Προς το περιεχόμενο

Τέλος το Surface Duo 3 για τη Microsoft η οποία στρέφεται σε smartphone με αναδιπλούμενη οθόνη


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, filip123go said:

Μήπως δεν απευθύνεται στην Ελλάδα, που ο μέσος μισθός είναι 900€??

Όταν παίρνεις 2.5k και 3.5k , δεν είναι κάτι να δώσεις 1500 1 φορά τα 2-3 χρόνια.

ποσο σωστος.γελαω οταν βλεπω να λενε μερικοι οτι ειναι ακριβο και θα παει απατο.λες και η ελλαδα με τα 10.000.000 κοσμο και τους μισθους στον πατο ηταν ποτε μεγαλη αγορα.ο νορβηγος κτλ θα παρει ενα να το βλεπει σαν βαζο με λουλουδια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

ποσο σωστος.γελαω οταν βλεπω να λενε μερικοι οτι ειναι ακριβο και θα παει απατο.λες και η ελλαδα με τα 10.000.000 κοσμο και τους μισθους στον πατο ηταν ποτε μεγαλη αγορα.ο νορβηγος κτλ θα παρει ενα να το βλεπει σαν βαζο με λουλουδια 

Το ότι υπάρχει δεν πάει να πει ότι θα αγοραστεί. Όσα και να βγάζεις. Άμα ήταν έτσι η δισεκατομμυριούχος Κιμ Καρντάσιαν, θα είχε και 2-3 για βάζο με λουλούδια! 😅 iPhone έχει και αυτή του λαού!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tetrabitos είπε

Ήταν και εποχή περίεργη... Ένα iPhone από την Apple με άπειρες δικές της εφαρμογές+συν της Google και από την άλλη τα android.

Και δικές της ανταγωνιστικές να έβγαζε, πόσος κόσμος να περνούσε σε ένα στρατόπεδο μόνος του; Τι βιωσιμότητα θα είχε; Ωραία τα here maps δεν λέω αλλά όλοι gmaps χρησιμοποίουσαν. Έχει και εταιρική κάλυψη με συνδρομή να γίνονται παπάδες με τα Google maps άμα έχεις επιχείρηση, δεν είναι μόνο για το ΙΧ και ντελιβερι με μηχανάκι.

Στα λέω γιατί είχα lumia 640, το εδώ ακόμα στην ντουλάπα. Λειτουργεί.

Μια από τα ίδια ακόμα έχω κρατήσει το Lumia που είχα και φαντάζομαι αν το φορτίσω θα λειτουργεί. Είχαν ένα εξαιρετικό χαρακτηριστικό (αν δεν είχες κόλλημα με ναυαρχίδες κλπ), είτε την φθηνότερη συσκευή αγόραζες είτε την ακριβότερη λειτουργούσε άψογα χωρίς πρόβλημα. Προσωπικά μ' άρεσε σαν κινητό, η απλότητα του ακόμα και το Interface του και ξενέρωσα με την στάση της microsoft που στην ουσία το εγκατέλειψε. 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Conan2046 είπε

Μια από τα ίδια ακόμα έχω κρατήσει το Lumia που είχα και φαντάζομαι αν το φορτίσω θα λειτουργεί. Είχαν ένα εξαιρετικό χαρακτηριστικό (αν δεν είχες κόλλημα με ναυαρχίδες κλπ), είτε την φθηνότερη συσκευή αγόραζες είτε την ακριβότερη λειτουργούσε άψογα χωρίς πρόβλημα. Προσωπικά μ' άρεσε σαν κινητό, η απλότητα του ακόμα και το Interface του και ξενέρωσα με την στάση της microsoft που στην ουσία το εγκατέλειψε. 

Ντροπή είχαν και τόσες παντεντες για λήψη φωτογραφίας από Nokia (μεσουρανούσε στα 00's) τώρα νομίζω τις αγόρασε η Apple, που έπεσε και όλη η εταιρεία έξω. Τώρα είναι αγορασμενο το όνομα από κινεζική εταιρεία/ κυβέρνηση (μην γελιομαστε).

Γενικά σε ένα παράλληλο σύμπαν υπάρχει ακόμα symbian και WP! 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, filip123go είπε

Μήπως δεν απευθύνεται στην Ελλάδα, που ο μέσος μισθός είναι 900€??

Όταν παίρνεις 2.5k και 3.5k , δεν είναι κάτι να δώσεις 1500 1 φορά τα 2-3 χρόνια.

Ακόμα και έτσι θα πας να πάρεις την σειρά z fold όπου εκεί samsung σου παρέχει πολύ καλύτερη υποστήριξη και καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά...

