Προς το περιεχόμενο

Αποφορολόγηση/Τιμολόγιο - Καταστήματα & Συνδιασμός Προσφορών


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, anergos13 είπε

Επιστρεφοντας απ το Γερμανο η απαντηση δεν ειναι ιδιαίτερα θετικη...

Μιλησα με τον γνωστο και μου ανεφερε οτι η gift card ΔΕΝ ειναι προιον αλλα υπηρεσια και συμφωνα με την πολιτικη της προωθητικης δεν υφίσταται  κανονικα επιστροφη.

Οταν του ανεφερα οτι στο chat εχουν δωσει αλλες απαντησεις με ρωτησε....

"Θες να το διακυνδινευσεις?"

Εκανα μεταβολη και εφυγα....

 

18 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Κατά τ άλλα οι ερωτήσεις σας έχουν απαντηθεί, απλά για κάποιο λόγο σκαλιζετε και ψάχνετε και 2η και 3η επιβεβαίωση από πηγές εκτός από αυτούς που πρέπει να ρωτήσετε (στην προκειμένη περίπτωση η payzy απάντησε θετικά στην επιστροφή, ενώ ρωτάτε τον Γερμανό χωρίς να έχει αξία η απάντηση τους). 

Ισως ο γνωστός, να μην ειναι γνώστης τελικα:

 

17 ώρες πριν, li@m είπε

@SabotazNic Δεν είναι off-topic γιατί εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι αγοράσω με τιμολόγιο και να πληρώσω με gift cards. Προφανώς αν δεν λαμβάνω επιστροφή 25% από τις gift cards δεν έχει νόημα. Ο λόγος που μπλέκω με τις gift cards είναι γιατί δεν θέλω να μπλέξω τον επαγγελματικό ΑΦΜ με τη δημιουργία λογαριασμού payzy..

 

^Απαντηθηκε στο προηγουμενο quote

Και παλι ρωτας αν θα παρεις το 25% επιστροφης μεσω payzy ή οχι. Το αν θα κοψεις τιμολογιο ή οχι, ερχεται σε 2η μοιρα. Η 1η ερωτηση θα γινει στην Payzy υπηρεσια (η οποια μεχρι τωρα εχει απαντησει θετικα), η 2η ερωτηση θα γινει στον Γερμανο για το αν μπορεις να κοψεις τιμολογιο κατα την αγορα των giftcard, ή αν οχι, αν μπορεις να κοψεις με την εξαργυρωση τους. 

Και μπλεκετε ξανα τα επαγγελματικα ΑΦΜ, iban κτλ, χωρις να υποδειξετε καποιο αρθρο που να λεει οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις προσωπικο λογαριασμο...

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

Ισως ο γνωστός, να μην ειναι γνώστης τελικα:

  

 

^Απαντηθηκε στο προηγουμενο quote

Και παλι ρωτας αν θα παρεις το 25% επιστροφης μεσω payzy ή οχι. Το αν θα κοψεις τιμολογιο ή οχι, ερχεται σε 2η μοιρα. Η 1η ερωτηση θα γινει στην Payzy υπηρεσια (η οποια μεχρι τωρα εχει απαντησει θετικα), η 2η ερωτηση θα γινει στον Γερμανο για το αν μπορεις να κοψεις τιμολογιο κατα την αγορα των giftcard, ή αν οχι, αν μπορεις να κοψεις με την εξαργυρωση τους. 

Και μπλεκετε ξανα τα επαγγελματικα ΑΦΜ, iban κτλ, χωρις να υποδειξετε καποιο αρθρο που να λεει οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις προσωπικο λογαριασμο...

Ο Γνωστος ειναι ο ιδιοκτητης του καταστηματος και επειδη ειμαι πελατης μου ειπε αυτο που ξερει οτι ειναι σωστο....

(Η προωθητικη αναφερει Προιον και οχι Υπηρεσια) 

Απ την αλλη αν στο ανωνυμο chat εχει γινει λαθος ...ψαξε να βρεις το δικιο σου....

(Την εχω πατησει στο παρελθον και μετα ολοι σφυριζαν αδιαφορα) 

 

Απο εκει και περα αν καποιος το προσπαθησει με μια μικρη gift card των 100€  ας μας πει...

Εγω που ηθελα να το κανω για 800€ δεν θα τραβηξω το χαρτι.....

