Προς το περιεχόμενο

Υπάλληλος της Microsoft ανακοινώνει κατά λάθος ότι το Notepad των Windows 11 θα αποκτήσει tabs


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, 9-11 είπε

Σχετικό με το θέμα:
Χρησιμοποιεί κάποιο μέλος 3rd party software (π.χ. Explorer++) ως front end για τον Windows Explorer σε Win 10 ή 11;
Και αν ναι, ποιες οι εντυπώσεις σας;

Directory Opus. Ασυναγώνιστο, κάνει τα πάντα, σταθερότατο, το φέρνεις με τον καιρό στα μέτρα σου γιατί έχει άπειρες ρυθμίσεις και πάρα πολλά ενσωματωμένα εργαλεία. Έχει ανεβάσει την παραγωγικότητα σε άλλα επίπεδα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lost2 είπε

Από όσα  έχω δοκιμάσει, σχεδόν όλα, το πιο σταθερό αλλά με πληρωμή είναι το Groupy τηςstardock.

Πραγματικά είναι το καλύτερο μέχρι στιγμής!!!

 

Επεξ/σία από svartevarg
Το κουμπάκι «υποβολή σχολίου» είχε ψυχολογικά προβλήματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikosjc είπε

Directory Opus. Ασυναγώνιστο, κάνει τα πάντα, σταθερότατο, το φέρνεις με τον καιρό στα μέτρα σου γιατί έχει άπειρες ρυθμίσεις και πάρα πολλά ενσωματωμένα εργαλεία. Έχει ανεβάσει την παραγωγικότητα σε άλλα επίπεδα.

[Είμαστε ολίγον τι off-topic αλλά δεν πειράζει]
Είπα να δοκιμάσω πρώτα τα open source.
Το Tablacus Explorer (που υποτίθεται πως είναι πιο advanced καθώς περιλαμβάνει και add-ons) παραήταν απλοϊκό και πήρε πόδι στα 10′.
Το Explorer++ με καλύπτει (όχι πλήρως, αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό) πλην όμως άρχισε να crashάρει μετά από κάποιες ρυθμίσεις που έκανα.
Δεν ξέρω και ποιο location είναι προτιμότερο για το extract μιας που μιλάμε για portable πρόγραμμα: %APPDATA% (Local ή Roaming;) Program Files; 🤔

Για να είμαι ειλικρινής θα αισθανόμουν μεγαλύτερη σιγουριά αν σε κάποιο από τα επόμενα updates των Windows 10 περιελάμβαναν -ως optional- το Files που αναπτύσσει η ίδια η Micro$oft.
Έλα όμως που διατίθεται μόνο στο Store σε μορφή app και εγώ ως Enterprise LTSC user δεν έχω, και ΔΕΝ ΘΕΛΩ να έχω, store...
Πήγα λοιπόν στην σελίδα των developers στο GitHub, κατέβασα την πιο πρόσφατη έκδοση (Files.Package_2.4.8.0_x64_ARM64_Sideload.msixbundle) και έκανα extract τα περιεχόμενα με το 7-Zip.
Ανάμεσα στα αρχεία που εξήχθησαν, υπάρχει και το "Files.Package_2.4.8.0_x64_Sideload.msix", κατά 99% κλασικός msi Installer με ένα επιπλέον γράμμα.

Files.Package_2.4.8.0_x64_Sideload.png.12b765351fa5945081f6b0a8dd802066.png

Το ερώτημα είναι, να το εγκαταστήσω ή θα γίνει το σύστημα πουτ@ν@;

Edit:
Έκανα ένα backup καλού κακού και το δοκίμασα. Δεν τρέχει/εγκαθίσταται.
799734999_Thisinstallationpackagecannotbeopened.png.ed55288eb558b1d838aa342a85f3409b.png

Επεξ/σία από 9-11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω φοβερο! 2023 και εχει tabs το notepad? δεν το περίμενα τοσο συντομα. τελικα η τεχνολογία προχωράει πολυ γρηγορα. πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο τεχνικα, μπραβο στους προγραμματιστες που ξενυχτησαν χρονια για να απολάυσουμε cutting edge technology!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, MetroStar είπε