7 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Δεν έχει σχέση ο μισθός, είναι και που απευθύνεται. Ποιός να το πάρει γιατί; Παίρνεις iPad pro μια οθόνη και ζωγραφίζεις άμα θέλεις. Και 2,5Κ και 3,5Κ και παραπάνω που γνωρίζω άτομα, τέτοιο δεν πήραν. Δεν ξέρουν ότι υπάρχει καν βασικά σαν προϊόν.

Αν εννοείς το iPad mini Θα συμφωνήσω μαζί σου εν μέρει αν και το πρώτο δε λειτουργεί ως τηλέφωνο...

Όπως είπα η σειρά z fold με τα οποία μειονεκτήματα έχει ακόμη αυτή τη στιγμή, είναι μονόδρομος και λόγο android L και λόγο software υποστήριξης

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Μια από τα ίδια ακόμα έχω κρατήσει το Lumia που είχα και φαντάζομαι αν το φορτίσω θα λειτουργεί. Είχαν ένα εξαιρετικό χαρακτηριστικό (αν δεν είχες κόλλημα με ναυαρχίδες κλπ), είτε την φθηνότερη συσκευή αγόραζες είτε την ακριβότερη λειτουργούσε άψογα χωρίς πρόβλημα. Προσωπικά μ' άρεσε σαν κινητό, η απλότητα του ακόμα και το Interface του και ξενέρωσα με την στάση της microsoft που στην ουσία το εγκατέλειψε. 

Ακριβώς κι εγώ το ίδιο έπαθα....  Περίμενα ότι θα το έσωζε η Microsoft το διαμαντάκι της έστω και την τελευταία στιγμή αλλά μάταια. Για το Interface , πραγματικά απίστευτο...

Από τότε άλλαξα 2 android τηλέφωνα και στο 2ο χρόνο λειτουργίας τους άρχισαν τα παρατράγουδα...  Και είναι της μεγαλύτερης "ναυαρχίδας" της αγοράς των 600+ euro. Ευτυχώς μας τα αλλάζει η εταιρεία που δουλεύω αλλιώς δε θα έδινα με τίποτα τόσα χρήματα για ένα σωρό λειτουργίες που δεν ξέρω πόσοι τις χρησιμοποιούν . Δυστυχώς όμως ζούμε την εποχή της εικόνας και τίποτα παραπάνω.... Και όσο υπάρχει ζήτηση , κάποιοι θα αγοράζουν κινητά των 1500 euro για μόστρα και ψηφιακή αυτοικανοποίιηση --> selfies. 

Επεξ/σία από ppanos7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Tetrabitos said:

Το ότι υπάρχει δεν πάει να πει ότι θα αγοραστεί. Όσα και να βγάζεις. Άμα ήταν έτσι η δισεκατομμυριούχος Κιμ Καρντάσιαν, θα είχε και 2-3 για βάζο με λουλούδια! 😅 iPhone έχει και αυτή του λαού!

 

δεν το λεω μονο για το συγκεκριμενο αλλα για οτιδηποτε. και ακομα και αν δεν πουλησει ενα προιον και τι εγινε?θα πεσει εξω η εταιρεια? στο προγραμμα ειναι να βγουν και αποτυχημενα προιοντα οπως εγινε και με κονσολες πχ nintendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, filip123go είπε

Μήπως δεν απευθύνεται στην Ελλάδα, που ο μέσος μισθός είναι 900€??

Όταν παίρνεις 2.5k και 3.5k , δεν είναι κάτι να δώσεις 1500 1 φορά τα 2-3 χρόνια.

Χαμενος κοπος :P τα ιδια και τα ιδια , στα κινητα , στα Pc , στις καρτες γραφικων. Για τον μεσο Γερμανο πχ που παιρνει 3 χιλιαρικα δεν του λεει κατι να δωσει 1500 ευρω ειναι σαν τον μεσο Ελληνα να κανει μια αγορα ενα High tech προιον (αν υπηρχε) στα 350-400. Τα δινεις. Δεν μπορουν να δεχτουν οτι τετοια προιοντα δεν απευθυνονται σε εμας πλεον οπως και το Mid tech προιον των 300-400 € δεν απευθυνεται σε κατοικους της Ουγκαντα πχ. 

Αχ, εκανα λαθος (sic), ο μεσος μισθος στην Ουγκαντα πλεον ειναι 7000 $ ανα ετος. Τα φιλια μου σε ολους!

Επεξ/σία από tsibosp
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Surface DUO δεν έπιασε εμπορικά γιατί το πρώτο διάστημα που κυκλοφόρησε αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στο λειτουργικό του με αμέτρητα glitches.

