Προς το περιεχόμενο

Δεν με αφήνει να κάνω φορματ στο ssd


Nate Drake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποια windows θέλεις να στήσεις; Το pc τι είναι; (laptop-μοντέλο / desktop- μητρική, επεξεργαστής)

Το στικάκι πως το δημιούργησες; (πρόγραμμα, τρόπο). Αν είναι 10άρια, το στικάκι το έκανες με το εργαλείο της microsoft και το pc είναι παλιό, δεν θα στο κάνει γιατί θέλει uefi και gpt ενεργοποιημένα στο bios.

Αν το έκανες με το rufus, τι επέλεξες για διαμέρισμα; mbr ή uefi; Ξανακάνε το με τον άλλο τρόπο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Nate Drake είπε

δεν με αφήνει να κάνω φορμα

Από πάνω υπάρχει κάποιος τόμος των 100 ή 500 mb;

Η μητρική ποια είναι;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aechi έχει, δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς την μητρική μου θα πω με σιγουριά μόλις ειμαι σπίτι είναι της asrock έχω rx460 16 gb ram ryzen 3 1200,να πω ότι έχω ξανά κάνει αρκετές φορές format και με τον ίδιο τρόπο με στικακι από το εργαλείο της Microsoft στον hdd μου αλλα μολις πήρα τον SSD ΤΗΣ Kingston και θελω Να βάλω τα windows εκεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Nate Drake είπε

ryzen 3 1200

Αυτό αρκεί, άρα έχει UEFI. Αν φτιάξατε το stikάκι από αυτό το σύστημα, τότε είναι φτιαγμένο σε EFI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ab350mpro4

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό αρκεί, άρα έχει UEFI. Αν φτιάξατε το stikάκι από αυτό το σύστημα, τότε είναι φτιαγμένο σε EFI.

ΚΑΙ τι πρέπει να κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκεις μια εφαρμογη διαχειρησης δισκων και μεσα απο αυτη κανεις το δισκο σου gpt. 
Μπορεις ακομα και να τον συνδεσεις σε ενα αλλο συστημα και να τον κανεις απο τη διαχειρηση δισκων των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jim_p είπε

Βρισκεις μια εφαρμογη διαχειρησης δισκων και μεσα απο αυτη κανεις το δισκο σου gpt. 
Μπορεις ακομα και να τον συνδεσεις σε ενα αλλο συστημα και να τον κανεις απο τη διαχειρηση δισκων των windows.

εχεις να προτεινεις καποια εφαρμογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεις να το κάνεις με το στικακι της εγκατάστασης Όταν φτάσεις στο σημείο που επιλέγεις γλώσσα (φωτο) πατάς ταυτόχρονα  shift και F10 Ανοίγει η γραμμή εντολών Γράφεις diskpart  και ακολουθείς τις οδηγίες Εδώ  &   Εδώ

Spoiler

image.png.d58b5f79daa1353d2a7f3e4312a808e7.png

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες θα με τρελάνει αυτό Ε βρήκα την λύση, κάνω το φορματ και στα μισά κάτι. Παθαίνει 

Εκεί που γίνεται το φορματ ξαναφνικα. Πάει. Πολύ γρήγορα κάνει ριστσρτ και ξανά ανοίγει με το στικακι. Γιατί δεν μου αναγνωρίζει δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το στικάκι ανοίγει ξανά γιατί έχεις το στικάκι πάνω και έχεις επιλέξει να κάνει boot από εξωτερική μονάδα. Αν όταν κάνει restart είτε αφαιρέσεις το στικάκι, είτε αν από το bios επιλέξεις να κάνει εκκίνηση από τον δίσκο, τότε θα κάνει εκκίνηση από τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως ο δισκος εχει καποιο προβλημα? Δοκιμασε με αλλο καλωδιο τροφοδοσιας και sata, αν εινια οντως καινουριος οπως λες, οποτε δεν εχει καποια φθορα λογω ηλικιας. Μπορεις επισης να τον τσεκαρεις με το εργαλειο της kingston (ssd manager).

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο bios και όρισε σαν 1η συσκευή boot τον δίσκο. Αν έχουν αντιγραφεί τα αρχεία σωστά τότε θα συνεχίσει κανονικά. Αν όχι τότε δεν ολοκληρώθηκε το πρώτο στάδιο της αντιγραφής, ίσως να φταίει και το στικάκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...