Προς το περιεχόμενο

Ο νέος φορητός υπολογιστής Concept Luna της Dell αποσυναρμολογείται σε δευτερόλεπτα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι το όνειρο κάθε καταναλωτή και ο εφιάλτης της κάθε εταιρείας που θέλει να πουλάει καινούργιο laptop κάθε 2-3 χρόνια στον ίδιο καταναλωτή. Δυστυχώς μπήκαν όλοι στη λογική της apple που σκαρφίζεται αυτά τα κόλπα με μεγαλύτερο πρόβλημα να μην μπορείς να αλλάξεις ή να βγάλεις πλέον την μπαταρία στο laptop , το οποίο την αχρηστεύει σε ένα με δύο χρόνια καθώς οι μπαταρίες λιθίου πάνε περίπου 500 φορτίσεις.  Άλλη μία απάτη που κάνουν είναι να βάζουν ένα USB μόνο και ένα USB c και με το που χαλάσει ή σπάσει να πετάς όλο το laptop. 

Και φυσικά μετά είναι το θέμα της αναβάθμισης με πολύ απλό εξάρτημα τον δίσκο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, manolis940 είπε

2 Εκδοχές μπορώ να βρω στο πρόβλημα σου.

1) Έβαλες Μαϊμού οθόνη

2) Όντως βρήκες κακό τεχνικό

Όπως στο είπε όμως και ο φίλος, κάνε το επιχείρηση και μιλάμε. Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο σε όσα λες με το τι είδους επιχειρήσεις ανοίγουν στην Ελλάδα, αλλά ξεχνάς ότι δεν είμαστε ένας φορολογικός παράδεισος.

Ανάλογα το iphone το ποσό δεν είναι παράλογο. Το iRepair όπως βλέπεις σε 13 pro max θέλει 450€ με το ΦΠΑ https://irepair.gr/repairs/αλλαγή-αυθεντικής-οθόνης-apple-iphone-13-pro-max

Έβαλα ακριβώς το ίδιο μοντέλο που είχε με την διαφορά ότι εγώ δεν ειμαι του επαγγέλματος (ενεργά δηλαδή) οπότε δεν έχω άκρες για ανταλλακτικά και την αγόρασα απο το ebay 

Δεν έψαξα εγώ για τεχνικό ή ξαδέρφη μου και επίσης ο φίλος πιο πάνω που σε αυτόν απάντησα έπαθε τα ίδια... 

Τι να λέμε εδώ τεχνικός PC (δηλαδή άτομο που έπαιζε lineage και googlare πως γίνεται το format στα 16 του 5 χρόνια μετά) ζήταγε απο τον αδερφό μου 30 ευρώ την ώρα για να δει τον υπολογιστή και πάλι δεν τον έφτιαξε λολ απο αυτό σκέψου πόσο θα ζητάει κάποιος που ξέρει τι ειναι το Gerber....

To αστείο ειναι ότι τα 450€ απο αυτό το site και 2+ μέρες αναμονή το βρίσκεις για καλό deal lol 

Αυτός εδώ στην αλλάζει μέσα σε μερικά λεπτά ενώ είσαι στο μαγαζί και χρεώνει γύρω στα $200 δολάρια για τα τελευταία iphone 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Μου θυμίζει το project Fairphone, αλλά στην πράξη ποτέ δεν είδα ούτε ένα, πόσο μάλλον modules για αναβάθμιση.

To έχει η κοπέλα μου, ωραίο κινητό :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Έβαλα ακριβώς το ίδιο μοντέλο που είχε με την διαφορά ότι εγώ δεν ειμαι του επαγγέλματος (ενεργά δηλαδή) οπότε δεν έχω άκρες για ανταλλακτικά και την αγόρασα απο το ebay 

Δεν έψαξα εγώ για τεχνικό ή ξαδέρφη μου και επίσης ο φίλος πιο πάνω που σε αυτόν απάντησα έπαθε τα ίδια... 

Τι να λέμε εδώ τεχνικός PC (δηλαδή άτομο που έπαιζε lineage και googlare πως γίνεται το format στα 16 του 5 χρόνια μετά) ζήταγε απο τον αδερφό μου 30 ευρώ την ώρα για να δει τον υπολογιστή και πάλι δεν τον έφτιαξε λολ απο αυτό σκέψου πόσο θα ζητάει κάποιος που ξέρει τι ειναι το Gerber....

To αστείο ειναι ότι τα 450€ απο αυτό το site και 2+ μέρες αναμονή το βρίσκεις για καλό deal lol 

Αυτός εδώ στην αλλάζει μέσα σε μερικά λεπτά ενώ είσαι στο μαγαζί και χρεώνει γύρω στα $200 δολάρια για τα τελευταία iphone 
 

 

Δεν το χεις πιάσει το θέμα ακόμα. 

