Προς το περιεχόμενο

Αποφορολόγηση/Τιμολόγιο - Καταστήματα & Συνδιασμός Προσφορών


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, gabriel1981 είπε

Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτή την gift card για να αγοράσω κάτι με τιμολόγιο ( ώστε να χρησιμοποιήσω την αποφορολογηση ) ;

Κατα πάσα πιθανότητα δεν δίνει επιστροφή η gift card. Eπικοινώνησα τηλεφωνικά και πήρα αρνητική απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, li@m είπε

Κατα πάσα πιθανότητα δεν δίνει επιστροφή η gift card. Eπικοινώνησα τηλεφωνικά και πήρα αρνητική απάντηση. 

Αποφορολογηση εννοεις? Γιατι, αν δεν παιρνεις καποιο παραστατικο κατα την αγορα των δωροεπιταγων, οταν πας εν τελει να παρεις προιον θα επρεπε κανονικα να ισχυει.

Πχ παιρνεις κινητο 124 ευρω, με την αποφορολογηση παει 100 και αρα με μια 100αρα δωροεπιταγη θα επρεπε να ησουν οκ.

Για αυτο βασικα μου φαινεται "χαζο" να παιρνεις φορολογικο παραστατικο στην αρχη, οταν δεν ξερεις καν αν θα κανεις χρηση τιμολογιου ή οχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Αποφορολογηση εννοεις? Γιατι, αν δεν παιρνεις καποιο παραστατικο κατα την αγορα των δωροεπιταγων, οταν πας εν τελει να παρεις προιον θα επρεπε κανονικα να ισχυει.

Πχ παιρνεις κινητο 124 ευρω, με την αποφορολογηση παει 100 και αρα με μια 100αρα δωροεπιταγη θα επρεπε να ησουν οκ.

Για αυτο βασικα μου φαινεται "χαζο" να παιρνεις φορολογικο παραστατικο στην αρχη, οταν δεν ξερεις καν αν θα κανεις χρηση τιμολογιου ή οχι 

Εννοώ επιστροφή 25% λόγω payzy. 

Αν μετά μπορεις να κάνεις χρήση της gift card για να πληρώσεις με τιμολόγιο δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, li@m είπε

Εννοώ επιστροφή 25% λόγω payzy. 

Αν μετά μπορεις να κάνεις χρήση της gift card για να πληρώσεις με τιμολόγιο δεν γνωρίζω. 

Δίνει επιστροφή κανονικά, έχει επιβεβαιωθεί στο θέμα. Αγοράζεις τώρα για να εκμεταλλευτεις το 25% εντός 1 έτους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δίνει επιστροφή κανονικά, έχει επιβεβαιωθεί στο θέμα. Αγοράζεις τώρα για να εκμεταλλευτεις το 25% εντός 1 έτους. 

Πήρα τηλ και δεν ισχύει μου είπανε σήμερα το πρωί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, li@m είπε

Πήρα τηλ και δεν ισχύει μου είπανε σήμερα το πρωί. 

Αυτό έτσι και αλλιώς είναι θέμα συζήτησης για το θέμα στις προσφορές. Απευθύνσου εκεί. Αρκετοί έγραψαν ότι τους είπαν ότι ισχύει κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, li@m είπε

Πήρα τηλ και δεν ισχύει μου είπανε σήμερα το πρωί. 

Επισυνάπτω την γραπτή απάντηση που έλαβα για το ίδιο ερώτημα από την payzy. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον οποιοδήποτε αν δει ότι δεν επιστρέφεται το 20%. Εγώ σκέφτομαι να το κάνω για να είμαι ειλικρινής.

B747829F-AC19-40C0-AE65-D724EEE5FCD0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Επισυνάπτω την γραπτή απάντηση που έλαβα για το ίδιο ερώτημα από την payzy. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον οποιοδήποτε αν δει ότι δεν επιστρέφεται το 20%. Εγώ σκέφτομαι να το κάνω για να είμαι ειλικρινής.

B747829F-AC19-40C0-AE65-D724EEE5FCD0.png

τυποποιημένες ειναι οι απαντήσεις. απο payzy λένε οτι ισχύει η επιστροφή 25%, τωρα ποτε και αν θα πιστωθεί η επιστροφή, ουτε αυτοί payzy να μην ξέρουν..

σου λένε, αγόρασε την εσύ και βλέπουμε.. απο κατάστημα Γερμανου μου είπαν οτι δεν ισχύει η επιστροφή γιατι ειναι υπηρεσία και όχι προιον, οπως δηλ οι playstation, xbox συνδρομές κτλ

 

Spoiler

Screenshot_20221228-164022__01.jpg

 

 

Spoiler

Screenshot_20221226-182956__01__01.jpg

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

τυποποιημένες ειναι οι απαντήσεις. λένε οτι ισχύει, τωρα ποτε και άν θα πιστωθεί η επιστροφή, ουτε αυτοί payzy να μην ξέρουν..

