Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, paularas είπε

επειδή το κοιτούσα και εγώ, αλλά σχεδόν τα πάντα οδηγούνε στο steam deck, γιατί κάποιος να μην πάει σε ένα είτε μτχ είτε εαν βρει καινούργιο 64άρι και να καλύψει και το κομμάτι του emulator + να έχεις όλα τα stores + εάν θες να το εχεις και για pc. γιατί ειναι ποιο βαρύ αλλά όχι σε ακραίο βαθμό. και πάντα επειδή μιλάμε για 300 ευρώ. καθώς σε κάτω απο 300 πας στην σειρά rg35xx (είτε plus είτε το Η) που με το 1g ram παιζει τα παντα και δεν δινεις πάνω απο 60 ευρώ και μετά στα μεγάλα σκεφτόμουν πως 1000 φορες ένα steam deck και καθάρισες

Και εγώ τείνω προς αυτή την άποψη. Στα 300 ευρώ παίρνεις ένα steam deck και έχεις πακέτο εξαιρετικές επιδόσεις σε emulators και παιχνίδια PC.

Αρκεί να σου κάνει το form factor και το μέγεθος του Steam Deck γιατί η διαφορά δεν είναι αμελητέα σε σχέση με ένα retropocket. Ακόμα και σε σχέση με το Odin 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, paularas said:

επειδή το κοιτούσα και εγώ, αλλά σχεδόν τα πάντα οδηγούνε στο steam deck, γιατί κάποιος να μην πάει σε ένα είτε μτχ είτε εαν βρει καινούργιο 64άρι και να καλύψει και το κομμάτι του emulator + να έχεις όλα τα stores + εάν θες να το εχεις και για pc. γιατί ειναι ποιο βαρύ αλλά όχι σε ακραίο βαθμό. και πάντα επειδή μιλάμε για 300 ευρώ. καθώς σε κάτω απο 300 πας στην σειρά rg35xx (είτε plus είτε το Η) που με το 1g ram παιζει τα παντα και δεν δινεις πάνω απο 60 ευρώ και μετά στα μεγάλα σκεφτόμουν πως 1000 φορες ένα steam deck και καθάρισες

Σωστά το λες μια που έχω το Steam deck με windows σε usb ssd σχεδόν 1.5 χρόνο , με προπαραγγελία και αναμονή κάπου 1 χρόνο ....

Το odin 2 ήταν η φυσική εξέλιξη σε όλα τα Rp3+ , 503 , Android κτλ που είχα .

Τώρα συγκριτικά αν δεν σε πειράζει το μεγάλο μέγεθος το steam deck και οι αντε 2 ωρες μπαταρίας που θα αντέξει , το Steam συμφέρει περισσότερο τα κάνει όλα κτλ . Το είχα κανα χρόνο desktop replacement μεχρι που πήρα κάρτα γραφικών και  ... τέλος , κάθεται πλεον , καρτερικα !

Οσο για το Rg35xx + - κτλ  να παίξει Ps2 δεν μπορεί με τπτ ποσο μάλλον Switch , οπότε ναι με 60 παιζεις κατι αλλά οχι πολλά . Εχω Miyoo mini , Rg35xx , Rgb30 και μεχρι ps1 , αντε Dreamcast και κάποια Psp παιζει το τελευταίο .

Στην ουσία δεν υπάρχει 1 συσκευή που θα τα κάνει όλα τέλεια . Το καλό του odin 2 είναι το βάρος , μέγεθος , μπαταρία , Android κυρίως για ρετρό . Αν θέλεις Pc και παιχνίδια  Steam κτλ προφανώς θα ανέβεις σε Deck , Asus κτλ εχει πολλά πλεον . Διαλέγεις λοιπόν και μεχρι εκει που σε παίρνει , εχεις τρέλα , θέλεις , προχωράς σε αγορά !

