Προς το περιεχόμενο

Αγορα σκουτερ 125 - 200 cc


jimmisk1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια  σας,   θα ηθελα τις γνωμες σας περι αγορα ενος νεου σκουτερ που θελω να παρω  το προσεχες διαστημα.

Ειμαι κατοχος ενος Honda PCX  125  2011  και  το εχω  προς πωληση  ,  γιατι θα ηθελα κατι σε καινουργιο  και γιατι οχι ενα τικ πιο δυνατο.

Σκεφτομουν PCX καινουργιο  του 2023 ,  αλλα ειδα μερικα reviews και μου εχει κολησει και το Aprilia SR GT 200  το οποιο μου αρεσει και εμφανισιακα γιατι ειναι στα γουστα μου το καλουπι αυτο.

Επισης , σαν αλλη επιλογη εχω τo Daytona Mista 150  ( εμφανιακα παρομοιο με το aprilia )   ,  τo Zontes M125   ,  και σαν τελευταια επιλογη  ( μαλλον ομως οχι  )  το Sym Jet X .

Θα ηθελα την γνωμη σας   , αν ειστε κατοχοι   καποιου απο αυτα   ,   ειδικα το συγκριτικο μου ειναι αναμεσα σε PCX  και Aprilia ,  κλεινω λιγο προς το Αprilia μιας και σε reviews το λενε οτι εχει πολυ καλη οδικη συμπρεφορα ,  αναρτησεις   και ποιοτητα κατασκευης    ( βεβαια και το PCX εχει κορυφαια ποιοτητα ,  αλλα στα υπολοιπα ισως ειναι καλυτερο το aprilia)

H γνωμες σας θα με βοηθησουν ,  ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Daytona Mista και Zontes προσωπικά θα τα έβγαζα από το μυαλό μου γιατί για 500 που έχει πλέον διαφορά το Daytona από το Aprilia δεναξίζει πιστεύω να πάρεις Daytona. Όσο και αν δεν μου αρέσει η Aprilia μετά την εξαγορά από την Piaggio. Θεωρώ υπέρτατη γυφτιά να ζητάει η Honda για 125cc 3,5k και να μην έχει πίσω δισκόφρενο. Και τέλος επειδή αυτό που οδηγείς θα πρέπει να το γουστάρεις οταν το βλέπεις. άρα πας για Aprilia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και βγαινει το PCX  και σαφως ειναι πολυ καλο σκουτερ ,  ειπα εχω του  11  το μοντελο και ειναι λες και βγηκε απο το εργοστασιο  τωρα , απλα το εχω αγγελια πια να παω σε κατι καινουργιο χρονολογικα

Αν ξεχασω τα Daytona και Zontes    ( καλα το SYM αστο ) ,  μενουν τα δυο τους.

Και σκεφτομαι PCX  125 cc   η   Aprilia  200 cc ,  λεω  απο την αλλη  γιατι να μην εχω κατι πιο δυνατο ..... πιστευω μια διαφορα 200cc  με  125cc  οσο και να ναι  υπαρχει  ! 

Και η τιμη  ειναι η ιδια  3.430   το PCX  και 3.500 εχω βρει το Aprilia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όντας κάτοχος  pcx είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά αν έπαιρνα σκούτερ ξανά θα πήγαινα σε aprilia SR GT 200.Φαινεται αρκετά όμορφο και δυνατό δεδομένων των αναλογιών με καλό στήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jimmisk1974 είπε

Γεια  σας,   θα ηθελα τις γνωμες σας περι αγορα ενος νεου σκουτερ που θελω να παρω  το προσεχες διαστημα.

Ειμαι κατοχος ενος Honda PCX  125  2011  και  το εχω  προς πωληση  ,  γιατι θα ηθελα κατι σε καινουργιο  και γιατι οχι ενα τικ πιο δυνατο.

Σκεφτομουν PCX καινουργιο  του 2023 ,  αλλα ειδα μερικα reviews και μου εχει κολησει και το Aprilia SR GT 200  το οποιο μου αρεσει και εμφανισιακα γιατι ειναι στα γουστα μου το καλουπι αυτο.

Επισης , σαν αλλη επιλογη εχω τo Daytona Mista 150  ( εμφανιακα παρομοιο με το aprilia )   ,  τo Zontes M125   ,  και σαν τελευταια επιλογη  ( μαλλον ομως οχι  )  το Sym Jet X .

