Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα το powkiddy x55 έφυγε χθες από Κινα αλλά πολύ φοβάμαι ότι επειδή το έστειλαν priority λόγω της καθυστέρησης τους , θα έρθει απευθείας Ελλάδα και θα φάω κανένα κανόνι από το τελωνείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να'μαστε κι εμείς, παραλαβή στο 90' του μήνα (προχθές - 30/1 με παραγγελία στις 8/1) - πρώτο κονσολάκι που παίρνω και οι αρχικές εντυπώσεις είναι φοβερές!

Είχα ήδη προμηθευτεί νέες SD κάρτες, τις οποίες και είχα φορμάρει κατά το αντίστοιχο video του Javi Play Retro (αρκετά δυνατό κανάλι για τη συγκεκριμένη κονσόλα - έχει ασχοληθεί πολύ ο άνθρωπος), οι οποίες μετά την πρώτη δοκιμή με τις stock μπήκαν και απλά έπαιξαν plug n play!

Μη δίνετε σημασία στο τζαμάκι της οθόνης - καλύτερα να αφοπλίσω βόμβα από το να βάλω προστατευτικό σε οποιαδήποτε συσκευή, τα χέρια μου δε πιάνουν καθόλου :P 

Κατόπιν κάμποσων δοκιμών σε GBC - GBA - PS1 παιχνίδια, το αποτέλεσμα μου φαίνεται πραγματικά εξαιρετικό, δεν μασάει σχεδόν πουθενά, η οθόνη και η κατασκευή είναι απίστευτες για την τιμή τους, και εν τέλει χάρηκα πολύ που πήγα σε αυτό το μέγεθος και όχι σε κάτι μεγαλύτερο. Το γεγονός ότι το πετάς στην τσέπη σου (ήτοι κυριολεκτικά handheld / pocket size) με έκανε να εξυπηρετήσω μια ανάγκη που δεν ήξερα ποτέ πως είχα - αυτή του σκοτώματος μικρών, νεκρών διαστημάτων μέσα στη μέρα μου. 
 

Πάντα τέτοια! :D 

image.jpeg.1f3320b4faed0681047dbf2dda4f98d2.jpeg

Επεξ/σία από Κώστας1
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, filgarg2 είπε

Εμένα το powkiddy x55 έφυγε χθες από Κινα αλλά πολύ φοβάμαι ότι επειδή το έστειλαν priority λόγω της καθυστέρησης τους , θα έρθει απευθείας Ελλάδα και θα φάω κανένα κανόνι από το τελωνείο...

Δεν τρως τελωνείο με priority 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κλασικα εχθες επειδη ωρες - ωρες ειμαι μπακαλης , πηγα φλασαρα το νεο firmware 18012024 , χωρις τις ρομ , γιατι αυτο με τις ρομ χτυπουσε στο rar που εφτιαχνε το Gdrive. και τ περασα γυμνο. Ολα καλα δουλευει αλλα δεν εχω παιχνιδια μεσα .... Μπακαλης ρε παιδι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Κώστας1 είπε

Να'μαστε κι εμείς, παραλαβή στο 90' του μήνα (προχθές - 30/1 με παραγγελία στις 8/1) - πρώτο κονσολάκι που παίρνω και οι αρχικές εντυπώσεις είναι φοβερές!

Είχα ήδη προμηθευτεί νέες SD κάρτες, τις οποίες και είχα φορμάρει κατά το αντίστοιχο video του Javi Play Retro (αρκετά δυνατό κανάλι για τη συγκεκριμένη κονσόλα - έχει ασχοληθεί πολύ ο άνθρωπος), οι οποίες μετά την πρώτη δοκιμή με τις stock μπήκαν και απλά έπαιξαν plug n play!

Μη δίνετε σημασία στο τζαμάκι της οθόνης - καλύτερα να αφοπλίσω βόμβα από το να βάλω προστατευτικό σε οποιαδήποτε συσκευή, τα χέρια μου δε πιάνουν καθόλου :P 

Κατόπιν κάμποσων δοκιμών σε GBC - GBA - PS1 παιχνίδια, το αποτέλεσμα μου φαίνεται πραγματικά εξαιρετικό, δεν μασάει σχεδόν πουθενά, η οθόνη και η κατασκευή είναι απίστευτες για την τιμή τους, και εν τέλει χάρηκα πολύ που πήγα σε αυτό το μέγεθος και όχι σε κάτι μεγαλύτερο. Το γεγονός ότι το πετάς στην τσέπη σου (ήτοι κυριολεκτικά handheld / pocket size) με έκανε να εξυπηρετήσω μια ανάγκη που δεν ήξερα ποτέ πως είχα - αυτή του σκοτώματος μικρών, νεκρών διαστημάτων μέσα στη μέρα μου. 
 

Πάντα τέτοια! :D 

image.jpeg.1f3320b4faed0681047dbf2dda4f98d2.jpeg

μεγεια! στην παράγραφο με το τζαμακι και τη βόμβα... λύγισα! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει βρει κανενας το τελευταιο stock firmware για το rg35xx+ το οποιο να υποστηριζει και μεγαλυτερες καρτες απο 64Gb?γιατι τα modded αφορουν την παλαιοτερη εκδοση.εχω βρει ενα που θελει 2 καρτες και το αλλο με το βιντεο παραπανω ειναι πιο παλια εκδοση.

