Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft εξετάζει την ενσωμάτωση του GPT του OpenAI στο Word, το Outlook το PowerPoint και το Bing


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Κοροιδευόμαστε τώρα; 
αν ανοίξω ένα εγχειρίδιο χημείας και του βάλω μια άσκηση με επίδραση κοινού ιόντος (3η λυκείου) τι θα γράψει;
ή μια άσκηση γεωμετρίας, π.χ. στους γεωμετρικούς τόπους;

Για οτιδήποτε απαιτεί ουσιαστική παραγωγική ή δημιουργική σκέψη είναι άχρηστο διότι δεν υπάρχει μοντέλο που να προσομοιώνει κάτι τέτοιο.
Όπως είναι και το "mathematical solver" που έχει ο edge: δουλεύει σε κάτι τριώνυμα, αλλά αν του δώσεις μια συνάρτηση Bessel δεν θα βγάλει τίποτε.

Ούτε και στη συγγραφή κειμένων εξυπηρετεί.
Όταν κάποιος γράφει το κείμενο, "ρυθμίζει" ο ίδιος το γλωσσικό ύφος και τη στάθμη (π.χ. συγκεκριμένο λεξιλόγιο-ευφράδεια, 3ο ενικό ή 1ο πληθυντικό κλπ).
Το λογισμικό αυτό δεν μπορεί να κάνει τέτοιο πράγμα.
Ουσιαστικά, ένας προηγμένος αυτοματισμός ψαξίματος και γραφής είναι, τίποτε άλλο....

-
 

Γιατί δεν μπαίνεις να το δοκιμάσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί δεν μπαίνεις να το δοκιμάσεις;

Γιατί ξέρω ήδη τι (δεν) θα δώσει. 
Για ότι απαιτεί συνδυασμό γνώσης με μη προφανή τρόπο είναι άχρηστο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Γιατί ξέρω ήδη τι (δεν) θα δώσει. 
Σε ότι απαιτεί συνδυασμό γνώσης με μη προφανή τρόπο δεν δουλεύει.

-

Ναι οκ. Απλά επειδή βλέπω ότι σκέφτεσαι σενάρια ωραία, θα ήταν ωραίο να το δοκιμάσεις και να μας πεις κανένα αποτέλεσμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Κοροιδευόμαστε τώρα; 
αν ανοίξω ένα εγχειρίδιο χημείας και του βάλω μια άσκηση με επίδραση κοινού ιόντος (3η λυκείου) τι θα γράψει;
ή μια άσκηση γεωμετρίας, π.χ. στους γεωμετρικούς τόπους;

Μα τι έπαθες; Εσύ πριν δε έλεγες ότι δεν μπορεί να λύσει ούτε μια απλή άσκηση χημείας;

6 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου. Ουσιαστικά "μαγειρεύει" έτοιμο υλικό που είναι διαθέσιμο παντού.

Για θέματα που δεν μπορούν να απλώς εκμαιευτούν από ήδη έτοιμα πράγματα, είναι άχρηστο, κι ούτε πρόκειται ποτέ να πετύχει κάτι.
Π.χ., μπορεί να αποδείξει ένα μαθηματικό θεώρημα για το οποίο δεν υπάρχει έτοιμη η απόδειξη κάπου; 
ή να λύσει μια απλή άσκηση χημείας ή γεωμετρίας ή φυσικής;

Πρώτα δοκιμάζουμε... μετά σχολιάζουμε!

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε άλλη αντίληψη για το "απλό", δεν το εξέφρασα όπως έπρεπε (λάθος μου).
Λέγοντας "απλή" δεν εννοώ εφαρμογή των τύπων, αυτό γίνεται εύκολα και δεν είναι αντικείμενο θαυμασμού.
Και το mathemaical solver του edge όπως έγραψα δίνει λύσεις στα τετριμμένα και γράφει και τις πράξεις, αλλά αν κάνεις ένα βήμα πιο πέρα δεν βγάζει τίποτε.
Έτσι είναι κι αυτό. Έτοιμο υλικό αναμασάει απ' όπου βρει.
Αν απαιτείται ένα δεδομένο που δεν υπάρχει έτοιμο αλλά πρέπει να παραχθεί από άλλα που δεν σχετίζονται με το πρόβλημα-ερώτημα με προφανή τρόπο, αμέσως κόλλησε - ακόμη κι αν το κρίσιμο δεδομένο που απαιτείται είναι πανεύκολο να υπολογιστεί ή να αντληθεί .

