Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια eshop


Manthos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχω ανοιξει μαγαζι πριν 2 μηνες με προσκλητηρια γαμου κτλ και δουλευα μεσω ινσταγκραμ μεχρι τωρα. Φυσικα αυτο δεν εφτανε και ειμαι σε αναζητηση δημιουργιας eshop. Εχω εναν φιλο που φτιαχνει eshop κτλ και μου λεει να με βοηθησει στο κομματι αυτο δωρεαν. Απο εκει και περα μου ειπε να μου το κανει με wordpress με καποια templates και να ψαξω να βρω εγω κανενα που μου αρεσει.

1ον ειμαι ασχετος εγω και ζηταω συμβουλες

2ον θελω να γινει φυσιολογικη δουλεια. Δεν θα εχω  1000 προιοντα αλλα θα ηθελα να γινει καλη δουλεια. Φυσιολογικη θα ελεγα. 

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης :

Θα ειναι φυσιολογικα γρηγορο κατα την πλοηγηση το site λογω templates? Ή για κατι τετοιο θελει να γραψει κωδικα καποιος? 

Με ρωτησε αν θελω να μπω σε server ελλαδας ή βουλγαριας. Μου ειπε Βουλγαριας ειναι πιο γρηγορο. 

Εγω ξερω οτι template βρισκεις αν κανεις shopify. Ποια η διαφορα του ας πουμε? 

ΥΓ να αναφερω οτι με νοιαζει να δειχνει ωραιο το site και οχι απλα επειδη ειναι τζαμπα να πω δεν βαριεσαι? Τζαμπα ειναι. 

ΥΓ2 υπαρχει κανεις να ξερει κανα template που να προτιμαει? 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων. Οποιος γνωριζει εστω και μια συμβουλη ή απαντηση για ενα ερωτημα θα με βοηθουσε πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάει ανάλογα με το budget σου. Ξέρω πως θα ακουστεί κλισέ, αλλά στις ερωτήσεις σου όντως... ό,τι δίνεις παίρνεις!

Περιληπτικά:

  • Wordpress, Shopify, Joomla και τα σχετικά δεν είναι οι καλύτερες λύσεις. Ανάλογα με τις ανάγκες σου όμως, μπορεί να είναι ικανοποιητικές
    • Δηλαδή, εγώ προσωπικά ως προγραμματιστής ουδέποτε θα πήγαινα σε αυτές τις πλατφόρμες γιατί γνωρίζω πολύ καλά τι κινδύνοι υπάρχουν σε θέματα ασφαλείας, πως κάπου θα σε περιορίσουν και τι χάος επικρατεί με το όλο θέμα των plugins κτλπ
    • Απ' την άλλη όμως, αν δεν έχεις και τρελές απαιτήσεις και θες ένα τέρμα απλοϊκό site που θα μπαίνει ο κόσμος να βλέπει καμιά δεκαριά προϊόντα και να βάζει μια παραγγελία... μπορεί να είναι και η καταλληλότερη λύση! Κακά τα ψέματα, να σου φτιάξει webshop μια εταιρία ή έστω μια μικρή ομάδα... θα σου κοστίσει ακριβά
    • Το σημαντικό εδώ είναι να ελέγξεις τι δυνατότητες προσφέρουν, και τι όραμα έχεις εσύ για το webshop στα επόμενα χρόνια.
  • Templates
    • Όλοι χρησιμοποιούν templates, θα χρειαστούν κάποιες τροποποιήσεις για να αρμόζει στις ανάγκες σου. Δεν θα είναι κάτι τρελό, ίσως να μην χρειαστεί καν κώδικας
    • Ένα καλό template δεν κοστίζει περισσότερο από 30 ευρώ και από όσο γνωρίζω υπάρχουν και templates ειδικά φτιαγμένα για wordpress, shopify κτλπ
    • Το template είναι ανεξάρτητο από τις υπηρεσίες wordpress, shopify, wix κτλπ. Ουσιαστικά κάποιος σχεδιάζει μια σελίδα και σου δίνει τα σχέδια. Αυτό είναι το template απλά σε συγκεκριμένη μορφή.
    • Μια καλή σελίδα με templates είναι το themeforest.net
  • Servers
    • Εδώ και πάλι θα πρέπει να κοιτάξεις τις ανάγκες σου. Σε γενικές γραμμές, ισχύει κι εδώ το ό,τι δίνεις παίρνεις
    • Έλεγξε τα πακέτα που σου προσφέρει η κάθε υπηρεσία (hosting provider). Σε γενικές γραμμές όσο πιο πολλά διαθέσεις, τόσο πιο ασφαλής και γρήγορη θα είναι η σελίδα σου.
    • Και πάλι, σκέψου πόσο μεγάλο θα είναι το κατάστημα και ανάλογα κάνεις μια επιλογή. Ναι μεν το ακριβότερο πακέτο θα είναι καλύτερο... αλλά δεν σημαίνει ότι θα σε ωφελέσει αν το κατάστημα σου και το πελατολόγιο σου είναι μικρά
    • Ε και δες το και λίγο γεωγραφικά. Αν οι πελάτες σου είναι από Ελλάδα μην βρεις server στην Ινδία που είναι μακριά. 

