Προς το περιεχόμενο

Μισθός entry level full stack web developer


DimosMitel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, είναι να περάσω στα κοντά μια συνέντευξη και θα ήθελα να μάθω τον μέσο μισθό full stack προγραμματιστή επιπέδου entry.

Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει; 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρίξε μια ματιά σ' αυτό, αν και το λεγόμενο "full stack" είναι κοροϊδία. Με την εξειδίκευση που χρειάζεται, δεν γίνεται ένας άνθρωπος να είναι "full stack", πόσο μάλλον σε entry επίπεδο. Αν στην αγγελία γράφει entry level full stack είναι ένα τεράστιο red flag.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kercyn είπε

Ρίξε μια ματιά σ' αυτό, αν και το λεγόμενο "full stack" είναι κοροϊδία. Με την εξειδίκευση που χρειάζεται, δεν γίνεται ένας άνθρωπος να είναι "full stack", πόσο μάλλον σε entry επίπεδο. Αν στην αγγελία γράφει entry level full stack είναι ένα τεράστιο red flag.

Νομίζω πρέπει να "χαλαρώσουμε" λίγο με τα "red flags" και γενικά να μην ακολουθάμε πιστά αυτά που γράφονται από τους "guru" του HR στο LinkedIn.

Συμφωνώ μαζί σου ότι το "junior full stack" είναι λίγο "weird" αλλά γιατί να σε νοιάζει ειδικά όταν είσαι στο ξεκίνημα της καριέρας. Η συμβουλή μου είναι, να είστε "καχύποπτοί" αλλά dont give much ***, απλά κοιτάξτε να πάρετε την προϋπηρεσία. Αν η εταιρία είναι "red flag" και θέλει έναν που να τα κάνει όλα, ε πάνε, κάνε πως τα κάνεις όλα και όσο τραβήξει και να την κάνεις για αλλού.

@ts

Νομίζω στο video θα σου λυθεί η απορία. Είναι και τι εμπειρία έχεις ήδη σε frtont-end/back-end. Αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία και με 800 θα πήγαινα. Αν έχεις ήδη 1-2 χρόνια εμπειρίας τότε 900+ για "entry full stack" και αυτό για κάνα 6μηνο και μετά ζητας αύξηση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, ευχαριστώ για την απάντηση σας. Θα ήταν καλο να μπορέσω να χρησιμοποιήσω κάποια πηγή για το που είδα για τον μισθό. Μου φαίνεται κάπως να αναφέρω ότι το είδα σε ένα κανάλι στο youtube. Η σελίδα https://mywage.gr θεωρείται αξιόπιστη; 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, Semihow είπε

Νομίζω πρέπει να "χαλαρώσουμε" λίγο με τα "red flags" και γενικά να μην ακολουθάμε πιστά αυτά που γράφονται από τους "guru" του HR στο LinkedIn.

Συμφωνώ μαζί σου ότι το "junior full stack" είναι λίγο "weird" αλλά γιατί να σε νοιάζει ειδικά όταν είσαι στο ξεκίνημα της καριέρας. Η συμβουλή μου είναι, να είστε "καχύποπτοί" αλλά dont give much ***, απλά κοιτάξτε να πάρετε την προϋπηρεσία. Αν η εταιρία είναι "red flag" και θέλει έναν που να τα κάνει όλα, ε πάνε, κάνε πως τα κάνεις όλα και όσο τραβήξει και να την κάνεις για αλλού.

Δεν ακολουθώ κανέναν γκουρού, και σίγουρα όχι του HR. Συμφωνώ σε αυτά που λες, ο λόγος όμως που το αναφέρω είναι γιατί μπορεί ο OP να έχει την ευκαιρία να πάει σε μια δουλειά όπου εξ αρχής του έχουν πει ότι θα ασχολείσαι με front ή back.

41 λεπτά πριν, DimosMitel είπε

Καλημέρα σας, ευχαριστώ για την απάντηση σας. Θα ήταν καλο να μπορέσω να χρησιμοποιήσω κάποια πηγή για το που είδα για τον μισθό. Μου φαίνεται κάπως να αναφέρω ότι το είδα σε ένα κανάλι στο youtube. Η σελίδα https://mywage.gr θεωρείται αξιόπιστη; 

Ευχαριστώ και πάλι.