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Έχουμε άλλη αντίληψη για το "απλό", δεν το εξέφρασα όπως έπρεπε (λάθος μου).
Λέγοντας "απλή" δεν εννοώ εφαρμογή των τύπων, αυτό γίνεται εύκολα και δεν είναι αντικείμενο θαυμασμού.
Και το mathemaical solver του edge όπως έγραψα δίνει λύσεις στα τετριμμένα και γράφει και τις πράξεις, αλλά αν κάνεις ένα βήμα πιο πέρα δεν βγάζει τίποτε.
Έτσι είναι κι αυτό. Έτοιμο υλικό αναμασάει απ' όπου βρει.
Αν απαιτείται ένα δεδομένο που δεν υπάρχει έτοιμο αλλά πρέπει να παραχθεί από άλλα που δεν σχετίζονται με το πρόβλημα-ερώτημα με προφανή τρόπο, αμέσως κόλλησε - ακόμη κι αν το κρίσιμο δεδομένο που απαιτείται είναι πανεύκολο να υπολογιστεί ή να αντληθεί .

-

Πάντως, όπως έγραψα, ωραία θα ήταν να έκανες μία δοκιμή. Και να μας έλεγες αν σου απάντησε σωστά κάπου που δεν το περίμενες και που απάντησε λάθος. Το λέω από πραγματική περιέργεια. Και εγώ σαν προγραμματιστής του δίνω ερωτήματα για κώδικα και τα πάει καλά. Δεν θα μου στήσει project ολόκληρο βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να κάνω δοκιμή διότι στα ερωτήματα που θα του θέσω ξέρω ότι θα αποτύχει.
Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι χρήσιμο ως ένα πολύ καλό ψαχτήρι σε γενικά πράγματα - αλλά για τους απαιτητικούς ως εκεί.

Αν υπήρχε τρόπος να συσχετίσει φαινομενικά άσχετα δεδομένα, θα μπορούσε να παραχθεί νέα γνώση από την ήδη υπάρχουσα, ή έστω να επαληθευτεί η υπάρχουσα. 
Π.χ., να παράξει νέα θεωρήματα ή να επαληθεύσει γνωστά ή να λύσει ασκήσεις/προβλήματα που δεν είναι απλή εφαρμογή τύπων.
Αλλά αυτό δεν γίνεται - ακριβώς επειδή αναμασάει έτοιμα δεδομένα που σχετίζονται με προφανή τρόπο.
Αν γινόταν θα το είχαν κάνει άλλοι πολύ πιο ειδικοί σ΄αυτά από την MS, π.χ. η Wolfram.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου. Ουσιαστικά "μαγειρεύει" έτοιμο υλικό που είναι διαθέσιμο παντού.

Για θέματα που δεν μπορούν να απλώς εκμαιευτούν από ήδη έτοιμα πράγματα, είναι άχρηστο, κι ούτε πρόκειται ποτέ να πετύχει κάτι.
Π.χ., μπορεί να αποδείξει ένα μαθηματικό θεώρημα για το οποίο δεν υπάρχει έτοιμη η απόδειξη κάπου; 
ή να λύσει μια απλή άσκηση χημείας ή γεωμετρίας ή φυσικής;
Όχι, κι ούτε πρόκειται, καθώς αυτή είναι μια διαδικασία που δεν μπορεί να μοντελοποιηθεί ή να προσομοιωθεί, 
διότι δεν υπάρχει τρόπος να συσχετιστούν τα γνωστικά δομικά υλικά που απαιτούνται για κάτι τέτοιο...

