Προς το περιεχόμενο

Eshop-43αρα ΟΘΟΝΗ SAMSUNG LS43BM700U>>369ευρω


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, grayden είπε

Τα VA panels ποτε δεν είχαν τρομερά θέματα με τις γωνίες (έχω ένα LG 32" κάθετο) και η φωτεινότητά τους είναι σίγουρα υπεραρκετή.

Δεν ξέρω αν έπεσες σε προβληματικό κομμάτι αλλά χλωμό να είχε τόσο χάλια panel η Samsung. Μήπως ήταν κάποιο μοντέλο με TN που όντως δεν βλέπονται από το πλάι;

Τα VA πάντα είχανε θέματα με τις γωνίες, τα IPS είναι που δεν έχουν σοβαρά θέματα. Η LG που έχεις είναι μάλλον IPS, γι' αυτό δεν έχει θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ηταν και ειναι ευκολα, VA για καλυτερο μαυρο (και καλυτερες μαυρες σκηνες γενικα) και IPS για καλυτερα χρωματα και γωνιες θεασης. Εχουν βγει και καποιες τεχνολογιες IPS για καλυτερο μαυρο αλλα τα VA ειναι ακομα μπροστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mcgerger είπε

Τα VA πάντα είχανε θέματα με τις γωνίες

Εξαρτάται τι εννοείς θέματα. Για χρήση γραφείου ποτέ δεν είχαν θέμα. Για χρήση TV με 5-6 άτομα, ίσως. Σε κάθε περίπτωση TN και VA είναι μέρα με τη νύχτα ενώ VA και IPS είναι πολύ κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Πως γίνεται ρε παιδιά σχεδόν σε κάθε προσφορά οθόνης που ανέβαινει να καταλήγει σε panel κουβέντα. 

κλασική περίπτωση βλάβης που έλεγε και ο Τσάκωνας 😁

πιστεύετε πάντως οτι παλεύεται το 43 για μόνιτορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geodimis είπε

Πως γίνεται ρε παιδιά σχεδόν σε κάθε προσφορά οθόνης που ανέβαινει να καταλήγει σε panel κουβέντα. 

Όλη η ουσία μιας οθόνης είναι το πάνελ. Είναι σαν να μιλάς για φαγητό και να μην μιλήσεις για την γεύση.

4 ώρες πριν, paragontikos είπε

πιστεύετε πάντως οτι παλεύεται το 43 για μόνιτορ;

Ναι άνετα, αρκεί να έχει βάθος στο γραφείο ώστε να υπάρχουν τουλάχιστον 50-60 εκατοστά μεταξύ οθόνης και ματιών.

Αν θες να παίζεις παιχνίδια fullscreen, θες τουλάχιστον 1 μέτρο, αλλιώς χάνεις τις άκρες από το οπτικό πεδίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα τη διόρθωση του διαχειριστή, διευκρινίζω ότι δεν είναι τηλεόραση αλλά monitor με τηλεχειριστήριο και λειτουργικό τηλεόρασης Samsung tizen.φυσικά μπορείς να συνδέσεις ένα δεκτη tv tuner  αλλά δεν έχει υποδοχή κεραίας άρα τεχνικά δεν είναι τηλεόραση και σωστά έγινε η διόρθωση για να μην αγοράζεται από κάποιον μόνο ως τηλεόραση. Επίσης στα αρνητικά είναι τα μέτρια ηχεία και τα 60hz που δεν είναι απαγορευτικά για gaming αλλά αν είσαι gamer δεν θα αγοράσεις αυτή την οθόνη. Βολεύει για Mac OS users γιατί έχει usb-c και airplay άρα μπορεί να συνδεθεί ασύρματα με ένα MacBook. Στα λεφτά αυτά δεν νομίζω να βρεις 4k monitor της προκοπής όποτε είναι ευκαιρια. To va panel επιλέχθηκε για λόγους κόστους αλλά δε σημαίνει ότι είναι κακό monitor αλλά δεν θα χεις την πιστότητα χρωματικής απεικόνισης μιας dell IPs 4k η μιας lg ultrafine το οποίο σε ενδιαφέρει αν κανείς επαγγελματικά επεξεργασία εικόνας κτλ.  Αν εχεις δυνατότητα μισού μέτρου απόστασης στο γραφείο θα ευχαριστηθείς το multitasking και δε θα σε ενοχλήσει καθόλου το μέγεθος. 
Επίσης διαφορα Τιμής με την 32αρα είναι 30 ευρώ. Τέλος  η σύγκριση με το νεότερο m8 monitor στα 659 ευρώ δεν νομίζω ότι αξίζει τα 300 ευρώ διαφορά εκτός αν σε ενδιαφέρει το design και τα χρώματα που προσφέρει αντιγραφή της Apple. 

 

https://m.youtube.com/watch?v=N3On4POdLrg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/11/2022 στις 8:15 ΜΜ, grayden είπε

Τα VA panels ποτε δεν είχαν τρομερά θέματα με τις γωνίες (έχω ένα LG 32" κάθετο) και η φωτεινότητά τους είναι σίγουρα υπεραρκετή.

Δεν ξέρω αν έπεσες σε προβληματικό κομμάτι αλλά χλωμό να είχε τόσο χάλια panel η Samsung. Μήπως ήταν κάποιο μοντέλο με TN που όντως δεν βλέπονται από το πλάι;

oχι, ήταν ακριβώς το ίδιο μοντέλο στις 32'' με VA panel. Η οθόνη ήταν απαράδεκτη και απ' το eshop δεν αναγνωρισαν προβληματικό κομμάτι. Πηρα το πιστωτικό μου και ήμουν και ευχαριστημένος . 2η δε θα δοκίμαζα να μπλέξω πάλι. 

Την έχει πάρει κανένας άλλος και έμεινε ευχαριστημένος ή την προτείνετε θεωρητικά?

Επεξ/σία από Feigen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον οχι  . Ισως μια δοκιμασμενη AoC η xiaomi αν πεσουν οι τιμες παλι . VA ηταν ok τρωγοτανε . Εμενα το light bleeding ειναι που θα με κανει εξαλλο τα αλλα ψιλοπαλευονται * εκτος αν σκασουν και μερικα καμμενα pixels ακριβως στη μεση εκει θα με πιασει psycho mode :P

Oπως αυτη https://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.942519&oem=3414000021067

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...