Πηγή γιατί να χρησιμοποιήσεις; Το site που έβαλες πρώτη φορά το ακούω, αλλά νομίζω ότι το σκέφτεσαι υπερβολικά. Όπως σου είπε και ο Semihow, αν έχεις 0 εμπειρία ξεκίνα με 800 τουλάχιστον και αν σε 1 χρόνο το πολύ δεν έχεις πάρει αύξηση ξεκίνα να κοιτάς και αλλού. Επίσης μπορείς να μη μείνεις μόνο στη μία συνέντευξη, κάνε αιτήσεις και σε άλλες εταιρείες ούτως ώστε και να δεις λίγο καλύτερα τι παίζει από μισθούς και συμπεριφορές κλπ, αλλά και για να έχεις εναλλακτικές.

ΥΓ.: Για την "πηγή" που λες, δε νομίζω κανείς να σε ρωτήσει με ποια κριτήρια δίνεις το εύρος που θα δώσεις. Και να το κάνει, πες απλώς ότι έχεις δει ποιο είναι το εύρος στην αγορά. Βέβαια αν, για παράδειγμα, τους πεις 800 και σου αρχίσουν τα πού τα είδες και τα μα μου, θα σου πρότεινα να σηκωθείς και να φύγεις γιατί μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει μια τέτοια αντιμετώπιση από τη συνέντευξη κιόλας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DimosMitel είπε

Εντάξει, ευχαριστω πολυ και παλι, έχω όντως 0 εργασιακή εμπειρία οπότε και με 800 θα είμαι ικανοποιημένος. 

Περα απο τα οσα ενδιαφεροντα ανεφεραν οι συμφορουμιτες πιο πανω, εγω θα σου πω το εξης:

Ζητα λιγο περισσοτερα απο οσα τελικα θα καταληξεις απο την αναζητηση σου. Αν πχ θεωρεις πως τα 800 ειναι ενας "δικαιος" μισθος για τα τυπικα προσοντα και την εμπειρια σου, εσυ ζητα 850. Οι λογοι ειναι πολλοι με βασικοτερους τους παρακατω:

1. Θα καταλαβεις αμεσως ποιοι εργοδοτες ειναι φτωχομπινεδες και ποιοι ειναι large. Απεφυγε τους φτωχομπινεδες σαν την πανουκλα και προτιμησε τους large. Συχνα οι διαφορες στη νοοτροπια, τον τροπο δουλειας, το περιβαλλον, την καθημερινοτητα και εν τελει την ψυχικη σου υγεια και ικανοποιηση ειναι χαωδεις

2. Θα σε εκτιμησουν περισσοτερο απο το αν ζητησεις τον πατο των μισθων, γιατι σημαινει οτι πιστευεις σε σενα. 

3. Συχνα ο μισθος που ξεκινας σε ακολουθει για πολλα χρονια στη συνεχεια, ειτε ως fixed ποσο, ειτε ως κορμος επανω στον οποιο θα ερχονται οι επομενες αυξησεις. Ειναι αυτονοητο πως καλυτερα να ξεκινας απο 850 παρα απο 700-750

Εαν και εφοσον χασεις 3-5 συνεντευξεις, ειδικα αν διαπιστωσεις πως βασικος λογος ειναι ο μισθος που ζητας, κατι που δεν ειναι απιθανο για την γενικως φτωχομπινεδικη και ψιλομιζερη ελληνικη αγορα, τοτε και μονο κατεβασε σταδιακα την ταριφα σου, στα 800, 750, 700 μεχρι να παρεις την πρωτη σου δουλεια. 

Εστιασε κυριως στο 1 που ανεφερα. Εγω συνεργαστει με πολυ κοσμο, τοσο ως υπαλληλος, οσο και ως freelancer. Τιποτε χειροτερο απο εναν φτωχομπινε εργοδοτη-συνεργατη. Δεν ειναι τα 50 και τα 100 ευρω, ειναι πολλα περισσοτερα που αντικατοπτριζονται στην νοοτροπια αυτη και που θα τα βλεπεις καθημερινα. 

