Προς το περιεχόμενο

Η Apple μπορεί τελικά να κυκλοφορήσει στο μέλλον ένα Mac με οθόνη αφής


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple εργάζεται πάνω σε Mac με οθόνες αφής, σύμφωνα με δημοσίευμα του Mark Gurman του Bloomberg.

Αν και δεν είναι βέβαιο αν οι συσκευές αυτές θα κυκλοφορήσουν όντως στην αγορά, ο Gurman αναφέρει σε ένα tweet ότι θα μπορούσαμε να δούμε ένα MacBook Pro με οθόνη αφής ήδη το 2025 και σίγουρα όχι σύντομα. Το δημοσίευμα σημειώνει επίσης ότι οι οθόνες μπορεί να χρησιμοποιούν τεχνολογία OLED, σε αντίθεση με τις οθόνες Mini LED που υπάρχουν σήμερα στα μοντέλα 14 και 16 ιντσών.

Το project φαίνεται να βρίσκεται σε σχετικά πρώιμο στάδιο, με τους μηχανικούς να είναι "ενεργά απασχολημένοι", σύμφωνα με το Bloomberg. Ο Gurman αναφέρει ότι δεν υπάρχουν τελικά σχέδια για την κυκλοφορία των Mac με οθόνη αφής και ότι τα σχέδια μπορούν πάντα να αλλάξουν. Άλλωστε έχουμε δει την Apple να απορρίπτει διάφορες δημιουργίες στο παρελθόν ενώ η εταιρεία έχει κατασκευάσει πρωτότυπα Mac με οθόνες αφής που δεν είδαν ποτέ το φως της ημέρας, σύμφωνα με παλιότερη συνέντευξη του Craig Federighi.

Ο Gurman λέει ακόμα ότι το φημολογούμενο MacBook Pro θα περιλαμβάνει και άλλες βελτιώσεις, αλλά θα διατηρεί λίγο πολύ τον ίδιο σχεδιασμό με τα τρέχοντα μοντέλα, με τη διαφορά ότι οι χρήστες θα μπορούν να αγγίζουν και να κάνουν διάφορα gestures στην οθόνη.

Αν τελικά το προϊόν καταλήξει στα ράφια των καταστημάτων, θα είναι μια σημαντική ανατροπή στην πολιτική της εταιρείας. Η Apple ως γνωστόν απέφυγε να προσθέσει οθόνες αφής στις συσκευές macOS, ακόμη και όταν το iPadOS έγινε δημοφιλές (και όταν έφερε εφαρμογές που προορίζονταν για οθόνες αφής, στους επιτραπέζιους υπολογιστές της). Ο Steve Jobs ως γνωστόν άσκησε κριτική στους υπολογιστές με οθόνες αφής - καθώς και στις συσκευές που χρησιμοποιούν stylus, αναφέροντας ότι ήταν "εργονομικά χάλια" όταν ανακοίνωσε το iPad, με την εταιρεία του να έχει προχωρήσει σε πολλές σχετικές δοκιμές.

Αντί να προσθέσει οθόνες αφής στους φορητούς υπολογιστές, η Apple επιδίωξε μια εναλλακτική λύση, παρουσιάζοντας το Touch Bar για τους υπολογιστές Mac από το 2016 μέχρι να αρχίσει να την καταργεί σταδιακά με την κυκλοφορία των επανασχεδιασμένων MacBook Pro 14 και 16 ιντσών το 2021.

image.png.b9aeab948c368b88e921c515682638fb.png

Από τότε, όμως, η τεχνολογία έχει γίνει κοινός τόπος σε πολλούς φορητούς υπολογιστές με Windows και μια πληθώρα αξεσουάρ iPad έχουν ουσιαστικά μετατρέψει το tablet σε MacBook. Αναμενόμενα, αν τελικά τα Mac laptops αποκτήσουν οθόνη αφής, αυτό θα είναι το πρώτο βήμα αφού ίσως σημαντικότερο είναι η εκμετάλλευση της δυνατότητας σε επίπεδο πλατφόρμας όπως στην προκειμένη περίπτωση με το macOS. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εταιρία που δουλεύω έχω πάρει λάπτοπ με οθόνη αφής και Windows 10. Δεν την χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ!

  •  Το λειτουργικό και οι εφαρμογές δεν είναι φτιαγμένα για αφή.
  •   Το form factor δε βολεύει.Πρεπει να ελέγχεις τη πίεση που βάζεις στο δάχτυλο αλλιώς ανοίγεις πιο πολύ το hinge ή κάνεις την οθόνη να δονείται.

