Προς το περιεχόμενο

Ο νέος φορητός υπολογιστής Concept Luna της Dell αποσυναρμολογείται σε δευτερόλεπτα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως η dell δεν εχει δειξει καλα αποτελεσματα παρα μονο concept και εγκατελειμενες ιδεες , να θυμισω alienware area 51m serιεσ που ελεγαν για λαπτοπ με δυνατοτηες αναβαθμισης κλπ κλπ σε καρτα γραφικων που εγκατελειψαν σε 2 γενιες....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω στοίχημα ότι η τιμή του θα είναι τρομερα πιο τρομερά από το να πάρεις τα ίδια ακριβώς εξαρτήματα για laptop σε ένα κανονικό χωρίς την δυνατότητα να αλλάξεις τα πάντα.

Κάτι που για έμενα προσωπικά αυτό το κάνει τρομερά μη συμφέρουσα επιλογή κυρίως λόγο τιμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχει γίνει sk@t@ η επισκευή ultrabooks. Χάλασε η σύνδεση στα ηχεία του Yoga 920 που έχω και ενώ η κάρτα ήχου δεν έχει καεί (δουλεύουν τα ακουστικά και ο ήχος από bluetooth) μου ζήτησαν από την αντιπροσωπεία να αλλάξω όλη την μητρική για να μου το επισκευάσουν! Κόστος κάπου 800 €! Για μια βλάβη που είναι είτε ψυχρή συγκόλληση είτε αντικατάσταση κάποιου πυκνωτή. Xest@  

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι πως έχουμε ήδη λαπτοπ οπου μπορείς να αλλάξεις cpu,gpu κλπ...Mobile workstations. Αν θυμάμαι καλά,μέχρι και τα HP Zbook G3 είναι όλα κουμπωτά. Από εκεί και πέρα όλες οι εταιρείες έχουν τέτοια μοντέλα αν και ακριβά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

Έτσι πρέπει να είναι ολοι οι υπολογιστές. Ήμαρτον πια με τις soldered μνημες και τα εμπόδια που βάζουν στο σέρβις.

Δεν νομίζω να μην πάμε σε soldered, διότι το solderded μας δίνει πιο λεπτά συστήματα. Με το κατάλληλα εργαλεία τα soldered δεν είναι τόσο πρόβλημα. Όταν όμως ο τεχνικός θέλει 30 λεπτά να ανοίξει το laptop σου για να ξεκινήσει την διάγνωση και μετά άλλα τόσα να το κλείσει, εσύ χρωστάς ήδη 15€ με 20€ . Με το παραπάνω, τείνεις στο τζάμπα.

3 ώρες πριν, merphi είπε

Αυτό που με νοιάζει εμένα, είναι πόσα λεπτά για να άλλαξω πάστα σε CPU, GPU. Την τελευταία φορά η όλη διαδικασία μου πήρε 3ώρες !!! Είναι κάτι που κάνω κάθε 6-12 μήνες σε όλα τα laptop μου και κάποια απο τα τελευταία έχουν γίνει πολύ κουραστικά.

Τα τελευταία θα έλεγα είναι πιο εύκολα απ' τα παλιά σε γενικές γραμμές. Τι πάει λάθος σε σένα; Ίσως πιο εύκολα είναι κάποια αρχαία μηχανήματα που με μια βίδα έβγαζες ένα καπάκι και είχες μπροστά σου όλα τα βασικά.

1 ώρα πριν, anax111 είπε

Δυστυχώς έχει γίνει sk@t@ η επισκευή ultrabooks. Χάλασε η σύνδεση στα ηχεία του Yoga 920 που έχω και ενώ η κάρτα ήχου δεν έχει καεί (δουλεύουν τα ακουστικά και ο ήχος από bluetooth) μου ζήτησαν από την αντιπροσωπεία να αλλάξω όλη την μητρική για να μου το επισκευάσουν! Κόστος κάπου 800 €! Για μια βλάβη που είναι είτε ψυχρή συγκόλληση είτε αντικατάσταση κάποιου πυκνωτή. Xest@  

Επιμένω για την ευκολία, δες το video παρακάτω. Μόλις το αφαιρέσεις λίγες βίδες και το καπάκι έχεις άμεση πρόσβαση στα ηχεία. Βέβαια για να μην δουλεύουν και τα 2 ηχεία σίγουρα το πρόβλημα είναι κάπου στην μητρική..... αν είναι πρόβλημα hardware.

