Προς το περιεχόμενο

καρτα γραφικων


msci

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, έχω ενα λαπτοπ dell inspiron. Δουλεύω autocad και sketchup, αλλά το δεύτερο κολλάει καθε 4 λεπτα. Τι φταίει; Αν είναι η κάρτα γραφικών αλλάζει ή διάβασα κάπου για εξωτερικές κάρτες γραφικών, γίνεται; Ευχαριστώ. image.png.b362603aefdbb287b599d92d91345c5d.pngΒάζω και μια φωτό απ τα χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πολλά πράγματα παίζουν ρόλο, αρχικά θα έλεγα να γίνει έλεγχος για ενημερώσεις και για drivers της κάρτας γραφικών. Επίσης έλεγχος στη μνήμη και τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρότεινα να τρέξεις το sketchup και να βλέπεις στο task manager τι τραβάει από μνήμη, επεξεργαστή και GPU. Αν δεις ότι κάτι πάει στο 100% λογικά είναι το πρόβλημά σου.

Αναβαθμίσεις σε laptop δεν ξέρω αν γίνονται, συνήθως μερικά επιτρέπουν να βάλεις κι άλλη μνήμη αλλά και αυτό σε λίγα μοντέλα. Για εξωτερική κάρτα δεν έχω ακούσει ποτέ για laptop, ίσως γίνεται αλλά δεν έχει νόημα να έχεις ένα τούβλο συνδεδεμένο στο laptop για να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

Το επόμενο pc σου να μην είναι καν laptop θα έλεγα. Θα πάρεις ένα κανονικό pc για να κάνεις τις δουλειές σου και να μπορείς να αναβαθμίζεις ότι χρειάζεται. Τα laptop είναι gadget για να μπορείς να τα παίρνεις μαζί σου, εκτός κι αν δώσεις 3 χιλιάρικα να πάρεις ένα τούμπανο.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2023 στις 2:57 ΜΜ, msci είπε

Γειά σας, έχω ενα λαπτοπ dell inspiron. Δουλεύω autocad και sketchup, αλλά το δεύτερο κολλάει καθε 4 λεπτα. Τι φταίει; Αν είναι η κάρτα γραφικών αλλάζει ή διάβασα κάπου για εξωτερικές κάρτες γραφικών, γίνεται; Ευχαριστώ. image.png.b362603aefdbb287b599d92d91345c5d.pngΒάζω και μια φωτό απ τα χαρακτηριστικά.

υπάρχει περίπτωση να έχει μαζέψει σκόνη από μακροχρόνια χρήση και να "θροτλάρει"

αν γνωρίζεις τεχνικό ζήτα του να το ανοίξει , να το καθαρίσει από σκόνη και να του αλλάξει "πάστα"

αν το χρησιμοποιείς συχνά και δεν έχεις κάνει τέτοια "συντήρηση" εδώ και χρόνια μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα σου

Εχω 11ης γενιάς Ι7 με 16GB που τώρα στοιχίζει γύρω στο 500αρικο και πάει "σφαίρα" σε autocad/sketchup

ΥΓ

Πιθανότατα να χρειάζεσαι "φορματ" αν το έχεις φορτώσει πολλά αυτά τα χρόνια.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...