Γενικά, μπορείς να φτιάξεις ένα πανέμορφο κατάστημα με χαμηλό (σχετικά) κόστος. Το θέμα είναι να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου. Συνήθως μια μικρομεσαία επιχείρηση κάνει τη δουλειά της και με αυτά που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ponous είπε

Νομίζω πάει ανάλογα με το budget σου. Ξέρω πως θα ακουστεί κλισέ, αλλά στις ερωτήσεις σου όντως... ό,τι δίνεις παίρνεις!

Περιληπτικά:

  • Wordpress, Shopify, Joomla και τα σχετικά δεν είναι οι καλύτερες λύσεις. Ανάλογα με τις ανάγκες σου όμως, μπορεί να είναι ικανοποιητικές
    • Δηλαδή, εγώ προσωπικά ως προγραμματιστής ουδέποτε θα πήγαινα σε αυτές τις πλατφόρμες γιατί γνωρίζω πολύ καλά τι κινδύνοι υπάρχουν σε θέματα ασφαλείας, πως κάπου θα σε περιορίσουν και τι χάος επικρατεί με το όλο θέμα των plugins κτλπ
    • Απ' την άλλη όμως, αν δεν έχεις και τρελές απαιτήσεις και θες ένα τέρμα απλοϊκό site που θα μπαίνει ο κόσμος να βλέπει καμιά δεκαριά προϊόντα και να βάζει μια παραγγελία... μπορεί να είναι και η καταλληλότερη λύση! Κακά τα ψέματα, να σου φτιάξει webshop μια εταιρία ή έστω μια μικρή ομάδα... θα σου κοστίσει ακριβά
    • Το σημαντικό εδώ είναι να ελέγξεις τι δυνατότητες προσφέρουν, και τι όραμα έχεις εσύ για το webshop στα επόμενα χρόνια.
  • Templates
    • Όλοι χρησιμοποιούν templates, θα χρειαστούν κάποιες τροποποιήσεις για να αρμόζει στις ανάγκες σου. Δεν θα είναι κάτι τρελό, ίσως να μην χρειαστεί καν κώδικας
    • Ένα καλό template δεν κοστίζει περισσότερο από 30 ευρώ και από όσο γνωρίζω υπάρχουν και templates ειδικά φτιαγμένα για wordpress, shopify κτλπ
    • Το template είναι ανεξάρτητο από τις υπηρεσίες wordpress, shopify, wix κτλπ. Ουσιαστικά κάποιος σχεδιάζει μια σελίδα και σου δίνει τα σχέδια. Αυτό είναι το template απλά σε συγκεκριμένη μορφή.
    • Μια καλή σελίδα με templates είναι το themeforest.net
  • Servers
    • Εδώ και πάλι θα πρέπει να κοιτάξεις τις ανάγκες σου. Σε γενικές γραμμές, ισχύει κι εδώ το ό,τι δίνεις παίρνεις
    • Έλεγξε τα πακέτα που σου προσφέρει η κάθε υπηρεσία (hosting provider). Σε γενικές γραμμές όσο πιο πολλά διαθέσεις, τόσο πιο ασφαλής και γρήγορη θα είναι η σελίδα σου.
    • Και πάλι, σκέψου πόσο μεγάλο θα είναι το κατάστημα και ανάλογα κάνεις μια επιλογή. Ναι μεν το ακριβότερο πακέτο θα είναι καλύτερο... αλλά δεν σημαίνει ότι θα σε ωφελέσει αν το κατάστημα σου και το πελατολόγιο σου είναι μικρά
    • Ε και δες το και λίγο γεωγραφικά. Αν οι πελάτες σου είναι από Ελλάδα μην βρεις server στην Ινδία που είναι μακριά. 

