στο σκρουτζ η φιάλη prime υγραέριο κ προπανιου έχουν την ίδια τιμή 

Άρα συμφέρει γενικά το προπανιου καλύτερα με βάση τα παραπάνω; 

Επίσης γνωρίζεις αν μπορείς να γεμίσεις φιάλη προπανιου με υγραέριο κ το ανάποδο; 

Επεξ/σία από iwnas28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geornirv είπε

τι μάτι εβαλες; από που και ποσο; έλεγα να πάρω την jamestown μόνο και μόνο για το μάτι 

https://www.skroutz.gr/s/4853190/Calfer-Gas-ΕΛ-100-Επιτραπέζια-Εστία-Υγραερίου-Μονή-Καφέ.html

Από την οδό Αθηνάς στην αγορά το πήρα. 17€ συν ταφ και σωλήνα για σύνδεση στην ίδια μπουκάλα. Σύνολο 25€.Έχω βέβαια και καβάτζα μπουκάλα γεμάτη την παλιά όχι prime. Έχω ανοίξει το ένα ράφι μόνιμα και το έχω πάνω για πατάτες. Την εχω μπαλκόνι με πλαϊνές τέντες και μπροστινή για να μην μου παίρνει ο αέρας την φωτιά.   Υπάρχουν βέβαια και ποιο ακριβά μάτια. Τι διαφορά τιμής έχει η jamestown με αυτή του θέματος? Αξίζει τα παραπάνω για το ενσωματωμένο μάτι?

Επεξ/σία από notist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, unicore30 είπε

Τα θετικά

3) ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία, πιο άμεσα

Τα αρνητικά

2) μεγάλη πίεση αερίου και κάποιες κινέζικες δεν το αντέχουν (μία λύση σε κάθε ψησιμο ειναι να έχεις ανοιξει καυστήρες πριν ανοιξεις την μπουκάλα και να κλεισεις την μπουκάλα πριν κλεισεις καυστήρες, έτσι δεν δέχονται την πίεση του προπανίου τα μπεκ)

3) Πιο μεγαλη θερμοκρασια ανεβαζει το μειγμα, οχι το προπανιο.

2) Αν βαλεις σωστο ρυθμιστη (30mbar μειγμα και 37mbar προπανιο δεν εχεις θεμα). 

Και εγω προπανιο χρησιμοποιω τα τελευταια δυο χρονια παντως. Οι 10-15°C που πιανει λιγοτερο σε σχεση με το μειγμα δεν με ενοχλουν. Αλλα τουλαχιστον ξερω οτι σε οποιαδηποτε εξωτερικη θερμοκρασια θα μπορω να ψησω ακομα και πολυωρα ψησιματα χωρις να χασω αποδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, popopo είπε

Βλέπω το kenton κάλυμμα τελείωσε. Κάνει το  "Κάλυμμα Large Μ 150 x Π 65 x Υ 110 cm".

Για τη ψησταριά δίνουν πλάτος 153,6cm (είναι άραγε με κλειστά ή ανοικτά τα πλαινά; )

 

Με ανοικτά είναι φιλε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, notist είπε

https://www.skroutz.gr/s/4853190/Calfer-Gas-ΕΛ-100-Επιτραπέζια-Εστία-Υγραερίου-Μονή-Καφέ.html

Από την οδό Αθηνάς στην αγορά το πήρα. 17€ συν ταφ και σωλήνα για σύνδεση στην ίδια μπουκάλα. Σύνολο 25€.Έχω βέβαια και καβάτζα μπουκάλα γεμάτη την παλιά όχι prime. Έχω ανοίξει το ένα ράφι μόνιμα και το έχω πάνω για πατάτες. Την εχω μπαλκόνι με πλαϊνές τέντες και μπροστινή για να μην μου παίρνει ο αέρας την φωτιά.   Υπάρχουν βέβαια και ποιο ακριβά μάτια. Τι διαφορά τιμής έχει η jamestown με αυτή του θέματος? Αξίζει τα παραπάνω για το ενσωματωμένο μάτι?

170 ευρώ...αλλά είναι infra το πλαϊνό μάτι...επίσης λένε για καλύτερη κατασκευή της Jamestown.

το μάτι που έβαλες όμως είναι δυνατο; γιατί ακούω για τα μάτια υγραεριου ότι δεν κάνουν δουλεια

Επεξ/σία από geornirv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, popopo είπε

Βλέπω το kenton κάλυμμα τελείωσε. Κάνει το  "Κάλυμμα Large Μ 150 x Π 65 x Υ 110 cm".

Για τη ψησταριά δίνουν πλάτος 153,6cm (είναι άραγε με κλειστά ή ανοικτά τα πλαινά; )

 

Και εμένα με πήραν τηλ. ότι δεν υπάρχει και το μικρότερο κάνει με κλειστά τα πλαϊνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...