Προς το περιεχόμενο

Η Γαλλία λέει όχι στις δωρεάν εκδόσεις Microsoft Office 365 και Google Workspace στην εκπαίδευση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, taris είπε

Άμα κάτι πάει στραβά, το linux είναι το πιο εχθρικό στο χρήστη λειτουργικό για troubleshooting.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Στα linux σχεδόν πάντα υπάρχει λύση, εκτός και αν φτάσεις στο θέμα των drivers που εκεί φυσικά δεν υπάρχει ούτε στα windows. Για παράδειγμα. Στα windows 11 ο clipboard manager δεν εμφανίζεται σε πεδία password.
Ορίστε και το πρόβλημα που το έχω δημοσιεύσει παλαιότερα και έψαχνα λύση πολύ πριν το δημοσιεύσω.

 

Τέτοια προβλήματα σε περιβάλον linux, είναι άλλη μια τετάρτη απόγευμα.
Όπως και να χει βέβαια, σε σχολικό περιβάλλον, πάντα για το troubleshooting υπάρχει αρμόδιος τεχνικός.

18 ώρες πριν, dieksodo είπε

ενω υπαρχει καποια αλλη εταιρια στο γαλαξια μας ξερωγω που θα μπορουσαμε να παρουμε ε?

ξερωγω να παρουμε της αππλ την σουιτα που απαιτει και αλλαγη ΟΛΩΝ των υπολογιστων και αν μεθαυριο ξαναγυρισουμε ΞΑΝΑ αλλαγη

ή να παμε στο λινουξ οποτε εκει το κοστος υποστηριξης θα παει στο θεο ... ασε που οι οποιες γνωσεις παρουν θα ειναι αχρηστες αφου θα χρησιμοποιουν αλλο μετα

Γιατί δεν υπάρχουν; Γιατί είναι ακριβά τα linux; Άμα ήδη τα ξέρουν πολύ πιο εύκολα θα τα χρησιμοποιήσουν και μετά

Έχουμε μεγαλώσει αρκετές γενιές, όπου δεν ξέρουν:

  • Τι είναι το λειτουργικό σύστημα, ξέρουν τι είναι Microsoft windows
  • Τι είναι επεξεργαστές κειμένων, ξέρουν τι είναι Microsoft Word
  • Τι είναι Υπολογιστικά φύλλα , ξέρουν τι είναι Microsoft Excel
  • Τι είναι Προγράμματα Παρουσίασης, ξέρουν τι είναι Microsoft Powerpoint
  • (Η λίστα με τα microsoft είναι ατελείωτη, πάμε και παρακάτω)
  • Τι είναι η εφαρμογές CAD, αλλά ξέρουν το AutoCAD
  • Τι είναι μηχανή αναζήτησης, αλλά ξέρουν τι είναι Google
  • Τελευταία και καταϊδρωμένη έρχεται η Sigular με το Accountant που ευτυχώς όσο και να έχει προσπαθήσει δεν τα κατάφερε.

Φτάσαμε επιτέλους μετά από τόσα χρόνια να κάτσει ένα υπουργείο και να αναρωτηθεί, <<Βρε μήπως σπρώχνουμε τους μαθητές στον διαμοιρασμό των προσωπικών τους δεδομένων παρά την θέληση τους ; >> και εμφανίστηκαν οι μεγαλομέτοχοι της Google και της Microsoft στο forum του insomnia να αφήσουν την χολή τους.

Ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στο υπουργείο Παιδείας της Γαλλίας και μακάρι να ανοίξει τα μάτια και σε άλλα υπουργεία ευρωπαϊκών χωρών!

2 ώρες πριν, Volga είπε

Γενικά για τον μέσο consumer χρήστη ΔΕΝ είναι. Όχι ότι φταίει το Linux, οι εταιρίες φταίνε που δεν το υποστηρίζουν αλλά τι να κάνω εγώ ως χρήστης; Να βάλω κάτι που δεν με καλύπτει για να το παίξω μαγκας; Μακάρι να φτάσει η στιγμή που οι μεγάλες εταιρίες adobe, serif κλπ βγάλουν της εφαρμογές τους να κάνουμε δουλίτσα.

Και γω σε αυτό είμαι μαζί σου. Δυστυχώς και εγώ είμαι εγκλωβισμένος στα linux  Windows λόγο δύο ή τριών εφαρμογών, που χωρίς αυτές δεν μπορώ να συνδεθώ με το λογιστήριο και δυστυχώς καμία ελληνική εταιρεία δεν έχει αποφασίσει να βγάλει τις αντίστοιχες σε linux. Βέβαια προσπάθησα έστω και τα terminals να τα τρέξω με wine αλλά ούτε και εκεί βρήκα προκοπή.

