Προς το περιεχόμενο

Retro Handhelds (Anbernic/Retroid/Powkiddy/κ.α)


vagosvts7
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα ανοίγει ξανά, γράφω πιο αναλυτικά το τι αφορά και τους κανόνες που θα το διέπουν (πέραν των κανόνων που ισχύουν forum-wide), οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με ευλάβεια:

  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από τα διάφορα ρετρό handheld μηχανήματα που κυκλοφορούν, κυρίως από Κίνα μεριά. 
  • On-topic είναι η κουβέντα γύρω από το σετάρισμα των OS των συσκευών αυτών, χωρίς να υπάρχει ουδεμία αναφορά πάνω σε συγκεκριμένα games, σε roms ή σε BIOS.
  • Το νήμα δεν προσφέρεται για υποστήριξη πάνω στο retroarch, μην αναλώνεστε εκεί γιατί η κουβέντα για τα cores ή το content οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε κουβέντα για roms και BIOS. Υπάρχουν ολόκληρα wikis που καλύπτουν εκτενέστατα το retroarch.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά links που περιέχουν πειρατικό περιεχόμενο (roms, BIOS κλπ) είτε άμεσα, είτε έμμεσα.
  • Εννοείται ότι απαγορεύονται ρητά και κατηγορηματικά οι ερωτήσεις προς αναζήτηση πειρατικού περιεχομένου ή προς συμβουλευτικής σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο, ακόμα και μετά «από συνεννόηση μέσω ΠΜ».

Επειδή τα ρετρό μηχανάκια εμπίπτουν σε ευαίσθητη κατηγορία, εάν δείτε κάποιο μέλος να παρεκτρέπεται με το μήνυμά του, είτε του στέλνετε απευθείας ΠΜ για να το διορθώσει, είτε στέλνετε αναφορά και το αναλαμβάνουν οι συντονιστές.

Αν έχετε κάποια απορία, μου στέλνετε ΠΜ. Κατά κανόνα πάντως, αν έχετε αμφιβολία σχετικά με το αν πρέπει να ποστάρετε κάτι, τότε το πιθανότερο είναι ότι απαγορεύεται να το ποστάρετε.

Αυτά τα απλά. Τα τηρείτε και το νήμα δεν θα ξανακλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαίνει σε συγκρίσεις με το retroid pocket 4 pro στο βίντεο review! Και προτιμάει περισσότερο το rg556 για τα γούστα του, όχι ότι είναι άσχημο το rp4 pro! 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, forgotten είπε

https://www.gogamegeek.com/[Pre-sale]-Latest-Anbernic-RG556-Handheld-Game-Console-5-48-inch-Android-13-p2461920.html

με κουπονι pb44 στα 156 ευρω η νεα κονσολα της anbernic

έχει ψωνίσει κανένας από εκεί; παίζει τελωνείο μήπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rodosf1 είπε

έχει ψωνίσει κανένας από εκεί; παίζει τελωνείο μήπως; 

Στο reddit που διαβασα sbc  Γερμανία από το site αυτό δεν πληρωσαν φορο. Όμως δεν έχω αγοράσει ο ιδιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Πείτε μου παρακαλώ γνώμες, από που παίρνουμε Powkiddy X55 και με ποια μέθοδο αποστολής;

Από τα κλασικά Geekbuying, Banggood με priority mail.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι γίνεται, όλοι τα αγοράζουμε ξοδεύουμε χρόνο να τα στήσουμε και να τα φορτώσουμε roms και μετά τα πουλάμε.

Προσωπικά δεν πούλησα το rg35xx που έχω αλλα με το που το σετάρισα το άφησα στην άκρη ένα χρόνο σχεδόν τώρα (ελέω switch-vita-3ds-deck).

Νομίζω ότι οι κινέζοι το έχουν καταλάβει γιαυτό και κάθε μήνα βγάζουν και καλά νεες κοσνόλες (αναβαθμισμένες) για να πουλάνε στους ίδιους τα ίδια και τα ίδια.

Νομίζω ότι για τα κινέζικα πλέον πιο ασφαλές είναι to hardware με ορίζοντα τουλάχιστον τριετίας γιατί αλλιώς όλο στα ίδια γυρνάμε και ξαναγοράζουμε ξαναζεσταμένο φαγητό........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος αγοράσει Odin 2 δεν θα χρειαστεί τίποτα για τα επόμενα χρόνια. 

Θα είναι αρκετά καλυμμένος και με τα RP4+ και RG556.

Εκτός και αν χρειαστεί ps3 και Xbox360 που εκεί θα πάει σε Steam Deck.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω το rg35xx+ και καπακι μου ρθε στα χερια ενα steam deck. Ε το emulation στο 2ο ειναι υπερολοκληρωμενο. Παρολα αυτα το μικρο το εχω και για την συλλογη αλλα και γιατι αν θελω να παιξω κατι που δεν απαιτει αποδοση εινια κριμα να ταλαιπωρω το deck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deck κλπ αντίστοιχα δυνατά windows Handhelds πάσχουν σε δύο σημεία. 

