Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Νέα προωθητική ενέργεια για FTTH συνδέσεις έως 1Gbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Xviper13 είπε

Υπάρχει στα 49,90€…. Και με δωρεάν εξοπλισμό fritzbox. 

εντάξει , όταν το πάρεις σαν πακέτο σφύρα μου . Οικιακό παντα μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, evkar είπε

Πάντως μέχρι το 2030 ο σχεδιασμός προβλέπει να γυρίσουν όλοι σε οπτικές .Τώρα αλήθεια , ψέματα ,κανείς δεν ξέρει . Εδώ που τα λέμε μόνο η οπτική δίνει top ταχύτητες , απευθείας σύνδεση  σπίτι-Κέντρο  , παράκαμψη του παλιού  δικτύου χαλκού   ,  και τέλος  . Όλα τα άλλα ,χαλκός  adsl ,  vdsl 1 ,2 3 και 13 είναι ναχαμε να λέγαμε. 

Aυτος ειναι ευρωπαικος στοχος μεχρι το 2030 αλλα ειναι ουδετερος στο πως καθε χωρα θα το πετυχει.

Οπτικες ινες FTTH δεν θα μπουνε παντου,ειδικα στην Ελλαδα που εχει μεινει πολυ πισω,οποτε θα πανε σε fixed wireless access για να καλυψουν το κενο.

Tωρα αυτο για καποιους θα ειναι καλο και για αλλους κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια χώρα νομίζει ότι βρίσκεται η Cosmote; Έχουν πάρει μήπως χαμπάρι το πόσο κοστίζουν αυτές οι ταχύτητες στη Nova και στη Vodafone; Απορώ πως ακόμα έχουν πελάτες

Στις 25/1/2023 στις 2:07 ΜΜ, Thresh είπε

Είμαστε σε καλό δρόμο στις πτώσεις τιμών, άντε να ανέβει και το μίζερο 10% upload μπας και πλησιάσουμε την υπόλοιπη Ευρώπη...

Ελπίζω να τρολλάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, johnagelo said:

Ας  μου δωσει πρώτα  γραμμή που  μένω σε  καινούρια  οικοδομή    Αχαρναίς και 4 χρονια  μου  λένε  ότι δεν  υπάρχει κενή γραμμή να με  συνδέσουν 

Ναι, να παγώσουν παρακαλώ όλες οι αναβαθμίσεις μέχρι να δώσουν γραμμή στον Johnagelo.

 

Spoiler

*Αχαρνές ή Αχαρναί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 100αρα από το Απρίλιο του 2022 με την επιδότηση/κουπόνι της ΕΕ. Αν ανεβάσω σε 300αρα ξέρει κανείς τι γίνεται με τις τιμές ; Το υπάρχον κουπόνι εφαρμόζεται στην εκπτωτική τιμή της 300αρας; Μόλις λήξει το κουπόνι μετά απλά δίνω την φουλ τιμή (37,90€) μέχρι να λήξει το συμβόλαιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsibosp είπε

εχουν σκαψει στην πολη μου απο προπερσι το καλοκαιρι ακριβως μπροστα απο το σπιτι μου και περναγαν οπτικες. Παιρνω τηλεφωνο καθε 6 μηνες και δεν ξερει κανεις τπτ , υποστηριζουν μεχρι 50αρα την οποια και εχω βαλει ( οτε, οι αλλοι 2 μου λενε οτι δεν υποστηριζουν καν 50αρα αλλα μεχρι 24 στην ερωτηση μου εχω ηδη 50αρα με ΟΤΕ πως γινεται να μην την υποστηριζετε εσεις παιρνω απαντηση καποιες αναρθρες κραυγες). Εχω χασει ηδη 2 voucher παω να χασω φουλ το τριτο. Οταν τους παιρνω και τους λεω εχετε σκαψει πριν 2 χρονια μου λενε υπομονη να ολοκληρωθουν τα εργα. Τα εργα δεν θα ολοκληρωθουν ποτε προφανως. Οταν τους ρωταω τι εχουμε για upgrade δεν ξερει κανεις τπτ και ενας μου ειχε ψελισει οτι ΙΣΩΣ να υποστηριζει και 100αρα αλλα με δικη μου ευθυνη (!) γτ μπορει να το δωσει και μετα απο τα 100 να πιανω 30 και να μην κανω τπτ  αφου η 50αρα συγχρονιζει στα 50 να ειμαι και ευχαριστημενος γτ ειμαι τυχερος. Ολα αυτα 100 μετρα απο τα κεντρικα του ΟΤΕ στην πολη, στο κεντρο της πολης. Η διαφημιση τους εφαγε οτι ειμασταν οι τυχεροι που ειχαμε επιλεγει για πιλοτικη πολη για οπτικες απο την Wind και ολη η πολη θα πεταγε. Εριξαν περισσοτερα λεφτα στο μαρκετινγκ απο οτι σε υποδομες. 

