Προς το περιεχόμενο

ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΤΩΝ 35


GamingRoom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειμαι θα ηθελα να δοκιμασω να ασχοληθω και να μαθω προγραμματισμο ... εχω τελειωσει ΤΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ (ΑΣΧΕΤΟ)

Θα με ενδιεφερε να ασχοληθω επαγγελματικα αρκει να το εχω 

Τι θα με συμβουλευατε να κανω ??? και πως να αρχισω να παρω καποιο βιβλιο ισως ???

ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ 

σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, antbyron είπε

Αγόρασε κάνα course από https://www.udemy.com/. Με τι σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς; Με web development; Πες για να σου προτείνουμε κάνα course.

Ναι με web development ... αλλα επειδη ειμαι ασχετος μηπως θα πρεπει να μαθω στην αρχη μια πιο ευκολη γλωσσα να δω πως λειτουργει τα πραγμα και μετα να πεσω στα βαθια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GamingRoom said:

Ναι με web development ... αλλα επειδη ειμαι ασχετος μηπως θα πρεπει να μαθω στην αρχη μια πιο ευκολη γλωσσα να δω πως λειτουργει τα πραγμα και μετα να πεσω στα βαθια

Ξεκίνα με αυτό html & css. Είναι εύκολο και είναι για αρχάριους. Περίμενε να το πάρεις σε προσφορά ή ψάξε στο νετ για κάνα κουπόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, GamingRoom είπε

Ναι με web development ... αλλα επειδη ειμαι ασχετος μηπως θα πρεπει να μαθω στην αρχη μια πιο ευκολη γλωσσα να δω πως λειτουργει τα πραγμα και μετα να πεσω στα βαθια

Το web έχει το frontend και το backend, τα οποία δεν έχουν και πολύ σχέση μεταξύ τους. Το frontend ασχολείται με αυτό που βλέπει ο χρήστης και το backend με τη λειτουργία της εφαρμογής/πλατφόρμας/σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτά τα 2 από το πανεπιστήμιο Πατρών ως εισαγωγή στον χώρο.

https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS3.1+22C/about

https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS3.2+22C/about

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Δες και αυτά τα 2 από το πανεπιστήμιο Πατρών ως εισαγωγή στον χώρο.

https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS3.1+22C/about

https://mathesis.cup.gr/courses/course-v1:ComputerScience+CS3.2+22C/about

 

52 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Το web έχει το frontend και το backend, τα οποία δεν έχουν και πολύ σχέση μεταξύ τους. Το frontend ασχολείται με αυτό που βλέπει ο χρήστης και το backend με τη λειτουργία της εφαρμογής/πλατφόρμας/σελίδας.

 

1 ώρα πριν, antbyron είπε

Ξεκίνα με αυτό html & css. Είναι εύκολο και είναι για αρχάριους. Περίμενε να το πάρεις σε προσφορά ή ψάξε στο νετ για κάνα κουπόνι.

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ PYTHON γιατι ακουσα οτι εχει πιο απλο κωδικα και ειναι πιο κατανοητη .

τι λετε να ξεκινησω PYTHON (για να αποκτησω γενικες γνωσεις και το πως λειτουργει ο προγραμματισμος) και μετα να προχωρησω σε JAVASCRIPT , HTML KAI CSS οπου ειναι και αυτο που με ενδιαφερει 

τι λετε θα ηταν χαμενος χρονος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά είναι αρκετά δύσκολο το εγχείρημα, αν τουλάχιστον ήξερες κάποια βασικά περί ανάπτυξης λογισμικού τότε η εκμάθηση μιας γλώσσας θα ήταν σχετικά εύκολη. Χαμενός χρόνος δεν είναι ποτέ όταν αποκτάς γνώση, η απαίτηση να έχεις οικονομικό όφελος από αυτήν την γνώση ίσως να μην πραγματοποιηθεί αλλά για όνομα του Θεού χαμένος χρόνος δεν είναι.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Glykopatata είπε

λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά είναι αρκετά δύσκολο το εγχείρημα, αν τουλάχιστον ήξερες κάποια βασικά περί ανάπτυξης λογισμικού τότε η εκμάθηση μιας γλώσσας θα ήταν σχετικά εύκολη. Χαμενός χρόνος δεν είναι ποτέ όταν αποκτάς γνώση, η απαίτηση να έχεις οικονομικό όφελος από αυτήν την γνώση ίσως να μην πραγματοποιηθεί αλλά για όνομα του Θεού χαμένος χρόνος δεν είναι.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ όπως και να έχει.

