Προς το περιεχόμενο

Αγόρασα Λάθος A320M-K αξίζει να την πουλήσω εδώ η να αγοράσω έναν Athlon 300G?


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

https://www.anandtech.com/show/16616/amd-ryzen-5000g-apus-oem-only-for-now-full-release-later-this-year

Μέχρι 5700G υπάρχει OEM/tray και Retail/box . O 5900G πόθεν προέκυψε, οεο? Από το υπερπέραν?

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, duffyduck είπε

 

https://www.anandtech.com/show/16616/amd-ryzen-5000g-apus-oem-only-for-now-full-release-later-this-year

Μέχρι 5700G υπάρχει OEM/tray και Retail/box . O 5900G πόθεν προέκυψε, οεο? Από το υπερπέραν?

Ε προφανώς ορθογραφικό λάθος είναι βρε συ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, πήγα σε 4600G επειδή δεν μπορούσα να αλλάξω την mobo (στο κατάστημα πήρα τηλ δεν το σηκώναν και στο skroutz δεν δεχόταν επιστροφή την mobo).

Guys υπάρχει τρόπος/search engine να μου λέει προτάσεις επιλέγοντας μια mobo η CPU να μου λέει συμβατά parts;

Πχ επιλέγω 5600G να μου λέει συμβατές mobos η επιλέγω mobo να μου λέει συμβατές CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_MAGAS είπε

Guys υπάρχει τρόπος/search engine να μου λέει προτάσεις επιλέγοντας μια mobo η CPU να μου λέει συμβατά parts;

Πχ επιλέγω 5600G να μου λέει συμβατές mobos η επιλέγω mobo να μου λέει συμβατές CPU

Αυτό λογικά είναι αδύνατο. Πάρε παράδειγμα τις μητρικές AM4. Ανάλογα με ποια έκδοση BIOS έχουν μπορούν να υποστηρίξουν πολύ νεότερους επεξεργαστές και ταυτόχρονα να "χάσουν" την υποστήριξη σε παλιότερους.

Εως ένα σημείο μπορείς να πετύχεις αυτό που θέλεις επιλέγοντας με το socket (π.χ. ο 5600G είναι ΑΜ4, κοιτάζω σε ΑΜ4 μητρική με το ανάλογο BIOS) αλλά κι εκεί μπορεί να πέσεις σε λάθος (τρανό παράδειγμα το socket 1151 που είχε μητρικές και επεξεργαστές που δεν ταίριαζαν μεταξύ τους).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Τελικά, πήγα σε 4600G επειδή δεν μπορούσα να αλλάξω την mobo (στο κατάστημα πήρα τηλ δεν το σηκώναν και στο skroutz δεν δεχόταν επιστροφή την mobo).

Guys υπάρχει τρόπος/search engine να μου λέει προτάσεις επιλέγοντας μια mobo η CPU να μου λέει συμβατά parts;

Πχ επιλέγω 5600G να μου λέει συμβατές mobos η επιλέγω mobo να μου λέει συμβατές CPU

Οτι είπε ο clr.

Η μητρική που πήρες για παράδειγμα είναι συμβατή με τον 5600g ενώ χωρίς το bios update πρακτικά δεν είναι.

Δε μπορούν να καλυφτούν τέτοιες περιπτώσεις.

Αρκετοί για επαλήθευση εξαρτημάτων χρησιμοποιούν το https://pcpartpicker.com/ νομίζω δίνει και recommendations ανάλογα του τι επιλέγεις.

Στην περίπτωσή σου θα έπρεπε απλά να διασφαλίσεις το bios version που έχει εγκατεστημένο η μητρική ή να αγοράσεις μητρική όπου διαθέτει usb flash, είναι κάτι που λέμε συνέχεια στα νέα συστήματα αν παρακολουθείς.

