Προς το περιεχόμενο

ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΤΩΝ 35


GamingRoom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά ειναι η ηλικία. Πλέον η πρόσβαση στην πληροφορία ειναι τόσο εύκολη που θεωρώ ότι οποιοσδήποτε μπορεί να ασχοληθεί με προγραμματισμό.

Προσωπικά πιστεύω ότι η θέληση και οι φιλοδοξίες παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στο να γίνει κάποιος πετυχημένος προγραμματιστής. Φυσικά ειναι ένα επάγγελμα που δεν μπορείς να ελπίζεις σε βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποιος/α που έχει σπουδάσει (κι αν είναι άνδρας πήγε και στρατό) στα 35 στην καλύτερη να έχει δουλέψει 10 χρόνια. Με τα σημερινά όρια συνταξιοδότησης έχει τουλάχιστον άλλα 30 χρόνια.

Δηλαδή δεν έχει καν πλησιάσει τα μισά του εργασιακού βίου. Είναι αστείο να αναρωτιόμαστε αν μπορεί στα 35 να αλλάξει επάγγελμα. 

Μάλιστα με την ταχύτητα που αλλάζουν τα εργασιακά και ειδικότερα ο χώρος της τεχνολογίας, το πιο πιθανόν είναι στα 45-50 να πρέπει να ξανά αλλάξει επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Δηλαδή δεν έχει καν πλησιάσει τα μισά του εργασιακού βίου. Είναι αστείο να αναρωτιόμαστε αν μπορεί στα 35 να αλλάξει επάγγελμα. 

επάγγελμα μπορεί να αλλάξει αλλά και πάλι σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται τι επάγγελμα θες να κάνεις-γίνεις αν θελήσεις να γίνεις γιατρός στα 35 κάηκες.

6 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Μάλιστα με την ταχύτητα που αλλάζουν τα εργασιακά και ειδικότερα ο χώρος της τεχνολογίας, το πιο πιθανόν είναι στα 45-50 να πρέπει να ξανά αλλάξει επάγγελμα.

όταν φτάσεις 50 προσπάθησε να αλλάξεις επάγγελμα, καλού κακού έχε πολλά λεφτά στην άκρη. Παιδιά η ζωή δεν είναι ταινία του hollywood, στα 50 δεν βρίσκεις δουλειά ούτε στον κλάδο σου, το να αλλάξεις κλάδο είναι εντελώς αδύνατο.

Τα συμπεράσματα π[ου βγαίνουν βάση των όσων έχετε πει εδώ, ο προγραμματιστής είναι ο νέος "οδηγός" μπορεί να το κάνει όποιος θέλει ότι ώρα θέλει αρκεί να βγάλει ένα τυπικό δίπλωμα.....

Μια χαρά λύθηκε το εργασιακό στην χώρα μας τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην γίνει κάποιος γιατρός στα 35, αν και θα υπάρχουν μοναδικές περιπτώσεις που θα το έχουν κάνει, σίγουρα όμως υπάρχουν γιατροί και δικηγόροι που τα παράτησαν στα 35 για να γίνουν κάτι άλλο.

Αλήθεια ποια είναι η ενναλακτική; Να συνεχίσει κάποιος να κάνει μια δουλειά που μισεί ή που δεν μπορεί να επιβιώσει γιατί είναι "αδύνατον" να μάθει κώδικα στα 35;

Αν είσαι 35 δεν έχεις οικογενιακές υποχρεώσεις και το σκέφτεσαι τότε το πρόβλημα είναι άλλου κι όχι ότι δεν μπορείς να μάθεις κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Αλήθεια ποια είναι η ενναλακτική; Να συνεχίσει κάποιος να κάνει μια δουλειά που μισεί ή που δεν μπορεί να επιβιώσει γιατί είναι "αδύνατον" να μάθει κώδικα στα 35;

δεν υπάρχει μόνο  η δουλειά του προγραμματιστή εκεί έξω ξέρεις, αν θέλεις ειδική εξήγηση στο γράφω αλλιως λοιπόν:  μπορείς να κάνεις μια οποιαδήποτε δουλειά η οποία δεν χρειάζεται τόσο μακροχρόνια εκπαίδευση.

Οι ενναλακτικές σε τι φίλε μου; στο ότι δεν σου αρέσει η δουλειά σου; όλες οι δουλειές με τα χρόνια δεν θα σου αρέσουν αλλά εσύ προφανώς είσαι νεαρός θα το αντιληφθείς και εσύ κάποια στιγμή.

