Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ


mary009

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Getta Robo said:

Πρόγραμμα Κατάρτισης ΑΝΕΡΓΩΝ της ΔΥΠΑ με επίδομα 1000€

https://kem.edu.gr/project/voucher-30000/

https://kem.edu.gr/voucher-προγράμματα-κατάρτισης/

αυτό δεν έληξε; συμπληρώθηκαν οι θέσεις και με το παραπάνω και εκτός αυτού δε σε αφήνει πλέον να κάνεις αίτηση. Δε το έχω δοκιμάσει μιας και δεν είμαι άνεργος αλλά το συζητούσα προχθες με φίλο άνεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, Bitbit said:

αυτό δεν έληξε; συμπληρώθηκαν οι θέσεις και με το παραπάνω και εκτός αυτού δε σε αφήνει πλέον να κάνεις αίτηση. Δε το έχω δοκιμάσει μιας και δεν είμαι άνεργος αλλά το συζητούσα προχθες με φίλο άνεργο

στη πρωτη σελιδα αναφερει πως εγινε σημερα επεκταση. Μου ηρθε το παραπανω μηνυμα και τα παραθεσα ετσι αυτουσια.

upskill_%CE%B5%CF%80%CE%AD%CE%BA%CF%84%C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράταση δόθηκε για τους παρόχους και το επέκταση που γράφει νομίζω ότι αναφέρεται στο ότι στην ουσία είναι η συνέχεια του προηγούμενου voucher που μοιράσανε λεφτά σε όποιον είχε κάρτα ανεργίας.

Στη ΔΥΠΑ δε βλέπω κάποια ανακοίνωση. Τα κεκ δε τα εμπιστεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Bitbit said:

παράταση δόθηκε για τους παρόχους και το επέκταση που γράφει νομίζω ότι αναφέρεται στο ότι στην ουσία είναι η συνέχεια του προηγούμενου voucher που μοιράσανε λεφτά σε όποιον είχε κάρτα ανεργίας.

Στη ΔΥΠΑ δε βλέπω κάποια ανακοίνωση. Τα κεκ δε τα εμπιστεύομαι.

Στο email αναφερει οτι προχωραει το προγραμμα κανονικα.

Προσπαθησατε να κανετε εγγραφη μεσα απο το https://kem.edu.gr/project/voucher-30000/ και απετυχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Getta Robo said:

Στο email αναφερει οτι προχωραει το προγραμμα κανονικα.

Προσπαθησατε να κανετε εγγραφη μεσα απο το https://kem.edu.gr/project/voucher-30000/ και απετυχε;

έστειλα ένα μήνημα στον φίλο μου να το δει.

Πρόσεξε όμως κάτι που μπερδεύουν πολλοί... Άλλο να κάνεις επίσημα την αίτηση στο gov.gr ή σε όποιο άλλο επίσημο site και άλλο να κάνεις την αίτηση στο κάθε ΚΕΚ.

Η αίτηση για το πρόγραμα γίνεται εδώ: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/katartise/eggraphe-sto-metroo-opheloumenon-gia-ten-katartise-meso-ton-kedibim-ton-aei-kai-ton-adeiodotemenon-kdbm

Τα κεκ έχουν καταφέρει να εξαπατήσουν τον κόσμο κάνοντας τον να πιστεύει ότι αν κάνει αίτηση στην σελίδα του κάθε κεκ είναι σα να κάνεις αίτηση για το πρόγραμμα. Αυτό που κάναν πολλά κεκ ήταν να παίρνουν τα στοιχεία και να κάνουν οι ίδιοι αίτηση για λογαριασμό των ανέργων. 

Το παραπάνω κεκ δε κάνει αυτό. Ζητάει ΚΑΥΑΣ. Άρα προύποθέτει ότι ο άνεργος έχει κάνει μόνος του την αίτηση στην επίσημη σελίδα, έχει πάρει ΚΑΥΑΣ και δίνει τα στοιχεία του ώστε αν επιλεγεί, το κεκ να τον βάλει σε τμήμα.