1. Ο ίδιος είπες ότι σε λάπτοπ των 300-500 € έδωσες 200 μόνο στα υλικά. Να σου βάλω και 50 συν ΦΠΑ που θα χρέωνες για εργασία; 260 επισκευή σε λαπτοπ των 300 ή 400; Γιατί να μην βάλω άλλα 100 - 150 και να πάρω καινούριο, καλύτερο και με εγγύηση; 

2. Ξεχνάς φορολογία, ενοίκια, ασφάλιση, ρεύμα. Άντε, άνοιξε την επιχείρηση να σε δω. Και να μην έχεις ανάγκη όπως λες, γιατί να αρνηθείς τέτοια ευκαιρία να πλουτίσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Έβαλα ακριβώς το ίδιο μοντέλο που είχε με την διαφορά ότι εγώ δεν ειμαι του επαγγέλματος (ενεργά δηλαδή) οπότε δεν έχω άκρες για ανταλλακτικά και την αγόρασα απο το ebay 

Δεν έψαξα εγώ για τεχνικό ή ξαδέρφη μου και επίσης ο φίλος πιο πάνω που σε αυτόν απάντησα έπαθε τα ίδια... 

Τι να λέμε εδώ τεχνικός PC (δηλαδή άτομο που έπαιζε lineage και googlare πως γίνεται το format στα 16 του 5 χρόνια μετά) ζήταγε απο τον αδερφό μου 30 ευρώ την ώρα για να δει τον υπολογιστή και πάλι δεν τον έφτιαξε λολ απο αυτό σκέψου πόσο θα ζητάει κάποιος που ξέρει τι ειναι το Gerber....

To αστείο ειναι ότι τα 450€ απο αυτό το site και 2+ μέρες αναμονή το βρίσκεις για καλό deal lol 

Αυτός εδώ στην αλλάζει μέσα σε μερικά λεπτά ενώ είσαι στο μαγαζί και χρεώνει γύρω στα $200 δολάρια για τα τελευταία iphone 
 

 

Παρότι καταλαβαίνω το σκεπτικό σου εδώ έχουν δίκαιο οι υπόλοιποι. Να ανοίξεις κατάστημα επισκευών είναι εύκολο, να το κρατήσεις όμως δεν είναι. Θα ρισκάρεις να έχεις απόθεμα ακριβών υλικών για να κάνεις αλλαγές σε 10-15 λεπτά, έστω 1 ώρα; Θα έχεις τόση λίγη πελατεία για να μπορείς να κάνεις τις επισκευές σε τέτοιους χρόνους; Θα έχεις υπαλλήλους για να το καταφέρεις; Θα πρέπει να τους πληρώνεις κάτι. Όλα αυτά μαζί με τα λειτουργικά έξοδα μπαίνουν στην τελική τιμή.

Όντως υπάρχουν άτομα που γδέρνουν αλλά παίζουν πραγματικά πολλά πράγματα ρόλο. Ένα ακόμη είναι ας πούμε και η ποιότητα των εργαλείων, άλλο να θες να κάνεις απόσβεση ένα κολλητήρι του 5ευρου και άλλο των 200+ ευρώ. Επίσης ο τύπος στο βίντεο δεν τα λέει καλά. 200 δολάρια μόνο εργατικά και οθόνη για τα τελευταία iphone σημαίνει ότι η οθόνη που βάζει είναι πολύ άθλια. 

Τώρα για την Dell είναι εξαιρετική κίνηση, μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι.

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Ο ίδιος είπες ότι σε λάπτοπ των 300-500 € έδωσες 200 μόνο στα υλικά.

Ναι γιατί αγόρασα απο ΕΒΑΥ άρα παραπάνω αρχική τιμή + μεταφορικά + ΦΠΑ + Χαράτσι ebay και δεν ειμαι του επαγγέλματος οπότε βασικά αναλώσιμα για αλλαγή οθόνης λάπτοπ δεν τα είχα και έπρεπε να τα παραγγείλω φυσικά και μου μείνανε αυτά γιατί δεν ξοδεύονται με μια χρήση πχ έχω διπλής όψεως ταινία για να αλλάξω άνετα άλλες 30 οθόνες τώρα και πήρα το μικρό "καρούλι" φυσικά αν σκόπευα να το κάνω επάγγελμα θα έπαιρνα το μεγάλο και σε τιμή χονδρικής το ίδιο και την οθόνη. 

 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Να σου βάλω και 50 συν ΦΠΑ που θα χρέωνες για εργασία;

Ναι αλλά νομίζω ο ΦΠΑ για επισκευές (όσο αφορά την εργασία) έχει μικρότερο συντελεστή. 

Μα θα κάτσουμε τώρα να το συζητάμε αν βγάζει κάποιος λεφτά απο επισκευές πάσης φύσεως ηλεκτρονικών φυσικά και βγάζει αρκεί να μην ειναι μ@#@κας το παιδί στο βίντεο που σου έδειξα πληρώνει ενοίκιο στην Νεα Υόρκη (δηλαδή για εκείνη την τρύπα μιλάμε για ένα 10χίλαρο δολάρια) και έχει και αυτός ΦΠΑ φόρους κτλ .... 