2 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Αν είσαι 35 δεν έχεις οικογενιακές υποχρεώσεις και το σκέφτεσαι τότε το πρόβλημα είναι άλλου κι όχι ότι δεν μπορείς να μάθεις κώδικα.

γίνε ποιο συγκεκριμένος πες τι σκέφτεσαι, που πάει στο μυαλό σου;

θα στο πω τελευταία φορά όταν βλέπεις ταινίες να θυμάσαι ότι ό,τι συμβαίνει το έχει το σενάριο δεν είναι έτσι στη ζωή.

Τέλος να πω ότι εύχομαι στο παιδί να καταφέρει να γίνει καλύτερος και από τον Dennis Ritchie απλά είναι δύσκολο και οι μεμονωμένες περιπτώσεις που αναφέρονται στο παρόν νήμα δεν λένε κάτι ο γενικός κανόνας είναι ότι στα 35 κοιτάς μια δουλειά με πολύ πολύ σύντομη εκπαίδευση, επίσης μην υποτιμάται την δουλειά του προγραμματιστή ΟΧΙ δεν μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε τι να κάνουμε τώρα...

2 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Μπορεί να μην γίνει κάποιος γιατρός στα 35, αν και θα υπάρχουν μοναδικές περιπτώσεις που θα το έχουν κάνει, σίγουρα όμως υπάρχουν γιατροί και δικηγόροι που τα παράτησαν στα 35 για να γίνουν κάτι άλλο.

εκτίθεσαι, προφανώς και μπορείς από γιατρός να γίνεις νταλικέρης το ανάποδο δεν γίνεται όπως σου έγραψα και ποιο πάνω δεν πας σε επαγγέλματα που χρειάζονται πολύ χρόνο για εκπαίδευση, ο χρόνος δεν είναι φίλος σου στα 35 σου, όσον αφορά την καριέρα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Glykopatata είπε

εσύ προφανώς είσαι νεαρός θα το αντιληφθείς και εσύ κάποια στιγμή.

Συνήθως όταν γράφουμε σε ένα forum δεν γνωρίζουμε τον συνομιλητή μας, ούτε καν τα βασικά του χαρακτηριστικά και είναι λογικό να υποθέτουμε άλλα πράγματα.

Είμαι 47 ετών χωρίς πτυχίο και αυτοδίδακτος. Ξεκίνησα να μαθαίνω προγραμματισμό στα τέλη του 90 (Θεσσαλονίκη) όταν το ίντερνετ ήταν πρωτόγονο, δεν ύπηρχε YouTube, Stack overflow, Udemy και τα frameworks που κάνουν την ζωή ποιο εύκολη. Παράλληλα έκανα κι άλλες δουλείες γιατί οι ιστοσελίδες και τα eshops ήταν είδος πολυτελείας και η αγορά πολύ μικρή.

Για προσωπικούς λόγους στα 30 τα παράτησα όλα, άλλαξα πόλη (Αθήνα) και ασχολήθηκα με καρδιακούς βηματοδότες χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα και γνώση.

Στα 33 μου, για λόγους υγείας (βλέπε βηματοδότες = ακτινοβολία),  τα παράτησα και άλλαξα πάλι πόλη (Ηράκλειο), όπου για λόγους επιβίωσης ασχολήθηκα με τις πωλήσεις.

Στα 38 μου θυμήθηκα και πάλι τον προγραμματισμό αλλά ο χώρος δεν είχε καμιά σχέση με τις αρχές του 00. Παρόλα αυτά έριξα πολύ διάβασμα και από τα 40 μου ασχολούμαι αποκλειστικά με custom εφαρμογές.

Τα τελευταία 3 χρόνια δουλεύω remote (μισθωτός) από το σπίτι μου, χωρίς ωράριο και χαζά deadlines σε web εφαρμογές με τζίρους εκατομυρίων.

Αν ζω στα 55-60 ζω ακόμη, πιθανόν να τα παρατήσω και να ανοίξω καφενείο στις μικρές Κυκλάδες 😛

Η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός και το "δεν γίνεται" καλύτερα να το κρατήσεις για τον εαυτό σου και να μην το δίνεις ως συμβουλή σε άλλους 🍻

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνησες να μαθαίνεις προγραμματισμό στα 25 σου δηλαδή.