5 λεπτά υπεβάλα στον εαυτό μου να χρησιμοποιησει μόνο αφή αλλά ήταν αδύνατο να είμαι παραγωγικός οπότε το γύρισα κατευθείαν σε mouse/trackpad.  Η οθόνη αφής στα λάπτοπ είναι gimmick.

  • Like 13
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα βγει το macbook Ultra Pro Max me 9.999 ευρώ. Πάντως ως κάτοχος μακ θα με βόλευε να κάνω ζουμ πάνω στην οθόνη. Το touch bar αρέσει σε όποιον βλέπει το μακ, στην πράξη μου είναι άχρηστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to be fair 

αυτό μπορείς να το πεις σχεεδόν για τα πάντα

- H apple μπορεί στο μέλλον να κυκολοφρήσει ηλεκτρικά ψυγεία, οδοντοβουρτσες, αυτοκίνητα, αεροπλάνα, παστίλιες για το λαιμό, τηλεοράσεις, προτιγανισμένες πατάτες ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν τόσο εύκολα όσο και να εξελιχθεί η τεχνολογία. Φυσικά πρέπει οι νέες τεχνολογίες να είναι λειτουργικές ώστε να χρησιμοποιούνται αλλιώς θα είναι άχρηστες.!!! Εξάλλου πολλά πρωτότυπα μοντέλα από όλους τους χώρους δεν κυκλοφόρησαν ποτέ και ας είχαν παρουσιαστεί σε εκθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, osorkon είπε

Στην εταιρία που δουλεύω έχω πάρει λάπτοπ με οθόνη αφής και Windows 10. Δεν την χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ!

  •  Το λειτουργικό και οι εφαρμογές δεν είναι φτιαγμένα για αφή.
  •   Το form factor δε βολεύει.Πρεπει να ελέγχεις τη πίεση που βάζεις στο δάχτυλο αλλιώς ανοίγεις πιο πολύ το hinge ή κάνεις την οθόνη να δονείται.

5 λεπτά υπεβάλα στον εαυτό μου να χρησιμοποιησει μόνο αφή αλλά ήταν αδύνατο να είμαι παραγωγικός οπότε το γύρισα κατευθείαν σε mouse/trackpad.  Η οθόνη αφής στα λάπτοπ είναι gimmick.

Επειδή εγώ έχω πάρει δύο yoga στη σειρά, διαφωνώ και για μένα είναι πολύ σημαντικό. Καταρχας είναι μια χαρά η υποστήριξη του . Μετά αν βάλεις BlueStacks, ή το Mac που εγγενώς υποστηρίζει πλέον τις εφαρμογές του iPad είναι ΚΑΙ ipad ή android tablet με όλα τα παιχνίδια και εφαρμογές. 

Μετά δε είπε κανένας ότι θα αντικαταστήσεις το ποντίκι ή το mousepad αλλά το συμπληρώνει πχ αν θες να αλλάξεις παράθυρο όταν πληκτρολογείς απλά πατάς στο taskbar στην οθόνη που είναι ένα εκατοστο πάνω από τα κουμπιά F1-12 ή πχ ΖΟΟΜ και scroll. Πρακτικά οποίος έχει tablet και smartphone ξέρει τι βολικό που είναι μερικές φορές . Για μενα είναι must πλέον και δε μπορώ χωρίς αυτο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, osorkon είπε

Στην εταιρία που δουλεύω έχω πάρει λάπτοπ με οθόνη αφής και Windows 10. Δεν την χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ!

  •  Το λειτουργικό και οι εφαρμογές δεν είναι φτιαγμένα για αφή.
  •   Το form factor δε βολεύει.Πρεπει να ελέγχεις τη πίεση που βάζεις στο δάχτυλο αλλιώς ανοίγεις πιο πολύ το hinge ή κάνεις την οθόνη να δονείται.

5 λεπτά υπεβάλα στον εαυτό μου να χρησιμοποιησει μόνο αφή αλλά ήταν αδύνατο να είμαι παραγωγικός οπότε το γύρισα κατευθείαν σε mouse/trackpad.  Η οθόνη αφής στα λάπτοπ είναι gimmick.

Εντάξει είναι θέμα προτίμησης, εγώ ας πούμε έχω δοκιμάσει ένα surface pro και είναι μια χαρά. 

Ναι σίγουρα δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να αντικαταστήσει το mouse, ή το trackpad (το οποίο δεν χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ), αλλά όταν κάνεις μια παρουσίαση το να σκρολάρεις με το δάχτυλο είναι μια χαρά. Επίσης μια χαρά ήταν το να διαβάζω PDF, τα οποία βέβαια σαφώς και διαβάζονται καλύτερα σε tablet, αλλά αν δεν έχεις tablet και είσαι αραχτός κρεβάτι ή καναπέ και διαβάζεις κάτι τουλάχιστον σε μένα προσωπικά ήταν πολύ πιο άνετο το να το κάνω με touch. 