Καλη επιτυχια στην αναζητηση σου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, archer100 είπε

Περα απο τα οσα ενδιαφεροντα ανεφεραν οι συμφορουμιτες πιο πανω, εγω θα σου πω το εξης:

Ζητα λιγο περισσοτερα απο οσα τελικα θα καταληξεις απο την αναζητηση σου. Αν πχ θεωρεις πως τα 800 ειναι ενας "δικαιος" μισθος για τα τυπικα προσοντα και την εμπειρια σου, εσυ ζητα 850. Οι λογοι ειναι πολλοι με βασικοτερους τους παρακατω:

1. Θα καταλαβεις αμεσως ποιοι εργοδοτες ειναι φτωχομπινεδες και ποιοι ειναι large. Απεφυγε τους φτωχομπινεδες σαν την πανουκλα και προτιμησε τους large. Συχνα οι διαφορες στη νοοτροπια, τον τροπο δουλειας, το περιβαλλον, την καθημερινοτητα και εν τελει την ψυχικη σου υγεια και ικανοποιηση ειναι χαωδεις

2. Θα σε εκτιμησουν περισσοτερο απο το αν ζητησεις τον πατο των μισθων, γιατι σημαινει οτι πιστευεις σε σενα. 

3. Συχνα ο μισθος που ξεκινας σε ακολουθει για πολλα χρονια στη συνεχεια, ειτε ως fixed ποσο, ειτε ως κορμος επανω στον οποιο θα ερχονται οι επομενες αυξησεις. Ειναι αυτονοητο πως καλυτερα να ξεκινας απο 850 παρα απο 700-750

Εαν και εφοσον χασεις 3-5 συνεντευξεις, ειδικα αν διαπιστωσεις πως βασικος λογος ειναι ο μισθος που ζητας, κατι που δεν ειναι απιθανο για την γενικως φτωχομπινεδικη και ψιλομιζερη ελληνικη αγορα, τοτε και μονο κατεβασε σταδιακα την ταριφα σου, στα 800, 750, 700 μεχρι να παρεις την πρωτη σου δουλεια. 

Εστιασε κυριως στο 1 που ανεφερα. Εγω συνεργαστει με πολυ κοσμο, τοσο ως υπαλληλος, οσο και ως freelancer. Τιποτε χειροτερο απο εναν φτωχομπινε εργοδοτη-συνεργατη. Δεν ειναι τα 50 και τα 100 ευρω, ειναι πολλα περισσοτερα που αντικατοπτριζονται στην νοοτροπια αυτη και που θα τα βλεπεις καθημερινα. 

Καλη επιτυχια στην αναζητηση σου

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου. Η αλήθεια είναι ότι αυτό που με καίει είναι να κάνω επιτέλους την αρχή μου στο επάγγελμα και θα το έκανα ακόμα και με λιγότερα χρήματα στην αρχή. Βέβαια αν περάσει κάποιο χρονικό διάστημα και ανέβω επίπεδο θα ζητήσω περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειπε ο @archer100 βασικα θελω να το τονισω. Ο εργοδοτης που θα δωσει λιγα λεφτα σε σενα, θα δωσει και λιγα λεφτα για εξοπλισμο, πχ δεν θα χρησιμοποιει premium Εργαλεια επειδη κοστιζουν, δεν θα εχει πχ αρκετους Devs για να βγαινει σωστα η δουλεια, θα εχει 1-2 να τα κανουν ολα. Δεν θα τον νοιαζει να αναπτυσσουν Software με σωστες πρακτικες, θα τον νοιαζει απλα να βγει η δουλεια χθες. Τα λεφτα ειναι το λιγοτερο σε αυτη την φαση. το χειροτερο ειναι να ξεκινησεις την καριερα σου κάνοντας συνήθεια κακες πρακτικές και μαθαινοντας να δουλευεις με τον λαθος τροπο. Τα 50-100 ευρω πιο κατω που θα σου δωσει θα τα βρεις στην επομενη δουλεια. Οι κακες συνηθειες και πρακτικες θα σε πανε περισσοτερο πισω.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας ελπιζω να πηρες τη δουλεια. Θα σου πω προσωπικη εμπειρια με συναδελφο που ειχαμε παρομοια qualifications, εγω λιγο λιγοτερα, και μιλησαμε και οι δυο για την ιδια θεση (entry level) σε back to back συνεντευξεις με μεγαλη πολυεθνικη εταιρεια. Ο τυπος που μας επαιρνε τη συνεντευξη ηταν senior, οχι hr. Οταν φτασαμε στο οικονομικο εγω του ειπα την αληθεια, οτι στη παρουσα φαση το οικονομικο δε με ενδιαφερει τοσο οσο το να ξεκινησω να δουλευω στο αντικειμενο. Ο συναδελφος, επειδη ηταν και λιγο μεγαλυτερος και ειχε αλλες υποχρεωσεις που τρεχαν, ζητησε ακατεβατα ενα ποσο (το οποιο ηταν λογικο αλλα ηταν ενα 8% παραπανω απο αυτο που εδιναν για τον ρολο). Η καταληξη ηταν να παρουν εμενα και αυτον να τον στελνουν για συνεντευξη σε αλλες θεσεις, με αλλο budget και τελικα δεν τον πηραν. Οταν ξεκινησα πρωτη μερα μαζι με μενα ξεκινησαν αλλα 2 παιδια, ολοι με τον ιδιο μισθο με μενα. Σε ενα χρονο ειχα παρει δυο αυξησεις οποτε το ποσο που ξεκινησα δεν ειχε τοσο μεγαλη σημασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2023 στις 11:52 ΠΜ, zenwalk23 είπε

