Προς το περιεχόμενο

ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΤΩΝ 35


GamingRoom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Διαφωνω καθετα για την ηλικια, ισως δεν ειναι το ιδιο ευκολο να μαθεις και να συγκρατησεις τη γνωση  αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. 

 

18 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

δεν εχει να κανει με την ηλικια αλλα με το mindset του καθε ανθρωπου.
ο προγραμματισμος δεν ειναι για αυτους που δεν εχουν υπομονη, επιμονη, ορεξη για διαβασμα και θελουν μια δουλεια που να κανουν 5 πραγματα τα ιδια και τα ιδια καθε μερα.

Θέλετε να μου πείτε ότι κάποιος που συστήνεται ως "ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΤΩΝ 35" θα συγκρατεί τη γνώση, θα έχει το mindset να μάθει μόνος του και την υπομονή, επιμονή και όρεξη για διάβασμα που απαιτεί το επάγγελμα του προγραμματιστή;

 Σεβαστό το ότι δεν συμφωνείτε αλλά δεν διάβασα και πουθενά τις προτάσεις σας 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς και εγώ νομίζω είναι τιτάνιο, αν όχι αδύνατο,  έργο να γίνεις επαγγελματίας, σε έναν χώρο όπου κακά τα ψέματα έχει αναπτυχθεί το στερεότυπο των νεαρών υπαλλήλων. Ποια εταιρεία θα προσλάβει entry level σαραντάρη; Με ποια προσόντα θα ανταγωνιστείς τους χιλιάδες νεαρούς που αποφοιτούν κάθε χρόνο από τα ΑΕΙ;

Είναι πολλά παιδιά, επίσης μιλάτε να κάνεις μόνος σου εξάσκηση, σε τι; τι θα ανεβάσεις στο git; πώς βρίσκουμε τους πρώτους αριθμούς με python?

Υ. Γ.

μου θυμίζει λιγακι έναν φιλο μου που δουλεύει μπάρμαν και μου είπε ότι κάποια στιγμή θα σταματήσει θα κάνει ένα σεμινάριο και θα γίνει προγραμματιστής....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TomCollins είπε

 

Θέλετε να μου πείτε ότι κάποιος που συστήνεται ως "ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΤΩΝ 35" θα συγκρατεί τη γνώση, θα έχει το mindset να μάθει μόνος του και την υπομονή, επιμονή και όρεξη για διάβασμα που απαιτεί το επάγγελμα του προγραμματιστή;

 Σεβαστό το ότι δεν συμφωνείτε αλλά δεν διάβασα και πουθενά τις προτάσεις σας 😉

το οτι μπαινει καποιος ανωνυμα σε ενα φορουμ και αυτοπροσδιοριζεται ασχετος δεν σημαινει οτι θα πηγαινει σε συνεντευξεις και θα δηλωνει ετσι.
ο κάθε ανθρωπος είναι διαφορετικός μπορεί να είναι πανεξυπνος και να τα καταφερει, μπορεί και όχι. 
έχω δει απόφοιτους απο σχολές πληροφορικής να γινονται pm, marketing manual qa, ba για να αποφυγουν τον κωδικα και 30 ρηδες από λογιστές πολυτεχνεία να είναι οι καλύτεροι devs.

όλα είναι σχετικά πόσο θα επενδύσει κάποιος και θα εμβαθύνει, το mindset του , soft skills 

 

6 λεπτά πριν, Glykopatata είπε

Δυστυχώς και εγώ νομίζω είναι τιτάνιο, αν όχι αδύνατο,  έργο να γίνεις επαγγελματίας, σε έναν χώρο όπου κακά τα ψέματα έχει αναπτυχθεί το στερεότυπο των νεαρών υπαλλήλων. Ποια εταιρεία θα προσλάβει entry level σαραντάρη; Με ποια προσόντα θα ανταγωνιστείς τους χιλιάδες νεαρούς που αποφοιτούν κάθε χρόνο από τα ΑΕΙ;

Είναι πολλά παιδιά, επίσης μιλάτε να κάνεις μόνος σου εξάσκηση, σε τι; τι θα ανεβάσεις στο git; πώς βρίσκουμε τους πρώτους αριθμούς με python?

