Προς το περιεχόμενο

Αγορα σκουτερ 125 - 200 cc


jimmisk1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 hours ago, Slither said:

Βλέπω ότι αρκετοί καταφεύγουν στην λύση του σκούτερ και παρατάνε τα αυτοκίνητα λόγω υψηλου κόστους καυσιμου και συντήρησης.

Δεν έχω εμπειρία με μηχανάκια,ούτε έχω δίπλωμα,κάνω 15 χιλιόμετρα καθημερινά με το αμάξι μέσα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,χθες γέμισα 70 ευρώ,θέλω 150€ το μήνα μόνο για βενζίνη,επειδή κινούμαι μέσα στην πόλη,είναι και παλιό 20+ ετών το αμάξι.

Θα μου προτείνατε να πάω στην επιλογή ενός καινούριου σκούτερ 125cc,τι κόστη συντήρησης έχουν,ετήσια ασφάλεια και σέρβις,οι τιμές για καινούρια που κινούνται.

 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο αυτό, τσ δίνω δεν έχω θέμα, θέμα είναι ότι δεν έχει παρκινγ ειδικά Θεσσαλονίκη, αντε και να κατέβω κέντρο ούτε με πληρωμή δεν έχει παρά πολλές φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρε αυτο που σ αρεσει.

Αν ομως καποια στιγμη θα θελησεις να το πουλησεις τα Ηοnda - Υαmaha εχουν μεγαλυτερη μεταπωλιτικη αξια. 

Εγω θα επερνα το honda η το yamaha

 

Στις 6/7/2023 στις 2:35 ΜΜ, Slither είπε

Βλέπω ότι αρκετοί καταφεύγουν στην λύση του σκούτερ και παρατάνε τα αυτοκίνητα λόγω υψηλου κόστους καυσιμου και συντήρησης.

Δεν έχω εμπειρία με μηχανάκια,ούτε έχω δίπλωμα,κάνω 15 χιλιόμετρα καθημερινά με το αμάξι μέσα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,χθες γέμισα 70 ευρώ,θέλω 150€ το μήνα μόνο για βενζίνη,επειδή κινούμαι μέσα στην πόλη,είναι και παλιό 20+ ετών το αμάξι.

Θα μου προτείνατε να πάω στην επιλογή ενός καινούριου σκούτερ 125cc,τι κόστη συντήρησης έχουν,ετήσια ασφάλεια και σέρβις,οι τιμές για καινούρια που κινούνται.

 

Εχω crypton 11 χρονια και δινω 30-40 ευρω γενικο σερβισ τον χρονο.Με 5 ευρω γεμιζω ντεποζιτο.

Αν θες οικονομια βενζινη/συντηρηση,παρε παπι.Αν εχεισ παρκινκ παρε ενα yamaha-honda εστω μεταχειρισμενα,ειναι σκυλια.Αν θεσ ομως ανεση για να πας μια μεγαλη βολτα τοτε το σκουτερ ειναι η μονη επιλογη αλλα να ξερεις οτι τα σκουτερ εχουν πολλα παραπανω εξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι παπί,θέλω να μπορώ να βγαίνω και στον ανοιχτό δρόμο καμιά φορα,αλλά πόσα περισσότερα έξοδα εχει ένα scooter 125cc,εν συγκρίσει με αμάξι που πληρώνει 250€ τέλη κυκλοφορίας,καίει +8 λίτρα εντός πόλης,ασφάλεια 220€+,service κλπ.Δεν έχω πάρκινγκ,από εδώ και από εκεί στους δρόμους.

Μπάτζετ πρέπει να υπολογίζω 3.500 €+ για τα 2-3 μοντέλα που αναφέρατε?

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Slither είπε

Όχι παπί,θέλω να μπορώ να βγαίνω και στον ανοιχτό δρόμο καμιά φορα,αλλά πόσα περισσότερα έξοδα εχει ένα scooter 125cc,εν συγκρίσει με αμάξι που πληρώνει 250€ τέλη κυκλοφορίας,καίει +8 λίτρα εντός πόλης,ασφάλεια 220€+,service κλπ.Δεν έχω πάρκινγκ,από εδώ και από εκεί στους δρόμους.

Μπάτζετ πρέπει να υπολογίζω 3.500 €+ για τα 2-3 μοντέλα που αναφέρατε?

3500 ξεκινάνε ναι

αν θες να πηγαινεις και λιγο πιο εξω θα σου ελεγα να δεις το medley 150. παιρνει και ζελατινα, παιρνει και 2 κρανη κατω απο τη σελα και εχει 16αρι τροχο εμπρος και ειναι και λιγο πιο "μπολικο" κατω απο τα ποδια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Fan είπε

SYM 300αρι θα άξιζε καλύτερα από το Aprilia 200αρι?

Nαι.