 

43 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Θα ρισκάρεις να έχεις απόθεμα ακριβών υλικών για να κάνεις αλλαγές σε 10-15 λεπτά

ναι για iphone ας πούμε και για samsung galaxy και ότι άλλο θα έλεγε (η έρευνα αγοράς που θα είχα κάνει μαζί με το businessplan ) θα διατηρούσα απόθεμα τουλάχιστον απο 2 κομμάτια στην χειρότερη αν δεν φεύγανε να τα πουλούσα insomnia και ebay...  εκτός αν ήμουν σε χωριό... τώρα ειδικά το site που έδειξε ο φίλος πιο πάνω ειναι αρκετά απαράδεκτο γιατί έχουν ένα σωρό υποκαταστήματα (και χρεώνουν και ακριβά) οπότε θα μπορούσε να γίνεται "τράμπα" μεταξύ των καταστημάτων το όποιο ανταλλακτικό και να μοιράζεται ισόποσα το απόθεμα (ή στατιστικά βάση πληθυσμού της πόλης που βρίσκονται κτλ) 
αυτό θα εκμηδένιζε τον χρόνο αναμονής για ανταλλακτικά και θα μείωνε και το ρίσκο στο οποίο ανέφερες γιατί αποκλείεται όσο μικρό και αν ειναι το ανταλλακτικό να μην χρειαστεί σε κανένα απο τα 40 καταστήματα πότέ σε βάθος χρόνου+  του site... 


Για τα άλλα εννοείται ότι θα αγόραζα σε 2ο χρόνο απο κάποιον χονδρέμπορο, προμηθευτή. 

 

43 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Θα έχεις τόση λίγη πελατεία για να μπορείς να κάνεις τις επισκευές σε τέτοιους χρόνους;

Αν υποθέσουμε ότι ειναι 10 λεπτά η αλλαγή οθόνης σε Iphone τότε μιλάμε ότι μέσα στο 8ώρο μπορείς να αλλάξεις 48 οθόνες βγάλε χρόνο για τουαλέτα και διάφορα άλλα πχ πέφτει το κατσαβίδι στο πάτωμα σηκώνεις κάνα τηλέφωνο κτλ κτλ πες 30 νομίζω να λες ευχαριστώ αν έχεις πάνω απο 30 πελάτες καθημερινά και αν έχεις τότε όπως είπα πιο πριν προσέλαβε υπάλληλο για να μπορείς να ανταποκριθείς! 

 

 

43 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Όντως υπάρχουν άτομα που γδέρνουν αλλά παίζουν πραγματικά πολλά πράγματα ρόλο. Ένα ακόμη είναι ας πούμε και η ποιότητα των εργαλείων, άλλο να θες να κάνεις απόσβεση ένα κολλητήρι του 5ευρου και άλλο των 200+ ευρώ.

200 ευρώ κολλητήρι είναι φθηνό και κινέζικο να ξέρεις ένας σταθμός πχ JBC μπορεί άνετα να φτάσει (και να ξεπεράσει) τα 2000 ευρώ. 

Η απόσβεση θα γίνει το θέμα ειναι να μην κοιτάς να κάνεις απόσβεση με 3 πελάτες γιατί και εσύ θα κλείσεις (ή θα την βγάζεις ίσα ίσα την χρονιά  σου γιατί η αλήθεια ειναι ότι κορόιδα και άτομα με ανάγκη πάντα θα βρεθούν αν το κυνηγήσεις αρκετά) και οι πελάτες σου θα αισθάνονται άσχημα/εξαπατημένοι και γενικά όχι χαρούμενοι (αυτό το κάνουν πολλές επιχειρήσεις στην ελλάδα δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την ψυχολογία του πελάτη)

οπότε ποιο το νόημα; αυτό που θέλω να πω ειναι ότι το κάνεις για να βγάλεις υπερβολικό κέρδος αλλά συνολικά στην "ταμπακιέρα" στο τέλος του χρόνου δεν βγάζεις και κανένας δεν σε εκτιμά/συνιστά/εμπιστεύεται... οπότε γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου πρωτίστως... 


Απο εκει και πέρα φυσικά όπως σε όλες τις επιχειρήσεις υπάρχει ένα ρίσκο και φυσικά θα πρέπει να γίνει businessplan και έρευνα αγοράς για να διαλέξεις καλή περιοχή καλό σημείο καλό νοίκι κτλ 

Αλλά μην τρελαθούμε να θεωρούμε actual δουλειές κακές επιχειρήσεις σε μια χώρα που την μαστίζει η φτώχεια και έχουμε γεμίσει φαστφουντάδικα καφετέριες κτλ έλεος με τέτοια μυαλά εννοείται ότι δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα... μην δώσεις λεφτά για σταθμό συγκόλλησης κτλ  δώσε 2000 ευρώ για να πάρεις εσπρεσιέρα τότε να συνεισφέρεις και εσύ στο ΑΕΠ και στην εγχώρια παραγωγή :P (μην το παίρνεις προσωπικά δεν απευθύνομαι σε εσένα καταχρηστικά απλά έβαλα β πρόσωπο) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι γιατί αγόρασα απο ΕΒΑΥ άρα παραπάνω αρχική τιμή + μεταφορικά + ΦΠΑ + Χαράτσι ebay και δεν ειμαι του επαγγέλματος οπότε βασικά αναλώσιμα για αλλαγή οθόνης λάπτοπ δεν τα είχα και έπρεπε να τα παραγγείλω φυσικά και μου μείνανε αυτά γιατί δεν ξοδεύονται με μια χρήση πχ έχω διπλής όψεως ταινία για να αλλάξω άνετα άλλες 30 οθόνες τώρα και πήρα το μικρό "καρούλι" φυσικά αν σκόπευα να το κάνω επάγγελμα θα έπαιρνα το μεγάλο και σε τιμή χονδρικής το ίδιο και την οθόνη. 

