Προς το περιεχόμενο

Η Apple μπορεί τελικά να κυκλοφορήσει στο μέλλον ένα Mac με οθόνη αφής


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, osorkon είπε

Στην εταιρία που δουλεύω έχω πάρει λάπτοπ με οθόνη αφής και Windows 10. Δεν την χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ!

  •  Το λειτουργικό και οι εφαρμογές δεν είναι φτιαγμένα για αφή.
  •   Το form factor δε βολεύει.Πρεπει να ελέγχεις τη πίεση που βάζεις στο δάχτυλο αλλιώς ανοίγεις πιο πολύ το hinge ή κάνεις την οθόνη να δονείται.

5 λεπτά υπεβάλα στον εαυτό μου να χρησιμοποιησει μόνο αφή αλλά ήταν αδύνατο να είμαι παραγωγικός οπότε το γύρισα κατευθείαν σε mouse/trackpad.  Η οθόνη αφής στα λάπτοπ είναι gimmick.

Ανάλογα τη δουλειά. Εγώ που σχεδιάζω τη βρίσκω υπέροχη λύση. Επίσης στα Lenovo Yoga όπου γυρίζει ολόκληρο και γίνεται tablet έχεις τελεια εμπειρία σε internet navigation. Ειδικά οταν γυρίζεις την οθόνη 90 μοίρες σε κάθετο view έχει τεράστια ευκολία στο σερφάρισμα. Πάντα φυσικά ο καθένας έχει την άποψή του για τη δική του περίπτωση, σεβαστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε έχουμε και λέμε... Το ipad που είναι tablet με το καταπιεστικό μάρκετινγκ το πασάρει μαζί με keyboard για να το κάνει laptop και παίζει να δούμε (μπορεί και όχι) MacBook με τη προσθήκη αφής και με καταπιεστικό μάρκετινγκ να το πασάρει σαν tablet... 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσουμε ότι η apple έχει δοκιμάσει touch οθόνες σε MacBook του 2007-2008!!! Δε της άρεσε, δε το κυκλοφόρησε. Αυτο ναι, είναι πρωτοπορία δυο φορές. Μια γιατί βρέθηκε πεντε χρόνια μπροστα και δεύτερον γιατί την απέριψε επειδή δεν ήταν ακόμα εργονομική με τις τότε εφαρμογες. Συνεπώς έχει κάθε δικαίωμα να κάνει 180 μοίρες στροφή μιας και είναι κάτι που είχε ήδη πατεντάρει μέσω iphone. Το αναφέρει και το άρθρο άλλωστε ότι κατέχει την τεχνολογία απο παλιά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, osorkon είπε

OK point taken αλλά η δική μου εμπειρία αφορά καθαρόαιμο λάπτοπ που η Dell του κότσαρε οθόνη αφής. Τα Yoga ως convertible, δεν τα έχω στο μυαλό μου στην ίδια κατηγορία.Δεν έχω πιασει στα χέρια μου convertible αλλά σίγουρα η εμπειρία θα είναι καλύτερη. Στα use cases που ανέφερες όμως, εξακολουθώ να προτιμώ τα keyboard shortcuts από το να δαχτυλιάζω την οθόνη.

Όπως το λες, ο καθένας όπως βολεύεται. Έγώ ας πούμε όταν είμαι αραχτός χρησιμοποιώ trackpad  και multifinger gestures που εσένα δε σου αρέσει καθόλου. Από την άλλη ο νίντζα στο γραφείο σου το τερμάτισε!  🥷

Έχεις δίκιο ότι σε κλασσικό λάπτοπ ελάχιστα το χρησιμοποιείς ειδικά άμα δουλεύεις σε τραπέζι. Αλλά σκέψου ότι το iPadpro και το MacBook έχουν το ίδιο ακριβώς hardware με την ίδια οθονη με διαφορετικά λειτουργικά. Είναι ηλίθιο να έχεις δύο λειτουργικά στο ίδιο μηχανημα μόνο και μόνο γιατί το macos δε υποστηριζει multitouch. Μετά το MacBook θα γίνει ipad με αποσπώμενο πληκτρολόγιο. Και ήδη το ipad pro με το πληκτρολόγιο έχει φανατικό κοινό και σε όσους το έχουν μου λένε ότι είναι ότι καλύτερο έχουν πάρει και είναι ξετρελαμενοι

12 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Δεν χρειάζεται.