Υ. Γ.

μου θυμίζει λιγακι έναν φιλο μου που δουλεύει μπάρμαν και μου είπε ότι κάποια στιγμή θα σταματήσει θα κάνει ένα σεμινάριο και θα γίνει προγραμματιστής....

 

 

νομίζεις όσοι τελείωνουν σχολή πληροφορικής σημάινει αυτόματα οτι θα γίνουν καλοί devs?
οκ υπάρχει ένα προβάδισμα σίγουρα , αλλά είναι σαν την μπάλα κάποιοι που απο wonderkid στα 18 στα 25 τους ειναι σαν συνταξιουχοι απο την μεγάλη ιδέα που έχουν.

σίγουρα ένας μπαρμάν έχει τις πιθανότητες ενάντια του, αλλά ε΄νας που ασχολέιται με μαθηματικά θα δυσκολευτεί πολύ στον προγραμματισμό πιστευέις?
 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MitsarasAth είπε

νομίζεις όσοι τελείωνουν σχολή πληροφορικής σημάινει αυτόματα οτι θα γίνουν καλοί devs?
οκ υπάρχει ένα προβάδισμα σίγουρα , αλλά είναι σαν την μπάλα κάποιοι που απο wonderkid στα 18 στα 25 τους ειναι σαν συνταξιουχοι απο την μεγάλη ιδέα που έχουν.

σίγουρα ένας μπαρμάν έχει τις πιθανότητες ενάντια του, αλλά ε΄νας που ασχολέιται με μαθηματικά θα δυσκολευτεί πολύ στον προγραμματισμό πιστευέις?

Όχι δεν νομίζω αυτό, ξερω ότι όποιος τελειώνει πληροφορική ξέρει περί τίνος πρόκειται όταν μιλάμε για λογισμικό και δεν θεωρεί το web dev γλώσσα προγραμματισμού. Επίσης γνωρίζω ότι πολλά στερεότυπα περί ταλέντων κτλ είναι απλώς κοινωνικοί μύθοι. "Ασχολείται" με τα μαθηματικά ερμηνεύεται από το διαβάζω την μαθηματική επιθεώρηση έως το είμαι μαθηματικός, ο πτυχιούχος μαθηματικός θα έχει μια κάποια ευχέρεια αλλά όχι λόγω μαθηματικών λόγω ΑΕΙ, και ο απόφοιτος του οικονομικού θα έχει πλεονέκτημα και ο απόφοιτος του χημικου, φυσικού κτλ. Επίσης και απόφοιτος της Ωμέγα που ακολούθησε τον κλάδο του όταν έπρεπε. 

Η λογική στο μαθηματικό είναι μάθημα επιλογής στο 4ο έτος δεν καταλαβαίνω ποιο το πλεονέκτημα του έναντι των υπολοίπων. Γενικά πλατιάζει πολύ το θέμα θα πρέπει να ορίσουμε σε ποιο επίπεδο αναφέρεσαι όταν μιλάμε για προγραμματισμό, αν μιλάς για δημιουργία ΑΙ αλγοριθμων-βιβλιοθηκων τότε ναι ο μαθηματικός υπερέχει αν μιλάς για γλώσσα σήμανσης html ξέρω εγώ, ε με συγχωρείς δεν λέει τίποτε το πτυχίο του

Υ.Γ.

Το υπογραμμισμένο κείμενο είναι ανακριβές. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Glykopatata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TomCollins είπε

Σεβαστό το ότι δεν συμφωνείτε αλλά δεν διάβασα και πουθενά τις προτάσεις σας 😉

Τι προτασεις ακριβως να κανουμε; Ξεκινας να διαβαζεις και βλεπεις αν το χεις ή οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Τι προτασεις ακριβως να κανουμε; Ξεκινας να διαβαζεις και βλεπεις αν το χεις ή οχι. 