Βάρος και διάρκεια μπαταρίας. 

Τα κινεζακια με τις 6+ ώρες και τη φορητοτητα δεν έχουν αντίπαλο σε αυτό το πεδίο. 

Το Odin2, Odin, κλπ είναι κάπου ενδιάμεσα  σε βάρος. Το Odin2 όμως άνετα μπορεί σε χαμηλού level emulation έως 3ds να βγάλει πάνω από 8h. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, rodosf1 said:

Deck κλπ αντίστοιχα δυνατά windows Handhelds πάσχουν σε δύο σημεία. 

Βάρος και διάρκεια μπαταρίας. 

Για το βάρος (και την φορητότητα παρέα) θα συμφωνήσω, αλλά για την μπαταρία διαφωνώ. Εξαρτάται τι θες να κάνεις emulate. Αν θες να τρέξεις νεότερα συστήματα, ναι η μπαταρία θα αντέξει ένα τρίωρο. Στο Steam Deck όμως μπορεί να παίξεις με τα Watt, στα παλιότερα συστήματα ή ακόμα και στα μη απαιτητικά γκέιμς, ρίχνεις τα Watt και βελτιώνεις την αυτονομία. Π.χ. αυτόν τον καιρό παίζω Hollow Knight στα 5W και κρατάει κοντά 8 ώρες η συσκευή.

Γενικότερα πάντως, βλέπω υπερβολές στα emulator machines τον τελευταίο καιρό. Το Odin 2 ας πούμε στα $300 (συν τα μεταφορικά) είναι λίγο too much, δεν βλέπω λόγο αγοράς όταν με ένα κατοστάρικο παραπάνω πάει κανείς σε Deck OLED. Οκ θα χάσει 150 γραμμάρια στο βάρος, αλλά θα έχει ένα σαφώς ισχυρότερο emulator machine που ουσιαστικά είναι πισί, με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Malthador said:

Για το βάρος (και την φορητότητα παρέα) θα συμφωνήσω, αλλά για την μπαταρία διαφωνώ. Εξαρτάται τι θες να κάνεις emulate. Αν θες να τρέξεις νεότερα συστήματα, ναι η μπαταρία θα αντέξει ένα τρίωρο. Στο Steam Deck όμως μπορεί να παίξεις με τα Watt, στα παλιότερα συστήματα ή ακόμα και στα μη απαιτητικά γκέιμς, ρίχνεις τα Watt και βελτιώνεις την αυτονομία. Π.χ. αυτόν τον καιρό παίζω Hollow Knight στα 5W και κρατάει κοντά 8 ώρες η συσκευή.

Γενικότερα πάντως, βλέπω υπερβολές στα emulator machines τον τελευταίο καιρό. Το Odin 2 ας πούμε στα $300 (συν τα μεταφορικά) είναι λίγο too much, δεν βλέπω λόγο αγοράς όταν με ένα κατοστάρικο παραπάνω πάει κανείς σε Deck OLED. Οκ θα χάσει 150 γραμμάρια στο βάρος, αλλά θα έχει ένα σαφώς ισχυρότερο emulator machine που ουσιαστικά είναι πισί, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Θα πω τη δική μου εμπειρία που Odin2 vs Windows Handheld. 

Το βάρος κ το μέγεθος του Odin2 είναι ιδανικά για το χέρι, η αυτονομία επίσης μεγάλη υπόθεση. Όπως σωστά είπες ρυθμίζεται και στα.... μεγάλα Handhelds Deck κλπ αλλά ειδικά το ότι κρατάς ένα θηρίο στα χέρια κουράζει εύκολα, εκτός αν παίζεις σε γραφείο με stand. Εκεί όμως γιατί να μην παίξει κανείς σε pc-console. 

Το θέμα με τα φορητά είναι να παίζεις ξάπλα και ξεκούραστα στον  καναπέ, πολυθρόνα κλπ. 

Τελικά στο τέλος της ημέρας το Odin2 θα πιάσω πιο εύκολα από κάθε άλλο φορητό που έχω στην κατοχή μου. Ακόμη και για streaming προς αυτό, αλλά και για Android games (δεν έχω μετρήσει αυτονομία σε android high end games να πω τη  αλήθεια). 

Το ιδανικό βάρος πάντως το είχε το Odin lite, λίγο πιο ελαφρύ, μετρούσε όμως στο χέρι! 358g vs 420g το Odin2. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Από τα κλασικά Geekbuying, Banggood με priority mail.

Σε αυτούς βλέπω μόνο το μπλε σαν επιλογή. Στo official έχει μαύρο, λευκό και για preorder το πράσινο. Από εκεί με 4PX δε θα είμαστε καλυμμένοι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasSTi είπε

Σε αυτούς βλέπω μόνο το μπλε σαν επιλογή. Στo official έχει μαύρο, λευκό και για preorder το πράσινο. Από εκεί με 4PX δε θα είμαστε καλυμμένοι; 

Το πιθανότερο είναι να είσαι οκ. Δεν έχω δει αναφορά τελωνείου σε όσους ήρθε με 4px.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...