A huge breakthrough in the world of technology

Έχει διαρρεύσει ότι το δούλευαν πάνω από 3 χρόνια, πολλές ταυτόχρονα ομάδες προγραμματιστών και τελικά το κατάφεραν φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 9-11 είπε

[Είμαστε ολίγον τι off-topic αλλά δεν πειράζει]
Είπα να δοκιμάσω πρώτα τα open source.
Το Tablacus Explorer (που υποτίθεται πως είναι πιο advanced καθώς περιλαμβάνει και add-ons) παραήταν απλοϊκό και πήρε πόδι στα 10′.
Το Explorer++ με καλύπτει (όχι πλήρως, αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό) πλην όμως άρχισε να crashάρει μετά από κάποιες ρυθμίσεις που έκανα.
Δεν ξέρω και ποιο location είναι προτιμότερο για το extract μιας που μιλάμε για portable πρόγραμμα: %APPDATA% (Local ή Roaming;) Program Files; 🤔

Για να είμαι ειλικρινής θα αισθανόμουν μεγαλύτερη σιγουριά αν σε κάποιο από τα επόμενα updates των Windows 10 περιελάμβαναν -ως optional- το Files που αναπτύσσει η ίδια η Micro$oft.
Έλα όμως που διατίθεται μόνο στο Store σε μορφή app και εγώ ως Enterprise LTSC user δεν έχω, και ΔΕΝ ΘΕΛΩ να έχω, store...
Πήγα λοιπόν στην σελίδα των developers στο GitHub, κατέβασα την πιο πρόσφατη έκδοση (Files.Package_2.4.8.0_x64_ARM64_Sideload.msixbundle) και έκανα extract τα περιεχόμενα με το 7-Zip.
Ανάμεσα στα αρχεία που εξήχθησαν, υπάρχει και το "Files.Package_2.4.8.0_x64_Sideload.msix", κατά 99% κλασικός msi Installer με ένα επιπλέον γράμμα.

Files.Package_2.4.8.0_x64_Sideload.png.12b765351fa5945081f6b0a8dd802066.png

Το ερώτημα είναι, να το εγκαταστήσω ή θα γίνει το σύστημα πουτ@ν@;

Edit:
Έκανα ένα backup καλού κακού και το δοκίμασα. Δεν τρέχει/εγκαθίσταται.
799734999_Thisinstallationpackagecannotbeopened.png.ed55288eb558b1d838aa342a85f3409b.png

Εξαγωγή ΓΙΑΤΙ; Διπλό κλικ στο αρχείο και θα εγκατασταθεί κανονικά χωρίς Store.  Το .msix σε καμία περίπτωση δεν είναι «κατά 99% κλασικός msi Installer με ένα επιπλέον γράμμα». Επίσης, πού ακριβώς λέει ότι εμπλέκεται η Microsoft σε αυτό το πρόγραμμα, γιατί δε βρίσκω κάποια σχετική αναφορά.

Επεξ/σία από BadBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Εξαγωγή ΓΙΑΤΙ; Διπλό κλικ στο αρχείο και θα εγκατασταθεί κανονικά χωρίς Store.  Το .msix σε καμία περίπτωση δεν είναι «κατά 99% κλασικός msi Installer με ένα επιπλέον γράμμα». Επίσης, πού ακριβώς λέει ότι εμπλέκεται η Microsoft σε αυτό το πρόγραμμα, γιατί δε βρίσκω κάποια σχετική αναφορά.

Εννοείς πως με double click στο Files.Package_2.4.8.0_x64_ARM64_Sideload.msixbundle σε εσένα εγκαθίσταται;
Γιατί σε εμένα [Windows 10 21H2 Enterprise LTSC] βγάζει αυτό:

80333677_Windowscantopenthistypeoffile(.msixbundle).png.77315863eebaa02bc9b825491249bfcf.png

Αυτός ήταν και ο λόγος που έκανα extract το *.msixbundle θέλοντας να βρω *κάτι* που να γίνεται install.
Ως προς το δεύτερο σκέλος έχεις δίκιο. Εννοούσα πως για να διατίθεται στο store (από το οποίο δεν έχω την παραμικρή εμπειρία) έχει πιστοποιηθεί από την Microsoft.
Όπως π.χ. οι certified drivers για hardware (ένδειξη WHQL υποδηλώνει έλεγχο, συμβατότητα, piece of mind)

Για πέρνα από εδώ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...