Προς το περιεχόμενο

Surfshark VPN Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αγορά των VPN αν μη τι άλλο υπάρχει πια πληθώρα προτάσεων.

Μια γρήγορη αναζήτηση να κάνει κανείς και θα εντοπίσει έναν τεράστιο αριθμό προγραμμάτων, λειτουργιών και υπηρεσιών, έτοιμων να του προσφέρουν όλα όσα ζητά από εκείνες: ασφάλεια, ταχύτητα, ανωνυμία.

Το Surfshark ίσως ήδη το γνωρίζετε αφού είναι μία από αυτές τις κορυφαίες λύσεις που όμως έχει τον τρόπο να ξεχωρίζει από τον σωρό, αποτελώντας μία value for money επιλογή, χάρη στην οποία θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Πριν ασχοληθούμε με τα όσα προσφέρει το Surfshark όμως, ας ρίξουμε μια ματιά στους λόγους για τους οποίους η χρήση VPN είναι πλέον «must». Ένα πρόγραμμα VPN (από τα αρχικά του virtual private network) «καμουφλάρει» επί της ουσίας τη διεύθυνση IP μίας συσκευής, εξασφαλίζοντάς της πλήρη ανωνυμία μέσω της χρήσης συγκεκριμένων servers. Έτσι επιτυγχάνονται δύο στόχοι: αφ’ ενός ο server αυτός παρεμβάλλεται μεταξύ του παρόχου και της συσκευής, προσφέροντας μεγαλύτερη ασφάλεια και αφ’ ετέρου, έχει τη δυνατότητα να «δηλώσει» ψευδή τοποθεσία.

Το VPN είναι αυτό που επιτρέπει στους εργαζόμενους εταιρειών και οργανισμών να δουλεύουν απομακρυσμένα, αφού μέσω εκείνου δημιουργείται το απαιτούμενο, ασφαλές πλαίσιο εργασίας. Το VPN είναι παράλληλα απαραίτητο και στις περιπτώσεις σύνδεσης σε κάποιο δημόσιο Wi-Fi, αφού ποτέ δεν μπορείτε να είστε σίγουροι ποιος κρύβεται από πίσω ή μπορεί να έχει παρεισφρήσει σε αυτό. Χάρη σε ένα πρόγραμμα VPN θα είστε, ακόμα, σε θέση, να απολαμβάνετε το αγαπημένο σας περιεχόμενο σε πλατφόρμες streaming, όταν βρίσκεστε σε ταξίδι στο εξωτερικό.

Δε χρειάζεται λοιπόν ιδιαίτερη προσπάθεια για να αντιληφθεί κανείς πως το VPN είναι πια απαραίτητο, είτε μιλάμε για casual, είτε για hardcore χρήση υπολογιστή, tablet ή κινητού. Ευτυχώς, λύσεις σαν και το Surfshark διαθέτουν apps για όλες τις πλατφόρμες, προσφέροντας έτσι κάλυψη 360ο.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... 

Τα πιο δημοφιλή που έχουν την πιο επικίνδυνη ευπάθεια είναι τα ακόλουθα:

  • Surfshark
  • Turbo VPN
  • VyprVPN
  • VPN Proxy Master

Η αναφορά δείχνει ότι ορισμένα δημοφιλή εικονικά ιδιωτικά δίκτυα (VPN) εκθέτουν τους χρήστες σε σημαντικό κίνδυνο ασφάλειας. Ο αριθμός των υπηρεσιών VPN που αποτυγχάνουν σε διάφορες δοκιμές είναι αρκετά μεγάλος. 

Δυστυχώς, τουλάχιστον στην περίπτωση του δημοφιλούς Surfshark, η εγκατάσταση του Root Certificate δεν ήταν η μόνη αμφισβητήσιμη πρακτική. Το Surfshark εγκαθιστά επίσης την εφαρμογή Surfshark TAP Driver Windows, Avira, και Open VPN, όλα αυτά χωρίς να ζητήσει άδεια.

Τα πράγματα γίνονται και χειρότερα, καθώς το Surfshark συνεχίζει με την εγκατάσταση του Root Certificate, ακόμα και αν ο χρήστης ακυρώσει τη διαδικασία εγκατάστασης. Η εφαρμογή εκτελεί επίσης πολλές διεργασίες στο παρασκήνιο και αποτυγχάνει να τις καταργήσει πλήρως όταν ο χρήστες προσπαθήσει να την απομακρύνει.

https://www.pcsteps.gr/196387-vpn-με-σοβαρά-κενα-ασφαλείας/

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Chris Black είπε

Χμμ... 