ποιος σου άνοιξε την πόρτα σε όλα αυτά φίλε μου; πως βρέθηκες σε χώρους που δεν είχες καμιά σχέση να εργάζεσαι; έτσι; τα τσιτάτα περί "ενός αριθμού" θα πρέπει να τα πεις στους εργοδότες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παρακαλώ, πήγαινε βρες τον και πες του "δεν γίνεται" 

 

15 λεπτά πριν, Glykopatata είπε

πως βρέθηκες σε χώρους που δεν είχες καμιά σχέση να εργάζεσαι; έτσι; 

Χωρίς πτυχίο, όχι μόνο παραιτρικών ούτε καν ιχθυοκαλιέργιας, συμμετείχα σε δεκάδες επεμβάσεις βηματοδοτών σε όλες τις αιμοδυναμικές κλινικές της Αθήνας. Μάλιστα 1 φορά η εταιρεία μου με έστειλε σε επέμβαση ανοιχτής καρδιάς στο Ωνάσειο για τοποθέτηση απινιδωτή. Ναι ακούγεται τρελό αλλά είναι 100% αληθινό και μπορώ να το αποδείξω.

Όταν αφήνεις τους άλλους να σε βάζουν σε κουτάκια λογικό είναι να βλέπεις μπροστά σου τοίχους

* το λύκειο το τελείωσα το 2000 στα 25

 

Επεξ/σία από WebDevGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ερώτηση δεν ήταν τύπου ανάκρισης ήταν λόγω έκπληξης, δεν θέλω να μου αποδείξεις τίποτε φίλε ΜΠΡΑΒΟ σου. Η δική μου εμπειρία πάλι ήταν ακριβώς το αντίθετο. 

Καλή τύχη σε όλους μας

Επεξ/σία από Glykopatata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2023 στις 9:59 ΠΜ, GamingRoom είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ που γράφεις , εχω ξεκινήσει με PYTHON που είναι πιο απλή για αρχή και διαβάζω αύτο  https://www.skroutz.gr/s/13089578/Εξερεύνηση-της-python.html?product_id=133066380 , επίσης λέω να βλέπω και κανένα βιντεάκι στο ytb παράλληλα κατέβασα την εφαρμογή mimo free φαίνετε πολύ ενδιαφέρον σε ευχαριστώ 

εσύ τώρα ξεκίνησες με τον προγραμματισμό?

Εγώ τώρα ξεκίνησα, έχει 20 μέρες. Θεωρώ ότι τα πάω σχετικά καλάεχρι στιγμής και έχω αρχίσει να αντιλαμβάνομαι κάποια πράγματα. Προσωπικά δεν ασχολούμαι με βιβλία αποκλειστικά , η πηγή γνώσης μου είναι κάποια ebook να διαβάζω εκτός σπιτιού όταν θέλω να περάσει η ώρα μου αλλά κύριος βίντεο σε udemy, YouTube κτλ όπως και το να βλέπω project/κώδικα κάποιου άλλου. Ότι διαβάζεις κάνε το πράξη. Διάβασες πχ για τα dictionaries; εφάρμοσε ότι διάβασες. Στην αρχή ρίχνε ματιές και στη συνέχεια προσπάθησε να τα γράψεις μόνος σου. Αν κάνεις λάθος μην κοιτάξεις να δεις από τον έτοιμο κώδικα το λάθος, πειραματίσου και σκέψου γιατί έκανες λάθος. Αν δε μπορείς να βρεις λύση ψάξε στο google, ο προγραμματισμός θέλει την ικανότητα να γνωρίζεις που έκανες λάθος αλλά και πως θα το ψάξεις για να βρεις τη λύση. Αν δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις συνέχισε να διαβάζεις και να εφαρμόζεις. Μην πεις πότε ότι έμαθες το τάδε, δοκίμασε να επαναλάβεις μερικές μέρες μετά αυτά που έμαθες. Με βιασύνη δε μαθαίνεις, διάβασμα, αναζήτηση και πράξη. Εγώ αυτό έχω καταλάβει ότι χρειάζεται και αυτό κάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά λέτε πολλά και πέφτετε πάνω σα κοράκια μη σας φάνε κομμάτι απ' τη πίτα. καταλαβαίνω πως το κίνητρο να κάνεις στροφή καριέρας ή να ξεκινήσεις κάτι στα 35 (οκ) είναι να βγάλεις λεφτά γιατί είσαι άνεργος - ανειδίκευτος εργάτης. ξεκάθαρα. γιατί ακόμα και αν βαριόσουν απίστευτα τη δουλειά που κάνεις δε θα έμπαινες σε αυτή την διαδικασία. 

