Προς το περιεχόμενο

Ξεκινούν οι αιτήσεις για το Market Pass


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενω δικαιουμαι κανονικα βασει κριτηριων μετα την αιτηση μου εβγαλε αυτο: Κατάσταση αίτησης: ΑΠΟΡΡΙΦΘΕΙΣΑΈλεγχος IBAN: Σφάλμα κατά την επικοινωνία με την εξωτερική διαδικτυακή υπηρεσία

ξερει κανεις γιατι;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Paul64 είπε

ενω δικαιουμαι κανονικα βασει κριτηριων μετα την αιτηση μου εβγαλε αυτο: Κατάσταση αίτησης: ΑΠΟΡΡΙΦΘΕΙΣΑΈλεγχος IBAN: Σφάλμα κατά την επικοινωνία με την εξωτερική διαδικτυακή υπηρεσία

ξερει κανεις γιατι;;

 

Σου λεει, το ιβαν που έβαλες είναι πιθανόν ή λαθος ή ανενεργό, μιλα με την τραπεζα ή άλλαξε ιβαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Paul64 είπε

ενω δικαιουμαι κανονικα βασει κριτηριων μετα την αιτηση μου εβγαλε αυτο: Κατάσταση αίτησης: ΑΠΟΡΡΙΦΘΕΙΣΑΈλεγχος IBAN: Σφάλμα κατά την επικοινωνία με την εξωτερική διαδικτυακή υπηρεσία

ξερει κανεις γιατι;;

 

Για οποιαδήποτε απορία, μπορείτε να καλέσετε στο Τηλέφωνο Εξυπηρέτησης Κοινού 210-2156327, από Δευτέρα έως Παρασκευή 09:00-17:00 ή να υποβάλετε το ερώτημά σας μέσω email στο [email protected].

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σου λεει, το ιβαν που έβαλες είναι πιθανόν ή λαθος ή ανενεργό, μιλα με την τραπεζα ή άλλαξε ιβαν

ειναι σωστο και ενεργο μαλιστα μολις το εγραψα αναγνωρισε μονο του την τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

To be fair, αλλα πως ξερει το κρατος τι εχεις βγαλει αφου δεν εχουν γινει ακομα οι δηλωσεις?

Ποτε ξεκινανε οι αιτησεις για φετος;

Αμα κανω το food pass μετα απο 3,4 μηνες, παιρνω το ποσο για τους προηγουμενους μηνες αναδρομικα; Αν ναι, τοτε δεν υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Ποτε ξεκινανε οι αιτησεις για φετος;

Αμα κανω το food pass μετα απο 3,4 μηνες, παιρνω το ποσο για τους προηγουμενους μηνες αναδρομικα; Αν ναι, τοτε δεν υπαρχει προβλημα.

Δεν εχει σημασια ποτε ξεκινανε. Το κριτηριο για το συγκεκριμενο επιδομα παραμενει η δηλωση του 2021

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Raki-meze said:

Παντρεμένος με δύο παιδιά, ενοίκιο Αθήνας.....

Δικαιούμαι 52€ τον μήνα και δεν μπορώ να τα πάρω επειδή για ένα εξάμηνο δεν βρίσκαμε σπίτι και μείναμε αναγκαστικά στην πεθερά μου. (Πριν δύο χρόνια μιλάμε).

Κάπως άδικο θα έλεγα....

 

Πηγα κ εγω να παρω τα ψιχουλα κ μ λεει οτι ειμαι φιλοξενουμενος ενω απο το 2019 μενω μονος μου στην φορολογικη δηλωση. Κλαιω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ποτε ξεκινανε οι αιτησεις για φετος;

Σημασία έχει πότε λήγει η προθεσμία υποβολής δηλώσεων δυστυχώς.
Για μένα κακώς βάζουν κριτήρια, ούτως ή άλλως τον ''λεφτά'' δεν τον αγγίζουν τα ψίχουλα, άσε που -υποτίθεται- φορολογείται κι αυτός. Έτσι θα αποφεύγονταν οι αδικίες που είναι πολλές σαν τη δικιά σου κ.α. όπως η αποζημίωση που μπορεί να μην φορολογείται (ως 60χιλ) αλλά αυξάνει το εισόδημα, χάνοντας έτσι τα επιδόματα στην χειρότερη -οικονομικά κι όχι μόνο- στιγμή της ζωής του (από απόλυση).
Ας τα πάρουν κι οι λίγοι λεφτάδες που δεν τα έχουν ανάγκη, δεν θα 'ρθει κι η καταστροφή.
Έτσι ξεκίνησε, κάποτε έγινε ντόρος, ότι παίρνει επίδομα ποια? η Μενεγάκη και βρήκαν αφορμή να βάλουν κριτήρια στους πολύτεκνους...
Ας το έπαιρνε κι η Μενεγάκη (που δεν την αγγίζει) κι oi υπόλοιποι κοινοί θνητοί να δώσει και κίνητρo για τη βελτίωση του δημογραφικού και της γήρανσης του πληθυσμού.
Κι όλα αυτά για μία Μενεγάκη.... και καλά  (δε μου φταίει η γυναίκα, αλλά αυτοί που αποφασίζουν για μας χωρίς εμάς...).
Με την ίδια λογική κόβει κι από τα παιδιά το market pass από 22 στα 10 (αντικίνητρο κι εκεί δηλαδή)
Όπως κι αντικίνητρο στην εργασία (κι όμως ισχύει), υπάρχουν περιπτώσεις που συμφέρει να κάθεσαι απ το να δουλεύεις. Τιμωρία και στην εργασία κι όλα αυτά λόγω των εισοδηματικών κριτηρίων...
Σώζουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος...
Κριτήρια προνοιακά επιβάλλεται να υπάρχουν (για σίτιση, ένδυση, εκπαίδευση των παιδιών), όχι όμως εισοδηματικά για τους παραπάνω λόγους. 