Όπως αντίστοιχα στο τοπικ έβγαιναν οφφτοπικ απορίες με τιμολόγια, ετσι και εδώ είναι οφφτοπικ ότι αφορά το payzy. 

Αναφορικά όλοι στο τοπικ αναφέρουν 3-4 ημερολογιακες μέρες (ούτε καν εργάσιμες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Όπως αντίστοιχα στο τοπικ έβγαιναν οφφτοπικ απορίες με τιμολόγια, ετσι και εδώ είναι οφφτοπικ ότι αφορά το payzy. 

Αναφορικά όλοι στο τοπικ αναφέρουν 3-4 ημερολογιακες μέρες (ούτε καν εργάσιμες) 

στο τοπικ εσύ ο ίδιος στο πρώτο ποστ αλλα και σε επόμενα δεν ανεφέρεσαι στο payzy και είχες αλλο τίτλο στην αρχή;
θα πρέπει να γίνει και 4 θέμα με το αν υπάρχει επιστροφη σε δωροκάρτα payzy; γιατί αναφέρεις μονο το δικό μου ως offtopic και όχι τα προηγούμενα;

άκρη δεν βγαινει ούτε εδω, ούτε απο επίσημη πηγη, οποτε προσωπικά το αφήνω, καλή συνέχεια και καλές γιορτές! :) 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, prefuse είπε

στο τοπικ εσύ ο ίδιος στο πρώτο ποστ αλλα και σε επόμενα δεν ανεφέρεσαι στο payzy και είχες αλλο τίτλο στην αρχή;

Αναφέρω ότι γίνεται να εκμεταλλευτεις την προσφορά του Γερμανού με τιμολόγιο. Το αν παίρνεις επιστροφή payzy με αγορά δωροεπιταγων, είναι οφφτοπικ. 

Κατά τ άλλα οι ερωτήσεις σας έχουν απαντηθεί, απλά για κάποιο λόγο σκαλιζετε και ψάχνετε και 2η και 3η επιβεβαίωση από πηγές εκτός από αυτούς που πρέπει να ρωτήσετε (στην προκειμένη περίπτωση η payzy απάντησε θετικά στην επιστροφή, ενώ ρωτάτε τον Γερμανό χωρίς να έχει αξία η απάντηση τους). 

 

10 λεπτά πριν, vafkost είπε

Τι χρειάζεται να έχω μαζι μου για την αγορά με τιμολόγιο και για να γίνει η αποφορολόγηση του κινητού; Δεν έχω ξανααγοράσει απο Γερμανό…

ΑΦΜ μόνο (τουλάχιστον σε αγορά που έκανα από κωτσόβολο). 

Και πάλι με ένα τηλ μπορεί να απαντηθεί αυτό το ερώτημα. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SabotazNic Δεν είναι off-topic γιατί εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι αγοράσω με τιμολόγιο και να πληρώσω με gift cards. Προφανώς αν δεν λαμβάνω επιστροφή 25% από τις gift cards δεν έχει νόημα. Ο λόγος που μπλέκω με τις gift cards είναι γιατί δεν θέλω να μπλέξω τον επαγγελματικό ΑΦΜ με τη δημιουργία λογαριασμού payzy..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, μπακαλίστικα .. το αφεντικό της γυναίκας μου έχει επιχείρηση, και θέλουμε να πάρουμε το iPhone 13 τον ρωτήσαμε και μας είπε να χρησιμοποιήσουμε το ΑΦΜ του κανονικά για αποφορολόγηση, μπορεί να πληρώσει με την κάρτα την δικής της η γυναίκα μου; Θεωρητικά γίνεται γιατί το διάβασα και σε άλλα ποστ και το πέρασαν κανονικά και για αγορές πάνω από 600€

Πρακτικά, σε έναν έλεγχο που μπορεί να μην γίνει ποτέ τι ακριβώς γίνεται από εκεί και πέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρεφοντας απ το Γερμανο η απαντηση δεν ειναι ιδιαίτερα θετικη...

Μιλησα με τον γνωστο και μου ανεφερε οτι η gift card ΔΕΝ ειναι προιον αλλα υπηρεσια και συμφωνα με την πολιτικη της προωθητικης δεν υφίσταται  κανονικα επιστροφη.

Οταν του ανεφερα οτι στο chat εχουν δωσει αλλες απαντησεις με ρωτησε....

"Θες να το διακυνδινευσεις?"

Εκανα μεταβολη και εφυγα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...