Προς το περιεχόμενο

SSD M2 στην pcie 3.0 δεν την δείχνει στο bios


Vasilis_02

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Η μητρική μου δεν έχει slot για m2 αλλά έχω βάλει αντάπτορα στην pcie 3.0 και έχω κάνει μια διεργασία και φαίνεται στον φάκελο "υπολογιστής μου" αλλά δεν φαίνεται στο bios για να πάω να κάνω boot από τον ssd. Θα ήθελα μερικές οδηγίες όποιος γνωρίζει, για το πώς να εγκαταστήσω τα windows, να μπουτάρει το pc από εκεί και φυσικά να μου τον εμφανίσει το bios για επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2022 στις 1:43 ΜΜ, Vasilis_02 είπε

Καλησπέρα,

Η μητρική μου δεν έχει slot για m2 αλλά έχω βάλει αντάπτορα στην pcie 3.0 και έχω κάνει μια διεργασία και φαίνεται στον φάκελο "υπολογιστής μου" αλλά δεν φαίνεται στο bios για να πάω να κάνω boot από τον ssd. Θα ήθελα μερικές οδηγίες όποιος γνωρίζει, για το πώς να εγκαταστήσω τα windows, να μπουτάρει το pc από εκεί και φυσικά να μου τον εμφανίσει το bios για επιλογή.

Δεν φαίνεται στο bios γιατί ο αντάπτορας δεν διαθέτει το firmware που απαιτείται για να κάνει boot ο m.2 που θα μπει πάνω σε αυτόν , ως εκ τούτου είναι αδύνατη η εγκατάσταση λειτουργικού , το μόνο που  μπορεί να γίνει είναι ναι χρησιμοποιηθεί ως δεύτερος.

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nickol-usΈκανα όλα τα βήματα από αυτό που μου έστειλες αλλά όταν πάει να μπουτάρει το PC μου βγάζει ότι το αρχείο με όνομα Winload.efi είναι κατεστραμένο ή λείπει, με κωδικό σφάλματος 0xc000000E. Το τσέκαρα το αρχείο και υπάρχει στον σκληρό μου δίσκο άρα είναι κατεστραμένο. Τι μπορώ να κάνω για να το λύσω το πρόβλημα αυτό; Ευχαριστώ.

IMG_20221205_152031.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το μόνο που έκανα ήταν να σου παραθέσω τον οδηγό γιατί γνώριζα την ύπαρξη του.

Δεν είμαι σχετικός με το θέμα m2 σε μητρικές που δε διαθέτουν αντίστοιχη θύρα.

Ο @Τέρης Α. που είναι ενεργό μέλος και έχει γράψει τον οδηγό πιστεύω θα χαρεί να σε βοηθήσει σχετικά και να σου πει τι έκανε εκείνος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...