Στο gov.gr αναφέρει...Η υποβολή των αιτήσεων θα ξεκινήσει την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 14:00, έως και την Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 14:00.

Δε βλέπω καμια αναφορά σε παράταση. Όπως είπα όμως δεν είμαι άνεργος για να το ελέγξω.

Η μόνη παράταση όπως είπα είναι για τους παρόχους (κεκ) εδω: https://www.dypa.gov.gr/paratasi-tis-prothesmias-epikairopiisis-stoikhion-ton-parokhon-katartisis-sto-ps-voucher 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα προχωρησει για το προηγουμενο επιδοτουμενο σεμιναριο στο καλοκαιρι απο τον ιδιο συνδεσμο, το ολοκληρωσα και μου ηρθε το προηγουμενο μηνυμα. Δεν ξερω κατι αλλο πανω σε αυτα που αναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2023 στις 5:13 ΜΜ, geomrk είπε

Ενα σεμιναριο που εκανα τον Μαιο πληρωθηκα χθες

Ειναι αναλογα το ΚΕΚ, στο 2ο σεμιναριο που εκανα τον αυγουστο δεν μου βαλανε απουσια σε δια ζωσης μαθημα γιατι ημουν εξωτερικο διακοπες και επισης ημουν ταυτοχρονα στα ονλινε μαθηματα αλλα και στην δουλεια μου. Δεν επιτρεπεται αλλα τους εστελνα προγραμμα εργανη σκρινσοτ τροποποιημενο να φαινεται οτι δεν δουλευω. 

Εκανα ερωτηση αν εχουν δωσει καποια παραταση και δεν υπαρχει κατι νεωτερο ακομη.Παντως ισως απο ΚΕΚ σε ΚΕΚ η διαδικασια διαφερει που αφορα τα μαθηματα και πως αυτα διεξαγονται,η να υπαρχει καποια ελαστικοτητα με τις απουσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέει ότι ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα και ότι μπορεις να ενημερωθεις με τον αριθμό που σου δόθηκε όταν έκανες την αίτηση. Βρήκα ένα PDF που ο αριθμός μου είναι μέσα. Οκ, τώρα τι πρέπει να κάνω?

Επεξ/σία από imgema
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@imgema Και εγώ την ίδια απορία έχω.Βλέπω τον αριθμό μου μέσα στο pdf (αν και κάτω από τους 30.000) αλλά δεν ξέρω αν τώρα πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, J0k3R-73 είπε

@imgema Και εγώ την ίδια απορία έχω.Βλέπω τον αριθμό μου μέσα στο pdf (αν και κάτω από τους 30.000) αλλά δεν ξέρω αν τώρα πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο εμείς.

Ουτε καν πρόσεξα ότι πάει πιο κάτω από το 30000. Εμένα με έχει στο 5000 κάτι και το άφησα εκεί. Δεν λέει και πουθενά κάτι για την θέση, το link που κατέβασα το pdf έλεγε απλά να είναι ο αριθμός μέσα και καμιά άλλη πληροφορία.

Στο ίδιο link είχε και να "επιλέξεις φορέα" από ότι κατάλαβα και πρότεινε ένα "goLearn". Αν κατάλαβα καλά αυτό θα είναι το "σχολείο"? Εκανα αίτηση για να είμαι σίγουρος γιατί δεν ξέρω και τι προθεσμίες υπάρχουν. Αλλα προφανώς υπάρχουν και άλλοι φορείς, όμως που υπάρχει μία λίστα να δούμε? Στην τύχη πάμε με google και ότι βγει πάνω πάνω?

Γενικά καμία ενημέρωση και καμία οδηγία. Είχα την εντύπωση ότι θα λάβω κάποιο email ή κάτι τέτοιο. Σήμερα μου είπε ένας που είχε κάνει παρόμοια σεμινάρια παλιότερα ότι δεν θυμάται να του είχαν στείλει τίποτα και να το ψάξω εγώ. Στο site της ΔΥΠΑ δεν έβγαλα άκρη, ότι βρήκα το βρήκα με λέξεις κλειδιά στο google. Εκτός και αν δεν είναι ακόμα η ώρα? Μήπως βιάζομαι? Θα στείλουνε τίποτα αργότερα? Περιμένουμε άλλη ανακοίνωση κάπου? Αλλά ούτε αυτά τα ξέρω, δεν υπάρχει κάπου που να λέει τι να κάνεις και έχω την ανησυχία ότι θα χάσω κάποια προθεσμία.