Ωστόσο βέβαια εδώ μιλάμε για την εκπαίδευση όπου η χρήση ανοικτών εφαρμογών και λειτουργικών συστημάτων είναι εφικτή.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

https://www.libreoffice.org/discover/who-uses-libreoff

Πάντως ούτε καν το ίδιο το libre office δεν αναφέρει κάτι.

Φυσικά και δεν το αναφέρει αφού το 2006 δεν υπήρχε το libreoffice.

To open office ήταν και κατά λάθος αναφέρθηκε το libre που προήλθε από αυτό.

15 λεπτά πριν, mikegad είπε

καλά το κάνουν οι Γάλλοι...Libre Office και καθάρισαν 

Οι Γάλλοι είχαν ξεκινήσει πρώτοι με το Γαλλικό στρατό να αντικαθιστά τα windows με linux όμως η πανίσχυρη τότε MS άλλαξε μέχρι και τον υπουργό Άμυνας και ξανάβαλαν Windows. To ίδιο έγινε και στο δήμο του Μονάχου όταν έβαλε Linux μέχρι και την έδρα της MS μετέφεραν από το Βερολίνο στο Μόναχο για να τους αναγκάσουν να κάνουν πίσω.

https://iguru.gr/linux-kai-elefthero-logismiko-gia-tin-poli-tou-monachou/

Οι Ρώσοι όμως όπως και οι Κινέζοι δεν μασάνε τα πέταξαν οριστικά τα Windows.

https://www.zougla.gr/kosmos/article/o-rosikos-stratos-antika8ista-ta-windows-me-astra-linux

Επεξ/σία από Aprile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manolis940 είπε

 

Φτάσαμε επιτέλους μετά από τόσα χρόνια να κάτσει ένα υπουργείο και να αναρωτηθεί, <<Βρε μήπως σπρώχνουμε τους μαθητές στον διαμοιρασμό των προσωπικών τους δεδομένων παρά την θέληση τους ; >> και εμφανίστηκαν οι μεγαλομέτοχοι της Google και της Microsoft στο forum του insomnia να αφήσουν την χολή τους.

Ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στο υπουργείο Παιδείας της Γαλλίας και μακάρι να ανοίξει τα μάτια και σε άλλα υπουργεία ευρωπαϊκών χωρών!

Και γω σε αυτό είμαι μαζί σου. Δυστυχώς και εγώ είμαι εγκλωβισμένος στα linux  Windows λόγο δύο ή τριών εφαρμογών, που χωρίς αυτές δεν μπορώ να συνδεθώ με το λογιστήριο και δυστυχώς καμία ελληνική εταιρεία δεν έχει αποφασίσει να βγάλει τις αντίστοιχες σε linux. Βέβαια προσπάθησα έστω και τα terminals να τα τρέξω με wine αλλά ούτε και εκεί βρήκα προκοπή.

Ωστόσο βέβαια εδώ μιλάμε για την εκπαίδευση όπου η χρήση ανοικτών εφαρμογών και λειτουργικών συστημάτων είναι εφικτή.

Όλοι κάπως έτσι είμαστε... 😄
Για τα σχολεία, ναι συμφωνώ, είναι πεταμένα λεφτά η χρήση πληρωμένου λογισμικού. 

...και εδώ που τα λέμε για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες είναι απολύτωσ αχρείαστο το πληρωμένο λογισμικό. Η όλη χρήση τους είναι να πλογηθούν στο εσωτερικό δίκτυο και να επεξεργαστούν έντυπα.

Επεξ/σία από Volga
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το O365 ή το G-WorkSpace, δεν ειναι μονο το .doc & .xls, ειναι και το collaboration, ανταλλαγή αρχείων, meetings, conference,calls κλπ.

Τα κάνει ολα αυτα το LibreOffice ? Το ποιο κοντινό σε αυτά είναι το OnlyOffice. Πόσοι το ξέρουν ? Πόσοι ξέρουν να το χειρίζονται ? Να μην πω πόσοι γνωρίζουν να το σετάρουν σε large scale... ?

 

Πόσες πλατφόρμες με SSO θα πρέπει να στηθούν σε Open Source, για όλα όσα χρειάζονται οι χρήστες ?

Απο την άλλη δεν είναι ίδιοι οι μισθοί ενός helpdesk/ IT Support για Microsoft και για Linux...