Απ'την άλλη ο καθένας όπως βολεύεται. Στο γραφείο εδώ έχω έναν τυπά ninja τελείως που δεν χρησιμοποιεί ποτέ το mouse.. με έβαλε να του πάρω το magic trackpad και σκεφτόμουν μέσα μου πεταμένα λεφτά, αλλά το πήρα και ο άνθρωπος απλά τον βλέπω και λέω WTF, πάρα πολύ γρήγορος και οριακά πιο παραγωγικός σε σχέση με το magic mouse (που προσωπικά θεωρώ άχρηστο, καθώς ένα Logitech ΜΧ Master απλά πετάει...).

Είναι θέμα προτίμησης. Και πάλι όμως, είναι απλά nice to have. Δεν υπηρχε περίπτωση ούτε 100€ παραπάνω να δώσω για ένα laptop για να έχει touch screen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, klaftop είπε

Επειδή εγώ έχω πάρει δύο yoga στη σειρά, διαφωνώ και για μένα είναι πολύ σημαντικό. Καταρχας είναι μια χαρά η υποστήριξη του . Μετά αν βάλεις BlueStacks, ή το Mac που εγγενώς υποστηρίζει πλέον τις εφαρμογές του iPad είναι ΚΑΙ ipad ή android tablet με όλα τα παιχνίδια και εφαρμογές. 

Μετά δε είπε κανένας ότι θα αντικαταστήσεις το ποντίκι ή το mousepad αλλά το συμπληρώνει πχ αν θες να αλλάξεις παράθυρο όταν πληκτρολογείς απλά πατάς στο taskbar στην οθόνη που είναι ένα εκατοστο πάνω από τα κουμπιά F1-12 ή πχ ΖΟΟΜ και scroll. Πρακτικά οποίος έχει tablet και smartphone ξέρει τι βολικό που είναι μερικές φορές . Για μενα είναι must πλέον και δε μπορώ χωρίς αυτο

OK point taken αλλά η δική μου εμπειρία αφορά καθαρόαιμο λάπτοπ που η Dell του κότσαρε οθόνη αφής. Τα Yoga ως convertible, δεν τα έχω στο μυαλό μου στην ίδια κατηγορία.Δεν έχω πιασει στα χέρια μου convertible αλλά σίγουρα η εμπειρία θα είναι καλύτερη. Στα use cases που ανέφερες όμως, εξακολουθώ να προτιμώ τα keyboard shortcuts από το να δαχτυλιάζω την οθόνη.

 

1 ώρα πριν, polaki είπε

Εντάξει είναι θέμα προτίμησης, εγώ ας πούμε έχω δοκιμάσει ένα surface pro και είναι μια χαρά. 

Ναι σίγουρα δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να αντικαταστήσει το mouse, ή το trackpad (το οποίο δεν χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ), αλλά όταν κάνεις μια παρουσίαση το να σκρολάρεις με το δάχτυλο είναι μια χαρά. Επίσης μια χαρά ήταν το να διαβάζω PDF, τα οποία βέβαια σαφώς και διαβάζονται καλύτερα σε tablet, αλλά αν δεν έχεις tablet και είσαι αραχτός κρεβάτι ή καναπέ και διαβάζεις κάτι τουλάχιστον σε μένα προσωπικά ήταν πολύ πιο άνετο το να το κάνω με touch. 

Απ'την άλλη ο καθένας όπως βολεύεται. Στο γραφείο εδώ έχω έναν τυπά ninja τελείως που δεν χρησιμοποιεί ποτέ το mouse.. με έβαλε να του πάρω το magic trackpad και σκεφτόμουν μέσα μου πεταμένα λεφτά, αλλά το πήρα και ο άνθρωπος απλά τον βλέπω και λέω WTF, πάρα πολύ γρήγορος και οριακά πιο παραγωγικός σε σχέση με το magic mouse (που προσωπικά θεωρώ άχρηστο, καθώς ένα Logitech ΜΧ Master απλά πετάει...).

Είναι θέμα προτίμησης. Και πάλι όμως, είναι απλά nice to have. Δεν υπηρχε περίπτωση ούτε 100€ παραπάνω να δώσω για ένα laptop για να έχει touch screen.

Όπως το λες, ο καθένας όπως βολεύεται. Έγώ ας πούμε όταν είμαι αραχτός χρησιμοποιώ trackpad  και multifinger gestures που εσένα δε σου αρέσει καθόλου. Από την άλλη ο νίντζα στο γραφείο σου το τερμάτισε!  🥷

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...