Όπως και να έχει καλορίζικος ο 4600g, είναι μια χαρά cpu και όχι τρομερά πίσω από τον 5600g, θα κάνεις με το παραπάνω αυτό που χρειάζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Τελικά, πήγα σε 4600G επειδή δεν μπορούσα να αλλάξω την mobo (στο κατάστημα πήρα τηλ δεν το σηκώναν και στο skroutz δεν δεχόταν επιστροφή την mobo).

Guys υπάρχει τρόπος/search engine να μου λέει προτάσεις επιλέγοντας μια mobo η CPU να μου λέει συμβατά parts;

Πχ επιλέγω 5600G να μου λέει συμβατές mobos η επιλέγω mobo να μου λέει συμβατές CPU

Η κάθε μητρική υποστηρίζει ορισμένα κάποια cpu εξαρχής, χωρίς δηλαδή bios update. Για να δεις ποια είναι αυτά πας στο site του κατασκευαστή και κοιτάς από ποιο bios version ξεκινάει η υποστήριξη του κάθε cpu - αυτά που έχουν από το αρχικό δεν χρειάζονται update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nickol-us είπε

Οτι είπε ο clr.

Η μητρική που πήρες για παράδειγμα είναι συμβατή με τον 5600g ενώ χωρίς το bios update πρακτικά δεν είναι.

Δε μπορούν να καλυφτούν τέτοιες περιπτώσεις.

Αρκετοί για επαλήθευση εξαρτημάτων χρησιμοποιούν το https://pcpartpicker.com/ νομίζω δίνει και recommendations ανάλογα του τι επιλέγεις.

Στην περίπτωσή σου θα έπρεπε απλά να διασφαλίσεις το bios version που έχει εγκατεστημένο η μητρική ή να αγοράσεις μητρική όπου διαθέτει usb flash, είναι κάτι που λέμε συνέχεια στα νέα συστήματα αν παρακολουθείς.

Όπως και να έχει καλορίζικος ο 4600g, είναι μια χαρά cpu και όχι τρομερά πίσω από τον 5600g, θα κάνεις με το παραπάνω αυτό που χρειάζεσαι

σχετικα με το bios flash αν θυμαμαι καλα γινεται και με αλλον τροπο ....κατεβαζοντας το αρχειο στο pc και τρεχοντας το αρχειο απο την επιφανεια εργασίας ....εκτος και αν κανω καπου λαθος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, life is music είπε

σχετικα με το bios flash αν θυμαμαι καλα γινεται και με αλλον τροπο ....κατεβαζοντας το αρχειο στο pc και τρεχοντας το αρχειο απο την επιφανεια εργασίας ....εκτος και αν κανω καπου λαθος !

Αναφέρομαι σε usb bios flash κι όχι γενικά.

Αν και η αναβάθμιση bios μέσω εφαρμογής είναι εφικτή, γενικά δε συστήνεται.

Επίσης εσύ μιλάς για αναβάθμιση σε ενεργό σύστημα, εμείς μιλάμε για περίπτωση νέου μηχανήματος όπου ενδέχεται να έρθει χωρίς συμβατό bios για το νέο επεξεργαστή κι εκεί το μηχάνημα όχι απλά δε μπαίνει στο desktop,  δε μπαίνει ούτε στο bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 7/12/2022 στις 7:37 ΜΜ, PC_MAGAS είπε

Αγόρασα μια A320M-K και θέλω να τον ταιριάξω με έναν Ryzen5 5600G αλλά δεν γίνετε ανευ bios update. Αξίζει να την βάλω αγγελία για 50€ και να αγοράσω άλλην η να πάρω απο αγγελία έναν Athlon 3000G στα 25€?

αν μπορεις να βρεις καποιον ryzen πρωτης γενιας γινεται ευκολα η αναβθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2023 στις 8:08 ΜΜ, giavra είπε

αν μπορεις να βρεις καποιον ryzen πρωτης γενιας γινεται ευκολα η αναβθμιση 

AKa να τον αγοράσω Δεν είχα τον χρόνο ανταλαξα την CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...