Πρωσοπικα σκούτερ 200 κυβικά και πάνω δεν θα περνά γιατί θεωρώ τα σέρβις τους είναι ακριβά.Αλλά σίγουρα ο καθένας αγοράζει ότι του αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Slither είπε

Για κατηγορία 125-150 κυβικά,είναι απαραίτητο το δίπλωμα για μοτοσυκλέτα η μπορείς και με του αυτοκινήτου να οδηγήσεις νομίμως? 

Μπορεις

SmartSelect_20220815-173140_COSMOTE.jpg

SmartSelect_20220815-173159_COSMOTE.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προτιμούσατε μόνο καινούριο scooter η  θα κοιτούσατε μήπως καμιά ευκαιρία στην αγορά του μεταχειρισμένου?

Το piaggio medley 150 δείχνει καλή περίπτωση,αλλά ξεκινάει από 3.850€ αρχική τιμή,μαζί με τον εξοπλισμό που θα χρειαστεί και την ασφάλεια του,ξεφεύγει σε 4χιλιαρο.

Το Daytona Mista 150,κοντά στα 3.450€.

Τα ανταλλακτικά τους και τα σέρβις τους είναι σε λογικές τιμές,οι καταναλώσεις επίσης?

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/07/2023 at 16:27, Slither said:

Για κατηγορία 125-150 κυβικά,είναι απαραίτητο το δίπλωμα για μοτοσυκλέτα η μπορείς και με του αυτοκινήτου να οδηγήσεις νομίμως? 

μέχρι 125cc μπορείς με μια μικρή-εύκολη διαδικασία.. στα 150cc θέλει δίπλωμα

 

12 hours ago, Slither said:

Θα προτιμούσατε μόνο καινούριο scooter η  θα κοιτούσατε μήπως καμιά ευκαιρία στην αγορά του μεταχειρισμένου?

Τα ανταλλακτικά τους και τα σέρβις τους είναι σε λογικές τιμές,οι καταναλώσεις επίσης?

αν το μεταχειρισμένο είναι τουλάχιστόν 1000ευρώ κάτω απο το καινούριο θα το σκεφτόμουν... 
 

τα καινούρια σκούτερ ( yamaha-honda-piaggio ) δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που ξέραμε. (η sym/kymco είναι ακόμη λίγο πίσω σε τεχνολογίες στον κινητήρα) 

σε αυτά τα κυβικά η κατανάλωση είναι ~3λτ/100χμλ. σχεδών ενα λίτρο παραπάνω απο το παπί αλλά τα service πάνε 3ης φορές ποιο μετά,...

εγώ θα έψαχνα για Medley MY 2020-2021 εκεί που αλλάξαν κοντέρ και το έκαναν όλο ψηφιακό με <30.000 χλμ και ~2800ευρώ

Screenshot_1.jpg

Επεξ/σία από madnifestah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, madnifestah είπε

τα καινούρια σκούτερ ( yamaha-honda-piaggio ) δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που ξέραμε. (η sym/kymco είναι ακόμη λίγο πίσω σε τεχνολογίες στον κινητήρα) 

σε αυτά τα κυβικά η κατανάλωση είναι ~3λτ/100χμλ. (σχεδών ενα λίτρο παραπάνω απο το παπί) αλλά τα service πάνε 2 και 3ης φορές ποιο μετά...

α τα μη-αυτοματα ειναι πιο οικονομικα; αξιζει καποιος να παει σε αυτα αντι για τα αυτοματα; και αν ναι εκτος απο την καταναλωση γιατι αλλο;

βεβαια περιμενα να ειναι και πιο συγκρατημενα στην αναγκη συντηρησης αλλα απ οτι λες δεν ειναι ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Titos301 said:

α τα μη-αυτοματα ειναι πιο οικονομικα; αξιζει καποιος να παει σε αυτα αντι για τα αυτοματα; και αν ναι εκτος απο την καταναλωση γιατι αλλο;

βεβαια περιμενα να ειναι και πιο συγκρατημενα στην αναγκη συντηρησης αλλα απ οτι λες δεν ειναι ετσι

το ίδιο πράγμα είναι.. άντε να κερδίζεις 30ευρώ κάθε 10.000χλμ 

υπάρχει λόγος πάντως που όλοι οι ντελιβεράδες άφησαν τα crypton και είναι με nmax/pcx/medley 

άνεση,χώροι,φώτα... ποιο σταθερά στον δρόμο και δεν παθαίνουν λάστιχο με το παραμικρό! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, madnifestah είπε

το ίδιο πράγμα είναι.. άντε να κερδίζεις 30ευρώ κάθε 10.000χλμ 

υπάρχει λόγος πάντως που όλοι οι ντελιβεράδες άφησαν τα crypton και είναι με nmax/pcx/medley 

άνεση,χώροι,φώτα... ποιο σταθερά στον δρόμο και δεν παθαίνουν λάστιχο με το παραμικρό! 

namx 125 ή 155 ή pcx 125

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...