Προς το περιεχόμενο

Αποφορολόγηση/Τιμολόγιο - Καταστήματα & Συνδιασμός Προσφορών


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, wh1t3r0se said:

Σορρυ αν ειναι off-topic but, σκεφτομαι να αγορασω το Macbook Air M2 8/512 που ειναι στα 1599€ με τιμολογιο και payzy. Με την αποφορολογηση πεφτει στα 1290€. Εγω οταν το πληρωσω θα πληρωσω 1599 ή 1290; 

Εσυ διαλεγεις, δες και το προηγουμενο σχολιο μου.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, nek4d είπε

Εσυ διαλεγεις, δες και το προηγουμενο σχολιο μου.

Σωστα, οποτε αφου ειναι max 200€ η επιστροφη καλυτερα να μην πληρωσω ΦΠΑ κατευθειαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εξοφληθει τιμολογιο με καρτα που δεν ανηκει στον κατοχο της επιχειρησης που κοπηκε το τιμολογιο; Υπαρχει προβλημα σε τυχον ελεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nek4d είπε

Στην θεση σου θα πληρωνα και ΦΠΑ στο τιμολογιο απο τωρα, για να παρω την μεγαλυτερη επιστροφη απο payzy.

Και το ΦΠΑ θα αφαιρεθει στο επομενο φορολογικο τριμηνο anyway.
Εκτος βεβαια αν δεν εχεις αρκετα εσοδα για να συμφηφιστει.

Δεν εχεις επιλογη αν πας για τιμολογιο. Ή 39α, ή αποδειξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, SabotazNic said:

Δεν εχεις επιλογη αν πας για τιμολογιο. Ή 39α, ή αποδειξη 

Αληθεια? Εχουν βελτιωθει/αυτοματοποιηθει τοσο πολυ?
Δηλ. αν πας σε ενα μαγαζι να παραλαβεις, οτι εχεις προεπιλεξει καποτε, αυτο ειναι?
Χλωμο το κοβω. Αν ισχυει τοτε καλυτερα να πληρωνεις για να παιρνεις μαξ επιστροφες.

(οσα χρονια ψωνιζω απο Γερμανο με αρκετα σε τιμολογια, ολα ειναι με κανονικο φπα πληρωμενο, δεν ασχοληθηκα προσωπικα με 39α γιατι θα εχανα σεβαστο κομματι επιστροφων).

Και το αλλο. Αν ανοιξεις λογαριασμο με αλλο εμαιλ και βαλεις παραγγελια, παλι θα το δουν απο το ιδιο αφμ στο τελικο σταδιο?
Χλωμο το κοβω και αυτο.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, nek4d είπε

Αληθεια? Εχουν βελτιωθει/αυτοματοποιηθει τοσο πολυ?
Δηλ. αν πας σε ενα μαγαζι να παραλαβεις, οτι εχεις προεπιλεξει καποτε, αυτο ειναι?
Χλωμο το κοβω. Αν ισχυει τοτε καλυτερα να πληρωνεις για να παιρνεις μαξ επιστροφες.

(οσα χρονια ψωνιζω απο Γερμανο με αρκετα σε τιμολογια, ολα ειναι με κανονικο φπα πληρωμενο, δεν ασχοληθηκα προσωπικα με 39α γιατι θα εχανα σεβαστο κομματι επιστροφων).

Και το αλλο. Αν ανοιξεις λογαριασμο με αλλο εμαιλ και βαλεις παραγγελια, παλι θα το δουν απο το ιδιο αφμ στο τελικο σταδιο?
Χλωμο το κοβω και αυτο.

Το θεμα ειναι οτι εκεινα τα τιμολογια δεν περνανε για επιστροφη ή κατι τετοιο. Οποτε "Αν ισχυεο", τοτε κανεις χρηση 39α για επιστροφη στην καθαρη αξια + απαλλαγη ΦΠΑ, αλλιως παιρνεις μονο την επιστροφη. Δεν ξερω τι ψωνιζεις, αλλα ισχυει μονο σε λαπτοπ, ταμπλετ, κινητα και κονσολες. 