Αγορασα ενα βιβλιο PYTHON και ξεκινησα να το διαβαζω σιγα σιγα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Αγορασα ενα βιβλιο PYTHON και ξεκινησα να το διαβαζω σιγα σιγα 

Ωραίος! Επίσης ρίξε μια ματιά στο youtube το κανάλι freeCodeCamp.

Επεξ/σία από TomCollins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο παραπάνω από την ηλικία σου και πρόσφατα έπιασα την πρώτη μου δουλειά στον τομέα αυτό. 

Υπάρχει όμως μια διαφορά, τα πτυχία μου είναι σχετικά με το αντικείμενο και πέρα από αυτό τα τελευταία χρόνια ασχολούμουν έστω και σαν χόμπι βλέποντας αρκετά tutorials και κάνοντας διάφορα coding challenges.

Πρέπει να ασχοληθείς αρκετά σοβαρά για μερικούς μήνες ώστε να είσαι σε θέση να κυνηγήσεις μια θέση, καθως εγω χρειάστηκε να λύσω αρκετά coding challenges για να με πάρουνε και δεν αρκούσανε μόνο βασικές γνώσεις προγραμματισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DimosMitel είπε

Είμαι λίγο παραπάνω από την ηλικία σου και πρόσφατα έπιασα την πρώτη μου δουλειά στον τομέα αυτό. 

Υπάρχει όμως μια διαφορά, τα πτυχία μου είναι σχετικά με το αντικείμενο και πέρα από αυτό τα τελευταία χρόνια ασχολούμουν έστω και σαν χόμπι βλέποντας αρκετά tutorials και κάνοντας διάφορα coding challenges.

Πρέπει να ασχοληθείς αρκετά σοβαρά για μερικούς μήνες ώστε να είσαι σε θέση να κυνηγήσεις μια θέση, καθως εγω χρειάστηκε να λύσω αρκετά coding challenges για να με πάρουνε και δεν αρκούσανε μόνο βασικές γνώσεις προγραμματισμού.

Τι είναι τα coding challenges ? κάτι σαν σεμινάρια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GamingRoom είπε

Τι είναι τα coding challenges ? κάτι σαν σεμινάρια ;

Τα Code Challenges είναι ασκήσεις που υπάρχουν σε διάφορα sites, οπως το Codewars

https://www.codewars.com/collections/python-challenges-1

στα οποία προσπαθεις να λυσεις κάποιες ασκήσεις, για εμενα δες λίγο κανένα Tutorial

https://youtu.be/8DvywoWv6fI

θέλει απέραντη υπομονή και επιμονή, για να μάθεις προγραμματισμο , τα Αγγλικά είναι απαραίτητα.
Ο καλυτερος τροπος είναι πχ , να πεις πως θα φτιάξω κάτι συγκεκριμένο, όπως το παρακατω

https://youtu.be/C6jJg9Zan7w

να προσπαθησεις να σκεφτείς, βλέποντας το Video, πως θα μπορουσες να φτιάξεις ένα παιχνιδι, να βάλεις στόχο πως σε ένα λογικό χρονικό διάστημα ( 2 μήνες για παραδειγμα ) , θα τελειώσεις το παιχνιδι .

Αλλά να ξέρεις πως θέλει σκληρή δουλειά, αρκετές ώρες σκεπτόμενος, που θα λες, γιατί δεν δουλεύει τίποτα.
Αλλά μόλις καταφέρεις το πρωτο στόχο, μετά θα πας στον επόμενο με πιο μεγάλη αυτοπεποίθηση.

Θέλει Πεισμα , Υπομονή και Επιμονή.