Γενικά μεγάλες αντιπροσωπίες την αλλαγή της μητρικής την έχουν καραμέλα, να μην πούμε για τα φανταστικά water-damage ! Η αλλαγή μητρικής δεν αποτελεί επισκευή σε καμία περίπτωση. Δεν είσαι επισκευαστής όταν αλλάζεις πλακέτες αλλά συναρμολογητής. Ο επισκευαστής, θα αφιερώσει χρόνο να εντοπίσει και να αλλάξει τον καμένο για παράδειγμα πυκνωτή στην έξοδο της κάρτας ήχου που είναι ο υπαίτιος για την βλάβη αυτή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Τα τελευταία θα έλεγα είναι πιο εύκολα απ' τα παλιά σε γενικές γραμμές. Τι πάει λάθος σε σένα; Ίσως πιο εύκολα είναι κάποια αρχαία μηχανήματα που με μια βίδα έβγαζες ένα καπάκι και είχες μπροστά σου όλα τα βασικά.

Αυτό που πάει λάθος είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχω αρχίσει να παίρνω ακριβά laptop, τιμή με 4 ψηφία πάντα και όταν τα ανοίγω τους συμπεριφέρομαι προσεκτικά σαν να κάνω εγχείρηση εγκεφάλου. Βλέπεις ειδικά αν η εγγύηση είναι 3 χρόνια, σίγουρα πρέπει να ανοιχτεί και να αλλάξει η πάστα μέσα στην εγγύηση, ακυρώνοντας την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anax111 είπε

Δυστυχώς έχει γίνει sk@t@ η επισκευή ultrabooks. Χάλασε η σύνδεση στα ηχεία του Yoga 920 που έχω και ενώ η κάρτα ήχου δεν έχει καεί (δουλεύουν τα ακουστικά και ο ήχος από bluetooth) μου ζήτησαν από την αντιπροσωπεία να αλλάξω όλη την μητρική για να μου το επισκευάσουν! Κόστος κάπου 800 €! Για μια βλάβη που είναι είτε ψυχρή συγκόλληση είτε αντικατάσταση κάποιου πυκνωτή. Xest@  

To πρόβλημα πάντα είμαστε εμείς οι έλληνες μην την ψάχνεις την δουλειά....

Χάλασε η οθόνη σε ένα laptop των 300 -500 ευρώ μιας ξαδέρφης μου και πήγε σε τεχνικό να ρωτήσει τιμή και της είπε κάτι κουλό (δεν θυμάμαι ακριβή ποσά αλλά και να μην ειναι αυτά που λέω ειναι αρκετά κοντα) 300 ευρώ εργατικά + 300 για την οθόνη....

Ανέλαβα να το διορθώσω εγώ και ξόδεψα 180 ευρώ για την οθόνη και καμία 20 ευρώ για αναλώσιμα (πχ 3Μ ταινία διπλής επιφάνειας) και ξόδεψα μισή με μια ώρα.... 

Δηλαδή πραγματικά απορούσα γιατί ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (δηλαδή μια χώρα που αν κάποιου του σπάσει πχ η οθόνη το iphone δεν έχει τα χρήματα για να πάρει καινούργιο...) δεν έχει ανθήσει το επάγγελμα των επισκευαστών ηλεκτρικών συσκευών... 

Και αυτό που καταλαβαίνω ειναι ότι απλά έχουν αρπακτικές τακτικές.....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

To πρόβλημα πάντα είμαστε εμείς οι έλληνες μην την ψάχνεις την δουλειά....

Χάλασε η οθόνη σε ένα laptop των 300 -500 ευρώ μιας ξαδέρφης μου και πήγε σε τεχνικό να ρωτήσει τιμή και της είπε κάτι κουλό (δεν θυμάμαι ακριβή ποσά αλλά και να μην ειναι αυτά που λέω ειναι αρκετά κοντα) 300 ευρώ εργατικά + 300 για την οθόνη....

Ανέλαβα να το διορθώσω εγώ και ξόδεψα 180 ευρώ για την οθόνη και καμία 20 ευρώ για αναλώσιμα (πχ 3Μ ταινία διπλής επιφάνειας) και ξόδεψα μισή με μια ώρα.... 

Δηλαδή πραγματικά απορούσα γιατί ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (δηλαδή μια χώρα που αν κάποιου του σπάσει πχ η οθόνη το iphone δεν έχει τα χρήματα για να πάρει καινούργιο...) δεν έχει ανθήσει το επάγγελμα των επισκευαστών ηλεκτρικών συσκευών... 

Και αυτό που καταλαβαίνω ειναι ότι απλά έχουν αρπακτικές τακτικές.....

 

Ε βρήκες λοιπόν την κότα με τα χρυσά αυγά. Για ξεκίνα μια επιχείρηση επισκευής να σε δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ε βρήκες λοιπόν την κότα με τα χρυσά αυγά. Για ξεκίνα μια επιχείρηση επισκευής να σε δω.

Δεν έχω ανάγκη αλλά αν είχα σίγουρα θα έκανα τέτοια επιχείρηση* παρά καφέ, μπαρ καντίνα κτλ που κάνουν κυρίως τώρα στην ελλάδα... 

