Προς το περιεχόμενο

Η Google προχωρά σε απόλυση 12.000 εργαζομένων, στο 6% του παγκόσμιου εργατικού δυναμικού της εταιρείας


ToniaD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, aggelis6 said:

"Τον Οκτώβριο, η Google ανακοίνωσε κέρδη και έσοδα που δεν ικανοποίησαν τις προσδοκίες των αναλυτών." (Βλέπε μετόχων...)

Ναι μειωθηκαν τα έσοδα. Δεν μπήκε μεσα η εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Mpelon είπε

Να βάλουμε τις μηχανές να γράψουν το "Full-Self Driving" mode της Tesla τότε.

Θα 'χει πολύ ενδιαφέρον!

κοίτα μελλοντικα θα έχει σίγουρα ενδιαφέρον γιατι εχω την υποψία οτι δε θα χρειαστεί να τις βάλεις να γράψουν κάτι αλλά ουτε και θα σε ρωτησουν,τωρα που το γράφουν ανθρωποι πάντως είναι σκέτο "driving" .

Προγραμματιστης δεν είμαι ,τεχνικός σε εταιρεία προγραμματιστών είμαι.

Ο αυτοματισμός έχει πάει σύννεφο και στο τέλος τόσους προγραμματιστές δε θα τους χρειαζόνται.

Ουτε και τεχνικους !  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quiz: Στους δύσκολους καιρούς κρίσεων και αστάθειας που διανύουμε (και έχουμε ακόμα μπροστά μας) και μετά από 10 χρόνια οικονομικής κρίσης και στη συνέχεια, 2 χρόνων πανδημίας, ποιος είναι ο εργοδότης στον οποίο δουλεύεις μόνιμος, χωρίς να αξιολογείσαι, χωρίς να κινδυνεύεις να μείνεις άνεργος και με εξασφαλισμένη ασφάλεια και σύνταξη? 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Quiz: Στους δύσκολους καιρούς κρίσεων και αστάθειας που διανύουμε (και έχουμε ακόμα μπροστά μας) και μετά από 10 χρόνια οικονομικής κρίσης και στη συνέχεια, 2 χρόνων πανδημίας, ποιος είναι ο εργοδότης στον οποίο δουλεύεις μόνιμος, χωρίς να αξιολογείσαι, χωρίς να κινδυνεύεις να μείνεις άνεργος και με εξασφαλισμένη ασφάλεια και σύνταξη? 😀

για πε για πε !

πες το πόνο σου ελεύθερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα που και στις 3 ειδήσεις (Microsoft, Amazon, Google) η αμπελοφιλοσοφία πάει σύννεφο.

Ελπίζω να μην σας σοκάρω αλλά δεν χρειάζεται να μας πείτε πως ξέρετε τον λόγο για τις απολύσεις ή να μας να ανακοινώσετε την νέα doomsday θεωρία.

Όσο για το chatGPT που θα φάει τις δουλειές, αυτοί που δουλεύουν σε αυτές τις δουλειές δεν ανησυχούν, όλοι οι άλλοι δείτε Ευαγγελάτο και μια χαρά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

κοίτα μελλοντικα θα έχει σίγουρα ενδιαφέρον γιατι εχω την υποψία οτι δε θα χρειαστεί να τις βάλεις να γράψουν κάτι αλλά ουτε και θα σε ρωτησουν,τωρα που το γράφουν ανθρωποι πάντως είναι σκέτο "driving" .

Προγραμματιστης δεν είμαι ,τεχνικός σε εταιρεία προγραμματιστών είμαι.

Ο αυτοματισμός έχει πάει σύννεφο και στο τέλος τόσους προγραμματιστές δε θα τους χρειαζόνται.

Ουτε και τεχνικους !  :-)

Ο αυτοματισμός δεν... αυτοματίζεται μόνος του! Κάποιοι γράφουν κώδικα γι αυτό. Και τις μηχανές που και καλά παράγουν κώδικα τώρα (βλ. ξεσηκώνουν κώδικα άλλων) κάποιοι τις προγραμματίζουν πάλι. Έχουμε καιρό ακόμα.