 

Ναι αλλά νομίζω ο ΦΠΑ για επισκευές (όσο αφορά την εργασία) έχει μικρότερο συντελεστή. 

Μα θα κάτσουμε τώρα να το συζητάμε αν βγάζει κάποιος λεφτά απο επισκευές πάσης φύσεως ηλεκτρονικών φυσικά και βγάζει αρκεί να μην ειναι μ@#@κας το παιδί στο βίντεο που σου έδειξα πληρώνει ενοίκιο στην Νεα Υόρκη (δηλαδή για εκείνη την τρύπα μιλάμε για ένα 10χίλαρο δολάρια) και έχει και αυτός ΦΠΑ φόρους κτλ .... 



 

ναι για iphone ας πούμε και για samsung galaxy και ότι άλλο θα έλεγε (η έρευνα αγοράς που θα είχα κάνει μαζί με το businessplan ) θα διατηρούσα απόθεμα τουλάχιστον απο 2 κομμάτια στην χειρότερη αν δεν φεύγανε να τα πουλούσα insomnia και ebay...  εκτός αν ήμουν σε χωριό... τώρα ειδικά το site που έδειξε ο φίλος πιο πάνω ειναι αρκετά απαράδεκτο γιατί έχουν ένα σωρό υποκαταστήματα (και χρεώνουν και ακριβά) οπότε θα μπορούσε να γίνεται "τράμπα" μεταξύ των καταστημάτων το όποιο ανταλλακτικό και να μοιράζεται ισόποσα το απόθεμα (ή στατιστικά βάση πληθυσμού της πόλης που βρίσκονται κτλ) 
αυτό θα εκμηδένιζε τον χρόνο αναμονής για ανταλλακτικά και θα μείωνε και το ρίσκο στο οποίο ανέφερες γιατί αποκλείεται όσο μικρό και αν ειναι το ανταλλακτικό να μην χρειαστεί σε κανένα απο τα 40 καταστήματα πότέ σε βάθος χρόνου+  του site... 


Για τα άλλα εννοείται ότι θα αγόραζα σε 2ο χρόνο απο κάποιον χονδρέμπορο, προμηθευτή. 

 

Αν υποθέσουμε ότι ειναι 10 λεπτά η αλλαγή οθόνης σε Iphone τότε μιλάμε ότι μέσα στο 8ώρο μπορείς να αλλάξεις 48 οθόνες βγάλε χρόνο για τουαλέτα και διάφορα άλλα πχ πέφτει το κατσαβίδι στο πάτωμα σηκώνεις κάνα τηλέφωνο κτλ κτλ πες 30 νομίζω να λες ευχαριστώ αν έχεις πάνω απο 30 πελάτες καθημερινά και αν έχεις τότε όπως είπα πιο πριν προσέλαβε υπάλληλο για να μπορείς να ανταποκριθείς! 

 

 

200 ευρώ κολλητήρι είναι φθηνό και κινέζικο να ξέρεις ένας σταθμός πχ JBC μπορεί άνετα να φτάσει (και να ξεπεράσει) τα 2000 ευρώ. 

Η απόσβεση θα γίνει το θέμα ειναι να μην κοιτάς να κάνεις απόσβεση με 3 πελάτες γιατί και εσύ θα κλείσεις (ή θα την βγάζεις ίσα ίσα την χρονιά  σου γιατί η αλήθεια ειναι ότι κορόιδα και άτομα με ανάγκη πάντα θα βρεθούν αν το κυνηγήσεις αρκετά) και οι πελάτες σου θα αισθάνονται άσχημα/εξαπατημένοι και γενικά όχι χαρούμενοι (αυτό το κάνουν πολλές επιχειρήσεις στην ελλάδα δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την ψυχολογία του πελάτη)

οπότε ποιο το νόημα; αυτό που θέλω να πω ειναι ότι το κάνεις για να βγάλεις υπερβολικό κέρδος αλλά συνολικά στην "ταμπακιέρα" στο τέλος του χρόνου δεν βγάζεις και κανένας δεν σε εκτιμά/συνιστά/εμπιστεύεται... οπότε γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου πρωτίστως... 


Απο εκει και πέρα φυσικά όπως σε όλες τις επιχειρήσεις υπάρχει ένα ρίσκο και φυσικά θα πρέπει να γίνει businessplan και έρευνα αγοράς για να διαλέξεις καλή περιοχή καλό σημείο καλό νοίκι κτλ 

Αλλά μην τρελαθούμε να θεωρούμε actual δουλειές κακές επιχειρήσεις σε μια χώρα που την μαστίζει η φτώχεια και έχουμε γεμίσει φαστφουντάδικα καφετέριες κτλ έλεος με τέτοια μυαλά εννοείται ότι δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα... μην δώσεις λεφτά για σταθμό συγκόλλησης κτλ  δώσε 2000 ευρώ για να πάρεις εσπρεσιέρα τότε να συνεισφέρεις και εσύ στο ΑΕΠ και στην εγχώρια παραγωγή :P (μην το παίρνεις προσωπικά δεν απευθύνομαι σε εσένα καταχρηστικά απλά έβαλα β πρόσωπο) 

Αντιλαμβάνομαι τι λες αλλά όλα όσα αναφέρεις είναι καθαρά από την πλευρά του πελάτη. Αυτή η λογική δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε επιχείρηση. Γνωρίζω πολύ καλά πόσο κάνει ένας καλός σταθμός συγκόλλησης και ένας σταθμός θερμού αέρα και πολλά πολλά άλλα. Σου έφερα ως παράδειγμα τα 200 ευρώ για να μην σου έρθει ταμπλάς με αυτά που κόστιζαν τα εργαλεία στο μαγαζί που δούλευα το οποίο πλέον έκλεισε.

Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα το θέμα αυτό αλλά ξεχνάς ότι δεν είναι όλες επισκευές αλλαγές οθόνης σε iphone. Βασικά αυτές οι αλλαγές είναι ελάχιστες. Πολύ συχνές βλάβες π.χ. είναι ότι κάνει επανεκκινήσεις το κινητό ή δεν φορτίζει. Ξέρεις πόσο χρόνο θα πρέπει ν' αφιερώσεις για να δεις τι συμβαίνει; Επίσης, ο κόσμος πλέον δεν δίνει 20-30 ευρώ για επισκευές όχι 200-300. Το 85% των πελατών πλέον σε καταστήματα service σου λέει έλα μωρέ και τι θα κάνεις; Να το πάρω εγώ το ανταλλακτικό να μου βγει πιο φθηνά. Θα πάρεις ευθύνη για ανταλλακτικό που δεν γνωρίζεις την ποιότητα;

Άλλο πρόβλημα επίσης, φορμάτ κάνετε; Κάνουμε. Πόσο; 15 ευρώ. Τι; Και δεν μου περνάτε και τα καινούργια windows και 15 ευρώ, σιγά τι θα κάνεις.

Τώρα για τα ανταλλακτικά στο λέω με σιγουριά θα είσαι μόνιμα μέσα αν ακολουθήσεις το σκεπτικό σου για έναν απλό λόγο, υπάρχουν 200+ μοντέλα κινητών και laptop και 180 διαφορετικές οθόνες. Δεν μπορείς να έχεις στοκ γιατί δεν υπάρχει λογική στο τα ταδε φεύγουν περισσότερο. Δεν μιλάμε για usb κονέκτορες, hdmi θύρες.

Επίσης, τα γνήσια ανταλλακτικά κοστίζουν, π.χ. ελάχιστες οθόνες κινητών samsung είχαν λιγότερο από 120 ευρώ όταν δούλευα εγώ τουλάχιστον. Πόσο θα ζητήσεις για αλλαγή; Αν ζητήσεις 140-150 θα φανούν και πάλι πολλά και το κέρδος είναι ελάχιστο. 

Ο τύπος στο βίντεο πάντως έχει αρκετές ψεύτικες θετικές κριτικές και οι κακές μιλούν για μη γνήσια ανταλλακτικά.

(Κουβέντα κάνουμε και τα λέμε φιλικά, το ίδιο σκεπτικό με εσένα είχα και εγώ πριν μπω στον κλάδο και άλλαξε σε μια νύχτα μόλις είδα τι παίζει)

Επεξ/σία από dkmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dkmaster είπε

υπάρχουν 200+ μοντέλα κινητών και laptop και 180 διαφορετικές οθόνες.

 

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

για iphone ας πούμε και για samsung galaxy και ότι άλλο θα έλεγε (η έρευνα αγοράς που θα είχα κάνει μαζί με το businessplan )

Εννοούσα αυτό ακριβώς ότι δηλαδή δεν θα έπαιρνα για 200 διαφορετικά μοντέλα αλλά για αυτά που πουλάνε πολύ (και άρα υπάρχει δραματικά μεγαλύτερη πιθανότητα να μου τα φέρει κάποιος) 

 

 

1 ώρα πριν, dkmaster είπε

Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα το θέμα αυτό αλλά ξεχνάς ότι δεν είναι όλες επισκευές αλλαγές οθόνης σε iphone

Δεν το "ξέχασα" απλά μιλούσαμε για αλλαγή οθόνη iphone φυσικά και άλλες επισκευές θέλουν παραπάνω χρόνο αλλά και για αυτόν ακριβώς τον λόγο μπορείς να τις διακόψεις για λίγο αν έρθει ένας πελάτης για κάτι απλό (πχ αλλαγή οθόνης iphone κτλ) και να τον "ξεπετάξεις" και μετά συνεχίζεις την άλλη δουλειά.

1 ώρα πριν, dkmaster είπε

Βασικά αυτές οι αλλαγές είναι ελάχιστες.

Διαφωνώ πολύ απλά βαση στατιστικών πχ πόσο πιο πιθανό είναι να πέσει το κινητό κάποιου απο τα χέρια ή να το πιάσει το μωρό και να το πετάξει ή η γάτα του σπιτιού κτλ κτλ και να σπάσει και πόσο πιθανό ειναι να χαλάσει πχ το ακουστικό; νομίζω είναι πολύ πιο πιθανό το πρώτο. 