 

 

Επεξ/σία από anergos13
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Ο Γνωστος ειναι ο ιδιοκτητης του καταστηματος και επειδη ειμαι πελατης μου ειπε αυτο που ξερει οτι ειναι σωστο....

(Η προωθητικη αναφερει Προιον και οχι Υπηρεσια) 

Απ την αλλη αν στο ανωνυμο chat εχει γινει λαθος ...ψαξε να βρεις το δικιο σου....

(Την εχω πατησει στο παρελθον και μετα ολοι σφυριζαν αδιαφορα) 

 

Απο εκει και περα αν καποιος το προσπαθησει με μια μικρη gift card των 100€  ας μας πει...

Εγω που ηθελα να το κανω για 800€ δεν θα τραβηξω το χαρτι.....

 

 

Συμφωνώ μαζί σου. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι confused ο σαμποτάζ. 

Εν τω μεταξύ το άλλο το παλικάρι που έγραψε πως αγόρασε 8!! gift cards πλέον ο λογαριασμός του δεν είναι ενεργός. 

Πέρασα κι εγώ από Γερμανό και πήρα την ίδια απάντηση με εσένα αδερφέ. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, li@m είπε

Συμφωνώ μαζί σου. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι confused ο σαμποτάζ. 

Εν τω μεταξύ το άλλο το παλικάρι που έγραψε πως αγόρασε 8!! gift cards πλέον ο λογαριασμός του δεν είναι ενεργός. 

Πέρασα κι εγώ από Γερμανό και πήρα την ίδια απάντηση με εσένα αδερφέ. 

Και 3 επιβεβαίωση (από Γερμανό) ότι η gift card είναι υπηρεσία και όχι προϊόν άρα δεν ισχύει η επιστροφή 25%. 

Αν έχει πάρει κάποιος gift card και πήρε επιστροφή ας μας ενημερώσει.

Επεξ/σία από prefuse
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου αρεσει που μετα απο αρκετες ημερες βρεθηκε καποιος να ανοιξει ενα τοπικ για την κουβεντα σας επι τιμολογιων και αποφορολογησης ωστε να βρουν διεξοδο οι σχολιαζοντες οφτοπικ και τα μισα+ σχολια εδω αφορουν θεματα που θα επρεπε να ειναι στο τοπικ της προσφορας αφου δεν μιλουν για αποφορολογηση. Εχετε σπασει κακως μερος της κυριως κουβεντας περι της προσφορας (για τις δωροκαρτες εν προκειμενω) σε 2 τοπικ και εχετε γεμισει με οφτοπικ το παρον θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Μου αρεσει που μετα απο αρκετες ημερες βρεθηκε καποιος να ανοιξει ενα τοπικ για την κουβεντα σας επι τιμολογιων και αποφορολογησης ωστε να βρουν διεξοδο οι σχολιαζοντες οφτοπικ και τα μισα+ σχολια εδω αφορουν θεματα που θα επρεπε να ειναι στο τοπικ της προσφορας αφου δεν μιλουν για αποφορολογηση. Εχετε σπασει κακως μερος της κυριως κουβεντας περι της προσφορας (για τις δωροκαρτες εν προκειμενω) σε 2 τοπικ

Εγω προσωπικά έχω γράψει και στα δύο. Ο @nikos4044  έγραψε ότι αγόρασε 8 δωροκάρτες...

@SabotazNicποιο είναι το πρόβλημα σου και βάζεις το confused?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, matrixxx είπε

Μου αρεσει που μετα απο αρκετες ημερες βρεθηκε καποιος να ανοιξει ενα τοπικ για την κουβεντα σας επι τιμολογιων και αποφορολογησης ωστε να βρουν διεξοδο οι σχολιαζοντες οφτοπικ και τα μισα+ σχολια εδω αφορουν θεματα που θα επρεπε να ειναι στο τοπικ της προσφορας αφου δεν μιλουν για αποφορολογηση. Εχετε σπασει κακως μερος της κυριως κουβεντας περι της προσφορας (για τις δωροκαρτες εν προκειμενω) σε 2 τοπικ και εχετε γεμισει με οφτοπικ το παρον θεμα.

Λογικό είναι τα "offtopic" αφού είναι αλληλένδετα. Αφού "ενοχλεί" να είναι ένα νήμα, θα έπρεπε να υπάρχουν 2, ένα για επαγγελματίες με τιμολόγιο, αποφορολογιση και επιστροφή payzy και ένα ίδιο για ιδιώτες με απόδειξή και επιστροφή.