-

 

6 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου. Ουσιαστικά "μαγειρεύει" έτοιμο υλικό που είναι διαθέσιμο παντού.

Για θέματα που δεν μπορούν να απλώς εκμαιευτούν από ήδη έτοιμα πράγματα, είναι άχρηστο, κι ούτε πρόκειται ποτέ να πετύχει κάτι.
Π.χ., μπορεί να αποδείξει ένα μαθηματικό θεώρημα για το οποίο δεν υπάρχει έτοιμη η απόδειξη κάπου; 
ή να λύσει μια απλή άσκηση χημείας ή γεωμετρίας ή φυσικής;
Όχι, κι ούτε πρόκειται, καθώς αυτή είναι μια διαδικασία που δεν μπορεί να μοντελοποιηθεί ή να προσομοιωθεί, 
διότι δεν υπάρχει τρόπος να συσχετιστούν τα γνωστικά δομικά υλικά που απαιτούνται για κάτι τέτοιο...

-

το έχεις δοκιμάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν χρειάζεται να κάνω δοκιμή διότι στα ερωτήματα που θα του θέσω ξέρω ότι θα αποτύχει.
Δεν αμφισβητώ είναι μπορεί να είναι χρήσιμο ως ένα πολύ καλό ψαχτήρι σε γενικά πράγματα - αλλά για τους απαιτητικούς ως εκεί.

Αν υπήρχε τρόπος να συσχετίσει φαινομενικά άσχετα δεδομένα, θα μπορούσε να παραχθεί νέα γνώση από την ήδη υπάρχουσα, ή έστω να επαληθευτεί η υπάρχουσα. 
Π.χ., να παράξει νέα θεωρήματα ή να επαληθεύσει γνωστά ή να λύσει ασκήσεις/προβλήματα που δεν είναι δεν είναι απλή εφαρμογή τύπων.
Αλλά αυτό δεν γίνεται - ακριβώς επειδή αναμασάει έτοιμα δεδομένα που σχετίζονται με προφανή τρόπο.
Αν γινόταν θα το είχαν κάνει άλλοι πολύ πιο ειδικοί σ΄αυτά από την MS, π.χ. η Wolfram.

-

Δεν είσαι λίγο απόλυτος για άνθρωπος που πιστεύει στην δημιουργική σκέψη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω ότι υπάρχουν πράγματα που μπορούν να γίνουν καθώς κι άλλα που για λόγους αρχής δεν μπορούν.
Αν σου πει κάποιος ότι έφτιαξε ένα αεικίνητο θα μπεις στη διδικασία να το δοκιμάσεις; απλώς θα χάσεις την ώρα σου. Όσες τέτοιες πατέντες πάνε σε ένα γραφείο ευρεσιτεχνίας τις πετάνε αμέσως στα σκουπίδια χωρίς να τις δουν καν.

Έτσι είναι κι αυτό.
Απ όσο ξέρω, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να συσχετιστούν φαινομενικά άσχετα γνωστικά δεδομένα (τα γνωστικά "δομικά υλικά"), όπως χρειάζεται για κάτι τέτοιο.
Άρα δεν έχω λόγο να κάνω δοκιμή. Ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν θα δουλέψει.
Εκτός αν μου δείξει κάποιος ότι υπάρχει τέτοιος τρόπος, και άρα ότι επί της αρχής είναι εφικτό.

-
 

 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, caveneo είπε

Ας βάλει πρώτα dictation στα ελληνικά για να μην πληκτρολογούμε κείμενο και μετά σε πάει και σε τεχνητή νοημοσύνη.

Υπάρχει πάρα πολύ καιρό η υπαγόρευση κειμένου στα Ελληνικά στο Word.

2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Κοροιδευόμαστε τώρα; 
αν ανοίξω ένα εγχειρίδιο χημείας και του βάλω μια άσκηση με επίδραση κοινού ιόντος (3η λυκείου) τι θα γράψει;
ή μια άσκηση γεωμετρίας, π.χ. στους γεωμετρικούς τόπους;

Για οτιδήποτε απαιτεί ουσιαστική παραγωγική ή δημιουργική σκέψη είναι άχρηστο διότι δεν υπάρχει μοντέλο που να προσομοιώνει κάτι τέτοιο.
Όπως είναι και το "mathematical solver" που έχει ο edge: δουλεύει σε κάτι τριώνυμα, αλλά αν του δώσεις μια συνάρτηση Bessel δεν θα βγάλει τίποτε.