Στο μεταξυ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ γραμμες διαθεσιμες σχεδον σε ολη την πολη και 3-4 φιλοι που εχουν αγορασει-νοικιασει καινουριο σπιτι ( σε διαφορετικες περιοχες ο καθενας να σημειωθει) δεν μπορουν να βαλουν σταθερη γραμμη και ιντερνετ γτ δεν υπαρχουν σλοτ ΠΟΥΘΕΝΑ. Στην κυριολεξια περιμενουν σαν τους γυπες να πεθανει κανας γερος στην περιοχη να του παρουν την γραμμη. Σε επιμονες ερωτησεις 1 απο αυτους γτ δεν φτιαχνουν υποδομη σε πολη με 100 χιλιαδες κατοικους με μεγαλη καινουρια δομηση και τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα του απαντησαν οτι προφανως εχει γινει η μελετη και δεν συμφερει (sic) την εταιρεια να κανει τετοια επενδυση. 

Τα φιλια μου στους 10 δρομους στην Ελλαδα που σηκωνουν 1gbps για να ανεβει η μεση ταχυτητα στην χωρα ωστε να μην ειμαστε και σε ενα παραπανω metric στην Ευρωπη στον πατο, οι μελλοθανατοι σας χαιρετουν!

Sorry bro αλλα ειναι αρκετοι παΡαπανω απο 5 10 15 δρόμους. Εγω εχω καλυψη gbit σταθερη/κινητή στη δουλεια, στο σπίτι,  στο πατρικό. Ολη η ελλαδα εχει κινητη 4g πολυ καλή με ενα mediocre modem κ αρκετη 5g για τους απαιτητικούς. Ευρώπη αντιστοιχα αν ζήσετε επειδή ολα είναι φυσικη κ καπιταλισμός δεν ειναι paradise city επειδή έχουμε εναν γνωστό με 20e gbit, εχουν κ εκει πολυ πολυ πίκρα στην επαρχεία κ πολυ κλάμα,  παρα πολυ κλαμα με άθλιες ταχυτητες πρακτικά,  ping spikes   three strike rule, throttling κ άλλα καλούδια. Θελανε ιδιωτικοποιηση του ΟΤΕ, be my guest.... EETT tourist κ απουσια επενδυσεων εναλλακτικων 20 χρονια τωρα. Voila....

3 ώρες πριν, Losraio είπε

Σε ποια χώρα νομίζει ότι βρίσκεται η Cosmote; Έχουν πάρει μήπως χαμπάρι το πόσο κοστίζουν αυτές οι ταχύτητες στη Nova και στη Vodafone; Απορώ πως ακόμα έχουν πελάτες

Ελπίζω να τρολλάρεις

Κατι ξερουν καλυτερα απο σενα κ μενα  νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Ναι, να παγώσουν παρακαλώ όλες οι αναβαθμίσεις μέχρι να δώσουν γραμμή στον Johnagelo.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

*Αχαρνές ή Αχαρναί.

 

Ε όχι εντάξει  .. τώρα με  κάνεις να έχω τύψεις  ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Losraio said:

Ελπίζω να τρολλάρεις

Όχι, από την στιγμή που έπεσαν τόσο σύντομα θεωρώ ότι είμαστε σε καλό δρομό, από πλευράς τιμών ασφαλώς όχι κάλυψης.