Αφηστε που εβγαλαν και αλλο σημερα..

Επεξ/σία από MV_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys, πειτε γνωμη οι πιο εμπειροι. Ψαχνω το πρωτο μου handheld και εχω αρχισει να μπερδευομαι.
Αρχικα σκεφτομουν pocket 4 pro αλλα βλεπω οτι βγαινει ιδια τιμη με odin pro.
Και μετα λεω αφου φτασαμε odin pro, μηπως να κανω το παραπανω βημα μια κ καλη, να παω odin 2 base να τελειωνει?

Κυριως θελω Gameboy Advance, full PSP, Gamecube, λιγο wii, PS1, PS2, switch ΑΝ και οσο μπορει να σηκωσει η συσκευη. (Amiga 500 emulation υπαρχει/σηκωνουν; αν ναι,ΝΑΙ!!!)

Θεμα βαρους portability δε με απασχολει πιστευω, γιατι η χρηση θα ειναι αποκλειστικα αραχτος σπιτι.

Επεξ/σία από actorius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, actorius είπε

Guys, πειτε γνωμη οι πιο εμπειροι. Ψαχνω το πρωτο μου handheld και εχω αρχισει να μπερδευομαι.
Αρχικα σκεφτομουν pocket 4 pro αλλα βλεπω οτι βγαινει ιδια τιμη με odin pro.
Και μετα λεω αφου φτασαμε odin pro, μηπως να κανω το παραπανω βημα μια κ καλη, να παω odin 2 base να τελειωνει?

Κυριως θελω Gameboy Advance, full PSP, Gamecube, λιγο wii, PS1, PS2, switch ΑΝ και οσο μπορει να σηκωσει η συσκευη. (Amiga 500 emulation υπαρχει/σηκωνουν; αν ναι,ΝΑΙ!!!)

Θεμα βαρους portability δε με απασχολει πιστευω, γιατι η χρηση θα ειναι αποκλειστικα αραχτος σπιτι.

Odin 2 Base για όλα αυτά. Στα 300€

Αν δεν καίγεσαι για τόσο Switch αλλά για κάποια, δύναμη για όλα τα υπόλοιπα έχει το Odin 1 Lite στα 200€.

υπέροχα εργαλεία κ τα δύο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, actorius said:

Guys, πειτε γνωμη οι πιο εμπειροι. Ψαχνω το πρωτο μου handheld και εχω αρχισει να μπερδευομαι.
Αρχικα σκεφτομουν pocket 4 pro αλλα βλεπω οτι βγαινει ιδια τιμη με odin pro.
Και μετα λεω αφου φτασαμε odin pro, μηπως να κανω το παραπανω βημα μια κ καλη, να παω odin 2 base να τελειωνει?

Κυριως θελω Gameboy Advance, full PSP, Gamecube, λιγο wii, PS1, PS2, switch ΑΝ και οσο μπορει να σηκωσει η συσκευη. (Amiga 500 emulation υπαρχει/σηκωνουν; αν ναι,ΝΑΙ!!!)

Θεμα βαρους portability δε με απασχολει πιστευω, γιατι η χρηση θα ειναι αποκλειστικα αραχτος σπιτι.

Όπως είπε και ο προλαλήσας Odin 2 base αν αντέχει η τσέπη, Μάλιστα, είναι ανοιχτό για preorder πάλι. Απλά λόγω κινεζικων διακοπών, αποστολή αρχές Μάρτη.

Αν δεν αντέχει η τσέπη, το Retroid 4 Pro, για το οποίο και πλέον είναι καλή ώρα για παραγγελία, καθώς διορθώθηκε το πρόβλημα με τις σκανδάλες.
Αλίμονο σε μένα που έχω πάρει από την αρχική παρτίδα και θα μου μείνουν στα χέρια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GreeKar98K είπε

Όπως είπε και ο προλαλήσας Odin 2 base αν αντέχει η τσέπη, Μάλιστα, είναι ανοιχτό για preorder πάλι. Απλά λόγω κινεζικων διακοπών, αποστολή αρχές Μάρτη.

Αν δεν αντέχει η τσέπη, το Retroid 4 Pro, για το οποίο και πλέον είναι καλή ώρα για παραγγελία, καθώς διορθώθηκε το πρόβλημα με τις σκανδάλες.
Αλίμονο σε μένα που έχω πάρει από την αρχική παρτίδα και θα μου μείνουν στα χέρια...

Σου ήρθε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Bourdoulas said:

Σου ήρθε;

Nope, τώρα έφυγε το αεροπλάνο από Κίνα. Αλλά βλέπω σε reddit και discord χαμούλης. Έκαναν επίσημο statement ότι δίνουν 2 χρόνια εγγύηση για τα L2/R2 για κονσόλες που έχουν αποσταλλεί πριν τις 30/01.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GreeKar98K είπε

Nope, τώρα έφυγε το αεροπλάνο από Κίνα. Αλλά βλέπω σε reddit και discord χαμούλης. Έκαναν επίσημο statement ότι δίνουν 2 χρόνια εγγύηση για τα L2/R2 για κονσόλες που έχουν αποσταλλεί πριν τις 30/01.

Πωωω. Εν τω μεταξύ αν θυμάμαι καλά το είχες παραγγείλει τέλη Ιανουαρίου, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...