Προς το περιεχόμενο

Αγορα σκουτερ 125 - 200 cc


jimmisk1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Titos301 said:

namx 125 ή 155 ή pcx 125

 

nmax λόγο πίσω δισκόφρενου και abs..  θα κοιτουσα και το aprilia SR 125-200

Επεξ/σία από madnifestah
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, madnifestah είπε

το ίδιο πράγμα είναι.. άντε να κερδίζεις 30ευρώ κάθε 10.000χλμ 

υπάρχει λόγος πάντως που όλοι οι ντελιβεράδες άφησαν τα crypton και είναι με nmax/pcx/medley 

άνεση,χώροι,φώτα... ποιο σταθερά στον δρόμο και δεν παθαίνουν λάστιχο με το παραμικρό! 

Η διαφορά ενός παπιου πχ crypton που αναφέρεις και ενός Σκούτερ 125-150 κυβικών σίγουρα δεν είναι μόνο 30 ευρώ στα 10.000km που γράφεις. To crypton δεν  καεί πάνω  2lt/100 ενώ ένα 125-150αρι σκούτερ καίει  3lt/100, μόνο από αυτό με το καλημέρα έχουμε 200 ευρώ παραπάνω καύσιμα για το σκούτερ στα 10.000 χλμ με τιμη αμόλυβδης κοντά στο 1.9 το λίτρο που έχει σημερα( αν ανεβεί η τιμη προφανως ανοιγει και η οικονομική ψαλίδα) Από εκεί και πέρα όταν φτάσει η ώρα για το μεγάλο σέρβις και θέλει το σκούτερ μπίλιες και ιμάντας τα σέρβις πάει κάνα 250αρι λες και κανείς σέρβις  σε αμάξι.
Ναι το σκούτερ είναι πιο άνετο, ναι έχει παρά πάνω χώρους  και ναι καλύπτει  περισσότερο από τις καιρικές συνθήκες αν κάποιος το κυκλοφορεί και χειμώνα(κυρίως για τοντεξευταιο αρχίζουν να στρέφονται σε σκούτερ οι ντελιβεραδες) ,  αλλά η οικονομική τους  διαφορα σε καύσιμο + σέρβις είναι σίγουρα πολυ πανω από 30 ευρω στα 10.000 χλμ. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, Pwpwpw said:

Η διαφορά ενός παπιου πχ crypton που αναφέρεις και ενός Σκούτερ 125-150 κυβικών σίγουρα δεν είναι μόνο 30 ευρώ στα 10.000km που γράφεις. To crypton δεν  καεί πάνω  2lt/100 ενώ ένα 125-150αρι σκούτερ καίει  3lt/100, μόνο από αυτό με το καλημέρα έχουμε 200 ευρώ παραπάνω καύσιμα για το σκούτερ στα 10.000 χλμ με τιμη αμόλυβδης κοντά στο 1.9 το λίτρο που έχει σημερα( αν ανεβεί η τιμη προφανως ανοιγει και η οικονομική ψαλίδα) Από εκεί και πέρα όταν φτάσει η ώρα για το μεγάλο σέρβις και θέλει το σκούτερ μπίλιες και ιμάντας τα σέρβις πάει κάνα 250αρι λες και κανείς σέρβις  σε αμάξι.
Ναι το σκούτερ είναι πιο άνετο, ναι έχει παρά πάνω χώρους  και ναι καλύπτει  περισσότερο από τις καιρικές συνθήκες αν κάποιος το κυκλοφορεί και χειμώνα(κυρίως για τοντεξευταιο αρχίζουν να στρέφονται σε σκούτερ οι ντελιβεραδες) ,  αλλά η οικονομική τους  διαφορα σε καύσιμο + σέρβις είναι σίγουρα πολυ πανω από 30 ευρω στα 10.000 χλμ. 

85.000χλμ στην σέλα ενός crypton έχω και άλλες 40.000 σε Xmax..  σε βάθος χρόνου τα ίδια έξοδα έχουν, απλά στο παπί βγαίνουν λίγα-λίγα ενω στο σκουτερ μαζεμένα...  λάστιχα σετ πχ 110 ευρώ στο crypton και άλλαζα κάθε 6-8 μήνες ένω για το xmax έδωσα 240 εύρω και 1 χρόνο μετά είναι στο 70% οπότε έχουν να βγάλουν σίγουρα άλλον 1 χρόνο δουλειάςμ μπορεί και δύο... 

