Προς το περιεχόμενο

Ρευματοκλοπή σε πολυκατοικία


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν λεει οτι το κοινοχρηστο ειχε 1300Kwh καταναλωση (υποθετω στο 4μηνο) και αν βαλεις 12,5KW το υβριδικο + ασανσερ + φωτα κλπ μια χαρα βγαινει να φταιει το υβριδικο.... και μερα παρα μερα να το φορτιζεις ειναι κοντα 750 Kwh το τετραμηνο . Βαλε και οτι τα κονοχρηστα πληρωνουν ρευμα χωρις επιδοτησεις κλπ (δηλαδη για Σεπτεμβριο πχ χρεωθηκαν κοντα στο ευρω/kwh (με ολα μεσα) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καντε γενικη συνελευση και καταργηστε το δωρεαν ρευμα σε γκαραζ.

λες και η ενοικιαση με airbnb δεν ειναι παλι δωρεαν ρευμα στα παντα και να πληρωνουν τα κορόιδα. Κανα νέο ιατρείο ή Airbnb σας κανει την ζημια. Ή παλιες λαμπες πυρακτώσεως βάλτε Led σε ολες

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

η περιπτωση να εβαλε καποιος μηχανακι που κανει mining bitcoins? σε κανα υπογειο κλειστο?

Θα ηταν πολυυυυυυυυ περισοτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Πρίζα του κοινόχρηστου ρεύματος σε κλειστό χώρο (parking ή αποθήκη) σίγουρα μπορεί να βάλει ιδέες σε κάποιον. Ειδικά έτσι όπως εξελίσσονται τα πράγματα τελευταία.

Και σίγουρα δεν υπάρχει λόγος για την ύπαρξή της. 

1-2 πρίζες σε εμφανή σημεία είναι αρκετές για την όποια χρήση του κτηρίου (καθαρισμός, επισκευές, κλπ) 

Οι καταναλώσεις μίας πολυκατοικίας, κατά σειρά κατανάλωσης είναι:

  • Ασανσέρ. Ειδικά αν "παίζουμε" πολύ με αυτό
  • Κεντρικό σύστημα θέρμανσης (ανάλογα τα διαμερίσματα και τη χρήση)
  • Ηλεκτρικές γκαραζόπορτες (πάλι ανάλογα τα μπες/βγες)
  • Τέλος ο φωτισμός. Άξιο λόγου μόνο αν υπάρχουν πολλές λάμπες και αυτές είναι πυρακτώσεως

Επειδή ανέφερες το ηλεκτρικές γκαραζόπορτες. Η οικοδομή μου έχει 3-4 από αυτές οι οποίες είναι νοικιασμένες ή αγορασμένες (τα γκαράζ) από άτομα εκτός πολυκατοικίας. Εμείς πληρώνουμε το ρεύμα που καίνε στα κοινόχρηστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Επειδή ανέφερες το ηλεκτρικές γκαραζόπορτες. Η οικοδομή μου έχει 3-4 από αυτές οι οποίες είναι νοικιασμένες ή αγορασμένες (τα γκαράζ) από άτομα εκτός πολυκατοικίας. Εμείς πληρώνουμε το ρεύμα που καίνε στα κοινόχρηστα; 

Νομίζω οτι ναι. Δεν νομιζω να έχει κάθε πόρτα το δικό της ρολόι.

Εμάς, που το ένα υπόγειο έχει πουληθεί (ο τύπος βάζει μέσα παλιά κλασσικά αυτοκίνητα), συνεισφέρει κανονικά στο κοινόχρηστο ρεύμα μιας και τον είχαμε καλέσει σε μία γενική συνέλευση, και μας δίνει ένα 20άρικο τον μήνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, UncleKim είπε

Νομίζω οτι ναι. Δεν νομιζω να έχει κάθε πόρτα το δικό της ρολόι.

Εμάς, που το ένα υπόγειο έχει πουληθεί (ο τύπος βάζει μέσα παλιά κλασσικά αυτοκίνητα), συνεισφέρει κανονικά στο κοινόχρηστο ρεύμα μιας και τον είχαμε καλέσει σε μία γενική συνέλευση, και μας δίνει ένα 20άρικο τον μήνα.

Θα το κοιτάξω με το γραφείο κοινοχρήστων να ρωτήσω. Εκτός αν πληρώνουν το ρεύμα του αυτοί που έχουν τα γκαράζ (αν και είμαι σίγουρος οτι ειναι αγορασμένα τα γκαράζ από αυτούς). Για να καταλάβεις, η απέναντι οικοδομή έρχεται και παρκάρει στο υπόγειο γκαράζ ο ένας και ο άλλος έχει δικο του. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις - προτάσεις εάν δεν κοπούν οι κοινοχρηστες πρίζες κατευθείαν θα προτείνω αυτό για τον ενδιάμεσο μετρητή απλά το θέμα είναι αν γίνει μπροστά σε όλους ίσως δεν θα έχει αποτέλεσμα ίσως το συζητήσω με κάνα δυο που είμαι σίγουρος ότι δεν τον κάνουν 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...