Αυτό όμως άλλαξε και πλέον το performance του είχε βελτιωθεί αρκετά.

Μια τέτοια συσκευή μπορείς εύκολα να την βρεις ~300€ και σου προσφέρει λειτουργικότητα που δεν την βρίσκεις σε καμιά άλλη συσκευή.

Παράδειγμα το 4:3 aspect ratio είναι ιδανικό για διάβασμα, όπως και οι 2 τεράστιες ανεξάρτητες οθόνες σου προσφέρουν πραγματικό multitasking. Για να μην μιλήσω για το πάχος του μόλις 4.8 mm… Είναι βέβαιο πως οι συσκευές όλων εσάς που απλά κράζετε έχει πάχος 2πλάσιο του SD1 !

Γενικότερα η εργονομία και η μηχανική της συσκευής είναι απίστευτη και αν δεν το πιάσεις στα χέρια σου δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Προσωπικά, εάν δεν είχε τόσο χάλια κάμερα να το είχα ακόμα ως primary συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα εμπιστοσύνης του κοινού.  Η Microsoft επανεμφανίστηκε, βαράει μια πιστολιά των 1500 ευρώ στον αέρα και περιμένει να πουλήσει μετά από το φιάσκο με τα Windows Phone (που της έστησε η Google βασικά);  

Αν θέλει να ξαναμπει στο παιχνίδι πρέπει να ξανακερδίσει την εμπιστοσύνη των χρηστών, με σειρά ποιοτικών συσκευών για όλες τις τσέπες.

Και αν είναι να φτιάξει δικό της λειτουργικό, ας προσέξει να έχει συμβατότητα με εφαρμογές Android αυτή τη φορά.

Επεξ/σία από hyperspaced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Ακόμα και έτσι θα πας να πάρεις την σειρά z fold όπου εκεί samsung σου παρέχει πολύ καλύτερη υποστήριξη και καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά...

Και πάλι, όχι απαραίτητα. Σαν κάτοχος Galaxy s21 εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος από το κινητό. Δεν είναι all around συσκευή. Cpu κάμερες και Os είναι μια χαρά, αλλά:

face id, πιάνει 2 στις 10. Το Huawei p20 που είχα έπιανε 9.9 στις 10.

Το ίδιο και με το fingerprint scanner. Πιάνει 7 στις 10.

Πήγα σε Samsung γιατί αλλάζω κινητό κάθε 3-4 χρόνια και ήθελα την υποστήριξη, αλλά το επόμενο κινητό μου, σίγουρα δεν θα είναι Samsung. Άνετα θα μπορούσε να είναι MS (η οποιαδήποτε άλλη μάρκα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο σχολιο του @Tetrapidos θα ηθελα να προσθεσω κατι, @Tetrapidos λες οτι, σε καποιο παραλληλο σιμπαν καπου υπαρχει κινητο Ms με Windows, συμφωνω και θα ηθελα να προσθεσω οτι σε καποιο παραλληλο σιμπαν υπαρχουν και κινητα... Με πληκτρα!!!!!

Επεξ/σία από theomusictech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα σχολιασει με το που βγήκε οτι το να κολλησεις δυο κινητα με ενα μεντεσε δεν ειναι επανασταση , φτιαχνεις κατι που δεν έχει νοημα ουτε σαν κινητο ουτε σαν ταμπλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Και πάλι, όχι απαραίτητα. Σαν κάτοχος Galaxy s21 εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος από το κινητό. Δεν είναι all around συσκευή. Cpu κάμερες και Os είναι μια χαρά, αλλά:

face id, πιάνει 2 στις 10. Το Huawei p20 που είχα έπιανε 9.9 στις 10.

Το ίδιο και με το fingerprint scanner. Πιάνει 7 στις 10.

Πήγα σε Samsung γιατί αλλάζω κινητό κάθε 3-4 χρόνια και ήθελα την υποστήριξη, αλλά το επόμενο κινητό μου, σίγουρα δεν θα είναι Samsung. Άνετα θα μπορούσε να είναι MS (η οποιαδήποτε άλλη μάρκα).

Το Z fold 4 έχει ξεκλείδωμα στα πλάγια Όχι πάνω στην οθόνη και είναι άψογο σε αυτόν τον τομέα. 

Όσον αφορά το face ID σαν χρήστης iPad Pro Έχω να πω τα καλύτερα…

Προς το παρόν μόνο η Samsung έχει την υποστήριξη που πρέπει…. Και αναφέρομαι σε συσκευές ευρείας κατανάλωσης και όχι κάτι oppo ή one plus Που προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...