Ενδεχομένως να μην παρατηρήσατε πολλούς πελάτες για αλλαγή οθόνης ακριβώς επειδή ήσασταν πολύ ακριβοί και ο κόσμος ή προτιμούσε να πάρει καινούργιο κινητό ή να προσπαθήσει να την αλλάξει μόνος του :P

1 ώρα πριν, dkmaster είπε

Να το πάρω εγώ το ανταλλακτικό να μου βγει πιο φθηνά

Στην δουλειά πρέπει να δίνει εγγύηση αν ο πελάτης όμως θέλει να σου δώσει δικό του ανταλλακτικό τότε δεν δίνεις εγγύηση (που εμπεριέχει και την περίπτωση να μην δουλέψει το κινητό και μετά την εγκατάσταση του ανταλλακτικού δίνοντας την επιλογή να προχωρήσετε με δικό σου δοκιμασμένο ή να πληρώσει τα εργατικά σου και να το πάρει πίσω) Εγώ τουλάχιστον έτσι θα έπραττα . 

1 ώρα πριν, dkmaster είπε

Άλλο πρόβλημα επίσης, φορμάτ κάνετε; Κάνουμε. Πόσο; 15 ευρώ. Τι; Και δεν μου περνάτε και τα καινούργια windows και 15 ευρώ, σιγά τι θα κάνεις.

Όντως αν δεν έρχεται με εγκατάσταση windows μαζί ειναι ακριβό και όντως δεν κάνεις τίποτα λολ εγώ ειδικά σε πελάτες που έρχονται για πρώτη φορά (αλλά εννοείται και σε καλούς πελάτες) σκέτο format θα έκανα τζάμπα για να ειναι ευχαριστημένοι και να έρθουν για κάτι άλλο γιατί αν αισθάνονται ότι "τους τον πέρασα" για ένα απλό πράγμα 100% δεν θα γυρίσουν για κάτι πιο περίπλοκο γιατί θα ξέρουν ότι ΤΟΤΕ ειδικα θα "τους τον περάσω" ακόμη πιο βαθιά... 
Έχω δώσει προσωπικά "Χ" πολλές φορές σε τέτοια μαγαζιά και πολλές φορές έχω επιστρέψει σε άλλα όπου μου φερθήκανε καλά σε κάτι απλό και ας ήταν λίγο ακριβούτσικο μετά το "άλλο" που ήθελα (σε λογικά πλαίσια εννοείται αν ήταν πχ 50% παραπάνω απο τον ανταγωνισμό δεν θα πήγαινα αλλά πηγαίνω εκει που τους αισθανθούμε "δικούς μου ανθρώπους" και ας τύχει στο Χ ή το Υ που θα συμβεί να χρειαστώ να ειναι πχ +1% με περίπου +10% ακριβότεροί δεν θα βγάλω μεζούρα γιατί ξέρω ότι στο β,γ,δ,ε θα ειναι κομπλέ μαζί μου ) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

To έχει η κοπέλα μου, ωραίο κινητό :) 

Εσύ τουλάχιστον έχεις δει ένα 😀. Modules για αναβάθμιση υπάρχουν στην Ελλάδα ή μόνο παραγγελία έξω?

16 ώρες πριν, anax111 είπε

Δυστυχώς έχει γίνει sk@t@ η επισκευή ultrabooks. Χάλασε η σύνδεση στα ηχεία του Yoga 920 που έχω και ενώ η κάρτα ήχου δεν έχει καεί (δουλεύουν τα ακουστικά και ο ήχος από bluetooth) μου ζήτησαν από την αντιπροσωπεία να αλλάξω όλη την μητρική για να μου το επισκευάσουν! Κόστος κάπου 800 €! Για μια βλάβη που είναι είτε ψυχρή συγκόλληση είτε αντικατάσταση κάποιου πυκνωτή. Xest@  

Έχω φίλο στο εξωτερικό που δουλεύει σε τμήμα επικευών Lenovo. Αυτό ακριβώς μου έλεγε. Όλα πλέον είναι σε μια πλακέτα η οποία αλλάζεται (δεν επισκευάζεται) και οι αστοχίες είναι πολλές. Μόνο που οι κάτοχοι είναι στελέχη επιχειρήσεων και τους αλλάζουν τα laptop κάθε χρόνο βασει συμβολαίου. Οπότε κ να χαλάσουν, απλά τους τα αντικαθιστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

 

Εννοούσα αυτό ακριβώς ότι δηλαδή δεν θα έπαιρνα για 200 διαφορετικά μοντέλα αλλά για αυτά που πουλάνε πολύ (και άρα υπάρχει δραματικά μεγαλύτερη πιθανότητα να μου τα φέρει κάποιος) 

 

 

Δεν το "ξέχασα" απλά μιλούσαμε για αλλαγή οθόνη iphone φυσικά και άλλες επισκευές θέλουν παραπάνω χρόνο αλλά και για αυτόν ακριβώς τον λόγο μπορείς να τις διακόψεις για λίγο αν έρθει ένας πελάτης για κάτι απλό (πχ αλλαγή οθόνης iphone κτλ) και να τον "ξεπετάξεις" και μετά συνεχίζεις την άλλη δουλειά.

Διαφωνώ πολύ απλά βαση στατιστικών πχ πόσο πιο πιθανό είναι να πέσει το κινητό κάποιου απο τα χέρια ή να το πιάσει το μωρό και να το πετάξει ή η γάτα του σπιτιού κτλ κτλ και να σπάσει και πόσο πιθανό ειναι να χαλάσει πχ το ακουστικό; νομίζω είναι πολύ πιο πιθανό το πρώτο. 