Επεξ/σία από madnifestah
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, madnifestah είπε

85.000χλμ στην σέλα ενός crypton έχω και άλλες 40.000 σε Xmax..  σε βάθος χρόνου τα ίδια έξοδα έχουν, απλά στο παπί βγαίνουν λίγα-λίγα ενω στο σκουτερ μαζεμένα...  λάστιχα σετ πχ 110 ευρώ στο crypton και άλλαζα κάθε 6-8 μήνες ένω για το xmax έδωσα 240 εύρω και 1 χρόνο μετά είναι στο 70% οπότε έχουν να βγάλουν σίγουρα άλλον 1 χρόνο δουλειάςμ μπορεί και δύο... 

Όχι δεν έχουν τα ίδια έξοδα.

Το  σκουτερ συγκριτικά με παπί  ειναι πιο ακριβά σε όλους του τομείς, ειτε πιάσουμε κόστος αγοράς ( τιμη καινούργιων),  ειτε πιάσουμε  κατανάλωση καυσίμου , ειτε πιάσουμε κόστος σέρβις , είτε πιάσουμε κοστος ελαστικών, ειτε πιάσουμε κόστος πλαστικών σε περίπτωση πτώσης, το σκουτερ κοστίζει σε όλα ανεξαιρέτως παραπάνω.

Προφανως εχει τα θετικά του συγκριτικά με ένα παπί ( τα ανέφερα σε παραπάνω ποστ), αλλά ίδιο κόστος μετακίνησης δεν έχουν. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα χαλαμε το post.. εγω ειπα την γνωμη μου.. και αυτη ειναι οτι οι διαφορες στο κοστος χρησης ειναι αμελητέες.  Συγκρίνοντας πάντα το crypton 115 που ειχα και το xmax 250 που έχω και δεν είναι και το ποιο οικονομικό σκούτερ που υπάρχει..  για χιλιόμετρα που κανένας μέσος χρήστης δεν θα δει στη ζωή του (1700-1900χλμ τον μήνα μεσα στην πόλη) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, madnifestah είπε

Τζαμπα χαλαμε το post.. εγω ειπα την γνωμη μου.. και αυτη ειναι οτι οι διαφορες στο κοστος χρησης ειναι αμελητέες.  Συγκρίνοντας πάντα το crypton 115 που ειχα και το xmax 250 που έχω και δεν είναι και το ποιο οικονομικό σκούτερ που υπάρχει..  για χιλιόμετρα που κανένας μέσος χρήστης δεν θα δει στη ζωή του (1700-1900χλμ τον μήνα μεσα στην πόλη) 

Έγραψες συγκεκριμένα   « η διάφορα αντε να κερδίζεις  30 ευρώ ανά 10.000 χιλιόμετρα», αυτό απλά δεν ισχύει, σε αυτό διαφώνησα. Δεν ειναι κάτι υποκειμενικό ώστε να πεις αυτή ειναι η γνώμη μου, ειναι απλά μαθηματικά και αν τα υπολογίσεις τα νούμερα δείχνουν αλλο αποτέλεσμα, μόνο την διαφορά σε κατανάλωση να υπολογίσεις δεν βγαίνει  με τίποτα το νούμερο που λες, αν προσθέσουμε   το  κοστος σέρβις και το  κοστος ανταλλακτικών ανοίγει και άλλο η ψαλίδα.

Τεσπα, τέλος  από μένα και εύχομαι να κάνει την καλύτερη δυνατή επιλογή η φίλος σύμφωνα με τις ανάγκες και τις προτεραιότητες του.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως αυτά που γλυτώνεις σε βενζίνη τα δίνεις αλλού... για παράδειγμα.  Έχω πάθει 8 φορές λαστιχο στο παπι από χαζά αντικείμενα πχ καρφάκι από μεγαλο συραπτικο που το λάστιχο του σκούτερ δεν θα το περνούσε.. αυτά μόνα τους είναι 8χ10 ευρό σαμπρελα και εργατικά..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3L κατανάλωση δεν το λέμε και ότι είναι οικονομικά,αλλα αν θες και κάποιες επιδόσεις η καλύτερη τελική ταχύτητα για λίγο πιο έξω από την πόλη,δεν γίνεται αλλιώς.

