Προς το περιεχόμενο

Η Fujifilm προειδοποιεί ότι τα φιλμ 35 χιλ. βρίσκονται σε έλλειψη επί του παρόντος


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Έχω έναν φίλο που έχει μερικές φωτογραφικές μηχανές με φίλμ. Μάλιστα έχει αγοράσει και τα υλικά για δικό του σκοτεινό θάλαμο. Μερακλής. Έχει φυσικά και ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Σας παραθέτω δύο ενδεικτικές φωτογραφίες του. Αυτή που μοιάζει με ασπρόμαυρη την έχει τραβήξει με υπέρυθρο φίλμ.

FB_IMG_1669645159826.jpg

FB_IMG_1669645087281.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Εσυ θα κρατουσες μια επιχειρηση που πουλαει κατι που δεν ζηταει ο κοσμος; Και να ηθελες, θα μπορουσες να την κρατησεις αν το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το κερδος;

Ξέρεις εσύ καμιά επιχείρηση που το μόνο που να πουλά να είναι εμφάνιση φιλμ; Μην λέμε ότι να ναι! Επίσης όλα τα μαγαζιά με φωτογραφικά είτε εμφανίζουν είτε συνεργάζονται με άλλους που εμφανίζουν. Το φιλμ μόνο σπάνιο δεν μπορείς να το πεις ακόμα και σήμερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, duende είπε

συμφωνω οτι επρεπε να προσεξεις ωστε το καθε καρε να "μετρησει", γιατι ειχε κοστος. αλλα σκεψου τοτε, να μπορουσες να δεις επιτοπου το αποτελεσμα της ληψης, το ιστογραμμα, να αλλαξεις ρυθμισεις εκεινη τη στιγμη και να πειραματιστεις μεχρι να φερεις το επιθυμητο αποτελεσμα...ποσο πιο γρηγορα θα μαθαινες, σε σχεση με το να περιμενεις μερες να σου εμφανισουν το φιλμ (χωρις να σου κανουν και ζημια) και μαλιστα με μηδενικο κοστος? ειναι αμετρητα τα πλεονεκτηματα που προσφερει η ψηφιακη φωτογραφια στο κομματι της εκμαθησης. και πλεον, η ποιοτητα εχει φτασει σε σημειο που δεν απασχολει πρακτικα κανεναν, ερασιτεχνη η επαγγελματια..

 

Δεν θα φέρω αντίρρηση Απλά προσεγγίζω το θέμα λίγο ποιο νοσταλγικά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Υπάρχουν ατομα που ασχολούνται επαγγελματικά με την φωτογραφία και είναι φανατικοί υπέρ του φιλμ και της αναλογικής μηχανής, θυμάμαι που σύχναζα σε τέτοια φόρουμ και διάβαζα κόντρες για διάφορες παραμέτρους της φωτογραφίας, ευκρίνεια κτλ. 

η πραγματικότητα είναι πως το film δεν είναι ισοδύναμο με το σημερινό digital.
Οι λόγοι πέρα από τους τεχνικούς που αφορούν την διαφορά του μέσου έχουν να κάνουν και με το τελικό αποτέλεσμα που πάλι δεν είναι το ίδιο.
Επίσης οι φακοί που κυκλοφόρησαν για τις SLR πάλι έχουν άλλο look σε σχέση με τους σημερινούς. Πολλοί vintage φακοί την εποχή που η Nikon έφτιαχνε απίστευτους φακούς μόνο και μόνο για επίδειξη δύναμης πουλιούνται σήμερα για πολλά χιλιάρικα. Δύο πρόχειρα παραδείγματα
https://www.kenrockwell.com/nikon/13mm.htm
https://www.thephoblographer.com/2018/01/03/rare-reflex-nikkor-2000mm-f-11-largest-nikon-lens-ever-made/

το film πλέον είναι ακριβό hobby για λίγους. 