Ούτε και στη συγγραφή κειμένων εξυπηρετεί.
Όταν κάποιος γράφει το κείμενο, "ρυθμίζει" ο ίδιος το γλωσσικό ύφος και τη στάθμη (π.χ. συγκεκριμένο λεξιλόγιο-ευφράδεια, 3ο ενικό ή 1ο πληθυντικό κλπ).
Το λογισμικό αυτό δεν μπορεί να κάνει τέτοιο πράγμα.
Ουσιαστικά, ένας προηγμένος αυτοματισμός ψαξίματος και γραφής είναι, τίποτε άλλο....

-
 

Είχα την ίδια άποψη μέχρι που του έβαλα δικό μου κώδικα και μου τον απλοποίησε βγάζοντας την ίδια λειτουργικότητα.
Δεν είπε κανείς οτι θα λύσει τα προβλήματα της ανθρωπότητας. Ούτε οτι θα τετραγωνίσει τον κύκλο. Το ότι μου ετοίμασε όμως όλη τη αρχική δομή μιας web εφαρμογής σε 1 λεπτό, κάτι που θα μου χαλούσε εμένα 1-2 ώρες για το βασικό στήσιμο ώστε να ξεκινήσω την δουλεία, είναι φανταστικό.

Θέλει δουλειά; ΝΑΙ. Θέλει και μάλιστα πολύ. Όμως σαν ένα πρώϊμο εργαλείο με γλύτωσε από αρκετή χαμαλοδουλειά αυτές τις μέρες. Αξίζει. Δεν είναι οτι μου παρέδωσε γενικότητες, ούτε οτι του έβαλα μια δυο εξισώσεις να μου βγάλει αποτέλεσμα. Μου έβγαλε ΔΟΥΛΕΙΑ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Retromaniac είπε

 

 

 

Αν ρωτούσες περιφραστικά και συγκεκριμένα θα σου απαντούσε διαφορετικά. Όπως το έγραψες ήταν διφορούμενο και επέλεξε την "κυριολεκτική" απάντηση.

Και προφορικά να το πεις, εξαρτάται από το ύφος σου και την χροιά της φωνής τι θα καταλάβει ο άλλος. Στο γραπτό λόγο δεν υπάρχουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν χρειάζεται να κάνω δοκιμή διότι στα ερωτήματα που θα του θέσω ξέρω ότι θα αποτύχει.
Δεν αμφισβητώ είναι μπορεί να είναι χρήσιμο ως ένα πολύ καλό ψαχτήρι σε γενικά πράγματα - αλλά για τους απαιτητικούς ως εκεί.

Αν υπήρχε τρόπος να συσχετίσει φαινομενικά άσχετα δεδομένα, θα μπορούσε να παραχθεί νέα γνώση από την ήδη υπάρχουσα, ή έστω να επαληθευτεί η υπάρχουσα. 
Π.χ., να παράξει νέα θεωρήματα ή να επαληθεύσει γνωστά ή να λύσει ασκήσεις/προβλήματα που δεν είναι δεν είναι απλή εφαρμογή τύπων.
Αλλά αυτό δεν γίνεται - ακριβώς επειδή αναμασάει έτοιμα δεδομένα που σχετίζονται με προφανή τρόπο.
Αν γινόταν θα το είχαν κάνει άλλοι πολύ πιο ειδικοί σ΄αυτά από την MS, π.χ. η Wolfram.

-

Φίλτατε Smirnov,
Αν το δοκιμάσεις με σκοπό να αποτύχει, θα τα καταφέρεις, όπως τα έχουμε καταφέρει όλοι.