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να σας απασχολεί ότι οι τιμές θα ανέβουν κι άλλο με αφορμή το μοίρασμα χρημάτων και το χειρότερο, δεν πρόκειται να πέσουν, ασχολείστε με τα 22€ και τα 10€.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Αντί να σας απασχολεί ότι οι τιμές θα ανέβουν κι άλλο με αφορμή το μοίρασμα χρημάτων και το χειρότερο, δεν πρόκειται να πέσουν, ασχολείστε με τα 22€ και τα 10€.

έτσι έχουμε μάθει στην Ελλάδα μας φτύνουν και εμείς νομίζουμε ότι βρέχει.

Επεξ/σία από b1LLy23
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Αντί να σας απασχολεί ότι οι τιμές θα ανέβουν κι άλλο με αφορμή το μοίρασμα χρημάτων και το χειρότερο, δεν πρόκειται να πέσουν, ασχολείστε με τα 22€ και τα 10€.

Γνωρίζω πάρα πολλούς που ακόμα και το 10άρικο το μετρούν πολύ ειδικά προς το τέλος του μήνα. Το μάζευε κι ας είναι ρόγες το ξέρεις;

(δόξα τω Θεώ, δεν το δικαιούμαι)

(όσο για την άνοδο των τιμών, θα τις ανεβάζουν όσο θα υπάρχουν ζα που καταναλώνουν σαν να μην υπάρχει αύριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ούτε εγώ το δικαιούμαι αλλά για πολλά άτομα τρίτης ηλικίας (χαμηλοσυνταξιούχους) είναι μία σημαντική βοήθεια όταν αποτελεί το 1/3 ή 1/4 της σύνταξης τους.

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, τί θα γίνει τώρα με τους ηλικιωμένους που ΔΕ μπορούν να χρησιμοποιήσουν ή ΔΕΝ έχουν κινητό ?
Βάζω το κινητό μου για την αίτηση της μητέρας μου και μου λέει ότι χρησιμοποιείται ήδη. Οκ ! Το ξέρω ! Απ τη δική μου αίτηση είναι !!

Και εντάξει, εγώ θα πάω στο σπίτι της να βάλω τον κωδικό επιβεβαίωσης (θα κάνω την αίτηση αναγκαστικά από 'κει).
Τόσος κόσμος που ΔΕΝ είναι κοντά, που ΔΕΝ έχει κάποιον άνθρωπο, που ΔΕ μπορεί να διαβάσει ένα μήνυμα και που ΔΕΝ έχει κινητό στην τελική, τί θα κάνει ?
Του λένε να παέι στο ΚΕΠ από Παρασκευή. Κάποιοι ξέρετε ΔΕ μποροιύν να μετακινηθούν, τί θα κάνουν. Εξουσιοδότηση επικυρωμένη από το ΚΕΠ ????  χαχαχαχ , απ την αστυνομία ή από το gov ??? Μήπως να κάνουν πληρεξούσιο για 16 € που είναι να λάβουν ? 
Κι αν ΔΕΝ έχουν κοντά ΚΕΠ ? 

Και δεν είναι θέμα μόνο γι΄αυτή τη βλακεία το market pass, είναι και για άλλα θέματα πιο σοβαρά όπως άυλη συνταγογράφηση κλπ. 

Για το φόβο των παράνομων αιτήσεων νομίζω είναι μικρό το κόστος, όταν για την αίτηση βάζεις κωδικούς taxis και τα λεφτά θα μπουν σε λογαριασμό που θα είναι δικαιούχος ο αιτούντας. 

( Εντάξει, θα βρεθούν απατεώνες να ρίξουν έξω το κράτος για κάτι ίσως χιλιάδες ευρώ !!! όταν οι ίδιοι -οι πολιτικοί- τρώνε από μίζες, παράνομες αναθέσεις και δε συμμαζεύεται εκατομμύρια ευρώ !!! χαχαχαχααχ)

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...