 

4 ώρες πριν, techon1 είπε

Δεν έχουν αηφόν αυτοί;

εσύ δεν έχει τραβήξει ποτέ φωτογραφία με SLR ή DSLR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, spooker είπε

η πραγματικότητα είναι πως το film δεν είναι ισοδύναμο με το σημερινό digital.
Οι λόγοι πέρα από τους τεχνικούς που αφορούν την διαφορά του μέσου έχουν να κάνουν και με το τελικό αποτέλεσμα που πάλι δεν είναι το ίδιο.
Επίσης οι φακοί που κυκλοφόρησαν για τις SLR πάλι έχουν άλλο look σε σχέση με τους σημερινούς. Πολλοί vintage φακοί την εποχή που η Nikon έφτιαχνε απίστευτους φακούς μόνο και μόνο για επίδειξη δύναμης πουλιούνται σήμερα για πολλά χιλιάρικα. Δύο πρόχειρα παραδείγματα
https://www.kenrockwell.com/nikon/13mm.htm
https://www.thephoblographer.com/2018/01/03/rare-reflex-nikkor-2000mm-f-11-largest-nikon-lens-ever-made/

το film πλέον είναι ακριβό hobby για λίγους. 

 

εσύ δεν έχει τραβήξει ποτέ φωτογραφία με SLR ή DSLR.

Έχω κάτι παλιές vintage φωτογραφικές μηχαναρες του πατέρα μου. Το έχω καημό να τους βάλω κανένα φιλμ και να επιχειρήσω να το εμφανισω εγώ σε ασπρόμαυρη έτσι για την εμπειρία και τον χαβαλέ. Υπάρχει μπόλικο υλικό από το Internet. Για επαγγελματίες δεν ξέρω τι παίζει με τα κόστη και την δυσκολία. Δεν έχω πολλές γνώσεις για το χομπυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω κάτι παλιές vintage φωτογραφικές μηχαναρες του πατέρα μου. Το έχω καημό να τους βάλω κανένα φιλμ και να επιχειρήσω να το εμφανισω εγώ σε ασπρόμαυρη έτσι για την εμπειρία και τον χαβαλέ. Υπάρχει μπόλικο υλικό από το Internet. Για επαγγελματίες δεν ξέρω τι παίζει με τα κόστη και την δυσκολία. Δεν έχω πολλές γνώσεις για το χομπυ.

το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά θέλει χώρο και με αποτρέπει το γεγονός πως πολύς κόσμος έχει πεθάνει από καρκίνο λόγω των χημικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spooker είπε

το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά θέλει χώρο και με αποτρέπει το γεγονός πως πολύς κόσμος έχει πεθάνει από καρκίνο λόγω των χημικών.

Χμμμ

Χώρο έχω άπειρο στο σπίτι. 

Για τον καρκίνο και τα χημικά δεν είχα ιδέα. 

Αν προκαλούν καρκίνο τότε έπρεπε να είχαν απαγορευτεί όλα. Να υποθέσω από εισπνοή η από επαφή με το δέρμα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kinitos είπε

εδώ υπάρχει μια διαφορά.

το φιλμ έχει κόστος. άρα τα κάνουμε ψηφιακά.

εγώ πουλάω φιλμ αφού πάνε όλοι στο φθηνό ε και εγώ ή κλείνω η αλλάζω άρα χάνεται τελείως. εγώ δεν είπα το κέρδος στο μαγαζί που πουλάει αλλά στην αρχική λογική.

το βινύλιο το χρησιμοποιώ εγώ και πουλάω τόσο αλλά έχω χ κόστος μεγάλο.

Τωρα πουλαω cd με το 1/100 σε κοστος αλλα ιδια τιμη στο τελικο προιον για να βγαλουμε κατι παραπανω .ε μετα παμε σε ψυφιακα και πανε ολα.

το ιδιο σε φιλμ σινεμα φωτο και λοιπα

όταν τα σινεμά σταμάτησαν να διανέμουν σε φιλμ τότε σχεδόν μηδενίστηκε η παραγωγη φιλμ .εκεί ήταν η μεγαλυτερη κατανάλωση .