Είναι ένα μοντέλο που μπουσουλάει (πιθανώς) και το δέος που νιώθουμε είναι αν υποθέσουμε ότι κάποτε θα το δούμε να τρέχει. Στα αγγλικά είναι πολύ ικανό και πραγματικά εντυπωσιάζει ο τρόπος που μπορεί να "καταλάβει" ή να τροποποιήσει το ύφος. Πριν το update της 15 Δεκ. ήταν ακόμα πιο καλό στον τομέα αυτό, κυρίως διότι πριν δεν ήταν τόσο politically correct.

Νομίζω όμως ότι έχεις παρεξηγήσει τη χρήση του. Δεν είναι ένα καλό "ψαχτήρι", είναι ένας τρόπος να ανακαλύψεις πράγματα, να φτιάξεις λίστες, να τροποποιήσεις κείμενο (στα αγγλικά) με πολλούς τρόπους -πχ δοκίμασε να του ζητήσεις να σου γράψει ένα κείμενο πάνω σε ένα θέμα από τη σκοπιά ενός παιδιού, μιας μοναχής, ενός φιλοσόφου, ενός ετοιμοθάνατου γέρου, ποιητή κτλ.

Θεωρώ ότι είναι ένα εργαλείο για να σου κάνει ένα μέρος της χαμαλοδουλειάς που θα ζητούσες από έναν intern με ελάχιστη εμπειρία να σου κάνει και μετά θα αφιέρωνες αρκετή ώρα για να το "στρώσεις".

Επίσης, όπως όλα τα εργαλεία, πρέπει να καταλάβεις πως να το χρησιμοποιήσεις ώστε να είναι πιο αποτελεσματικό. Δεν χρησιμοποιώ κατσαβίδι για να ανοίξω τρύπα στον τοίχο, ούτε λίμα για να κόψω ξύλα για το τζάκι. Με την ίδια λογική πρέπει να καταλάβεις τα δυνατά του σημεία και να τα εκμεταλλευτείς, αν θέλεις.
Προς το παρόν, παρά τη δυνατότητα του να εντυπωσιάζει ως προς την ικανότητα να "συζητά" σχεδόν σαν άνθρωπος και να δέχεται καθοδήγηση, μοιάζει περισσότερο σαν παιχνίδι ή ένα πολύ καλό proof of concept. Πιστεύω όμως ότι όσο εκπαιδεύεται και εξελίσσεται θα μπορεί να καταστεί ένας πολύ αξιόλογος "βοηθός".

Όσο για τη Wolfram, υπάρχει ήδη ένα άρθρο της, που αναλύει αυτό που λες https://writings.stephenwolfram.com/2023/01/wolframalpha-as-the-way-to-bring-computational-knowledge-superpowers-to-chatgpt/ παρουσιάζοντας εγγενείς αδυναμίες του ChatGPT

Κλείνω με ένα σχετικό ωραίο του xkcd:
predictive_models_2x.png

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν ρωτούσες περιφραστικά και συγκεκριμένα θα σου απαντούσε διαφορετικά. Όπως το έγραψες ήταν διφορούμενο και επέλεξε την "κυριολεκτική" απάντηση.

Και προφορικά να το πεις, εξαρτάται από το ύφος σου και την χροιά της φωνής τι θα καταλάβει ο άλλος. Στο γραπτό λόγο δεν υπάρχουν αυτά.

Όχι, κάθε άνθρωπος θα καταλάβαινε την μεταφορική απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ενώ γενικά τα πήγε πολύ καλά, εδώ κατάλαβε λάθος τι το ρώτησα. Αυτό κατάλαβε ότι ζητούσα τους τρόπους που μπορεί να κάνεις κακό σε ένα παιδί. Σαν να ρώταγα δηλαδή "πώς είναι δυνατόν να ανάψεις φωτιά;"

image.png.cda91b2242ddcfe5ad0c51c1d93b419b.png

Εχει κανονες που εχει μορφωθει το AI, ο βασικος του, δεν δινει απαντηση σε οτι προξενει κακο, κακο=οτι του εχουν δωσει ως data = κακο. Οποτε καλα σου απαντησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...