Κατ αρχας ελπιζω να πηρες τη δουλεια. Θα σου πω προσωπικη εμπειρια με συναδελφο που ειχαμε παρομοια qualifications, εγω λιγο λιγοτερα, και μιλησαμε και οι δυο για την ιδια θεση (entry level) σε back to back συνεντευξεις με μεγαλη πολυεθνικη εταιρεια. Ο τυπος που μας επαιρνε τη συνεντευξη ηταν senior, οχι hr. Οταν φτασαμε στο οικονομικο εγω του ειπα την αληθεια, οτι στη παρουσα φαση το οικονομικο δε με ενδιαφερει τοσο οσο το να ξεκινησω να δουλευω στο αντικειμενο. Ο συναδελφος, επειδη ηταν και λιγο μεγαλυτερος και ειχε αλλες υποχρεωσεις που τρεχαν, ζητησε ακατεβατα ενα ποσο (το οποιο ηταν λογικο αλλα ηταν ενα 8% παραπανω απο αυτο που εδιναν για τον ρολο). Η καταληξη ηταν να παρουν εμενα και αυτον να τον στελνουν για συνεντευξη σε αλλες θεσεις, με αλλο budget και τελικα δεν τον πηραν. Οταν ξεκινησα πρωτη μερα μαζι με μενα ξεκινησαν αλλα 2 παιδια, ολοι με τον ιδιο μισθο με μενα. Σε ενα χρονο ειχα παρει δυο αυξησεις οποτε το ποσο που ξεκινησα δεν ειχε τοσο μεγαλη σημασια.

Καλησπέρα! σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. Έχω περάσει μια σειρά από συνεντεύξεις και τεστ και μου μένει μια τελική τεχνική συνέντευξη σε μερικές μέρες. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει να μπω μια φορά στο επάγγελμα έστω και με λιγότερα χρήματα. Απλά αν πρέπει να πω κάποιο ποσο να ξέρω τι περίπου παίζει. Στην τελευταία συνέντευξη τους ειπα οτι θα ημουν ικανοποιημενος με περιπου 850€ και τελικά από ότι μου είπανε όλα μαζι μαζι με bonus κλπ παιζουν περιπου εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα
- οταν καποιος ειναι απειρος σε μια ειδικοτητα, τοτε προσπαθει να κερδισει την θεση. Τουλαχιστον ειναι απιθανο να πληρωθει κατω απο τον βασικο μισθο
- οταν καποιος προσπαθει να προσληφθει σε καποια εταιρεια, για προσωπικους λογους, δεν κοιταει τον μισθο
- οταν καποιος, εχει εμπειρια και καλο βιογραφικο, τοτε σε μεγαλο ποσοστο αυτος διαλεγει τον εργοδοτη του
- οταν καποιος εχει την τυχη να του "ανοιξουν" οι πορτες σε μια εταιρεια απο γνωστο του, τοτε ολα ειναι ευκολα
- πιστευω πως ειναι λαθος να απανταει ο υπαλληλος την ερωτηση της εταιρειας "ποσα χρηματα ζητατε ..."
- αφηνουμε εκτος την προσωπικη μας ζωη. Προσπαθουμε να κερδισουμε τον εργδοτη, οπως ο "μαστορας" που πχ θα ερθει στο σπιτι να βαψει τους τοιχους
- ειναι αρνητικο για το βιογραφικο μας να αλλαζουμε συχνα εργοδοτες ή να εχουμε πολλες και ασχετες ειδικοτητες ανα εργοδοτη
- δεν αλλαζουμε εργοδοτη για μια μικρη αυξηση. Πρεπει να δουμε πολλους παραγοντες. Την φημη τους εργοδοτη, τις συνθηκες εργασιας, την αποσταση απο την οικια μας, μια πιθανη εξελιξη, εργασιακη μακροζωια, κτλ
- ποτε σε ενα interview δεν μιλαμε για προηγουμενες εργασιες, ουτε θετικα ουτε αρνητικα. Μονο για τις γνωσεις μας και τιποτα αλλο
- οτι και να πηγε ασχημα σε μια εργασια, ποτε δεν αποχωρουμε με εντασεις .....και σε εργοδοσια και σε συναδελφους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/01/2023 at 20:36, DimosMitel said:

Στην τελευταία συνέντευξη τους ειπα οτι θα ημουν ικανοποιημενος με περιπου 850€ και τελικά από ότι μου είπανε όλα μαζι μαζι με bonus κλπ παιζουν περιπου εκει.