Doc Brown GIF by Back to the Future Trilogy

Όλοι οι χρήστες ipadpro με πληκτρολόγιο, το αντοιχοιχο σε android, και όλοι με surface , λένε με μια φωνή αχ και να ξερες

4 ώρες πριν, KostasMulti είπε

Να σημειώσουμε ότι η apple έχει δοκιμάσει touch οθόνες σε MacBook του 2007-2008!!! Δε της άρεσε, δε το κυκλοφόρησε. Αυτο ναι, είναι πρωτοπορία δυο φορές. Μια γιατί βρέθηκε πεντε χρόνια μπροστα και δεύτερον γιατί την απέριψε επειδή δεν ήταν ακόμα εργονομική με τις τότε εφαρμογες. Συνεπώς έχει κάθε δικαίωμα να κάνει 180 μοίρες στροφή μιας και είναι κάτι που είχε ήδη πατεντάρει μέσω iphone. Το αναφέρει και το άρθρο άλλωστε ότι κατέχει την τεχνολογία απο παλιά.  

Ήταν μεγάλο λάθος του Jobs όπως και ότι έλεγε με πάθος ότι οθόνη του κινητού δεν μπορεί να είναι πάνω από 3,5 ίντσες. Απλά είδαν πόσο επιτυχία έχει το iPad pro με το πληκτρολόγιο και ότι όλοι οι ανταγωνιστές βγάζουν προϊόντα σαν το yoga ή το surface και αυτοί έχουνε μείνει σε λογική 20 χρόνια πιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, klaftop είπε

 

Όλοι οι χρήστες ipadpro με πληκτρολόγιο, το αντοιχοιχο σε android, και όλοι με surface , λένε με μια φωνή αχ και να ξερες

 

Απαντάς ο ίδιος στο γιατί δεν χρειάζεται αλλά δεν το καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν αρκετα επαγγελματα που μπορουν να αξιοποιησουν ενα laptop με οθονη αφης,
πχ πωλητης. Παει σουπερμαρκετ, βαζει την παραγγελια του ευκολα και γρηγορα, βγαζει την φωτο του, και οταν γυριζει στο αμαξι στελνει και ενα μειλ με το φυσικο πληκτρολογιο.

 

ΥΓ δεν ειναι απαραιτητο τοσο να ειναι εργονομικο το λειτουργικο, αρκει η εφαρμογη που χρησιμοποιεις να εκμεταλευεται σωστα την οθονη αφης.

Επεξ/σία από tzotzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, tzotzo said:

Υπαρχουν αρκετα επαγγελματα που μπορουν να αξιοποιησουν ενα laptop με οθονη αφης,
πχ πωλητης. Παει σουπερμαρκετ, βαζει την παραγγελια του ευκολα και γρηγορα, βγαζει την φωτο του, και οταν γυριζει στο αμαξι στελνει και ενα μειλ με το φυσικο πληκτρολογιο.

 

ΥΓ δεν ειναι απαραιτητο τοσο να ειναι εργονομικο το λειτουργικο, αρκει η εφαρμογη που χρησιμοποιεις να εκμεταλευεται σωστα την οθονη αφης.

Αυτό που περιγράφεις γίνεται ήδη - με tablet. Δεν χρειάζεται η ισχύς ενός laptop για να βάλεις παραγγελία, να βγάλεις μια φωτογραφία και να στείλεις ένα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...