Προς το περιεχόμενο

[smartphone] Realme 9 5G 4/128 179€ @vodafone [upd απο 9-12-22 νεα τιμη 149€] [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


Hero1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, muspozepsu είπε

Καλό για τα λεφτά του αλλά έχει ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα.

Ο αισθητήρας εγγύτητας δεν αποδίδει όπως πρέπει με αποτέλεσμα στις κλήσεις να ανάβει η οθόνη του κινητού.  Και επειδή το κουμπί του mute στην οθόνη είναι πολύ μεγάλο, καταλήγω άθελα μου να το πατάω με το μάγουλό μου. Και καθώς μιλάω ο συνομιλητής μου με ενημερώνει ότι δε με ακούει. Πολύ εκνευριστικό. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Πού βρίσκεται ακριβώς ο αισθητήρας;

Μου έχει τύχει μία φορά αλλά δεν έδωσα σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, phanispal είπε

Πού βρίσκεται ακριβώς ο αισθητήρας;

Μου έχει τύχει μία φορά αλλά δεν έδωσα σημασία.

Spoiler

image.png.4421c4669b6e29d6ee24faff44e89b0e.png

Όπως βλέπεις είναι μπροστά και ακριβώς δίπλα από το ηχείο, στα δεξιά. Φαίνεται και από το προστατευτικό οθόνης αφού έχει μια μικροσκοπική εσοχή για να μη το καλύπτει, μισού χιλιοστού περίπου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το είχα ψιλιαστεί ακριβώς λόγω της εργοστασιακής μεμβράνης, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

Μήπως φταίει η μεμβράνη τότε ή είναι θέμα software/hardware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε κάποιο sensor test app να δεις αν δουλεύει σωστά, υπάρχουν και κάτι διαδικασίες / apps για calibrate υποτιθεται, αλλά εγώ δεν τα έχω καταφέρει ποτέ να τα κάνω να δουλέψουν σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το Xiaomi Redmi Note 11S NFC Dual Sim (6GB/64GB) που το βρισκω στο skroutz στα 180 ευρω.

Ποιο απο τα 2 λετε?

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2023 στις 1:40 ΠΜ, muspozepsu είπε

Καλό για τα λεφτά του αλλά έχει ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα.

Ο αισθητήρας εγγύτητας δεν αποδίδει όπως πρέπει με αποτέλεσμα στις κλήσεις να ανάβει η οθόνη του κινητού.  Και επειδή το κουμπί του mute στην οθόνη είναι πολύ μεγάλο, καταλήγω άθελα μου να το πατάω με το μάγουλό μου. Και καθώς μιλάω ο συνομιλητής μου με ενημερώνει ότι δε με ακούει. Πολύ εκνευριστικό. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

έχω το ίδιο πρόβλημα σε TCL 10 Pro, μαζί με άλλα θεματάκια που καταστρέφουν μια κατά τα άλλα εξαιρετική συσκευή.

γενικά τα TCL έχουν θέμα με το ζήτημα λειτουργίας οθόνης κατά την κλήση.

κρίμα που συμβαίνει και σε αυτό το Realme, το πήρα για τους γονείς μου αλλά το έχω ακόμα ανενεργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, triple_sec είπε

έχω το ίδιο πρόβλημα σε TCL 10 Pro, μαζί με άλλα θεματάκια που καταστρέφουν μια κατά τα άλλα εξαιρετική συσκευή.

γενικά τα TCL έχουν θέμα με το ζήτημα λειτουργίας οθόνης κατά την κλήση.

κρίμα που συμβαίνει και σε αυτό το Realme, το πήρα για τους γονείς μου αλλά το έχω ακόμα ανενεργό.

Δεν είχα εγώ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να δει  όταν σε παίρνουν τηλέφωνο εάν ανάβει η οθόνη και έτσι βλέπεις ποιος σε παίρνει? Ρωτάω γιατί σε ένα tlc 20r που είχα δεν το έκανε (και ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει έτσι. Μόνο εάν πατούσες το πλαϊνό κουμπί άναβε). Επίσης, σε αυτά τα χρήματα θεωρείτε ότι υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι καλύτερο ψιλοαμεσα, πχ στις εκπτώσεις? Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανά καλό full cover tempered glass ξέρουμε, από skroutz για παράδειγμα;

1-2 που είχα πάρει για το Mi A3 σε συνδυασμό με σκληρή θήκη δεν ταίριαζαν, τα ξεκολλούσε η θήκη.

1 λεπτό πριν, green_D είπε

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να δει  όταν σε παίρνουν τηλέφωνο εάν ανάβει η οθόνη και έτσι βλέπεις ποιος σε παίρνει? Ρωτάω γιατί σε ένα tlc 20r που είχα δεν το έκανε (και ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει έτσι. Μόνο εάν πατούσες το πλαϊνό κουμπί άναβε). Επίσης, σε αυτά τα χρήματα θεωρείτε ότι υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι καλύτερο ψιλοαμεσα, πχ στις εκπτώσεις? Ευχαριστώ πολύ

Σε δύο που πήρα εγώ ανάβει η οθόνη στην κλήση, αλλά όχι σε μήνυμα σε Messages/Viber. 

Δεν ξέρω όμως αν είναι και θέμα κάποιας ρύθμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κάποιος να το συνδέσει με το pc σωστά;
Δεν υπάρχει η επιλογή PC Connect στο κινητό, που δίνουν άλλες Realme συσκευές.

Επίσης, ξέρετε ποια version της gcam δουλεύει απροβλημάτιστα στο συγκεκριμένο κινητό;
Όσες εκδόσεις δοκίμασα είτε δεν δούλευαν, είτε έκαναν το κινητό να σέρνεται μετά από την λήψη φωτογραφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...