Περίπου εκεί 🙈
 Έτσι όπως στα είπαν λογικά θα σου δώσουν βασικό και κάρτα για σούπερ μαρκετ. Ο λόγος που στο λέω είναι για να μην την απορρίψεις αν τελικά σε ενδιαφέρει η προϋπηρεσία. 

Κατά τα άλλα εγώ σαν γενικό σχόλιο θα πω το να μη φοβάστε να ζητήσετε τον μισθό που θα είστε ικανοποιημένοι με φόβο την απόρριψη. Σπάνια η απάντηση της εταιρείας θα είναι αρνητική χωρίς περιθώριο διαπραγμάτευσης. Συνήθως απαντάνε με "τόσα μπορούμε να δώσουμε" και μετά είναι στο χέρι σου αν θα το δεχτείς ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να αναφέρω ότι η Sword δίνει 950 καθαρά σε entry level back end developer (ο οποίος δεν έχει πάρει καν πτυχίο) και η Accenture δίνει 980 καθαρά. Plus 120€ tickets και οι δύο. Και η intralot πριν από 3 χρόνια έπαιζε στα 850 +120 tickets (τώρα δεν ξέρω, λογικά θα πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω)

Οπότε ψαχτειτε λίγο και μην λέτε το οκ στον πρώτο που θα σας προσφέρει μια δουλειά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Απλά να αναφέρω ότι η Sword δίνει 950 καθαρά σε entry level back end developer (ο οποίος δεν έχει πάρει καν πτυχίο) και η Accenture δίνει 980 καθαρά. Plus 120€ tickets και οι δύο. Και η intralot πριν από 3 χρόνια έπαιζε στα 850 +120 tickets (τώρα δεν ξέρω, λογικά θα πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω)

Οπότε ψαχτειτε λίγο και μην λέτε το οκ στον πρώτο που θα σας προσφέρει μια δουλειά.

Γνωστός μου, το 2021, με 3 χρόνια προϋπηρεσία σε backend με Java, είχε μιλήσει με Sword για Junior Java Fullstack Developer και ζήτησε 1200€ (όταν ρωτήθηκε με πόσα θα είναι ευχαριστημένος) από πρώτη συνέντευξη με τον HR. Ενώ έγραψε 90%+ στο technical assessment (του το είπε ο HR και μάλιστα του είπε ότι θα κοιτάξουν αν κάνει fit σε πιο advanced ρόλο γιατί τους εντυπωσίασε το αποτέλεσμα), πέρασε τη technical συνέντευξη με έναν Senior/Team Lead dev και τελικά μίλησε με τον Director of Development, διάλεξαν έναν άλλο "στις λεπτομέρειες" λέγοντας του μάλιστα ότι δεν ήταν οικονομικό το θέμα. Συμπτωματικά εκείνη την περιόδο κάποιος ανέβασε σε site τύπου glassdoor ότι δέχτηκε πρόταση από την Sword για την ίδια ακριβώς θέση με 950€ + κουπόνια. Ωραία λεπτομέρεια το 1200 με 950 😉

@DimosMitel Μην μείνεις μόνο σε μία συνέντευξη, πρέπει να "εκπαιδευτείς" για να ξέρεις πως να χειρίζεσαι τα πράγματα. Σίγουρα θα εισπράξεις πολλές απορρίψεις, το έχουμε πάθει όλοι μας στην αρχή. Τελικά πήγαινε κάπου που θα νιώσεις από την συνέντευξη ότι είναι πολιτισμένοι και μην βάλεις τα χρήματα ως προτεραιότητα. Αυτά θα έρθουν σιγά σιγά. Οι πρώτες 1-2 δουλειές, να ξέρεις, είναι τα αγροτικά, κάνε υπομονή γράψε 2-3 χρονάκια προϋπηρεσία και μετά θα έχεις μάθει πως πρέπει να κινηθείς για παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...