Όχι μόνο ειναι καλή δουλειά αλλά κάνει καλό και μακροοικονομικά γιατί κρατάει περισσότερο συνάλλαγμα στο κράτος αλλά και δημιουργεί έμπειρο τεχνικό προσωπικό που μπορεί να φανεί χρήσιμο αν σπάσει κάνας φούρνος και αρχίσει σε αυτή την χώρα η βιομηχανία ξανά αντί να προσπαθούμε να γίνουμε Ταΐλάνδη κάνοντας ξενοδοχεία και να βάζουμε τους γιούς και τις κόρες μας να σερβίρουν καφέ στους Γερμανούς(που στην χώρα τους τέτοιες δουλείες κάνουν και έχουν τα λεφτά για διακοπές στην ελλάδα)  και λοιπούς ανοίγοντας κάνα κουμπάκι μπας και πέσει κάνα τιπ φάση come to greece για να την βρεις. 

*αρκεί βέβαια να είσαι σωστός και να χρεώνεις λογικά όχι να θεωρείς πως πρέπει να πληρωθείς 300 ευρώ μονο εργατικά για να αλλάξεις μια οθόνη, το κέρδος σε τέτοια πρέπει πάντα να έρχεται απο την ποσότητα και σε βάθος χρόνου (και όταν δεν σου φτάνουν οι ώρες για όλα επειδή θα σε προτιμούν όλοι   να παρεις υπάλληλο και ο ένας να γίνουν 2 κτλ  αλλιώς θα είσαι σαν πειρατής με το καμάκι να περιμένεις μια φορά τον μήνα ή τον χρόνο πότε να δαγκώσεις κάνα κορόιδο...) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα σχόλια, το εγχείρημα όμως μου θυμίζει λίγο με το θέμα που αφορούσε τα αρθρωτά κινητά τηλέφωνα το οποίο δεν εξελίχθηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

To πρόβλημα πάντα είμαστε εμείς οι έλληνες μην την ψάχνεις την δουλειά....

Χάλασε η οθόνη σε ένα laptop των 300 -500 ευρώ μιας ξαδέρφης μου και πήγε σε τεχνικό να ρωτήσει τιμή και της είπε κάτι κουλό (δεν θυμάμαι ακριβή ποσά αλλά και να μην ειναι αυτά που λέω ειναι αρκετά κοντα) 300 ευρώ εργατικά + 300 για την οθόνη....

Ανέλαβα να το διορθώσω εγώ και ξόδεψα 180 ευρώ για την οθόνη και καμία 20 ευρώ για αναλώσιμα (πχ 3Μ ταινία διπλής επιφάνειας) και ξόδεψα μισή με μια ώρα.... 

Δηλαδή πραγματικά απορούσα γιατί ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (δηλαδή μια χώρα που αν κάποιου του σπάσει πχ η οθόνη το iphone δεν έχει τα χρήματα για να πάρει καινούργιο...) δεν έχει ανθήσει το επάγγελμα των επισκευαστών ηλεκτρικών συσκευών... 

Και αυτό που καταλαβαίνω ειναι ότι απλά έχουν αρπακτικές τακτικές.....

 

2 Εκδοχές μπορώ να βρω στο πρόβλημα σου.

1) Έβαλες Μαϊμού οθόνη

2) Όντως βρήκες κακό τεχνικό

Όπως στο είπε όμως και ο φίλος, κάνε το επιχείρηση και μιλάμε. Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο σε όσα λες με το τι είδους επιχειρήσεις ανοίγουν στην Ελλάδα, αλλά ξεχνάς ότι δεν είμαστε ένας φορολογικός παράδεισος.

Ανάλογα το iphone το ποσό δεν είναι παράλογο. Το iRepair όπως βλέπεις σε 13 pro max θέλει 450€ με το ΦΠΑ https://irepair.gr/repairs/αλλαγή-αυθεντικής-οθόνης-apple-iphone-13-pro-max

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, PeterMay said:

Ελπιζω μονο να μην εχουν soldered και την μνημη, και το αποθηκευτικο μεσο σε μια πλακετα - οποτε θα πρεπει να την αλλαζεις ολοκληρη για μια μικρη αναβαθμιση...

Εδώ λέει ότι RAM και SSD θα είναι αποσπώμενα 

https://www.msn.com/en-us/lifestyle/shopping/dell-s-repairable-concept-luna-laptop-has-a-long-road-ahead-of-it/ar-AA15jtuJ

image.png.106b387055f2596cf4a13e91a2268dcc.png

 

https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/AA15jzXx.img?w=1920&h=1080&q=60&m=2&f=jpg

Και ένα ακόμα βίντεο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...