Anyway, /offtopic

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nek4d είπε

Αληθεια? Εχουν βελτιωθει/αυτοματοποιηθει τοσο πολυ?
Δηλ. αν πας σε ενα μαγαζι να παραλαβεις, οτι εχεις προεπιλεξει καποτε, αυτο ειναι?
Χλωμο το κοβω. Αν ισχυει τοτε καλυτερα να πληρωνεις για να παιρνεις μαξ επιστροφες.

(οσα χρονια ψωνιζω απο Γερμανο με αρκετα σε τιμολογια, ολα ειναι με κανονικο φπα πληρωμενο, δεν ασχοληθηκα προσωπικα με 39α γιατι θα εχανα σεβαστο κομματι επιστροφων).

Και το αλλο. Αν ανοιξεις λογαριασμο με αλλο εμαιλ και βαλεις παραγγελια, παλι θα το δουν απο το ιδιο αφμ στο τελικο σταδιο?
Χλωμο το κοβω και αυτο.

Φιλε μου δε ξερω αν εισαι επαγγελματιας και αν εχεις λογιστη αλλα θα σου πω τι τραβηξα εγω σε ελεγχο για επιστροφη ΦΠΑ ειχα παρει ενα τιμολογιο οπως λες με το ΦΠΑ μαζι ενα λαπτοπ και το αποτελεσμα του ελεγχου 2 ΦΟΡΕΣ προστιμο το φπα συν προστιμο για λανθασμενη περιοδικη φπα συν τοκους συν προστιμο για λανθασμενη τηρηση βιβλιων.... να ευχεσαι να μην βγει το αφμ σου σε ελεγχο γιατι εχουν δικαιωμα 5ετιας και θα τρεχεις οπως εγω και μη νομιζεις δεν υπαρχει αντιλογος σου βγαζουν ενα καρο δεδ με αποφασεις και δικαστηρια που εχουν κερδισει και θα κλαις τα χρηματα σου οπως εγω......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι λέτε για 39Α, έχετε συνδέσει την Payzy με επαγγελματικό λογαριασμό; Γιατί αν πάρετε με αποφορολόγηση από την προσωπική σας Payzy παίζει να έχετε τρεχάματα με εφορίες. Φαντάζομαι μόνο ατομικές επιχειρήσεις ίσως να μπορούν να το κάνουν, αλλά καλύτερα ρωτήστε και τον λογιστή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Οσοι λέτε για 39Α, έχετε συνδέσει την Payzy με επαγγελματικό λογαριασμό; Γιατί αν πάρετε με αποφορολόγηση από την προσωπική σας Payzy παίζει να έχετε τρεχάματα με εφορίες. Φαντάζομαι μόνο ατομικές επιχειρήσεις ίσως να μπορούν να το κάνουν, αλλά καλύτερα ρωτήστε και τον λογιστή σας.

Ο 39Α θέλει πληρωμή με κατάθεση. Αν και δεν νομίζω να κάτσει να ψάξει η εφορία αν η πληρωμή έγινε με κάρτα της εταιρείας ή με προσωπική. Η εφορία να πάρει το ΦΠΑ θέλει. Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που κόβουν τιμολόγια με ΦΠΑ και μετα ζητάνε επιστροφή ΦΠΑ (Ο 39Α δεν είναι προαιρετικός) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nek4d είπε

Στην θεση σου θα πληρωνα και ΦΠΑ στο τιμολογιο απο τωρα, για να παρω την μεγαλυτερη επιστροφη απο payzy.

Και το ΦΠΑ θα αφαιρεθει στο επομενο φορολογικο τριμηνο anyway.
Εκτος βεβαια αν δεν εχεις αρκετα εσοδα για να συμφηφιστει.

 

17 ώρες πριν, wh1t3r0se είπε

Σωστα, οποτε αφου ειναι max 200€ η επιστροφη καλυτερα να μην πληρωσω ΦΠΑ κατευθειαν.

Παίδες τα 200€ επιστροφή max είναι αν αγοράσεις κάτι μέχρι 1.000€. Από τα 1.000€ και πάνω ΟΤΙ και να αγοράσεις, πάλι 200€ θα είναι η επιστροφή! Όποτε εννοείται το παίρνεις ΧΩΡΙΣ να πληρώσεις τον ΦΠΑ. Στα 1.599€ που θες να αγοράσεις είσαι 1.290€ + ΦΠΑ. 
 