9 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Quiz: Στους δύσκολους καιρούς κρίσεων και αστάθειας που διανύουμε (και έχουμε ακόμα μπροστά μας) και μετά από 10 χρόνια οικονομικής κρίσης και στη συνέχεια, 2 χρόνων πανδημίας, ποιος είναι ο εργοδότης στον οποίο δουλεύεις μόνιμος, χωρίς να αξιολογείσαι, χωρίς να κινδυνεύεις να μείνεις άνεργος και με εξασφαλισμένη ασφάλεια και σύνταξη? 😀

Υπάρχει, γενικά, η σύμβαση έργου ή ορισμένου χρόνου, δεν είναι ανάγκη να σε πάρει μόνιμο κάποιος. Εκτός αν θέλει να το παίξει μεσσίας, να πει για το καλό που κάνει στην κοινωνία, και βέβαια μετά από ένα χρόνο να σε απολύσει με μια δακρύβρεχτη δικαιολογία και "ανάληψη ευθύνης".
Επίσης, κι από την άλλη πλευρά, πάρα πολλοί developers πάνε από την μια εταιρία στην άλλη, πέρα δώθε, χωρίς πολλή σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CyanBlue είπε

Quiz: Στους δύσκολους καιρούς κρίσεων και αστάθειας που διανύουμε (και έχουμε ακόμα μπροστά μας) και μετά από 10 χρόνια οικονομικής κρίσης και στη συνέχεια, 2 χρόνων πανδημίας, ποιος είναι ο εργοδότης στον οποίο δουλεύεις μόνιμος, χωρίς να αξιολογείσαι, χωρίς να κινδυνεύεις να μείνεις άνεργος και με εξασφαλισμένη ασφάλεια και σύνταξη? 😀

10 χρόνια οικονομικής κρίσης είχε μόνο η Ελλάδα με την κρίση χρέους και τα τεράστια ελλείμματα. Καμία άλλη ανεπτυγμένη χώρα δεν είχε τόσα πολλά χρόνια κρίσης. ο εργοδότης που λες είναι μόνο το δημόσιο. Δηλαδή για να καταλαβαίνουμε και τι λέμε, αυτοί που δουλεύουν στα σχολεία, στα νοσοκομεία, στις ένοπλες δυνάμεις και στους δήμους. Αυτοί που αν τους απολύσουν, θα κλαίγεσαι ότι σε κλέβουν, ότι δεν είναι καλά τα σχολεία, ότι οι Τούρκοι κάνουν βόλτες στο Αιγαίο και ότι τα νοσοκομεία είναι άθλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, petranthe είπε

10 χρόνια οικονομικής κρίσης είχε μόνο η Ελλάδα με την κρίση χρέους και τα τεράστια ελλείμματα. Καμία άλλη ανεπτυγμένη χώρα δεν είχε τόσα πολλά χρόνια κρίσης. ο εργοδότης που λες είναι μόνο το δημόσιο. Δηλαδή για να καταλαβαίνουμε και τι λέμε, αυτοί που δουλεύουν στα σχολεία, στα νοσοκομεία, στις ένοπλες δυνάμεις και στους δήμους. Αυτοί που αν τους απολύσουν, θα κλαίγεσαι ότι σε κλέβουν, ότι δεν είναι καλά τα σχολεία, ότι οι Τούρκοι κάνουν βόλτες στο Αιγαίο και ότι τα νοσοκομεία είναι άθλια. 

Τα ίδια δηλαδή που λέμε δεκαετίες τώρα όταν στο Δημόσιο τρώγανε με χρυσά κουτάλια και δεν απολυόταν κανείς και χτίσανε οι μισοί από μία πολυκατοικία δηλαδή. 

Γιατί στο κοντινό μου οικογενειακό περιβάλλον απ'τους 10 που δούλεψαν δημόσιο οι 5 έχουν σπίτι και εξοχικό, και οι 2 έχουν "μόνο" σπίτι. 
Δηλαδή 7 στους 10 δημόσιους κατάφεραν να χτίσουν δικό τους σπίτι/σπίτια, κάτι το οποίο για να κάνει ένας ιδιωτικός υπάλληλος θέλει δύο ζωές. Όχι τώρα, με τους μισθούς στο πάτωμα, ακόμα και τις χρυσές δεκαετίες εννοώ. 