Τα πιο δημοφιλή που έχουν την πιο επικίνδυνη ευπάθεια είναι τα ακόλουθα:

  • Surfshark
  • Turbo VPN
  • VyprVPN
  • VPN Proxy Master

Η αναφορά δείχνει ότι ορισμένα δημοφιλή εικονικά ιδιωτικά δίκτυα (VPN) εκθέτουν τους χρήστες σε σημαντικό κίνδυνο ασφάλειας. Ο αριθμός των υπηρεσιών VPN που αποτυγχάνουν σε διάφορες δοκιμές είναι αρκετά μεγάλος. 

Δυστυχώς, τουλάχιστον στην περίπτωση του δημοφιλούς Surfshark, η εγκατάσταση του Root Certificate δεν ήταν η μόνη αμφισβητήσιμη πρακτική. Το Surfshark εγκαθιστά επίσης την εφαρμογή Surfshark TAP Driver Windows, Avira, και Open VPN, όλα αυτά χωρίς να ζητήσει άδεια.

Τα πράγματα γίνονται και χειρότερα, καθώς το Surfshark συνεχίζει με την εγκατάσταση του Root Certificate, ακόμα και αν ο χρήστης ακυρώσει τη διαδικασία εγκατάστασης. Η εφαρμογή εκτελεί επίσης πολλές διεργασίες στο παρασκήνιο και αποτυγχάνει να τις καταργήσει πλήρως όταν ο χρήστες προσπαθήσει να την απομακρύνει.

https://www.pcsteps.gr/196387-vpn-με-σοβαρά-κενα-ασφαλείας/

δεν έχω κανένα όφελος, και θα άλλαζα αμέσως στο Nord ή σε κάποιο άλλο, αλλά "Το Surfshark εγκαθιστά επίσης την εφαρμογή Surfshark TAP Driver Windows, Avira, και Open VPN, όλα αυτά χωρίς να ζητήσει άδεια." αυτά σε εμένα δεν έχουν εγκατασταθεί (το έχω βέβαια πριν από την ημερομηνία του  άρθρου), και επίσης θα ήθελα να ξέρω ποιες είναι αυτές οι διεργασίες στο παρασκήνιο που τρέχουν και αποτυγχάνει να τις καταργήσει. Έτσι όπως είναι γραμμένο δε λέει τίποτα, φαίνεται σαν σπρώξιμο του Νορδ απλά. Αν ισχύουν, πες μας και τι είναι να ξέρουμε να κινηθούμε αναλόγως. Για το root certificate δεν έχω ιδέα. Αν ξέρει κάποιος γενικά σε βάθος την κατάσταση ας ενημερώσει.

 

Και μη τρελαθούμε, δεν είναι απαραίτητο το vpn στον απλό χρήστη και μια χαρά δίνουν τα στοιχεία οι εταιρίες αν κάνεις ματσακονιές και τους ζητηθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που το πλήρωσα για να χρησιμοποιώ server από Αυστρία αποδείχτηκε οτι είχε μονο έναν server και αυτόν αναξιόπιστο, τελικά δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω και το άλλαξα με το (ακριβότερο) EXPRESS VPN με το οποίο κάνω την δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα με τα VPN αρχής γενομένης της χώρας που  εδράζει η κάθε εταιρια . απόλυτη ιδιωτικότητα δεν υπάρχει πουθενά και με κανένα VPN . 

για torrent και στριμιγκ από άλλες χώρες θέλει ψάξιμο για το κάθε VPN ξεχωριστά .

για την Ελλάδα γενικά και με το VPN του opera  πχ καλυμμένος είσαι . Υπάρχουν χώρες που ακόμα και τα ποιο γνωστά VPN μπορούν να τα βρουν σκούρα . προσωπικά δε θα ξεχάσω που σε χώρα του αραβικού κόλπου ( εκεί πραγματικά χρειάζεσαι VPN η πχ στη Κίνα ) ξύπνησα μια μέρα και το Nord που είχα απλά είχε μπλοκαριστεί .... μετά από πολύ ψάξιμο κατέφυγα σε ένα σχετικά άγνωστο VPN ( νομίζω unlimited Vpn) το οποίο παραδόξως δούλευε ...

μια καλή επιλογή για όποιον θέλει βασικά πράγματα είναι ένα κόμπο antivirus με VPN ( προσοχή να μην υπάρχει data cap ) .χτύπησα προσφατα bitdefender μαζί με vpn στα 45 ευρώ για ένα χρόνο ( προσοχή στην ανανέωση γιατί είναι πολύ υψηλό το κόστος )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το PureVPN και το είχα πληρώσει φάση 0.90 ευρώ το μήνα για 5 χρόνια. Γενικά πολύ καλό για τα λεφτά του. Τώρα που έχει και Wireguard πλέον, ακόμα πιο καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...