Προς το περιεχόμενο

Οι τράπεζες θα αποζημιώνουν τους πελάτες τους που πέφτουν θύματα ηλεκτρονικής απάτης


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την προστασία των κατόχων πιστωτικών και χρεωστικών καρτών κυρίως από ηλεκτρονικές απάτες, βάζει στο στόχαστρό της νέα νομοθετική ρύθμιση του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων.

Το νομοσχέδιο το οποίο αναμένεται να τεθεί σε ισχύ από τον επόμενο μήνα, αφορά αποζημιώσεις που καλούνται να δώσουν οι τράπεζες σε πελάτες τους στην περίπτωση που αυτοί πέσουν «πέσουν θύματα ηλεκτρονικής απάτης μέσω καρτών ή κλοπής των προσωπικών δεδομένων τους και κωδικών e-banking». Σύμφωνα με την Καθημερινή, το νομοσχέδιο προβλέπει ότι σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας τραπεζικής κάρτας και εφόσον πραγματοποιηθούν συναλλαγές μέχρι το μπλοκάρισμά της από την τράπεζα, θα υπάρχει αποζημίωση για ζημιά άνω των 50 ευρώ. Έτσι στο υποθετικό σενάριο ότι η κάρτα θα χρησιμοποιηθεί για να πραγματοποιηθούν αγορές ύψους 300 ευρώ, τότε η τράπεζα θα καλύπτει τα 250 ευρώ, υπό την απαραίτητη προϋπόθεση ότι θα έχει προηγηθεί η δήλωση απώλειας της κάρτας από τον πελάτη.

Οι τράπεζες θα είναι υπεύθυνες και για απάτες μέσω ηλεκτρονικών συναλλαγών, όπως για παράδειγμα στην περίπτωση που θα γίνει υποκλοπή κωδικών του e-banking ή των στοιχείων της κάρτας του πελάτη τους. Στην περίπτωση αυτή, οι πελάτες θα είναι υπεύθυνοι για ζημιά έως 1000 ευρώ ενώ το επιπλέον κόστος θα το αναλαμβάνουν οι τράπεζες.

Στο δημοσίευμα γίνεται αναφορά για αμφιβολίες της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών για το νέο νομοσχέδιο το οποίο πιθανόν «να οδηγήσει σε περιορισμό των ορίων συναλλαγών και επιβράδυνση των ηλεκτρονικών συναλλαγών».
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

υπό την απαραίτητη προϋπόθεση ότι θα έχει προηγηθεί η δήλωση απώλειας της κάρτας από τον πελάτη.

μπλοκαρει αμεσα η καρτα αρα αυτο απλα δεν βγαζει νοημα

για συναλλαγες που εγιναν με κλοπη στοιχειων ήδη οι τραπεζες εδιναν 100% αποζημειωση. εχω 3 στον κυκλο μου με τετοια περιπτωση. αρα τι αλλαξε τωρα? οτι θα δινουν πισω 1000 ευρω λιγοτερα? μαλλον αν δεν διαβασουμε ολο το νομοσχεδιο που θα περάσει ( γιατι αυτο ειναι σχεδιο νομου ακομα) δεν ξερουμε τι ακριβως αλλαζει.

 

 

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

μπλοκαρει αμεσα η καρτα αρα αυτο απλα δεν βγαζει νοημα

για συναλλαγες που εγιναν με κλοπη στοιχειων ήδη οι τραπεζες εδιναν 100% αποζημειωση. εχω 3 στον κυκλο μου με τετοια περιπτωση. αρα τι αλλαξε τωρα? οτι θα δινουν πισω 1000 ευρω λιγοτερα? μαλλον αν δεν διαβασουμε ολο το νομοσχεδιο που θα περάσει ( γιατι αυτο ειναι σχεδιο νομου ακομα) δεν ξερουμε τι ακριβως αλλαζει.

ισχύει, μου έκλεψαν το πορτοφόλι και χτύπησαν σε 2 κάρτες διαφορετικών τραπεζών, σύνολο 70€, με ανέπαφες συναλλαγές και με αμφισβήτηση συναλλαγών μου τα επέστρεψαν, χωρίς να έχω ασφάλεια ή κάτι παρόμοιο. Βέβαια δήλωσα το συμβάν στην αστυνομία και προσκόμισα την δήλωση συμβάντος στις τράπεζες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, for4 είπε

ισχύει, μου έκλεψαν το πορτοφόλι και χτύπησαν σε 2 κάρτες διαφορετικών τραπεζών, σύνολο 70€, με ανέπαφες συναλλαγές και με αμφισβήτηση συναλλαγών μου τα επέστρεψαν, χωρίς να έχω ασφάλεια ή κάτι παρόμοιο. Βέβαια δήλωσα το συμβάν στην αστυνομία και προσκόμισα την δήλωση συμβάντος στις τράπεζες.

εγω σκεψου μιλαω για πολλα λεφτα. 2κ, 6κ και ο τελευταιος λιγα, νομιζω 700ε. Κατι μου λεει οτι πλεον πολύς κοσμος πεφτει θυμα απατης και ουσιαστικα πανε να γλυτωσουν εξοδα και μαλιστα με σχεδιο νομου. δεν πεφτω και απο τα συννεφα βεβαιως...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

εγω σκεψου μιλαω για πολλα λεφτα. 2κ, 6κ και ο τελευταιος λιγα, νομιζω 700ε. Κατι μου λεει οτι πλεον πολύς κοσμος πεφτει θυμα απατης και ουσιαστικα πανε να γλυτωσουν εξοδα και μαλιστα με σχεδιο νομου. δεν πεφτω και απο τα συννεφα βεβαιως...