Επεξ/σία από Galaxy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Galaxy είπε

Σωστά το λες μια που έχω το Steam deck με windows σε usb ssd σχεδόν 1.5 χρόνο , με προπαραγγελία και αναμονή κάπου 1 χρόνο ....

Το odin 2 ήταν η φυσική εξέλιξη σε όλα τα Rp3+ , 503 , Android κτλ που είχα .

Τώρα συγκριτικά αν δεν σε πειράζει το μεγάλο μέγεθος το steam deck και οι αντε 2 ωρες μπαταρίας που θα αντέξει , το Steam συμφέρει περισσότερο τα κάνει όλα κτλ . Το είχα κανα χρόνο desktop replacement μεχρι που πήρα κάρτα γραφικών και  ... τέλος , κάθεται πλεον , καρτερικα !

Οσο για το Rg35xx + - κτλ  να παίξει Ps2 δεν μπορεί με τπτ ποσο μάλλον Switch , οπότε ναι με 60 παιζεις κατι αλλά οχι πολλά . Εχω Miyoo mini , Rg35xx , Rgb30 και μεχρι ps1 , αντε Dreamcast και κάποια Psp παιζει το τελευταίο .

Στην ουσία δεν υπάρχει 1 συσκευή που θα τα κάνει όλα τέλεια . Το καλό του odin 2 είναι το βάρος , μέγεθος , μπαταρία , Android κυρίως για ρετρό . Αν θέλεις Pc και παιχνίδια  Steam κτλ προφανώς θα ανέβεις σε Deck , Asus κτλ εχει πολλά πλεον . Διαλέγεις λοιπόν και μεχρι εκει που σε παίρνει , εχεις τρέλα , θέλεις , προχωράς σε αγορά !

Όντως τόσο χάλια αυτονομία έχει το Steam Deck;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν είχα σκοπό να ξοδέψω 300 ευρώ ανάμεσα σε odin 2 και steam deck θα διάλεγα το πρώτο! Το steam deck είναι καλό, χρυσό, αφυπνίσε κι άλλους γνωστούς στο χώρο να βγάλουν handheld windows κονσόλες, αλλά είναι γκουμουτσα, μέτρια αυτονομία, εεε και δεν το παίρνεις για emulators καθεαυτού, άλλο στη συνέχεια που θα δοκιμάσεις, θα πειραματιστεις επειδή έχει την δυνατότητα η κονσόλα! Οποίος θέλει να παίζει παιχνίδια windows, gamepass και steam προφανώς και κοιτάει προς deck μεριά! 

Και όπως έχω αναφέρει πολλές φορές εδώ μέσα, η ουσία είναι τι θέλει να παίζει ο καθένας μας και πόσα χρήματα θέλει να διαθέσει για Retro gaming! Είχα ποιο παλιά rp3 plus και το έδωσα επειδή έπαιζα μόνο με το rg35xx 8bit - 16bit games! 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Bourdoulas said:

Όντως τόσο χάλια αυτονομία έχει το Steam Deck;

Εξαρτάται τι θα κάνεις . Αν παίζεις Gameboy θα αντέχει παραπάνω φαντάζομαι . Αν θες να παίξεις Doom δεν νομίζω να κρατάει πανω απο 2 - 2.5 ώρες . Εγω το είχα σαν desktop κυρίως στο ρεύμα . Πάντως και για το Asus λενε οτι η μπαταρία κρατάει λίγο , 1.5  ωρες και ηταν θέμα . Πολλά watt , πολύ θερμότητα επίσης και στο deck με αποτελέσματα αυτονομίας , χάλια .

Το deck oled λενε τα παει λιγο καλύτερα σε αυτονομία - οθόνη αλλά ανεβάζεις τιμή ...

To Odin 2 λογω Gen2 θα κρατάει αρκετά καλύτερα σε μπαταρία , στα ίδια παιχνίδια πάντα λεμε .

