Προς το περιεχόμενο

Πρώτα βήματα σε Home assistant


Son^Goku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνομαι να μπω στον κόσμο του Home Assistant για να ελέγχω τις συσκευές μου τοπικά χωρίς το lag των επισήμων εφαρμογών τις εκάστοτε συσκευής. Αρχικά κάπως μπερδεμένος με τις εκδόσεις (supervised) μπορώ να πειραματιστώ στον υπολογιστή μου πρώτα; Χρειάζεται να στήσω κάποιο vm ή τρέχει σε win10; Η τελική σκέψη είναι να τρέξει σαν docker container σε υπάρχον raspi3b που τρέχει omv6 σε ρόλο nas ή αν δεν το σηκώνει να μπει σε δικό του pi. Πολλές διαφορετικές συσκευές από διαφορετικούς κατασκευαστές, επισυνάπτω εικόνα, μπορεί να τις βλέπει το HA αλλά παράλληλα να της χειρίζομαι εκτός σπιτιού από τις δικές τους εφαρμογές;

Screenshot_20221217_204252_com.teslacoilsw.launcher.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου ήμουν πριν ένα χρόνο με τις ίδιες ανάγκες, ερωτήσεις. Ξεκίνησα λοιπόν όπως και οι περισσότεροι νομίζω με κάποιο VM στα Windows. Στην συνέχεια προμηθεύτηκα το hardware, πρώτα ένα rpi4 με sd card και στην συνέχεια ένα case με υποστήριξη ssd το οποίο έως και σήμερα τρέχει το HA OS. Γνώμη μου είναι και αφού μιλάς για rpi3 να το τρέξεις dedicated αν και αυτό είναι κάτι σχετικό και εξαρτάται κατά πόσο τελικά θα φορτωθεί. Τώρα όσον αφορά τις συσκευές που έχεις και αν το λειτουργικό τις βλέπει (Integration) μπορείς να αφιερώσεις πρώτα λίγο χρόνο εδώ. Τέλος μπορείς να χειρίζεσαι τις συσκευές και εκτός σπιτιού από τις δικές τους εφαρμογές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...