Θα ηθελα την γνωμη σας   , αν ειστε κατοχοι   καποιου απο αυτα   ,   ειδικα το συγκριτικο μου ειναι αναμεσα σε PCX  και Aprilia ,  κλεινω λιγο προς το Αprilia μιας και σε reviews το λενε οτι εχει πολυ καλη οδικη συμπρεφορα ,  αναρτησεις   και ποιοτητα κατασκευης    ( βεβαια και το PCX εχει κορυφαια ποιοτητα ,  αλλα στα υπολοιπα ισως ειναι καλυτερο το aprilia)

H γνωμες σας θα με βοηθησουν ,  ευχαριστω

για 1ο μηχανακι σε καποιον θα το προτεινες το pcx? επισης η τιμη του δεν ειναι λιγο υπερβολικη στα 3450€; γενικα ολα αυτα τα χρονια που το εχεις απο συντηρηση τι χρειαστηκε; (σε ρωταω για να εχω πανω κατω τι παιζει γιατι δεν εχω ιδεα απο μηχανακια) επισης υπερ και κατα για σενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Titos301 είπε

για 1ο μηχανακι σε καποιον θα το προτεινες το pcx? επισης η τιμη του δεν ειναι λιγο υπερβολικη στα 3450€; γενικα ολα αυτα τα χρονια που το εχεις απο συντηρηση τι χρειαστηκε; (σε ρωταω για να εχω πανω κατω τι παιζει γιατι δεν εχω ιδεα απο μηχανακια) επισης υπερ και κατα για σενα;

Κοιτα,  αν η ερωτηση γινοταν κανα 5αρι χρονια πισω σαφω και θα το προτεινα,   τωρα σε αυτην την τιμη ( μιλαμε για αγορα καινουργιου , οχι used ) , με τα specs που εχει και σε σχεση με αλλα που εχουν βγει   χχμμμμ  οχι σε αυτην την τιμη δεν θα το προτεινα  και για μονο 125cc  ,  γιατι σχεδον  στην ιδια τιμη  παιζει και το aprilia  που πας σε 200cc  ,   η ακομα τα Daytona 125 και 150 cc ,  η ακομα και το sym jet X  που σε specs λιγο το περναει το pcx και ειναι και 500 ευρω πιο φτηνο. Δηλαδη δεν μου καθετε τοσο καλα να δωσω 3.5 χιλιαρικα οσο  και τουμπανο να ειναι το pcx ξεροντας οτι πισω υπαρχουν μοντελα που σου δινουν καλυτερα specs οπως ABS  ,  καλυτερη οθονη με περισσοτερες πληροφοριες , καλυτερες αναρτησεις  ρυθμιζομενες .  Αν ειχε ενα κατω απο 3χιλιαρο  το PCX σαφως  τοτε ισως ναι .

Να πω την αληθεια ολα τα χρονια που το ειχα δεν ζητησε τιποτα,   βεβαια δεν το εχω πεθανει το μηχανακι γιατι δουελευα και αμαξι για τις μετακινησεις  , ειναι στα 44000 χιλ , που για την ηλικια του δεν ειναι δα και υπερβολικα.   Καθε 10χιλ servic κανω  ,  δινω 180  ευρω  και ανα 5χιλ  λαδακια και εναν ψιλοελεγχο.  Η ποιοτητα του  πραγματικα  του βγαζω το καπελο ,  ειναι  υπερ αριστη  ,  ουτε πλαστικο δεν  εχει ξεβαψει , δεν εχει το παραμικρο  ( παντα μεσα σε υπογειο , δεν το εβλεπε ηλιος ).  Ανετο σε  οδηγηση  , αθορυβο τελειως   ,  αρκετα καλα  φρενα  και ας εχει ταμπουρο πισω  ,  και οπτικα αρκετα ομορφο  . Και η πρωτη  σειρα  PCX σαν το δικο μου , οπτικα μου αρεσει λιγο πιο πολυ στο μπροστα μερος τα φωτα  σε σχεση με τα μοντελα απο το  14 και μετα που τα αλλαξε  .