Επεξ/σία από Galaxy
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλω και μπαίνω σε αυτό το θέμα; 🤣🤣🤣

Μόλις είδα τι μπορεί να κάνει το Odin 2 με το Winlator και έχω μείνει άναυδος.

Δεν ήξερα καν ότι είχε προχωρήσει σε τέτοιο σημείο η x86 εξομοίωση στο Android

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Galaxy είπε

Δεν έψαξα win εξομοίωση σε odin . Τι καλό μπορείς να παιξεις ?

Σύμφωνα με Reddit comments Half-life 2, Doom 3 , Oblivion, Fallout, prey και ένα σωρό άλλα παλιά παιχνίδια.  Απίστευτη εξέλιξη με το πρόσφατο παρελθόν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G Shopper All good, Πλήρωσα ότι έλεγε το site σε $ (δεν έχει σημασία αν επιλέξετε €, πάλι $ γίνεται η χρέωση), δεν είχα θέμα με τελωνείο (και κατ'επέκταση ταλαιπωρία και αναμονή στα ΕΛΤΑ).

Shipper 4/01 Παραλαβή 16/01, Γενική ταχυδρομική

Shipping Method: Common Transport - Free Shipping

 

IMG_20240117_201203.jpg.43011b488f74aec9e904084c9fc2bc0b.jpg

 

Ίσα που έβαλα το screen protector , γενικά σε γκρι είναι μια χαρά και το λογότυπο δεν ενοχλεί καθόλου.

Με τα android handheld, υπάρχουν "go-to" emulators; γενικά κάποια tip; αν έχετε και κάνα καλό guide, είμαι άσχετος, με το ζόρι βρήκα το game mode ! είδα υπάρχουν "front end" χρησιμοποιείται κάποιο;

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Havik said:

G Shopper All good, Πλήρωσα ότι έλεγε το site σε $ (δεν έχει σημασία αν επιλέξετε €, πάλι $ γίνεται η χρέωση), δεν είχα θέμα με τελωνείο (και κατ'επέκταση ταλαιπωρία και αναμονή στα ΕΛΤΑ).

Shipper 4/01 Παραλαβή 16/01, Γενική ταχυδρομική

Shipping Method: Common Transport - Free Shipping

 

IMG_20240117_201203.jpg.43011b488f74aec9e904084c9fc2bc0b.jpg

 

Ίσα που έβαλα το screen protector , γενικά σε γκρι είναι μια χαρά και το λογότυπο δεν ενοχλεί καθόλου.

Με τα android handheld, υπάρχουν "go-to" emulators; γενικά κάποια tip; αν έχετε και κάνα καλό guide, είμαι άσχετος, με το ζόρι βρήκα το game mode ! είδα υπάρχουν "front end" χρησιμοποιείται κάποιο;

 

Εγώ ξεκίνησα με τη βοήθεια του παρακάτω καναλιού.

https://www.youtube.com/@JoeysRetroHandhelds

Στα handhelds είναι μανούλα και έχει αναλυτικά guides για εγκατάσταση Daijishon, άλλων frontends και πολλών emulators ανά retro κονσόλα που σε ενδιαφέρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Havik said:

G Shopper All good, Πλήρωσα ότι έλεγε το site σε $ (δεν έχει σημασία αν επιλέξετε €, πάλι $ γίνεται η χρέωση), δεν είχα θέμα με τελωνείο (και κατ'επέκταση ταλαιπωρία και αναμονή στα ΕΛΤΑ).

Shipper 4/01 Παραλαβή 16/01, Γενική ταχυδρομική

Shipping Method: Common Transport - Free Shipping

 

IMG_20240117_201203.jpg.43011b488f74aec9e904084c9fc2bc0b.jpg

 

Ίσα που έβαλα το screen protector , γενικά σε γκρι είναι μια χαρά και το λογότυπο δεν ενοχλεί καθόλου.