20 λεπτά πριν, Volga είπε

...και εδώ που τα λέμε για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες είναι απολύτωσ αχρείαστο το πληρωμένο λογισμικό. Η όλη χρήση τους είναι να πλογηθούν στο εσωτερικό δίκτυο και να επεξεργαστούν έντυπα.

Θα πρέπει οι εφαρμογες που χρησιμοποιούν να είναι ολες web, αλλιως δεν θα κάτσει καμιά Intrasoft/Unisoft  κλπ να γράψει εφαρμογες ΚΑΙ για Linux , εδω ακόμα τρεχουν σε DOS γιατί δεν υπάρχουν developers να κάνουν migrate πιο καινουργιες εκδόσεις....

Επεξ/σία από RaNd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στην πολιτεία της Έσσης... χαχαχαχ παικταραδες μου 😂😂😂

The State of Hessen 

...στην πολιτεία της Έσσης... χαχαχαχ παικταραδες μου 😂😂😂

The State of Hessen 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Kercyn είπε

Αν πάνε σε linux θα αναρωτιούνται γιατί δεν έχουν ίντερνετ ή γιατί τα ακουστικά τους δε δουλεύουν.

Να δω τη θεία στο μητρώο του ΕΦΚΑ να κάνει $ alsactl restore κι ας πεθάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

Κοινώς από καμία προσωπική εμπειρία και δεν το στηρίζεις πουθενα.

το να έχεις επαφή με φοιτητές δεν το θεωρείς εμπειρία ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

άντε , έκανε και μεταπτυχιακό η γυναίκα του αδερφού μου πέρυσι , μετρά ? πέρασα?

5 ώρες πριν, Volga είπε

αυτη τη στιγμή το Linux είναι μόνο για developers και IT.  Μόνο αυτές οι 2 ομάδες χρηστών είναι οκ με αυτό. Όλοι οι άλλοι που το έχουν βάλει απλώς συμβιβάζονται.

υπάρχουν και άλλοι οικιακοί χρήστες που δεν τα χρειάζονται αυτά που ήθελες :)

Αλλά (πλην της κάρτας wifi) , είναι καλό παράδειγμα του οτι έρχεται ένα λάπτοπ με δωρεάν λογισμικό που δε σε καλύπτει και αγοράζεις κάτι με πληρωμή

5 ώρες πριν, dbrillis είπε

Επαγγελματιας ανεργος (και μαγκας με λινοουχξ);
Επαγγελματιας "εχω δικιο στο ιντερνετ" ;

δεν κατάλαβα που ζορίστηκες ακριβώς δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, korakios είπε

το να έχεις επαφή με φοιτητές δεν το θεωρείς εμπειρία ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

άντε , έκανε και μεταπτυχιακό η γυναίκα του αδερφού μου πέρυσι , μετρά ? πέρασα?

Ε προφανώς και όχι γιατί απλά είπες κάτι και επιμενεις ανεπιτυχώς να το στηρίξεις.

ψάξε τωρα να δεις και τα software που παρέχει επισημα το ΕΑΠ στους φοιτητές του και πως τα υποστηρίζει και τα ξαναλέμε...

Επεξ/σία από panagiotis1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RaNd είπε

Το O365 ή το G-WorkSpace, δεν ειναι μονο το .doc & .xls, ειναι και το collaboration, ανταλλαγή αρχείων, meetings, conference,calls κλπ.

Τα κάνει ολα αυτα το LibreOffice ? Το ποιο κοντινό σε αυτά είναι το OnlyOffice. Πόσοι το ξέρουν ? Πόσοι ξέρουν να το χειρίζονται ? Να μην πω πόσοι γνωρίζουν να το σετάρουν σε large scale... ?

 

Πόσες πλατφόρμες με SSO θα πρέπει να στηθούν σε Open Source, για όλα όσα χρειάζονται οι χρήστες ?

Απο την άλλη δεν είναι ίδιοι οι μισθοί ενός helpdesk/ IT Support για Microsoft και για Linux...

Είδες και εσύ ότι μιλάμε για τον τομέα της εκπαίδευσης;
Όλα όσα αναλύεις δεν τα χρησιμοποιεί ούτε η μέση επιχείρηση με windows.

Εγώ προσωπικά το only office δεν το ήξερα, φαίνεται αρκετά ωραίο.

 

1 ώρα πριν, fylatos είπε

Να δω τη θεία στο μητρώο του ΕΦΚΑ να κάνει $ alsactl restore κι ας πεθάνω.