Τα κατα που εχω δει   , θα ηθελα λιγο καλυτερη αναρτηση  γιατι  κοπαναει λιγο σε λακουβιτσες      ,   και στην αποσταση απο το εδαφος θα το ηθελα ενα τικ πιο ψηλο  ( π.χ. στην δουλεια μου που παω ειμαι αναγκασμενος να ανεβενω ενα πεζοδρομειο  για  να το παρακαρω και βρισκει για πλακα  , πρεπει καπως να σηκωσω για να μην βρει τοσο.  Καταναλωση ετσι και εστι ,  καλο ειναι  ,  απλα οχι  και τοσο μεγαλο ντεποζιτο .

( παντως αν  καποιος φιλος ψαχνει κατι ,  το εχω  προς πωληση )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2023 στις 3:28 ΜΜ, jimmisk1974 είπε

Γεια  σας,   θα ηθελα τις γνωμες σας περι αγορα ενος νεου σκουτερ που θελω να παρω  το προσεχες διαστημα.

Ειμαι κατοχος ενος Honda PCX  125  2011  και  το εχω  προς πωληση  ,  γιατι θα ηθελα κατι σε καινουργιο  και γιατι οχι ενα τικ πιο δυνατο.

Σκεφτομουν PCX καινουργιο  του 2023 ,  αλλα ειδα μερικα reviews και μου εχει κολησει και το Aprilia SR GT 200  το οποιο μου αρεσει και εμφανισιακα γιατι ειναι στα γουστα μου το καλουπι αυτο.

Επισης , σαν αλλη επιλογη εχω τo Daytona Mista 150  ( εμφανιακα παρομοιο με το aprilia )   ,  τo Zontes M125   ,  και σαν τελευταια επιλογη  ( μαλλον ομως οχι  )  το Sym Jet X .

Θα ηθελα την γνωμη σας   , αν ειστε κατοχοι   καποιου απο αυτα   ,   ειδικα το συγκριτικο μου ειναι αναμεσα σε PCX  και Aprilia ,  κλεινω λιγο προς το Αprilia μιας και σε reviews το λενε οτι εχει πολυ καλη οδικη συμπρεφορα ,  αναρτησεις   και ποιοτητα κατασκευης    ( βεβαια και το PCX εχει κορυφαια ποιοτητα ,  αλλα στα υπολοιπα ισως ειναι καλυτερο το aprilia)

H γνωμες σας θα με βοηθησουν ,  ευχαριστω

Καλησπερα συντροχε!

Εγω θα προτεινα να πας να κανεις test ride πρωτα αυτα που εχεις στο νου. Μπορει να ακουσεις πολλα υπερ/κατα ειτε εδω ειτε απο φιλους κ γνωστους, αλλα καποιες φορες ανεβαινεις σε ενα μηχανακι και λες.....αυτο ειναι! Το θεμα ειναι να εισαι εσυ ευχαριστημενος.

Στις επιλογες που εδωσες εγω θα επαιρνα το Aprilia με αναπληρωματικο το PCX.

Βασικος λογος τα κυβικα. Για να κοιτας σε 125/150 σημαινει οτι σε καλυπτουν στις διαδρομες που κανεις. Προσωπικη καθαρα αποψη ειναι οτι ειναι λιγα. Οχι για να πηγαινεις πιο γρηγορα αλλα γιατι καποιες φορες χρειαζεσαι ενα γρηγορο "ανοιγμα" για να βγεις απο μια δυσκολη κατασταση στο δρομο. Εγω μονο scooter ειχα μεχρι σημερα, ξεκινησα με PCX150 13' μετα x-max250 16' και τωρα NSS350 22'. Απο το xmax κ μετα ενιωθα πολυ πιο ανετος κ με λιγοτερο αγχος στο δρομο. Συν οτι το καλοκαιρακι πας και καμια εκδρομουλα.

Περι ορεξεως βεβαια.....ειπαμε το βασικο ειναι να εισαι εσυ happy. 😀

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι ,  λογω που απο Δευτερα  θα πρεπει να κλεισω οχημα  προς αγορα ,   λοιπον  λεω να παω στο Aprilia SR GT 200  Sport  σε κοκκινο.    To Daytona Mista  εδω   στην πολη μου Πατρα δεν το εχει κανεις ,  ουτε ο αντιπροσωπος της Daytona  το φερνει στην εκθεση ,   μου ειπαν  πρεπει να γινει παραγγελια να ερθει .