Με τα android handheld, υπάρχουν "go-to" emulators; γενικά κάποια tip; αν έχετε και κάνα καλό guide, είμαι άσχετος, με το ζόρι βρήκα το game mode ! είδα υπάρχουν "front end" χρησιμοποιείται κάποιο;

 

Καλορίζικο! Είναι τέλειο κονσολάκι. Όταν θα νιώσεις πιο έμπειρος και έτοιμος για cfw κτλ, βάλε gammaOS (θελει προσοχή στις οδηγίες και υπομονή).Μιλάμε για boost σε επιδόσεις, debloated και gaming focused android με GPU drivers. Το δοκίμασα και το stockOS μου φαίνεται ερασιτεχνικό πλέον.

Έχει έτοιμο,σεταρισμενο daijisho frontend και RetroArch. Θα εγκαταστήσεις μόνο emulators για συστήματα ανώτερα του PS1.

https://github.com/TheGammaSqueeze/GammaOS

 

Επεξ/σία από gameleon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν περάσει το Gamma OS 

9 ώρες πριν, gameleon είπε

Καλορίζικο! Είναι τέλειο κονσολάκι. Όταν θα νιώσεις πιο έμπειρος και έτοιμος για cfw κτλ, βάλε gammaOS (θελει προσοχή στις οδηγίες και υπομονή).Μιλάμε για boost σε επιδόσεις, debloated και gaming focused android με GPU drivers. Το δοκίμασα και το stockOS μου φαίνεται ερασιτεχνικό πλέον.

Έχει έτοιμο,σεταρισμενο daijisho frontend και RetroArch. Θα εγκαταστήσεις μόνο emulators για συστήματα ανώτερα του PS1.

https://github.com/TheGammaSqueeze/GammaOS

 

Πριν περάσει το GammaOS ας πάρει backup όλους τους android emulator γιατί έτσι την πάτησα και εγώ και τους έχασα και μετά ξανα γύρισα σε stock για να τους έχω. Γιατί πολύ καλοί emu όπως ο Drastic κ.α. δεν τους έχει το GammaOS.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Artman13 said:

Πριν περάσει το Gamma OS 

Πριν περάσει το GammaOS ας πάρει backup όλους τους android emulator γιατί έτσι την πάτησα και εγώ και τους έχασα και μετά ξανα γύρισα σε stock για να τους έχω. Γιατί πολύ καλοί emu όπως ο Drastic κ.α. δεν τους έχει το GammaOS.

Το αναφέρω κι εγώ ότι πρέπει να περάσει standalone emulators για συστήματα, μετά από το Playstation 1. Για DS, N64, Dreamcast, Saturn κτλ θα του δώσουν καλύτερες επιδόσεις.

Android είναι όμως και το gammaOS. Έχει έκδοση με google services,αλλά και χωρίς. Τους κατεβάζεις οπότε θέλεις από το store ή με sideload.

Ας εξοικειωθεί όμως πρώτα με το κονσολακι και μετά αποφασίζει αν θα αλλάξει το firmware.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gameleon είπε

Το αναφέρω κι εγώ ότι πρέπει να περάσει standalone emulators για συστήματα, μετά από το Playstation 1. Για DS, N64, Dreamcast, Saturn κτλ θα του δώσουν καλύτερες επιδόσεις.

Android είναι όμως και το gammaOS. Έχει έκδοση με google services,αλλά και χωρίς. Τους κατεβάζεις οπότε θέλεις από το store ή με sideload.

Ας εξοικειωθεί όμως πρώτα με το κονσολακι και μετά αποφασίζει αν θα αλλάξει το firmware.

ναι το είδα ότι το ανέφερες απλώς με backup απο stock και μετά εγκατάσταση στο GammaOS τους ίδιους ακριβώς emu χωρίς να ψάχνει έναν έναν απο το ιντερνετ για αμφιβόλου ποιότητας "moded apk" για όσους είναι επι πληρωμή και για τον καθένα ξεχωριστά είναι ποιο γρήγορη και καλύτερη λύση. 

Επεξ/σία από Artman13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...