Ενδεχομένως να μην παρατηρήσατε πολλούς πελάτες για αλλαγή οθόνης ακριβώς επειδή ήσασταν πολύ ακριβοί και ο κόσμος ή προτιμούσε να πάρει καινούργιο κινητό ή να προσπαθήσει να την αλλάξει μόνος του :P

Στην δουλειά πρέπει να δίνει εγγύηση αν ο πελάτης όμως θέλει να σου δώσει δικό του ανταλλακτικό τότε δεν δίνεις εγγύηση (που εμπεριέχει και την περίπτωση να μην δουλέψει το κινητό και μετά την εγκατάσταση του ανταλλακτικού δίνοντας την επιλογή να προχωρήσετε με δικό σου δοκιμασμένο ή να πληρώσει τα εργατικά σου και να το πάρει πίσω) Εγώ τουλάχιστον έτσι θα έπραττα . 

Όντως αν δεν έρχεται με εγκατάσταση windows μαζί ειναι ακριβό και όντως δεν κάνεις τίποτα λολ εγώ ειδικά σε πελάτες που έρχονται για πρώτη φορά (αλλά εννοείται και σε καλούς πελάτες) σκέτο format θα έκανα τζάμπα για να ειναι ευχαριστημένοι και να έρθουν για κάτι άλλο γιατί αν αισθάνονται ότι "τους τον πέρασα" για ένα απλό πράγμα 100% δεν θα γυρίσουν για κάτι πιο περίπλοκο γιατί θα ξέρουν ότι ΤΟΤΕ ειδικα θα "τους τον περάσω" ακόμη πιο βαθιά... 
Έχω δώσει προσωπικά "Χ" πολλές φορές σε τέτοια μαγαζιά και πολλές φορές έχω επιστρέψει σε άλλα όπου μου φερθήκανε καλά σε κάτι απλό και ας ήταν λίγο ακριβούτσικο μετά το "άλλο" που ήθελα (σε λογικά πλαίσια εννοείται αν ήταν πχ 50% παραπάνω απο τον ανταγωνισμό δεν θα πήγαινα αλλά πηγαίνω εκει που τους αισθανθούμε "δικούς μου ανθρώπους" και ας τύχει στο Χ ή το Υ που θα συμβεί να χρειαστώ να ειναι πχ +1% με περίπου +10% ακριβότεροί δεν θα βγάλω μεζούρα γιατί ξέρω ότι στο β,γ,δ,ε θα ειναι κομπλέ μαζί μου ) 

Αυτό που δεν εννοείς να καταλάβεις είναι ότι με τις τόσο φτηνές τιμές που λες ότι θα είχες, δεν βγαίνεις με τίποτα. Άντε ντε, άνοιξε το να σε δούμε. 

Και τα 30 ευρώ για φορμάτ πέρασμα windows ειναι ξεφτίλα τιμή, εγώ με κάτω από 50 δε θα δεχόμουν, αλλιώς περάστε έξω κύριε. Και άμα θέλει και έξτρα στήσιμο προγραμμάτων πάμε στα 100, ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να τον σπαταλώ σε γύφτους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

 

Εννοούσα αυτό ακριβώς ότι δηλαδή δεν θα έπαιρνα για 200 διαφορετικά μοντέλα αλλά για αυτά που πουλάνε πολύ (και άρα υπάρχει δραματικά μεγαλύτερη πιθανότητα να μου τα φέρει κάποιος) 

 

 

Δεν το "ξέχασα" απλά μιλούσαμε για αλλαγή οθόνη iphone φυσικά και άλλες επισκευές θέλουν παραπάνω χρόνο αλλά και για αυτόν ακριβώς τον λόγο μπορείς να τις διακόψεις για λίγο αν έρθει ένας πελάτης για κάτι απλό (πχ αλλαγή οθόνης iphone κτλ) και να τον "ξεπετάξεις" και μετά συνεχίζεις την άλλη δουλειά.

Διαφωνώ πολύ απλά βαση στατιστικών πχ πόσο πιο πιθανό είναι να πέσει το κινητό κάποιου απο τα χέρια ή να το πιάσει το μωρό και να το πετάξει ή η γάτα του σπιτιού κτλ κτλ και να σπάσει και πόσο πιθανό ειναι να χαλάσει πχ το ακουστικό; νομίζω είναι πολύ πιο πιθανό το πρώτο. 

Ενδεχομένως να μην παρατηρήσατε πολλούς πελάτες για αλλαγή οθόνης ακριβώς επειδή ήσασταν πολύ ακριβοί και ο κόσμος ή προτιμούσε να πάρει καινούργιο κινητό ή να προσπαθήσει να την αλλάξει μόνος του :P

Στην δουλειά πρέπει να δίνει εγγύηση αν ο πελάτης όμως θέλει να σου δώσει δικό του ανταλλακτικό τότε δεν δίνεις εγγύηση (που εμπεριέχει και την περίπτωση να μην δουλέψει το κινητό και μετά την εγκατάσταση του ανταλλακτικού δίνοντας την επιλογή να προχωρήσετε με δικό σου δοκιμασμένο ή να πληρώσει τα εργατικά σου και να το πάρει πίσω) Εγώ τουλάχιστον έτσι θα έπραττα . 