Η θεία στον ΕΦΚΑ δεν ξέρει καν  τι είναι ο Πίνακας ελέγχου. . . . .  Δεν της φταίει ούτε το libre office ούτε κάποιο Distro των Linux. Ωστόσο πάλι να θυμίσω ότι μιλάμε για εκπαίδευση και την συλλογή δεδομένων μαθητών από Microsoft και Google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Ε προφανώς και όχι γιατί απλά είπες κάτι και επιμενεις ανεπιτυχώς να το στηρίξεις.

τι να κάνουμε ρε φίλε , η κακιά ώρα και στιγμή που τα φοιτητόνια που ξέρω χρησιμοποιούν libre

σχώρα με υπέρτατε-ω-παντογνώστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Ε προφανώς και όχι γιατί απλά είπες κάτι και επιμενεις ανεπιτυχώς να το στηρίξεις.

ψάξε τωρα να δεις και τα software που παρέχει επισημα το ΕΑΠ στους φοιτητές του και πως τα υποστηρίζει και τα ξαναλέμε...

Εδώ στο DTU όλοι οι καθηγητές και οι διδακτορικοί που έχω γνωρίσει χρησιμοποιούν Linux (κυρίως Ubuntu).

Μπορούμε να γράψουμε τις εργασίες σε LaTeX (προτείνεται), Libreoffice, MS Office, τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται για coding και γενικά οτιδήποτε κάνουμε υπάρχουν σε όλες τις πλατφόρμες κλπ. Παρεμπιπτόντως η εισαγωγή formulas στο Word είναι αιώνες πίσω ακόμα και από το Libreoffice Writer (δε μιλάμε καν για LaTeX). Πιάνεται ή το ΕΑΠ είναι η κορωνίδα και το αντιπροσωπευτικό της εκπαίδευσης και πετάω και εγώ ανεπιτυχή επιχειρήματα;

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Πιάνεται ή το ΕΑΠ είναι η κορωνίδα και το αντιπροσωπευτικό της εκπαίδευσης και πετάω και εγώ ανεπιτυχή επιχειρήματα;

έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια ο άνθρωπος

 

12 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

Από πού στηρίζεις ότι τα περισσότερα τμήματα χρησιμοποιούν libreoffice; Η σύζυγός μου που είναι σε μεταπτυχιακό αγωγής εχει ms 365 μαζί με onedrive 1tb.

10 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

σε μεταπτυχιακό που το μόνο που θέλει είναι word δίνουν 365 και όχι libreoffice και το λεω από προσωπική εμπειρία

ίσως να θεωρεί οτι άλλοι δινουν το libre αντί του 365 (δεν ισχύει κάτι τέτοιο φυσικα , δεν έχει και νόημα) , αλλά ότι και να λέμε έχει προσωπική αντικειμενική άποψη με πλήθος εμπειριών οπότε δεν του πάω κόντρα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Εδώ στο DTU όλοι οι καθηγητές και οι διδακτορικοί που έχω γνωρίσει χρησιμοποιούν Linux (κυρίως Ubuntu).

Μπορούμε να γράψουμε τις εργασίες σε LaTeX (προτείνεται), Libreoffice, MS Office, τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται για coding και γενικά οτιδήποτε κάνουμε υπάρχουν σε όλες τις πλατφόρμες κλπ. Παρεμπιπτόντως η εισαγωγή formulas στο Word είναι αιώνες πίσω ακόμα και από το Libreoffice Writer (δε μιλάμε καν για LaTeX). Πιάνεται ή το ΕΑΠ είναι η κορωνίδα και το αντιπροσωπευτικό της εκπαίδευσης και πετάω και εγώ ανεπιτυχή επιχειρήματα;

Ούτε κατά διάνοια δεν πιάνεται το ΕΑΠ ως η κορωνίδα των πανεπιστημίων, η απάντηση μου είναι στοv korakio που επιμένει  από προσωπική εμπειρία οτι το ΕΑΠ χρησιμοποιεί κατά κανόνα libreoffice αντί office 365, κάτι που δεν ισχύει...

 

Σχετικά με το vs στο θέμα σύνταξης κειμένου κλπ συμφωνώ ότι η latex δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο πρόγραμμα, ειδικά όταν μιλάμε για συγγραφή μαθηματικών κλπ βιβλίων/εργασιών. Θεωρώ αδιανόητο κάποιος να γράψει paper σε κάτι άλλο πλην latex. 