Όσο για αγορές 39Α με Payzy, δεν νομίζω να παίζει ρόλο αν τα τραβάς τα λεφτά από επαγγελματικό λογαριασμό ή όχι αφού στην ουσία «φορτώνεις» την Payzy με λεφτά και ως πληρωμή φαίνεται η Payzy κάρτα και όχι κάποιος επαγγελματικός ή μη λογαριασμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wh1t3r0se είπε

[Off-topic] - Τιμολογιο 39Α με "κανονικο" τιμολογιο τι διαφορα εχουν; Οταν παω να αγορασω ενα laptop πρεπει να αναφερω κατι συγκεκριμενο;

ειναι τα 2 τιμολογια το ενα ειναι με φπα κανονικο και τετοιο τιμολογιο για λαπτοπ κτλπ μπορουν μονο να παρουν οσοι ειναι εκτος φπα πχ ιατρος κτλπ.... ολοι οι αλλοι που ειμαστε εντος φπα πρεπει υποχρεωτικα να παρουμε τιμολογιο βαση 39α αλλιως τραβας οτι τραβηξα εγω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MIXOSSOYK είπε

Φιλε μου δε ξερω αν εισαι επαγγελματιας και αν εχεις λογιστη αλλα θα σου πω τι τραβηξα εγω σε ελεγχο για επιστροφη ΦΠΑ ειχα παρει ενα τιμολογιο οπως λες με το ΦΠΑ μαζι ενα λαπτοπ και το αποτελεσμα του ελεγχου 2 ΦΟΡΕΣ προστιμο το φπα συν προστιμο για λανθασμενη περιοδικη φπα συν τοκους συν προστιμο για λανθασμενη τηρηση βιβλιων.... να ευχεσαι να μην βγει το αφμ σου σε ελεγχο γιατι εχουν δικαιωμα 5ετιας και θα τρεχεις οπως εγω και μη νομιζεις δεν υπαρχει αντιλογος σου βγαζουν ενα καρο δεδ με αποφασεις και δικαστηρια που εχουν κερδισει και θα κλαις τα χρηματα σου οπως εγω......

Δηλαδή αυτό το πρόστιμο το έφαγες επειδή δεν έκοψες τιμολόγιο με τον 39α ενώ ήσουν στην κατηγορία που έπρεπε να κόψει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2023 στις 1:50 ΜΜ, kavaliotis είπε

Άραγε να μπορούμε να το συνδυάσουμε με τιμολόγιο ή είναι μόνο με απόδειξη; Γιατί με τιμολόγιο και 4 χρόνια εγγύηση (αντί για 1 χρόνο που είναι με τιμολόγιο) θα είναι προσφοράρα!

γιατι ειναι 1 χρονο η εγγυηση με τιμολογιο ?

10 ώρες πριν, Greenday13 είπε

Δηλαδή αυτό το πρόστιμο το έφαγες επειδή δεν έκοψες τιμολόγιο με τον 39α ενώ ήσουν στην κατηγορία που έπρεπε να κόψει;

δεν ειναι κατ επιλογη το να κοψεις τιμολογιο με απαλλαγη. Ειναι υποχρεωση σου φορολογικη. Και ο λογος ειναι αν μην δωσεις το ΦΠΑ στον εμπορα που θα το φαει και δεν θα το αποδόσει στο κράτος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2023 στις 12:05 ΜΜ, MIXOSSOYK είπε

ειναι τα 2 τιμολογια το ενα ειναι με φπα κανονικο και τετοιο τιμολογιο για λαπτοπ κτλπ μπορουν μονο να παρουν οσοι ειναι εκτος φπα πχ ιατρος κτλπ.... ολοι οι αλλοι που ειμαστε εντος φπα πρεπει υποχρεωτικα να παρουμε τιμολογιο βαση 39α αλλιως τραβας οτι τραβηξα εγω.....

Και τι διαφορά έχει το τιμολόγιο που κόβεις εάν είσαι γιατρός με τον 39Α όπου κόβουμε εμείς; Κερδίζεις κάτι παραπάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...