Οπότε ναι, γι'αυτούς μιλάμε, αν και σε άκυρο θέμα που προβλέπω να μας σβήνουν τα σχόλια απ'το offtopic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CyanBlue είπε

Quiz: Στους δύσκολους καιρούς κρίσεων και αστάθειας που διανύουμε (και έχουμε ακόμα μπροστά μας) και μετά από 10 χρόνια οικονομικής κρίσης και στη συνέχεια, 2 χρόνων πανδημίας, ποιος είναι ο εργοδότης στον οποίο δουλεύεις μόνιμος, χωρίς να αξιολογείσαι, χωρίς να κινδυνεύεις να μείνεις άνεργος και με εξασφαλισμένη ασφάλεια και σύνταξη? 😀

Το ελληνικό δημόσιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Άραγε πολλοί από αυτούς που θα φεύγουν θα ήθελαν να πάνε εκεί;

Τροφή για σκέψη...

Κοίτα, ο μισθός σίγουρα δεν θα είναι τόσο μεγάλος, αν και σε πολλές θέσεις έχουν καλούς μισθούς, αλλά δεν απολύονται με τίποτα, βρέξει χιονίσει θα πέσει ο μισθός, ένα παράδειγμα ήταν ο κοβιντ, οι μόνοι που δεν δούλευαν και πληρονωνταν ήταν αυτοί, άγχος κανένα, παλαιότερα περνάνε δάνεια χωρίς τόκους λόγο του ότι ήταν δημόσιοι και έχω και πολλά ακόμα να πω. Εγώ δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος αλλά αυτό που τράβηξα με τον κοβιντ να μην μπορώ να δουλέψω με έκανε να θέλω να είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

κοίτα μελλοντικα θα έχει σίγουρα ενδιαφέρον γιατι εχω την υποψία οτι δε θα χρειαστεί να τις βάλεις να γράψουν κάτι αλλά ουτε και θα σε ρωτησουν,τωρα που το γράφουν ανθρωποι πάντως είναι σκέτο "driving" .

Προγραμματιστης δεν είμαι ,τεχνικός σε εταιρεία προγραμματιστών είμαι.

Ο αυτοματισμός έχει πάει σύννεφο και στο τέλος τόσους προγραμματιστές δε θα τους χρειαζόνται.

Ουτε και τεχνικους !  :-)

Στα του προγραμματισμού συμφωνώ. Αλλά στο τεχνικό κομμάτι πως θα αλλαχτεί τροφοδοτικό μόνο του;  install προγράμματα, back up  και διάφορα άλλα..; Θα πρέπει να φτιάξουν ρομπότ να έρχεται να ξεβιδωνει το κουτί και να αλλάζει τροφοδοτικό! 😅

3 ώρες πριν, polaki είπε

Τα ίδια δηλαδή που λέμε δεκαετίες τώρα όταν στο Δημόσιο τρώγανε με χρυσά κουτάλια και δεν απολυόταν κανείς και χτίσανε οι μισοί από μία πολυκατοικία δηλαδή. 

Γιατί στο κοντινό μου οικογενειακό περιβάλλον απ'τους 10 που δούλεψαν δημόσιο οι 5 έχουν σπίτι και εξοχικό, και οι 2 έχουν "μόνο" σπίτι. 
Δηλαδή 7 στους 10 δημόσιους κατάφεραν να χτίσουν δικό τους σπίτι/σπίτια, κάτι το οποίο για να κάνει ένας ιδιωτικός υπάλληλος θέλει δύο ζωές. Όχι τώρα, με τους μισθούς στο πάτωμα, ακόμα και τις χρυσές δεκαετίες εννοώ. 

Οπότε ναι, γι'αυτούς μιλάμε, αν και σε άκυρο θέμα που προβλέπω να μας σβήνουν τα σχόλια απ'το offtopic. 

Το δίκαιο το έχετε και οι δύο.

Αλλά ίσως μπερδεύεις τα χρόνια του δημοσίου των 80-90- άντε αρχές 00s με την τωρινή εποχή. Δεν λέω πάλι καλύτερα αμοίβονται από τους περισσότερους ιδιωτικούς υπαλλήλους αλλά δεν έχει σχέση με το παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...