Επεξ/σία από imgema
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imgema είπε

Ουτε καν πρόσεξα ότι πάει πιο κάτω από το 30000. Εμένα με έχει στο 5000 κάτι και το άφησα εκεί. Δεν λέει και πουθενά κάτι για την θέση, το link που κατέβασα το pdf έλεγε απλά να είναι ο αριθμός μέσα και καμιά άλλη πληροφορία.

Στο ίδιο link είχε και να "επιλέξεις φορέα" από ότι κατάλαβα και πρότεινε ένα "goLearn". Αν κατάλαβα καλά αυτό θα είναι το "σχολείο"? Εκανα αίτηση για να είμαι σίγουρος γιατί δεν ξέρω και τι προθεσμίες υπάρχουν. Αλλα προφανώς υπάρχουν και άλλοι φορείς, όμως που υπάρχει μία λίστα να δούμε? Στην τύχη πάμε με google και ότι βγει πάνω πάνω?

Γενικά καμία ενημέρωση και καμία οδηγία. Είχα την εντύπωση ότι θα λάβω κάποιο email ή κάτι τέτοιο. Σήμερα μου είπε ένας που είχε κάνει παρόμοια σεμινάρια παλιότερα ότι δεν θυμάται να του είχαν στείλει τίποτα και να το ψάξω εγώ. Στο site της ΔΥΠΑ δεν έβγαλα άκρη, ότι βρήκα το βρήκα με λέξεις κλειδιά στο google. Εκτός και αν δεν είναι ακόμα η ώρα? Μήπως βιάζομαι? Θα στείλουνε τίποτα αργότερα? Περιμένουμε άλλη ανακοίνωση κάπου? Αλλά ούτε αυτά τα ξέρω, δεν υπάρχει κάπου που να λέει τι να κάνεις και έχω την ανησυχία ότι θα χάσω κάποια προθεσμία.

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι και εγώ μήπως χάσουμε καμία προθεσμία αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν και ποια βήματα πρέπει να κάνουμε εμείς που είμαστε μέσα στη λίστα.Υποθέτω το GoLearn θα είναι η πλατφόρμα ή μία από τις πλατφόρμες που θα μπορούμε να παρακολουθήσουμε τα μαθήματα.Γενικά το έχουν πολύ φλου και υπάρχει ασάφεια στο τι πρέπει να κάνουμε εμείς.Μόνο αυτό λέει στην ανακοίνωση για τις προθεσμίες αλλά υποθέτω δεν αφορά εμάς αυτό:

"Συγκεκριμένα, η διαδικασία θα παραμείνει ενεργή:
 Για τους παρόχους κατάρτισης από 31/10/2023 έως 3/11/2023
 Για τους παρόχους πιστοποίησης από 7/11/2023 έως 9/11/2023"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
3 hours ago, zenwalk23 said:

Υπάρχει κανενας που να εχει ολοκληρωσει το προγραμμα επιμορφωσης εργαζομενων και να μην εχει πληρωθει ακομα απο ΔΥΠΑ;

Δεν μας ειχαν ενημερωσει για την διευθυνση οπου θα επρεπε να αιτηθουμε ( ;;; ) την καταθεση, την συμπληρωσα λιγοτερο ενα μηνα πριν και περιμενω επισης την πληρωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, zenwalk23 said:

Εννοεις το ερωτηματολογιο; Γιατι εγω δεν εχω κανει κατι αλλο

Αυτο ναι, οπου δεν μας ειχαν ενημερωσει εμας απο το κεντρο. Ποτε το ολοκληρωσες εσυ; 4 μηνες ειναι περιπου για την πληρωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...