λοιπόν, αν θες να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό να είσαι σίγουρος πως για να τα καταφέρεις πρέπει πολύ γρήγορα να αποκτήσεις μεράκι, να μαγευτείς και να ενθουσιαστείς με αυτό αλλιώς θα σε στριμώξουν - θα στριμωχτείς και θα τα παρατήσεις και θα λες έχασα χρόνο απ' τη ζωή μου. εγώ σου εύχομαι να τα καταφέρεις και να ξέρεις ότι δεν είναι ένας χώρος που μπορείς να βολευτείς, να αναπαυτείς όπως πολλές άλλες δουλειές. θέλει συνεχή γνώση και εμπειρία που θα αποκτήσεις με τον χρόνο για να μπορέσεις να δεις πρόοδο. 

κανείς δε μπορεί να σε συμβουλέψει από που θα ξεκινήσεις και που θα καταλήξεις εφόσον δεν το έχεις σπουδάσει. βάλε κάτω τον εαυτό σου κάνε κάποιες πρόχειρες δουλειές και δες τι σου κάνει. δε θα σου πει κανείς ήδη θα έπρεπε να γνωρίζεις από που θα αρχίσεις γιατί θα το είχες ψάξει. τα παιδιά στο παρακάτω κανάλι, πολύ άξια και τίμια, σε όλα τους τα βίντεο βοηθούν με την εμπειρία και τη γνώση τους και συμβουλεύουν όπως πρέπει όλους τους καινούριους στο χώρο (σημείωση: που έχουν κάτι στο ενεργητικό τους) αλλά και τους παλιούς εφ' όλης της ύλης:

https://www.youtube.com/@SocialNerdsGR/videos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2023 στις 7:47 ΜΜ, Predatorkill είπε

Διαφωνω καθετα για την ηλικια, ισως δεν ειναι το ιδιο ευκολο να μαθεις και να συγκρατησεις τη γνωση  αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. 

Σχετικά μ αυτό, δεν είναι για όλους το ίδιο.
Είναι σίγουρα πιο εύκολο να μάθεις κάτι και να το συγκρατήσεις σε μεγαλύτερες ηλικίες.

Το χω προσέξει και με μένα αυτό και γενικά έχω ξανά κάνει αυτή τη συζήτηση με διάφορους.

Είναι ανάλογα τον άνθρωπο κιόλας :P 
Είναι 35 ο άνθρωπος, όχι 65.

Επεξ/σία από HateMe
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου, καλή σταδιοδρομία πρώτα από όλα σου εύχομαι ! Είμαι 31 και εγώ άλλαξα και θελω να ασχοληθώ με προγραμματισμό.. Στην αρχή ήταν χαοτικό μέχρι να κατανοήσω το τι υπάρχει και πόσες γλώσσες και γιατί και τι είναι η κάθε μια και και και ... Αφού λοιπόν άρχισα να ρωτάω και να κάνω αναζήτηση στο google , έμαθα κάποια απλά πράγματα.. Επίσης  Προγραμματισμός δεν είναι μόνο να γράφεις κώδικα, Προγραμματισμός είναι μια ευρύτερη έννοια , είναι μια επιστήμη , τρόπος σκέψης , τρόπος οργάνωσης , τρόπος επίλυσης προβλημάτων και να καταλάβεις πως δουλέυει ένας υπολογιστής.. Επειδή δεν έχω σπουδάσει , νομίζω σε καλό πανεπιστήμιο για Computer Science , παίρνεις μια καλή ιδέα στο τι είναι Προγραμματισμός.. Τα παιδιά που έχουν σπουδάσει σίγουρα μπόρουν να το διατυπώσουν καλύτερα .. 

Μετά πείρα ενα course απο το edx , CS50 Ιntroduction to Computer Science , που είναι γενικό και στην αρχή σου δείχνει κάποια πράματα έτσι ώστε να σε βάλει στη λογική των υπολογιστών λίγο.. Δυστυχώς η ευτυχώς ξεκινάει στη δεύτερη βδομάδα με την γλώσσα C .. Που πολλά παιδιά έμπειροι στο χώρο θα σου πουν σίγουρα γιατί να μάθεις C και όχι για παράδειγμα κάτι πιο εύκολο και πιο "χρήσιμο".. Εγώ πείρα αυτό το course για να αλλάξω λίγο το mind set αλλά και να μπω στο νόημα το τι θα συναντάω στην πορεία, έτσι ώστε να αποφασίσω αν θέλω να το ακολουθήσω και να διαλέξω εγώ σε ποιον τομέα θα ασχοληθώ...