19 λεπτά πριν, korakios είπε

έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια ο άνθρωπος

 

ίσως να θεωρεί οτι άλλοι δινουν το libre αντί του 365 (δεν ισχύει κάτι τέτοιο φυσικα , δεν έχει και νόημα) , αλλά ότι και να λέμε έχει προσωπική αντικειμενική άποψη με πλήθος εμπειριών οπότε δεν του πάω κόντρα 😁

Δες τι έγραψες και τι σου απαντησα..

Ότι ναναι πραγματικά...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Ούτε κατά διάνοια δεν πιάνεται το ΕΑΠ ως η κορωνίδα των πανεπιστημίων, η απάντηση μου είναι στοv korakio που επιμένει  από προσωπική εμπειρία οτι το ΕΑΠ χρησιμοποιεί κατά κανόνα libreoffice αντί office 365, κάτι που δεν ισχύει...

 

Σχετικά με το vs στο θέμα σύνταξης κειμένου κλπ συμφωνώ ότι η latex δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο πρόγραμμα, ειδικά όταν μιλάμε για συγγραφή μαθηματικών κλπ βιβλίων/εργασιών. Θεωρώ αδιανόητο κάποιος να γράψει paper σε κάτι άλλο πλην latex. 

Δες τι έγραψες και τι σου απαντησα..

Ότι ναναι πραγματικά...

 

Παλιότερα είχα προσπαθήσει να γράψω διπλωματική σε Word. Κόντεψα να βγάλω τον εγκέφαλό μου και να τον κάψω (και ακόμα δεν ήξερα καν LaTeX για να συγκρίνω πόσο σάπιο ήταν το Word). Το Word για μεγάλα έγγραφα, με πολλά διαφορετικά πράγματα, είναι θάνατος. Σου καταστρέφει τη δομή συνεχώς όσο και να έχεις στήσει το έγγραφο καλά με headers, styles κλπ, είναι υπερβολικά αργό το workflow όταν θες να πας από κείμενο σε σύμβολα/εξισώσεις και πίσω, και γενικά είναι αντιπαραγωγικό. Και λέω "αντιπαραγωγικό" το workflow γιατί δε φταίει το μοντέλο WYSIWYG. Π.χ και το Libreoffice το ίδιο είναι, αλλά δες π.χ πόσο γρήγορα μπορείς να εισάγεις formulas στο ένα και πώς στο άλλο (ναι, έχω κολλήσει γιατί κάθε φορά που χρησιμοποιώ αυτό το feature με εκνευρίζει).

Αν τώρα μιλάμε για απλά κειμενάκια 1-10 σελίδων το πολύ, μια χαρά είναι. Όπως μια χαρά είναι και το LibreOffice και το Google Docs και γενικά όλες οι σουίτες γραφείου για την ίδια δουλειά. Αυτά δηλαδή που κάνει ο "απλός" ή "μέσος" χρήστης.

Πού καταλήγουμε δηλαδή; Ότι α) Δεν είναι το καλύτερο για εξειδικευμένες δουλειές και β) Τις απλές δουλειές μπορείς να τις κάνεις και με open source (Libre) ή δωρεάν (π.χ Docs) προϊόντα. Γιατί λοιπόν παραμένουν όλοι στο Word/MS Office (πήρα το Word ως παράδειγμα για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι). Γιατί, όπως και με τα Windows στα OS, αν και δεν είναι το καλύτερο (δεν είπε κανένας ότι δεν είναι καλό γενικά, αυτό έλειπε, η MS είχε 40 χρόνια να το τελειοποιήσει), ο κόσμος "αυτό έμαθε, αυτό εμπιστεύεται". Πώς το έμαθε; Όπως και τα Windows, με τις predatory tactics της MS που δημιούργησαν ένα φαύλο κύκλο. Όταν μαθαίνεις κάτι από παιδάκι, δύσκολα το αλλάζεις. Όσο "κακό" και να είναι.

Υ.Γ. Το μόνο feature που θα μπορούσα να του δώσω είναι το collaborative editing. Και αυτό το έχει και το Google Suite. Όπως επίσης, αναπτύσσεται και για το Libreoffice. Ή πιστεύει κανένας ότι αν το Libreoffice προωθούταν το ίδιο με το MS Office σε εταιρικά περιβάλλοντα/εκπαίδευση και είχε το ίδιο user base δε θα είχε ήδη collaborative editing (ζήτηση-προσφορά);

https://wiki.documentfoundation.org/Collaborative_Editing

https://wiki.documentfoundation.org/Development/LibreOffice_Online

*Βασικά ήδη υπάρχει, αλλά επί πληρωμή:

https://www.collaboraoffice.com/

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...