μπορω καπως να αποκτησω γνωσεις πανω στην αναπτυξη λογισμικου?

ας πουμε θα βοηθουσε το βιβλιο της Γ ΛΥΚΕΙΟΥ Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον Γ΄ Γενικού Λυκείου, Ομάδας Προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας & Πληροφορικής

Επεξ/σία από GamingRoom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να διαλέξεις μια γλώσσα (όποια να 'ναι) και να δεις σχετικά βίντεο ή tutorials, να εξασκηθείς μόνος σου πάνω σ' αυτά και να προσπαθήσεις να φτιάξεις και προγράμματα δικής σου έμπνευσης, ούτως ώστε να πάρεις μια γεύση και να δεις αν θα σε ενδιέφερε να κάνεις επαγγελματικά κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2023 στις 2:33 ΜΜ, GamingRoom είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ PYTHON γιατι ακουσα οτι εχει πιο απλο κωδικα και ειναι πιο κατανοητη .

τι λετε να ξεκινησω PYTHON (για να αποκτησω γενικες γνωσεις και το πως λειτουργει ο προγραμματισμος) και μετα να προχωρησω σε JAVASCRIPT , HTML KAI CSS οπου ειναι και αυτο που με ενδιαφερει 

τι λετε θα ηταν χαμενος χρονος ?

Ναι, να δοκιμάσεις Python. Υπάρχουν δεκάδες tutorial, βίντεο στο youtube, κτλ. Πάρε μια ιδέα.

Κάνε και λίγο από C. Πάρε κι από κει μια εικόνα.

Πανε μετά σε HTML/CSS/JAVASCRIPT για να δεις σχεδιασμό ιστοσελίδων.

Μέχρι τότε θα έχεις αποκτήσει μια εικόνα του τι σημαίνει προγραμματισμός και ταυτόχρονα θα δεις τι σου αρέσει να κάνεις οπότε και θα ασχοληθείς περισσότερο με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2023 στις 12:05 ΠΜ, GamingRoom είπε

Καλησπερα ειμαι θα ηθελα να δοκιμασω να ασχοληθω και να μαθω προγραμματισμο ... εχω τελειωσει ΤΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ (ΑΣΧΕΤΟ)

Θα με ενδιεφερε να ασχοληθω επαγγελματικα αρκει να το εχω 

Τι θα με συμβουλευατε να κανω ??? και πως να αρχισω να παρω καποιο βιβλιο ισως ???

ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ 

σας ευχαριστω!

Ο προγραμματισμός δεν είναι για όλους. Πόσο μάλλον σε επαγγελματικό επίπεδο.

Εφόσον μέχρι τα 35 σου δεν ασχολήθηκες, δεν θα σου το πρότεινα τώρα.

Αν θες να το κάνεις για χόμπι είναι άλλη συζήτηση και θα πρότεινα να ξεκινήσεις με Python. Το τι και το πως πρέπει να το βρεις μόνος σου... αυτό είναι το mentality ενός προγραμματιστή.

Επεξ/σία από TomCollins
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, TomCollins είπε

Ο προγραμματισμός δεν είναι για όλους. Πόσο μάλλον σε επαγγελματικό επίπεδο.

Εφόσον μέχρι τα 35 σου δεν ασχολήθηκες, δεν θα σου το πρότεινα τώρα.

Αν θες να το κάνεις για χόμπι είναι άλλη συζήτηση και θα πρότεινα να ξεκινήσεις με Python. Το τι και το πως πρέπει να το βρεις μόνος σου... αυτό είναι το mentality ενός προγραμματιστή.

Διαφωνω καθετα για την ηλικια, ισως δεν ειναι το ιδιο ευκολο να μαθεις και να συγκρατησεις τη γνωση  αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TomCollins είπε

Ο προγραμματισμός δεν είναι για όλους. Πόσο μάλλον σε επαγγελματικό επίπεδο.

Εφόσον μέχρι τα 35 σου δεν ασχολήθηκες, δεν θα σου το πρότεινα τώρα.

Αν θες να το κάνεις για χόμπι είναι άλλη συζήτηση και θα πρότεινα να ξεκινήσεις με Python. Το τι και το πως πρέπει να το βρεις μόνος σου... αυτό είναι το mentality ενός προγραμματιστή.

δεν εχει να κανει με την ηλικια αλλα με το mindset του καθε ανθρωπου.
ο προγραμματισμος δεν ειναι για αυτους που δεν εχουν υπομονη, επιμονη, ορεξη για διαβασμα και θελουν μια δουλεια που να κανουν 5 πραγματα τα ιδια και τα ιδια καθε μερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...