υποθέτω δεν καλύπτουν περιπτώσεις phising αλλά μόνο κλοπής στοιχείων που έχουν υπαιτιότητα οι τράπεζες. Γιατί μου φαίνεται λίγο κουλό να έχεις δώσει εσύ ο ίδιος τον κωδικός 2fa στον κλέφτη και να πάρεις και αποζημίωση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι και αλλιώς πάντα μα πάντα δικαιώνεται ο πελάτης υποχρεωτικά και για 1 ευρω απλά τώρα θα γίνει από 1000 άρα υπέρ της τράπεζας

κακό για εμάς

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

E, ρε τι έχει να γίνει με τα προαπαιτούμενα των τράπεζών απο τους πελάτες προκειμένου να ισχύσει αυτός ο νόμος... lol... Θα φάει η μύγα σίδερο...

Αλλιώς... Ποιός θέλει να του κλέψω την κάρτα, να βγάλω πχ. 3 χιλιάρικα (γιατί πήρε χαμπάρι την κλοπή μετά απο 3 μέρες) και μετά απο την αποζημίωση τα 3 χιλιάρικα τα μοιράζουμε μισά-μισά... :) :)

Στα Ανω Λιόσια, στο Μενίδι, στην Αγ.Βαρβάρα κλπ, όλοι οι γύφτοι θα δηλώνουν κλοπή... :)

Στα ψιλά γράμματα, παιδιά, εκεί θα είναι το ζουμί...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μπλοκαρει αμεσα η καρτα αρα αυτο απλα δεν βγαζει νοημα

για συναλλαγες που εγιναν με κλοπη στοιχειων ήδη οι τραπεζες εδιναν 100% αποζημειωση. εχω 3 στον κυκλο μου με τετοια περιπτωση. αρα τι αλλαξε τωρα? οτι θα δινουν πισω 1000 ευρω λιγοτερα? μαλλον αν δεν διαβασουμε ολο το νομοσχεδιο που θα περάσει ( γιατι αυτο ειναι σχεδιο νομου ακομα) δεν ξερουμε τι ακριβως αλλαζει.

Έδιναν όντως; Γιατί είχα ακούσει τα χειρότερα, ότι δεν έδιναν τίποτα. Δηλαδή σε μια που φάγανε 21Κ τα πήρε λες τελικά από την τράπεζα; Άρα win win situation για αυτή και τον κλέφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Eloy είπε

E, ρε τι έχει να γίνει με τα προαπαιτούμενα των τράπεζών απο τους πελάτες προκειμένου να ισχύσει αυτός ο νόμος... lol... Θα φάει η μύγα σίδερο...

Αλλιώς... Ποιός θέλει να του κλέψω την κάρτα, να βγάλω πχ. 3 χιλιάρικα (γιατί πήρε χαμπάρι την κλοπή μετά απο 3 μέρες) και μετά απο την αποζημίωση τα 3 χιλιάρικα τα μοιράζουμε μισά-μισά... :) :)

Στα Ανω Λιόσια, στο Μενίδι, στην Αγ.Βαρβάρα κλπ, όλοι οι γύφτοι θα δηλώνουν κλοπή... :)

Στα ψιλά γράμματα, παιδιά, εκεί θα είναι το ζουμί...

Πρέπει να καθιερωθεί κάτι σαν το δίπλωμα οδήγησης για ηλεκτρονικες συναλλαγές. Είναι γεμάτος ο κόσμος από ανθρώπους που θεωρούν την οθόνη υπολογιστή. Συνήθως κάποιας ηλικίας. Αλλά και οι νεότεροι δεν πάνε πίσω. Πέρα από instagram, fb και το βλακο-Android στα απολύτως βασικά, δεν ξέρουν τίποτα.

Όπως είπες ίσως αυτός να είναι και ο τελικός στόχος. Πολλές προϋποθέσεις ή επιβράδυνση των συναλλαγών με άπειρους ελέγχους. Ή ακόμα και να βρουν αφορμή να επιβάλουν κάποιο είδος ασφάλιστρου(χαράτσωμα) στο e-banking. Γιατί τέτοια νομοσχέδια ανοίγουν "πηγάδια"(όχι απλά "τρύπες") για ένα σωρό απάτες. Δεν μπορεί να είναι τόσο, μα τόσο ηλίθιοι, οι νομοθέτες.

47 λεπτά πριν, for4 είπε

υποθέτω δεν καλύπτουν περιπτώσεις phising αλλά μόνο κλοπής στοιχείων που έχουν υπαιτιότητα οι τράπεζες. Γιατί μου φαίνεται λίγο κουλό να έχεις δώσει εσύ ο ίδιος τον κωδικός 2fa στον κλέφτη και να πάρεις και αποζημίωση.

Λέγοντας "υποκλοπή κωδικών" προφανώς εννοεί από τους πελάτες μέσω phishing. Αλλιώς δεν καλύπτουν απολύτως τίποτα.

https://www.newsit.gr/ellada/ta-thymata-phishing-tha-pairnoun-pleon-apozimiosi-apo-tis-trapezes/3680700/

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...