Το κερδος πανω απο ολα οπως ειπα πριν .

Δεν μπορω να φανταστω ακομα και κουλουρα να μην δουλευει για να εχει κερδος, αν δουλευεις απο χομπι μαγκια σου αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια το κανει για βιοπορισμο. Αλλα κοστη υπηρχαν οταν ειχαμε τα βινυλια, αλλα την εποχη των cd αλλα σημερα, το να λες οτι τα πουλανε στην ιδια τιμη ειναι υπεραπλουστευση που δεν υπολογιζει πολλαπλους παραγοντες.

5 ώρες πριν, spectaculator είπε

Ξέρεις εσύ καμιά επιχείρηση που το μόνο που να πουλά να είναι εμφάνιση φιλμ; Μην λέμε ότι να ναι! Επίσης όλα τα μαγαζιά με φωτογραφικά είτε εμφανίζουν είτε συνεργάζονται με άλλους που εμφανίζουν. Το φιλμ μόνο σπάνιο δεν μπορείς να το πεις ακόμα και σήμερα.

Μιλησα πουθενα για επιχειρηση που πουλα φιλμ; Σου δειχνουν το φεγγαρι και κοιτας το δακτυλο. Η απαντηση μου ηταν στο σχολιο οτι το κερδος ειναι πανω απο ολα. Μια οποιαδηποτε επιχειρηση οποιοδηποτε μεγεθους αν δε βγαζει κερδος δεν μπορει να υπαρξει, απλα πραγματα. Αλλα δε βαζει το κερδος πανω απο ολα οταν δε πουλα ενα προιον που ο ιδιος ο καταναλωτης δε το ζητα πια, απλα προσαρμοζεται στις αναγκες της εποχης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spooker είπε

το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά θέλει χώρο και με αποτρέπει το γεγονός πως πολύς κόσμος έχει πεθάνει από καρκίνο λόγω των χημικών.

δεν υπάρχει σε ρομποτικό σύστημα για να γίνει αυτόματα αυτή η διαδικασία ; όπως γίνεται στα εργοστάσια με γραμμές παραγωγής. Έτσι γλυτώνεις τον κίνδυνο να πιάνεις υγρά και όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία αερίζεις το χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asmilon είπε

Αλλα κοστη υπηρχαν οταν ειχαμε τα βινυλια, αλλα την εποχη των cd αλλα σημερα, το να λες οτι τα πουλανε στην ιδια τιμη ειναι υπεραπλουστευση που δεν υπολογιζει πολλαπλους παραγοντες.

ειπα οτι πουλαγες στην λιανικη 2000 δραχμες ενα δισκο

πηγε το cd 2000 το κοστος παραγωγης ειναι γελειο σε σχεση με το βινυλιο

και τελος με μηδεν κοστος (δεν λεω πριν την παραγωγη δηλαδη μουσικος τραγουδιστης και λοιπα) σημερα πουλανε παλι την ιδια τιμη

δεν βλεπω την υπεραπλουστευση

δεν ειπα να δουλευουν για πλακα λεω το ακριβως αντιθετο οτι θελουν περισοτερα

και σε αυτο το μεγαλυτερο κερδος γινονται ολες οι αλλαγες σε μεσα και ανθρωπους

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 2-3 χρόνια η "ανηφόρα" στις τιμές δε σταματάει. Ασχολούμαι με φιλμ 5-6 χρόνια περίπου, τότε ήταν πολύ πιο... προσιτές οι τιμές. Πλέον βέβαια βγάζω κάνα ασπρόμαυρο που και που (κάνα ILFORD, TRI-X, T-MAX, κ.λπ) για να το developάρω στο σπίτι. Αλλά ναι, με ορισμένα φιλμ κοντά στα 20€ το ένα (!!!) δε παλεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...