Εάν τα έχεις όλα αυτά θα μπορέσεις να μάθεις 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο απο τους top 5 προγραμματιστες που εχω γνωρισει προσωπικα, δεν εχουν τελειωσει πληροφορικη και ξεκινησαν να δουλευουν στον χωρο μετα τα 35. Προφανως δουλεψαν πολυ μονοι τους αλλα σιγουρα το "δεν εχεις καμια ελπιδα" δεν ισχυει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Glykopatata είπε

Όχι δεν νομίζω αυτό, ξερω ότι όποιος τελειώνει πληροφορική ξέρει περί τίνος πρόκειται όταν μιλάμε για λογισμικό και δεν θεωρεί το web dev γλώσσα προγραμματισμού. Επίσης γνωρίζω ότι πολλά στερεότυπα περί ταλέντων κτλ είναι απλώς κοινωνικοί μύθοι. "Ασχολείται" με τα μαθηματικά ερμηνεύεται από το διαβάζω την μαθηματική επιθεώρηση έως το είμαι μαθηματικός, ο πτυχιούχος μαθηματικός θα έχει μια κάποια ευχέρεια αλλά όχι λόγω μαθηματικών λόγω ΑΕΙ, και ο απόφοιτος του οικονομικού θα έχει πλεονέκτημα και ο απόφοιτος του χημικου, φυσικού κτλ. Επίσης και απόφοιτος της Ωμέγα που ακολούθησε τον κλάδο του όταν έπρεπε. 

Η λογική στο μαθηματικό είναι μάθημα επιλογής στο 4ο έτος δεν καταλαβαίνω ποιο το πλεονέκτημα του έναντι των υπολοίπων. Γενικά πλατιάζει πολύ το θέμα θα πρέπει να ορίσουμε σε ποιο επίπεδο αναφέρεσαι όταν μιλάμε για προγραμματισμό, αν μιλάς για δημιουργία ΑΙ αλγοριθμων-βιβλιοθηκων τότε ναι ο μαθηματικός υπερέχει αν μιλάς για γλώσσα σήμανσης html ξέρω εγώ, ε με συγχωρείς δεν λέει τίποτε το πτυχίο του

Υ.Γ.

Το υπογραμμισμένο κείμενο είναι ανακριβές. 

 

 

 

 

οι περισσοτερες θετικες επιστημες σου προσφερουν ενα μεγαλο πλεονεκτημα, οτι λυνοντας προβληματα μπορεις απο δυο,τρια δεδομενα να βγάλεις μια λυση, η πως ενα συνθετο προβλημα μπορεις να το αποδομησεις σε μικροτερα, η πως για να βρεις μια λυση πρέπει να κανεις κάποια βηματα και υπαρχουν και πολλα άλλα τετοια παραδειγματα.

αυτό μπορεί να εφαρμοστεί παντου και στην καθημερινή ζωη οχι μόνο στο προγραμματισμο και φυσικα δεν ισχυει καθολικά, πχ ολοι οι πολυτεχνιτες έχουν ταλεντο σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος αρνητισμός; Δεν παίζει κανέναν ρόλο η ηλικία ή το είδος απασχόλησης που ήδη κάνεις/έκανες. Για να ξεκινήσεις πρέπει να έχεις μια Α εμπειρία από υπολογιστές και λειτουργικά. Αν ασχολείσαι με την τεχνολογία τότε είσαι ένα βήμα πιο κοντά στο μάθεις προγραμματισμό. Από εκεί και πέρα θα σε συμβουλέψω με το τι κάνω εγώ σαν αρχάριος που ξεκίνησα πρόσφατα. 

Α) Μπες στο udemy, edx ή σε όποιο άλλο Site εκμάθησης και αγόρασε το μάθημα για την γλώσσα που σε ενδιαφέρει. 