Μονο πιο κοντικα ειναι Αγρινιο να παω να το δω ,    δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο ,      πιστευω σε σχεση με Aprilia     καλυτερα το Aprilia  ....  πιστευω ειναι ποιο σοβαρη εταιρια  

Οποτε τελικα ξεχναω daytona ....  και τελος  ! ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω ότι αρκετοί καταφεύγουν στην λύση του σκούτερ και παρατάνε τα αυτοκίνητα λόγω υψηλου κόστους καυσιμου και συντήρησης.

Δεν έχω εμπειρία με μηχανάκια,ούτε έχω δίπλωμα,κάνω 15 χιλιόμετρα καθημερινά με το αμάξι μέσα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,χθες γέμισα 70 ευρώ,θέλω 150€ το μήνα μόνο για βενζίνη,επειδή κινούμαι μέσα στην πόλη,είναι και παλιό 20+ ετών το αμάξι.

Θα μου προτείνατε να πάω στην επιλογή ενός καινούριου σκούτερ 125cc,τι κόστη συντήρησης έχουν,ετήσια ασφάλεια και σέρβις,οι τιμές για καινούρια που κινούνται.

 

Επεξ/σία από Slither
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Slither είπε

Βλέπω ότι αρκετοί καταφεύγουν στην λύση του σκούτερ και παρατάνε τα αυτοκίνητα λόγω υψηλή κόστους καυσιμου και συντήρησης.

Δεν έχω εμπειρία με μηχανάκια,ούτε έχω δίπλωμα,κάνω 15 χιλιόμετρα καθημερινά με το αμάξι μέσα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,χθες γέμισα 70 ευρώ,θέλω 150€ το μήνα μόνο για βενζίνη,επειδή κινούμαι μέσα στην πόλη,είναι και παλιό 20+ ετών το αμάξι.

Θα μου προτείνατε να πάω στην επιλογή ενός καινούριου σκούτερ 125cc,τι κόστη συντήρησης έχουν,ετήσια ασφάλεια και σέρβις,οι τιμές για καινούρια που κινούνται.

 

ολα τα ετησια έξοδα με το ζόρι θα φτάσουν τα 200-250ευρω. 15χλμ την ημέρα ειναι ουτε 6000 το χρονο. το σημαντικο ειναι οτι εχουν πολυ λιγες και σχετικα φθηνες βλαβες ακομη και οταν αρχισουν να παλιώνουν. πλεον μπορεις να δεις και ηλεκτρικα αλλα για 15χλμ την ημερα μαλλον δεν αξιζει. 4100 εχει το nmax155 που ειναι μαλλον οτι καλύτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ολα τα ετησια έξοδα με το ζόρι θα φτάσουν τα 200-250ευρω. 15χλμ την ημέρα ειναι ουτε 6000 το χρονο. το σημαντικο ειναι οτι εχουν πολυ λιγες και σχετικα φθηνες βλαβες ακομη και οταν αρχισουν να παλιώνουν. πλεον μπορεις να δεις και ηλεκτρικα αλλα για 15χλμ την ημερα μαλλον δεν αξιζει. 4100 εχει το nmax155 που ειναι μαλλον οτι καλύτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη.  

αξιζει τα 1000€ παραπανω απο το pcx 125 ; που και το 2ο ειναι στα υψη η τιμη του με τον πληθωρισμο αλλα ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το τσιτάτο ''Honda, δεν σπάει, δεν χαλάει'' αλλά στη περίπτωση μου παρόλο που είμαι γενικά αρκετά ευχαριστημένος δυστυχώς απαιτείται αλλαγή τρόμπα βενζίνης με συνολικό κόστος 300 ευρώ (220 ευρώ το κόστος της τρόμπας και 80 ευρώ η εργασία γιατί θα λυθεί όλο). Συνεπώς ας κρατάμε μικρό καλάθι για τη Honda. Θα σου συνιστούσα να πας στην επιλογή του Aprilia SR GT 200 καθώς έχει υψηλή θέση οδήγησης και θα σε αφήσει ικανοποιημένο ακόμα και σε επαρχιακό οδικό δίκτυο. Αν και δεν το έχω κάνει test drive στα σχετικά βίντεο που έχω δει φαίνεται αρκετά καλό εκτός απο όμορφο. Αν δεν είχα δεύτερο μεταφορικό εκτός απο το pcx του 2017 σε αυτό θα πήγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...