Να θυμίσω ότι τα 300/500/1000 δόθηκαν πέρσι στις 15 Σεπτεμβρίου κι εντός 6μηνου έπεσαν αρκετά.

Μην ξεχνάς ότι μέχρι πρότινος η Cosmote δεχόταν έλεγχο στις τιμές FTTH πακέτων κι αυτές είναι οι τελευταίες που πήραν έγκριση από ΕΕΤΤ.

Πλέον ευτυχώς δεν θα χρειάζεται, τουλάχιστον μέχρι να πιάσει 30% το FTTH στο σύνολο των συνδρομητών internet στη χώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, polaki είπε

Αναφέρομαι στα του σπιτιού μέσα, όχι στο πεζοδρόμιο. 

Μέσα το σπιτι δεν θα χρειαστεί κάτι? Δεν ξέρω πως λειτουργεί. 

Πχ σε μας έχουν φέρει την οπτική μέχρι το δρόμο, δεν έχουν σπάσει καν πεζοδρόμιο. Από εκεί πώς θα έρθει μέσα στην πολυκατοικία, με χαλκό πάλι συνδέεται? Και στο διαμέρισμα πάνω δηλαδή πώς θα φτάσει? Δεν έχω καθόλου εικόνα, αλλά έκανα παραγγελία εχτές την 1000άρα και αναμένω, θα ενημερώσω πάλι εδώ!

Οι τεχνικοί θα σκάψουν απο το πεζοδρόμιο που βρίσκεται η αναμονή μέχρι μέσα στην ακροτοιχία για να περάσουν το καλώδιο.Ύστερα θα περάσουν το κεντρικο εξωτερικό κουτί με τις αναμονές,αν υπάρχουν κι άλλα διαμερίσματα,και μετά θα τραβηχτεί καλώδιο μέχρι μέσα στο σπίτι.Εκεί θα σου περάσουν την πρίζα και το ειδικό μηχάνημα που μετατρέπει το φώς σε ψηφιακό σήμα.Αφού τελειώσουν θα επαναφέρουν το χώρο στην αρχική του κατάσταση δηλαδή θα επισκευάσουν το πεζοδρόμιο και θα κάνουν και κάποια μερεμέτια στον εσωτερικό χώρο αν έχει χρειαστεί να σκάψουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

Όχι, από την στιγμή που έπεσαν τόσο σύντομα θεωρώ ότι είμαστε σε καλό δρομό, από πλευράς τιμών ασφαλώς όχι κάλυψης.

Να θυμίσω ότι τα 300/500/1000 δόθηκαν πέρσι στις 15 Σεπτεμβρίου κι εντός 6μηνου έπεσαν αρκετά.

Μην ξεχνάς ότι μέχρι πρότινος η Cosmote δεχόταν έλεγχο στις τιμές FTTH πακέτων κι αυτές είναι οι τελευταίες που πήραν έγκριση από ΕΕΤΤ.

Πλέον ευτυχώς δεν θα χρειάζεται, τουλάχιστον μέχρι να πιάσει 30% το FTTH στο σύνολο των συνδρομητών internet στη χώρα.

εχεις καποια ενημερωση για τα νησια ποτε θα εχουμε τετοιες ταχυτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, speedman_26 said:

εχεις καποια ενημερωση για τα νησια ποτε θα εχουμε τετοιες ταχυτητες?

Δεν γνωρίζω, υποθέτω μετά από το ΣΔΙΤ του UFBB στη χειρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Thresh said:

Δεν γνωρίζω, υποθέτω μετά από το ΣΔΙΤ του UFBB στη χειρότερη.

στο χωριο μου σε καποια σημεια που δεν εχει καμπινα ειναι μεχρι 50 στην γειτονια μου μεγιστο απο καμπινα 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, speedman_26 said:

στο χωριο μου σε καποια σημεια που δεν εχει καμπινα ειναι μεχρι 50 στην γειτονια μου μεγιστο απο καμπινα 200

Υπομονή δυστυχώς. :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, speedman_26 said:

δεν με χαλανε τα διακοσια μια χαρα ειναι

To πρόβλημα είναι ότι δεν πέφτει η τιμή τους επειδή είναι VDSL. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...