Β) Μην εστιάσεις να μάθεις με τη μία τι είναι τα string , int, if κτλ. Πάρε μια ιδέα στο να αναγνωρίζεις τη δομή του κώδικα, να καταλαβαίνεις τι γράφει και γιατί έχει "", (), [], {} κτλ

Γ) Όταν κουραστείς ή βαρεθείς να κάνεις μάθημα, δες κάποιο βίντεο στο YouTube με project που κάνουν διάφοροι. 

Δ) Μην περιμένεις ότι μαθαίνοντας 2 3 πράγματα έγινες προγραμματιστής. Το να καταφέρεις να γράψεις 2 γραμμές δε θα σε κάνει προγραμματιστή. 

Ε) Κατέβασε την εφαρμογή mimo. Είναι ότι χρειάζεσαι για αρχή ώστε να κατανοήσεις 2 3 πράγματα. 

Ζ) Να ρωτάς. Όταν έχεις μια απορία συζήτησε με κάποιον που έχει γνώση. Εξέφρασε τις απορίες σου όσο χαζές και αν σου φαίνονται. 

Χρόνος χαμένος όσον αφορά τη γνώση δεν υπάρχει. Και να μην καταφέρεις να κάνεις το όνειρο πραγματικότητα, θα έχεις αποκτήσει μια γνώση που πριν δεν είχες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ntinosterpsis είπε

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος αρνητισμός; Δεν παίζει κανέναν ρόλο η ηλικία ή το είδος απασχόλησης που ήδη κάνεις/έκανες. Για να ξεκινήσεις πρέπει να έχεις μια Α εμπειρία από υπολογιστές και λειτουργικά. Αν ασχολείσαι με την τεχνολογία τότε είσαι ένα βήμα πιο κοντά στο μάθεις προγραμματισμό. Από εκεί και πέρα θα σε συμβουλέψω με το τι κάνω εγώ σαν αρχάριος που ξεκίνησα πρόσφατα. 

Α) Μπες στο udemy, edx ή σε όποιο άλλο Site εκμάθησης και αγόρασε το μάθημα για την γλώσσα που σε ενδιαφέρει. 

Β) Μην εστιάσεις να μάθεις με τη μία τι είναι τα string , int, if κτλ. Πάρε μια ιδέα στο να αναγνωρίζεις τη δομή του κώδικα, να καταλαβαίνεις τι γράφει και γιατί έχει "", (), [], {} κτλ

Γ) Όταν κουραστείς ή βαρεθείς να κάνεις μάθημα, δες κάποιο βίντεο στο YouTube με project που κάνουν διάφοροι. 

Δ) Μην περιμένεις ότι μαθαίνοντας 2 3 πράγματα έγινες προγραμματιστής. Το να καταφέρεις να γράψεις 2 γραμμές δε θα σε κάνει προγραμματιστή. 

Ε) Κατέβασε την εφαρμογή mimo. Είναι ότι χρειάζεσαι για αρχή ώστε να κατανοήσεις 2 3 πράγματα. 

Ζ) Να ρωτάς. Όταν έχεις μια απορία συζήτησε με κάποιον που έχει γνώση. Εξέφρασε τις απορίες σου όσο χαζές και αν σου φαίνονται. 

Χρόνος χαμένος όσον αφορά τη γνώση δεν υπάρχει. Και να μην καταφέρεις να κάνεις το όνειρο πραγματικότητα, θα έχεις αποκτήσει μια γνώση που πριν δεν είχες. 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ που γράφεις , εχω ξεκινήσει με PYTHON που είναι πιο απλή για αρχή και διαβάζω αύτο  https://www.skroutz.gr/s/13089578/Εξερεύνηση-της-python.html?product_id=133066380 , επίσης λέω να βλέπω και κανένα βιντεάκι στο ytb παράλληλα κατέβασα την εφαρμογή mimo free φαίνετε πολύ ενδιαφέρον σε ευχαριστώ 

εσύ τώρα ξεκίνησες με τον προγραμματισμό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...