Προς το περιεχόμενο

Laptop BMAX Y11 Plus 11.6″ Full HD IPS / Intel Celeron  N5100 233 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή τιμή προς απόδοση και οι επιδόσεις του τίμιες, αλλά αν χαλάσει σου λένε να το φτιάξεις σε τοπικό μάστορα (δεν καλύπτουν έξοδα διάγνωσης βλάβης). Αν δεν φτιάχνεται το στέλνεις στην Κίνα. Οι κριτικές του μέτριες (4 στα 5 banggood), έχει ρίσκο.. Αγορά μόνο με paypal και καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dess είπε

Καλή τιμή προς απόδοση και οι επιδόσεις του τίμιες, αλλά αν χαλάσει σου λένε να το φτιάξεις σε τοπικό μάστορα (δεν καλύπτουν έξοδα διάγνωσης βλάβης). Αν δεν φτιάχνεται το στέλνεις στην Κίνα. Οι κριτικές του μέτριες (4 στα 5 banggood), έχει ρίσκο.. Αγορά μόνο με paypal και καλή τύχη.

Προσοχή με PayPal πλέον δεν καλύπτονται τα έξοδα αποστολής για επιστροφή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το Υ13. Για την ακριβεια 3 απο αυτα και ενα Teclast παρομοιων χαρακτηριστικων.

Η οθονη καλουτσικη, η ποιοτητα κατασκευης επισης καλη, η μπαταρια κραταγε αβερτα και ο Ν4120 πολυ τιμιος. Καθημερινες εργασιες κτλ τα εκανε ανετοτατα.

Αλλα το QC τους ειναι ανυπαρκτο. Συνολικα 4 τετοια κινεζολαπτοπ παρελαβα και ολα ηρθαν με προβληματα. 3 ειχαν καμμενα πιξελ (απο 2-3 εως καμια 10αρια) ,ενα ειχε χαλασμενη USB και ενα αλλο ειχε φαει χτυπημα στην οθονη και ειχαν σπασει οι κρυσταλλοι. Οποτε προσωπικα για αυτο δε θα ξανα παιρνα καποιο.

Κατα τα αλλα ειναι πολυ τιμια για τα λεφτα τους. Drivers ζοριζεσαι λιγο αλλα βρισκεις. Φυσικα οταν βρειτε αποθηκευστε τους για να μη ψαχνετε παλι μετα.

Τωρα απο υποστηριξη,εφοσον το μαμα bios δουλευει καλα ,δε βλεπω λογο να σε νοιαζει. Φυσικα εγγυηση δε την υπολογιζεις, αν και το ενα απο τα 3 το γυρισα Banggood και πηρα λεφτα πισω. Σε αλλο μου δωσαν partial refund.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, greekfragma είπε

τα κρατάτε ανοιχτά τα νήματα για όσους αγοράσουν το συγκεκριμένο να δούμε εντυπώσεις όταν το δουν real life scenarios εκτός benchmarks

Παραλληρεις και νομιζω οτι το ξερεις κιολας. Εχει πεσει στα χερια μου Dell με αυτη την cpu και ειναι αρκετα γρηγορο. O Cpu αυτος εχει καινουργιο instruction set. Τι δεν παιζει youtube τι ειναι αυτα που λες

γιναμε ολοι Core i9 και Ryzen5 για λαπτοπακι 233€… μια χαρα και τα Bmax.

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, netlag είπε

το πρόβλημα δεν είναι ούτε ο ssd, και ούτε η IPS οθόνη. Σίγουρα ΔΕΝ είναι πρόβλημα ούτε ο celeron του, ο οποίος είναι μια χαρά για χρήση office, browsing, youtube κλπ.

Το πρόβλημα με αυτά είναι το ανύπαρκτο support, εγγυήσεις κλπ αν μια ωραία πρωία έχει παραδώσει πνευμα η μητρική. Παρόλα αυτα σκέφτομαι να ρίξω μια παραγγελία...

