Προς το περιεχόμενο

Το Twitter αναστέλλει τον λογαριασμό που παρακολουθούσε το ιδιωτικό τζετ του Elon Musk


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, billdanos είπε

Αν οι δημόσιες μετακινήσεις μου συνοδεύονται και από δημόσια δεδομένα, τότε δεν θα έπρεπε να με απασχολεί.

Και αφού γελάσαμε αρκετά από τη μέρα που ολοκλήρωσε την αγορά του Twitter, ελπίζω να καταλάβατε όλοι πως η «ελευθερία του λόγου και της έκφρασης» που οραματιζόμασταν, αφορούσε μόνο αυτά με τα οποία συμφωνεί μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων  και το «αφεντικό» του Twitter! 😛 

Μας απαντάει ο ίδιος και στα δύο θέματα που θέτεις με tweet 

Είναι γεγονός ότι για τα ιδιωτικά jet σε αντίθεση με τα απλά ιδιωτικά αεροπλάνα, υπάρχει διαδικασία που μπορεί να αιτηθεί ο ιδιοκτήτης για λόγους ασφαλείας, όπου απλοί πολίτες δεν μπορούν να τα αναγνωρίσουν με δημόσια δεδομένα. Φυσικά οι υπεύθυνοι πχ των πύργων ελέγχου, μπορούν, αλλά δεν έχουν το δικαίωμα να τα μοιράζονται με τους υπόλοιπους.

Spoiler

 

Αλλο ελευθερία λόγου, άλλο να παρακολουθείς real time την οικογένεια κάποιου. Επίσης αυτό ακριβώς απαντάει και στον @darkmatinee σχετικά με τα ban δημοσιογράφων. Ψάχνουν να βρούν φόρμουλα για αυτό που κάνουν πολλοί δημοσιογράφοι του στυλ. "αυτή την στιγμή είμαι στο τάδε σημείο και βλέπω τον  ταδε", δηλαδή όταν δηλώνουν τα whereabout άλλων. Θα τους ξεμπλοκάρει darkmatinee, λίγη υπομονή.

Spoiler

 

 

Βλέπεις μόλις χθές κάποιος τρελός (δεν θα του δώσω πολιτική χροιά) με full face μάσκα και γάντια (ακριβώς ότι χρειάζεσαι για να κάνεις ένα έγκλημα και να μην αναγνωριστείς), παρενόχλησε το όχημα που ήταν ο μικρός του γυιός, μπλοκάροντας το και μετά σκαρφάλωσε στο καπό κτλ. Νόμιζε ότι μέσα ήταν ο Elon. 

Spoiler

 

Αντίθετα απο ότι αφήνει να εννοηθεί το άρθρο, οι κακόβουλοι λογαριασμοί γίνονται ban προσωρινά, όχι για πάντα, εκτός αν η συμπεριφορά είναι επαναλαμβανόμενη.

Spoiler

 

 

 

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

20 λεπτά πριν, merphi είπε

Βλέπεις μόλις χθές κάποιος τρελός (δεν θα του δώσω πολιτική χροιά) με full face μάσκα και γάντια (ακριβώς ότι χρειάζεσαι για να κάνεις ένα έγκλημα και να μην αναγνωριστείς), παρενόχλησε το όχημα που ήταν ο μικρός του γυιός, μπλοκάροντας το και μετά σκαρφάλωσε στο καπό κτλ. Νόμιζε ότι μέσα ήταν ο Elon. 

Έτσι την μπάλα στη στρατόσφαιρα! Πετάμε και ένα παιδί μέσα για να το κάνουμε πιο γλυκό. Ντροπή απλά...

Αναφορά σε κείμενο

LAPD's Threat Management Unit is aware of the situation and tweet by Elon Musk and is in contact with his representatives and security team. No crime reports have been filed yet.

Άλλωστε η θέση του τζετ και η δημοσιογραφική έρευνα είχαν ποτέ στόχο το παιδί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Έτσι την μπάλα στη στρατόσφαιρα! Πετάμε και ένα παιδί μέσα για να το κάνουμε πιο γλυκό. Ντροπή απλά...

Άλλωστε η θέση του τζετ και η δημοσιογραφική έρευνα είχαν ποτέ στόχο το παιδί... 

Την μπάλα εγώ την στέλνω πάντα εστία.

Το  doxing είναι πρόβλημα, γιατί δεν ξέρεις ποιός τρελός θα κάνει τί. Αν ήταν ο κόσμος να είχε μόνο λογικούς, διεύθυνση και τηλέφωνο θα ήταν στα profile μας. Δεν είναι δικαιολογία δεν ξέραμε ότι θα επιτίθονταν στο παιδί. Αν η επίθεση ήταν στο Musk θα ήταν ΟΚ?

Δημοσιογραφική έρευνα το να δίνεις link για doxing? Δες το άρθρο που έβαλες εσύ και @billdanos. Λένε καθαρά ότι είχαν link προς τον λογαριασμό του ανθρώπου που έκανε tracking το jet. Γιατί;

Οσο για την αναφορά στην αστυνομία όλες οι απαντήσεις της αστυνομία της Καλιφόρνιας για τις επιθέσεις είναι καρμπόν. Πχ όταν εκατομύρια είδαμε live το χαστούκι του Will Smith στα Oscar, η αστυνομία του LA είπε, ναι το είδαμε περιμένουμε τον κύριο Chris Rock να κάνει επίσημη καταγγελία, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι μόνοι μας. Εναν χρόνο μετά καταγγελία ο Chris δεν έκανε, τίποτα δεν έκανε η αστυνομία. Εσύ ρώτησες αν ο Musk θέλει να ανοίξει βεντέντα με τρελούς ή εγκληματίες; Εξάλλου η ποινή για αυτό που έγινε θα είναι μόνο περιοριστική εντολή. Είδες την φάτσα αυτού που μπλόκαρε το αμάξι του μικρού; Ιχνος φόβου. 