Τώρα είναι τα μισά εκεί, τα μισά εδώ και φυσικά, ότι μπορεί να δίνουν επιστροφή με gift card δεν σημαίνει αυτόματα ότι μπορούν να δώσουν και τιμολόγιο, οπότε αυτό που έχει επιστροφή, άρα σύμφωνα με τον TS έπρεπε να είναι στο δίπλα νήμα της payzy, αλλά έχει και τιμολόγιο, άρα είναι και για εδώ.. 

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, prefuse είπε

επιστροφή payzy

Μα όσα ποστ έχετε γράψει σχετικά με επιστροφή σε giftcard μέσω payzy, δεν περιλαμβάνεται καν η λέξη τιμολόγιο μέσα σε αυτά. Εσάς σας ενδιαφέρει πιο πολύ αν θα πάρετε την επιστροφή, πάρα αν κοπεί απόδειξη ή τιμολόγιο. Το παρόν τοπικ δεν το άνοιξα μόνο ντε και καλά για τον Γερμανό, αλλά γενικά συζήτηση γύρω από το τι ισχύει σε περιπτώσεις προσφορών - επιστροφών και τιμολογίου 

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. 

Τεσπα, κάντε ότι θέλετε, να μείνει ενεργό 1-2 μέρες ακόμα, να ξεφύγει, να χαθεί, και σε κάνα 2-3 μήνες να ρωτάτε τα ίδια πάλι στα τοπικ των προσφορών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε προσπάθεια αγοράς δωροκάρτας online δεν βλέπω να αφαιρείται το ΦΠΑ. Ακόμα πιο δύσκολο βλέπω το σενάριο πληρωμής τιμολογίου με δωροκάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kaliakman είπε

Πάντως σε προσπάθεια αγοράς δωροκάρτας online δεν βλέπω να αφαιρείται το ΦΠΑ. Ακόμα πιο δύσκολο βλέπω το σενάριο πληρωμής τιμολογίου με δωροκάρτες.

Γιατί να αφαιρεθεί το ΦΠΑ στην αγορά δώροκάρτας ας πούμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kaliakman είπε

Εννοώ με τιμολόγιο. 

Μα και πάλι δεν θα αφαιρεθεί ο ΦΠΑ. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι όταν πας να τις αξιοποιήσεις σε προϊόντα που υπάρχει αποφορολογηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το αν γίνεται να πληρώσουμε με δωροεπιταγές ΚΑΙ οταν γινει αυτό (πχ σε 6 μήνες) να κοπεί τιμολόγιο, έχει ρωτήσει κάποιος τον Γερμανό;

Edit: Ρώτησα εγω, μου ειπαν οτι γίνεται (και θα φαίνεται ολο το ποσο στο τιμολογιο που θα κοπει). Αλλά μπορεί να μπει μόνο μια δωροεπιταγη σε κάθε συναλλαγή.

Επεξ/σία από szaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ξεθαβω αυτό εδώ, για να μην ανοίγω νέο θέμα. Πέρασα σήμερα από ένα κατάστημα Γερμανός, απ' το οποίο θέλω να αγοράσω με αποφορολογηση ένα τάμπλετ. Έχω όμως και μια δωροεπιταγη 100€, την οποια έδωσαν στην αδερφή μου απ' τη δουλειά της σε μορφή sms, αλλά δεν είναι ονοματική, έχει απλά ένα κωδικό εξαργύρωσης και γραφει πως εξαργυρώνεται μόνο σε φυσικό κατάστημα. Τους ρώτησα στο κατάστημα αν μπορεί να εξαργυρωθει η συγκεκριμένη δωροεπιταγη με αγορά αυτού του τύπου, και μου είπαν ότι γίνεται, αλλά λέει δε θα ισχύει ολόκληρο το ποσό σε αυτή την περίπτωση, αλλά 100€ μείον το ΦΠΑ, δηλαδή 86€...

Δε μου ακούγεται όμως πολύ σωστό αυτό που είπε η κοπελιά. Τι δουλειά έχει το ΦΠΑ με τη δωροεπιταγη μου; Στέκει αυτό που ειπε, η μήπως έχει κάνει λάθος η υπάλληλος τελικά; Έχει εξαργυρώσει κάποιος αντίστοιχη δωροεπιταγη σε συνδιασμό με αποφορολογηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...