Με το αμάξι κάνω 2 γεμίσματα το μήνα από 70-80€ για περίπου 300 χιλ εντός πόλης στο κέντρο,συν ότι άλλο προκύπτει.Ειναι πολλά τα έξοδα πλέον.

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα. Για το νέο σκούτερ της voge το sr1 125cc, ποια είναι η άποψη σας;; μόλις πήρα το δίπλωμα για 125 και τα pcx-nmax καινούρια είναι απλησίαστα οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό μέρος της αγοράς τα έχει αν αυτό σε βοηθάει 

Δεν έχω ιδέα για τα voge 

Για το δίπλωμα σου μέχρι 125 πας και εκεί δεν έχει φτηνές επιλογές πολλές αμα πας σε γιαπωνεζο

Βεβαια το φτηνό και το ακριβό είναι θέμα οπτικής του καθενός  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 3/2/2023 στις 10:10 ΜΜ, jimmisk1974 είπε

Γεια σας και παλι ,  λογω που απο Δευτερα  θα πρεπει να κλεισω οχημα  προς αγορα ,   λοιπον  λεω να παω στο Aprilia SR GT 200  Sport  σε κοκκινο.    To Daytona Mista  εδω   στην πολη μου Πατρα δεν το εχει κανεις ,  ουτε ο αντιπροσωπος της Daytona  το φερνει στην εκθεση ,   μου ειπαν  πρεπει να γινει παραγγελια να ερθει .

Μονο πιο κοντικα ειναι Αγρινιο να παω να το δω ,    δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο ,      πιστευω σε σχεση με Aprilia     καλυτερα το Aprilia  ....  πιστευω ειναι ποιο σοβαρη εταιρια  

Οποτε τελικα ξεχναω daytona ....  και τελος  ! ! 

Τελικά το πήρες το απριλια ; 

Τι λέει γιατί το σκεφτωμε και εγώ, το έκανα τεστ , . Από θέμα αξιοπιστίας εκεί κολλάω. Κατά τα άλλα το πιο όμορφο σκουτερ της κατηγορίας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mp123 είπε

Τελικά το πήρες το απριλια ; 

Τι λέει γιατί το σκεφτωμε και εγώ, το έκανα τεστ , . Από θέμα αξιοπιστίας εκεί κολλάω. Κατά τα άλλα το πιο όμορφο σκουτερ της κατηγορίας

 

Ναι το εχω παρει  εδω και κανα χρονο περιπου ,  δεν εχω κανενα παραπονο μεχρι στιγμης , εχω κοντα 8500 χιλιομετρα , δεν εχει βγαλει το παραμικρο ,   το σκουτερ τα σπαει ! !  Και περσι καλοκαιρι εκανα μεγαλες διαδρομες ,  δεν καταλαβενει τιποτα ! !  Παρτο με κλειστα ματια ,  για μενα ειναι ισως το πιο ομορφο  που υπαρχει  μεχρι στιμγης,  το μονο μειονεκτημα ειναι οτι με ζαλιζουν  λιγο σε φαναρια  και ρωτανε  , τι ειναι και πιο ειναι 😂

20230511_105816.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 10/2/2024 στις 12:23 ΠΜ, jimmisk1974 είπε

Ναι το εχω παρει  εδω και κανα χρονο περιπου ,  δεν εχω κανενα παραπονο μεχρι στιγμης , εχω κοντα 8500 χιλιομετρα , δεν εχει βγαλει το παραμικρο ,   το σκουτερ τα σπαει ! !  Και περσι καλοκαιρι εκανα μεγαλες διαδρομες ,  δεν καταλαβενει τιποτα ! !  Παρτο με κλειστα ματια ,  για μενα ειναι ισως το πιο ομορφο  που υπαρχει  μεχρι στιμγης,  το μονο μειονεκτημα ειναι οτι με ζαλιζουν  λιγο σε φαναρια  και ρωτανε  , τι ειναι και πιο ειναι 😂

20230511_105816.jpg

Τι ύψος έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...