Γιατι απο ποτε αλλαζουμε μυτρικες στα λαπτοπ; 
λογικοι και δικαιοι να ειμαστε. Υπαρχει μια ιστοσελιδα που στα στηριζει. 
η εγγυηση ειναι καθαρα το καταστημα καμια σχεση με Βmax

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους πήρα κι εγώ ένα κινέζικο λαπτοπ....

Μετά από αυτό πήρα και ένα "7 in 1 Type-C Docking Station USB-C Hub" το οποίο με το κουπόνι "BGfa694b" πήγε 11 κάτι ευρώ.

Νομίζω θα χρειασθεί με αυτό το λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και γίνεται κουβέντα, να πω και εγώ την εμπειρία μου από τέτοιου τύπου κινεζολαπτοπς

έχω εδώ και 4 χρόνια ένα Jumper EZbook X4 και έχω να πω τα καλύτερα

το θέμα με αυτά τα μηχανήματα είναι να καταλαβαίνεις τις δυνατότητες τους και να μην περιμένεις να παίξεις COD με φουλ γραφικά 😅

είμαι υπέρευχαριστημένος και πραγματικά για τη χρήση που το θέλω (δουλειά γραφείου, office, inetrnet κλπ) αν μου χάλαγε πάλι αντίστοιχο κινέζικο θα αγόραζα

το μόνο που έχει ζητήσει είναι μπαταρία, φυσιολογική φθορά στα τόσα χρόνια, όπου την άλλαξα (από aliexpress) και συνεχίζει ακάθεκτο!

 

τώρα για το λάπτοπ του θέματος, βλέπω σαν αρνητικό ότι δεν έχει κανονικές θύρες usb, πράγμα βέβαια που λύνεται με docking station στην usb-c

κατά τ'αλλα είναι αξιοπρεπέστατο, αν και λίγο μικρή η οθόνη του για γούστα μου

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Αρα τελικα ειναι πιο αργος κατα 1.2%

 

A win is a win – theQuotes.me

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skar1983 είπε

@zacharis1955 περιμένουμε κάτι σε 14,15" κινεζικό και ελαφρύ φθηνό , ενημέρωσέ μας !

https://bit.ly/3QKNPWJ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Αρα τελικα ειναι πιο αργος κατα 1.2%

 

A win is a win – theQuotes.me

1.2 % πιο αργός αλλά σχεδόν με τη μισή κατανάλωση, για εμένα είναι τεράστια νίκη υπέρ του 5100. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Tzimmys είπε

1.2 % πιο αργός αλλά σχεδόν με τη μισή κατανάλωση, για εμένα είναι τεράστια νίκη υπέρ του 5100. 

 

o 7200u είναι διπύρηνος με smt (4threads), ο celeron τετραπύρηνος χωρίς smt (4 threads).

ο 7200u είναι +2% πιο γρήγορος σε ST, και +22% σε MT. H igpu του είναι επίσης γύρω στο + 2% πιο γρήγορη. o 7200u υποστηρίζει AVX2 ο celeron όχι.

και οι δύο υποστηρίζουν 10bit HEVC decoding.

Το μεγάλο όφελος του Celeron είναι πολύ χαμηλότερη κατανάλωση του, λόγω λιθογραφίας και χαμηλού χρονισμού.

 

Επεξ/σία από netlag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "είναι +2% πιο γρήγορος", το διαβασα και σε αλλα σχολια και στο αλλο θεμα νομιζω το ιδιο, γιατι το τονιζετε ετσι σαν να ειναι κατι σημαντικο, το +2% σημαινει στην ουσια ιδια αποδοση, το "πιο γρηγορο" ξεγελαει, παπακια πιο γρηγορο ειναι με +2%, ας λεγατε "ιδια αποδοση (+2% αμελητεα διαφορα)" η καπως ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...