 

Λοιπόν θα σου πω 2-3 πράγματα απο μέρους μου:  Δεν είχα ιδέα απο προγραμματισμό και κώδικα , μετά την πρώτη βδομάδα του course και διάβασμα  το τονίζω διάβασμα που έκανα εγώ (6 περίπου ωρες την μερα) που ίσως είναι αρκετό για κάποιον άλλον , για εμένα τοσο χρειαζόμουν , κατάφερα και καταλάβαινα τι έβλεπα μέσα στο Visual Studio Code , ένα πρόγραμμα που γράφεις και κάνεις compile kαι executing τον κώδικα σου.. ( Δεν καταλάβαινα τίποτα απολύτως πριν το course) , Σίγουρα αν μου βάλει κάποιος ενα κατεβατό από κώδικα περίπλοκο δεν θα καταλαβαίνω ακόμα.. Αλλά όσο πηγαίνω με το course τοσο πιο πολλά καταλαβαίνω, Δυσκολεύομαι ακόμα πολύ στο να προσεγγίσω μια εκφώνηση απο ένα πρόβλημα και να το κατανοήσω και να πάω στο πρόγραμμα και να αρχίζω να το λύνω με κώδικα .. Aυτό που λένε problem solving και approach πάρα πολύ σημαντικό γιατί νομίζω η καλύτερη λύση είναι να παίρνεις κομμάτι κομμάτι και να το βάζεις κάτω και να το λύνεις αλλιώς σίγουρα στην αρχή θα σου φαίνεται βουνό..

Για μένα αν έχεις υπομονή και όρεξη και ΕΛΕΥΘΕΡΟ χρόνο , Τότε ασχολήσου, Για αρχή ψάξε και βρές κάποιο δωρεάν Course στο internet για beginners, προσπάθησε να βρεις ενα καλό όμως όχι τύπου << how to be  a "programmer" in 1-2-3 months >> Αλλά κάποιο που να σε μάθει τρόπο σκέψης πρώτα από όλα και μετά να πάει σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού, αν είσαι αυτοδίδακτος νομίζω είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσεις πρώτα κάποια βασικά πράγματα.. !

 

Μόνο καλό θα σου κάνει και για brain food και για επαγγελματικό στάδιο αλλά και για τρόπο σκέψης γενικά .. Αλλά σίγουρα ο κάθε ένας μας είναι διαφορετικός και έχει διαφορετικό χρόνο κατανόησης οπότε κανείς δεν θα μπορέσει να σου πει ΟΧΙ δεν μπορείς να μάθεις .. Αυτο θα το καταλάβεις μόνος σου... Πιστεύω ότι όλοι έχουν ευκαιρία να μάθουν προγραμματισμό ,αρκεί να το θέλουν πραγματικά και να τους αρέσει, το πόσο καλοί προγραμματιστές θα γίνουν και αυτό καθαρά πάνω στο άτομο πάει, Νομίζω ότι ισχύει και στη ζωή κάπως έτσι ισχύει και στον προγραμματισμό : Ότι αφήσεις εν τέλη σε αφήνει και αυτό.. Αν σταματήσεις να μαθαίνεις καινούριες τεχνολογίες τότε θα σταματήσεις να είσαι και προγραμματιστής..  ( Αγγλικά όπωσδήποτε , δυστυχώς χωρίς Αγγλικά, θα έχεις πρόβλημα.. )

Αυτή είναι καθαρά η άποψη μου , και γνωρίζω άτομα που άλλαξαν στα 40 και στα 45  επάγγελμα...

Είναι καθαρά πάνω σου!

 

Εγώ το έχω πάρει απόφαση και θα το προσπαθήσω , σίγουρα δεν ξέρω αν θα το πετύχω , αλλά δεν θα μάθω κιόλας αν τα παρατήσω.. Καλή δύναμη και ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ..

( Μικρή σημείωση ) Αν δεν εχεις πρόβλημα να κάθεσαι μπροστά από έναν υπολογιστή ώρες ατελείωτες , τότε είσαι σε καλό δρόμο.. Να διψάς να μάθεις , και να προσπαθήσεις να κρατήσεις μια σειρά για μένα.. Μην πέσεις να τα μάθεις όλα κατευθείαν και σίγουρα μην βιαστείς.. ( Εγώ έχω γνώσεις μόνο στο πως να χειρίζομαι έναν υπολογιστή και να του κάνω format αντε και να αλλαξω καμια καρτα γραφικών/ ram / σκληρό ) 0 απο software και Computer Science.. 

Επεξ/σία από Jordann
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...