Προς το περιεχόμενο

Ο νέος φορητός υπολογιστής Concept Luna της Dell αποσυναρμολογείται σε δευτερόλεπτα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που πιστευεις πως πηρες την οθόνη ακριβοτερα απο το εβαυ,και δεν εχεις υπολογισει στο χρονο σου και το ψαξιμο για το ποιο ανταλλακτικο και από που ,να το κοιτάξεις επίσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/12/2022 στις 9:34 ΠΜ, Dr_Pepper είπε

Έβαλα ακριβώς το ίδιο μοντέλο που είχε με την διαφορά ότι εγώ δεν ειμαι του επαγγέλματος (ενεργά δηλαδή) οπότε δεν έχω άκρες για ανταλλακτικά και την αγόρασα απο το ebay 

Δεν έψαξα εγώ για τεχνικό ή ξαδέρφη μου και επίσης ο φίλος πιο πάνω που σε αυτόν απάντησα έπαθε τα ίδια... 

Τι να λέμε εδώ τεχνικός PC (δηλαδή άτομο που έπαιζε lineage και googlare πως γίνεται το format στα 16 του 5 χρόνια μετά) ζήταγε απο τον αδερφό μου 30 ευρώ την ώρα για να δει τον υπολογιστή και πάλι δεν τον έφτιαξε λολ απο αυτό σκέψου πόσο θα ζητάει κάποιος που ξέρει τι ειναι το Gerber....

To αστείο ειναι ότι τα 450€ απο αυτό το site και 2+ μέρες αναμονή το βρίσκεις για καλό deal lol 

Αυτός εδώ στην αλλάζει μέσα σε μερικά λεπτά ενώ είσαι στο μαγαζί και χρεώνει γύρω στα $200 δολάρια για τα τελευταία iphone 
 

 

Το πόσο fake είναι το videάκι δεν χρειάζεται να το σχολιάσω.

Το ζήτημα του format είναι πάρα πολύ μεγάλο. Εγώ ας πούμε παίρνω το λιγότερο  40€ + ΦΠΑ και ανάλογα μπορεί να ξεπεράσει και τα 100€ το σετάρισμα του PC. Έχει γεμίσει ο κόσμος με παιδάκια που πατάνε next και παίρνουν 15€. Ο δικός μου ο πελάτης όμως δεν θα δει ποτέ το μηνυματάκι "Ελάτε να τελειώσουμε την ρύθμιση των windows", δεν θα έχει bloatware apps, τα αρχεία του θα είναι σε ξεχωριστό partition (μέχρι και αυτά της επιφάνειας εργασίας), θα ξέρει ότι ο δίσκος του είναι υγιής και δεν θα με φωνάξει μετά από 2 μήνες επειδή δεν κάνει boot το PC του. Το θέμα είναι τι πελάτες θες εσύ σαν τεχνικός και τι τεχνικό θέλει ο πελάτης.

Οι οθόνες από e-bay προφανώς και είναι φασόν , καθώς η apple δίνει μόνο σε εξουσιοδοτημένα καταστήματα γνήσια ανταλλακτικά. Γι αυτό φωνάζουμε και οι τεχνικοί με το right to repair. Ωστόσο και οι μούφα οθόνες δεν είναι φθηνές. Οπότε μην αναρωτιέται κανείς σε iphone 13 pro Max γιατί η επισκευή κοστίζει περισσότερο από το 1/3 της αξίας του κινητού.
Δύο άλλοι παράγοντες επίσης είναι ότι η αλλαγή πλέον οθόνης σε apple όπως φαίνεται και στο φασόν videάκι απαιτεί και προγραμματισμό, που σημαίνει extra εξοπλισμός και χρόνος για το κατάστημα καθώς και ότι οι χρήστες των apple είναι πρόθυμοι τις περισσότερες φορές να πληρώσουν το κάτι παραπάνω. Όλα αυτά ανεβάζουν φυσικά το κόστος της επισκευής.

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...