Spoiler

 

 

 

 

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο τύπος μπλοκάρει αβέρτα.

Και δημοσιογράφους μπλόκαρε, που ούτε (δημόσια διαθέσιμα) δεδομένα αναπαρήγαγαν, ούτε τίποτε. Απλά, φαντασιωνόταν ότι θα μπορούσε να πνίξει το θέμα και αποδεικνύεται πως δεν είχε ούτε τη συναισθηματική, ούτε την κοινή ευφυΐα να κατανοήσει πως έτσι τα έκανε χειρότερα.

Κατά τα λοιπά, εφόσον θεωρείς πως ένα θέμα θέτει σε κίνδυνο την οικογένειά σου, δεν πας να εξαγοράσεις τον άλλο με 5 χιλιάρικα.

Ούτε μπαίνεις σε παζάρια "δώσε μου 50 και internship". 

Πας στις αρχές.

Εναλλακτικά, δεν τσιγγουνεύεσαι τα 50 χιλιάρικα, αν υποτεθεί πως έχει την όποια λογική το "δεν θέλεις να μπλέξεις με τρελούς και εκβιαστές".

Για το παιδί σου (που το βάφτισες με κριτήριο τον βλαμμένο εγωισμό σου, άκου Λιτλ Εξ) θα τα δώσεις.

Αλλιώς, στις αρχές.

Μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Ο τύπος έχει καιρό τώρα (με τις απολύσεις-επαναπροσλήψεις, το φέσωμα ενοικίων, τους ασυνάρτητους αποκλεισμούς λογαριασμών) που έχει χάσει το τόπι.

Δεν ξέρω πώς πήρε την απόφαση να μπλέξει με το Τουίτερ, το σίγουρο είναι ότι κατάλαβε ότι έκανε πατάτα, προσπάθησε (με γελοίο τρόπο) να απεμπλακεί, δεν το πέτυχε, σύρθηκε αναγκαστικά στην ολοκλήρωση της συμφωνίας έναντι τιμήματος εντελώς έξω από κάθε χρηματιστηριακή ή άλλη λογική, και έκτοτε διαπράττει τη μία ανοησία μετά την άλλη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Αυτά τα δεδομένα είναι οκ; Ή κινδυνεύει πάλι η ζωή του παιδιού του;;

2IzQ58zfh5AKC765oIDuEWbva7e.jpg

Ναι είναι ΟΚ, εκτός αν το θεωρήσει κάποιος δυσφήμιση.

Μια και μιλάμε για την μπάλα στην στρατόσφαιρα, ακόμα την ψάχνουμε. Βλέπεις πως αυτό το tweet, είναι ακόμα στον αέρα (ελευθερία λόγου), αν και είναι προφανές ψέμα, έτσι;

- Το Little Saint James δεν έχει αεροδρόμιο
- Το N628TS κατασκευάστηκε το 2015 και ο Musk το πήρε το άνοιξη 2016. Το διάγραμμα αναφέρει 12 ταξίδια απο το 2010, υπονοωντας το πρώτο ταξίδι ήταν το 2010. Κανείς δεν πήγαινε βόλτα στο νησί το 2016, ο Epstein ήταν πρόσωπο προς αποφυγή.
https://flightaware.com/resources/registration/N628TS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2022 στις 10:05 ΠΜ, merphi είπε

Θα προχωρήσω θεωρόντας ότι μιλάς για τον πορτοκαλί πρώην πρόεδρο. Επανέφερε τον λογαριασμό το Twitter και μπορείς να δεις μόνος σου αν όντως υποκινούσε βία αντί να επαναλαμβάνεις ότι σου λένε.
 

Επιπλέον ανεξάρτητα του τι λες εσύ, εγώ ή ο αγαπημένος σου "δημοσιογράφος", απο τα Twitter leaks (τα γραπτά, προφορικά δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε) μάθαμε ότι η ίδια η ηγεσία του Twitter ΔΕΝ βρηκε καμία παραβίαση των κανόνων του Twitter, ούτε φυσικά υποκίνηση βίας και αναρωτιόντουσαν πως θα μπορούσαν να τον μπανάρουν και στην χειρότερη περίπτωση να σκαρφιστούν κάτι εκείνη την στιγμή ειδικά για τον πρόεδρο, όπως και έγινε.

 

Καταρχάς, το σχόλιό μου είχε περισσότερο τον χαρακτήρα σύγκρισης και όχι θέσης. Παρόλο που ο... πορτοκαλί όπως τον λες μου γυρνάει τ'άντερα, προσωπικά δεν ήμουν υπέρ του ban. Υπάρχει και σχετική τοποθέτησή μου για το κατάπτιστο "άρθρο" του insomnia (που ήταν Google Translate του verge, υιοθετώντας και την θέση του, κάνοντας απλά τη μετάφραση). Αυτό, περί θέσης. Η σύγκριση έχει να κάνει με το ότι ναι, κατά τη γνώμη μου το Twitter συμπεριφέρεται τον τελευταίο καιρό με έναν τρόπο που η δικαιολογία του τύπου "κάποιος μπανάρεται γιατί υποκινεί βία", ακούγεται φαιδρή.

Τα υπόλοιπα flatearthish αισθητικής σχόλια τύπου "επαναλαμβάνεις ό,τι σου λένε", με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...