Όντως αν δεν έρχεται με εγκατάσταση windows μαζί ειναι ακριβό και όντως δεν κάνεις τίποτα λολ εγώ ειδικά σε πελάτες που έρχονται για πρώτη φορά (αλλά εννοείται και σε καλούς πελάτες) σκέτο format θα έκανα τζάμπα για να ειναι ευχαριστημένοι και να έρθουν για κάτι άλλο γιατί αν αισθάνονται ότι "τους τον πέρασα" για ένα απλό πράγμα 100% δεν θα γυρίσουν για κάτι πιο περίπλοκο γιατί θα ξέρουν ότι ΤΟΤΕ ειδικα θα "τους τον περάσω" ακόμη πιο βαθιά... 
Έχω δώσει προσωπικά "Χ" πολλές φορές σε τέτοια μαγαζιά και πολλές φορές έχω επιστρέψει σε άλλα όπου μου φερθήκανε καλά σε κάτι απλό και ας ήταν λίγο ακριβούτσικο μετά το "άλλο" που ήθελα (σε λογικά πλαίσια εννοείται αν ήταν πχ 50% παραπάνω απο τον ανταγωνισμό δεν θα πήγαινα αλλά πηγαίνω εκει που τους αισθανθούμε "δικούς μου ανθρώπους" και ας τύχει στο Χ ή το Υ που θα συμβεί να χρειαστώ να ειναι πχ +1% με περίπου +10% ακριβότεροί δεν θα βγάλω μεζούρα γιατί ξέρω ότι στο β,γ,δ,ε θα ειναι κομπλέ μαζί μου ) 

Σίγουρα θα έχεις κάποια ελάχιστα ακριβά ανταλλακτικά αλλά θα είναι τόσο λίγα που δεν μπορείς να κάνεις πολλές αλλαγές μέσα σε μία ώρα.

Το μαγαζί που δούλευα ήταν από τα πιο φθηνά και ο λόγος που έκλεισε ήταν γιατί άνοιξαν 5 μαγαζιά στην ίδια περιοχή από την εθνικότητα που τα κάνει όλα με 5 ευρώ και έτσι έπεσε σημαντικά η πελατεία.

Εγγύηση δίνεις μόνο σε ότι ανταλλακτικό βάζεις εσύ. Οι περισσότεροι που ζητούν να τους βάλεις το δικό τους δεν προχωρούν όχι τόσο λόγο έλλειψης εγγύησης αλλά γιατί ζητάς έστω και 1 ευρώ εργατικά, υπάρχει η λογική έλα μωρέ τι θα κάνεις 5 λεπτά θα σου πάρει. (Μια φορά έτυχε να πει πελάτης "Αν είχα εγώ τα εργαλεία σου στο σπίτι σε 2 λεπτά την είχα κάνει την επισκευή". Τον βάλαμε στο εργαστήριο και του είπαμε να χρησιμοποιήσει όποιο εργαλείο επιθυμεί, μόνο τα κλάματα δεν έβαλε.

Δοκίμασε να πεις σε κάποιον που του φαίνονται 15 ευρώ πολλά πόσο κοστίζουν τα windows γνήσια, όχι απλά κλειδί από κλειδάδικο και πες μου αν θα σου πει οκ. Επίσης, το να αφήσεις επισκευή στη μέση για να ξεπετάξεις κάτι στα γρήγορα πέραν από αντιεπαγγελματικό, είναι και επικίνδυνο για την επισκευή που αφήνεις στη μέση. Αυτό δεν δείχνει επαγγελματισμό αλλά να φάω λεφτά γρήγορα.

Όταν χάνεις χρόνο για κάτι πρέπει να τον πληρωθείς, αν μαθευτεί δηλαδή ότι κάνεις τζάμπα φορματ ξέρεις πόσα πιτσιρίκια θα σου έρθουν και δεν θα σου φτάνει εβδομάδα; Το μαγαζί μια χαρά πελάτες είχε που πλήρωναν αδιαμαρτύρητα για τον απλό λόγο, τους δείχναμε την τιμή που αγοράζουμε το ανταλλακτικό μέσα από την πλατφόρμα του επίσημου καταστήματος και τα εργατικά τους φαίνονταν φυσιολογικά. Ο λόγος που αραίωσε αυτό είναι το κόστος των ανταλλακτικών και όχι των εργατικών.

Επίσης θα ήθελα να μου δώσεις τις στατιστικές γιατί οι σπασμένες οθόνες παίζουν προς το μέσο ή ακόμη και στα χαμηλά των βλαβών. Τροφή για σκέψη, αρκετά κινητά δεν έχουν αδιαβροχοποίηση και/ή ο κόσμος δεν προσέχει γενικά τα κινητά του, ιδρώτας και άλλοι παράγοντες χαλούν μικρόφωνα/ακουστικά πολύ συχνότερα απ' ό,τι σπάνε οι οθόνες. 

Στο συγκεκριμένο θέμα συμφωνώ απόλυτα με τον RTW4ever, είναι αλλιώς να έχεις κατάστημα και αλλιώς να είσαι χομπίστας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...