Γενικά, μπορείς να φτιάξεις ένα πανέμορφο κατάστημα με χαμηλό (σχετικά) κόστος. Το θέμα είναι να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου. Συνήθως μια μικρομεσαία επιχείρηση κάνει τη δουλειά της και με αυτά που ανέφερες.

Σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου να μου γραψεις ολες αυτες τις πληροφοριες. Το κοινο μου ειναι κυριως Ελλαδα και μετα Ευρωπη. Ειναι νομιμο να παρω server απο Βουλγαρια? Επισης γιατι λεει οτι ειναι πιο γρηγορος ο server στην Βουλγαρια? Και που μπορω να το κοιταξω αυτο? Τα προιοντα που θα εχω μεσα ειναι περιπου στα 100. Και κατι τελευταιο τα plugins επεξεργαζονται καθολου? Αν εγω πχ θελω να εχω επιλογη '' αγορα δειγματος'' σε ξεχωριστο tab θα μπορει να μπει? Ενα παραδειγμα εδωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που σου είπε ότι ο server στην Βουλγαρία θα είναι πιο γρήγορος, τότε μάλλον συνεργάζεται με κάποια εταιρία στην Ελλάδα που ίσως δεν έχει γρήγορους servers, και κάποια εταιρία στην Βουλγαρία που οι servers είναι πιο γρήγοροι.

Νόμιμο πάντως είναι να πάρεις hosting από οποιαδήποτε χώρα.

Όμως εάν το κοινό σου είναι από Ελλάδα, θα πρότεινα το hosting να είναι σε server από Ελλάδα ή κάποια κεντρική χώρα της Ευρώπης, όπως Γερμανία ή Ολλανδία όπου λόγο του peering που έχουν οι ελληνικοί ISP θα έχεις καλύτερα ταχύτητα όσο αφορά την μεταφορά των δεδομένων. Φυσικά εκτός από τις συνδέσεις στο ιντερνετ που έχει το datacenter που θα είναι ο server, όπως έγραψα και πιο πάνω παίζει ρόλο και εάν ο ίδιος ο server είναι γρήγορος (π.χ. δεν τον υπερφορτώνουν ανοίγοντας πολλά πακέτα hosting στον ίδιο server).

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Καλησπερα παιδια εχω ανοιξει μαγαζι πριν 2 μηνες με προσκλητηρια γαμου κτλ και δουλευα μεσω ινσταγκραμ μεχρι τωρα. Φυσικα αυτο δεν εφτανε και ειμαι σε αναζητηση δημιουργιας eshop. Εχω εναν φιλο που φτιαχνει eshop κτλ και μου λεει να με βοηθησει στο κομματι αυτο δωρεαν. Απο εκει και περα μου ειπε να μου το κανει με wordpress με καποια templates και να ψαξω να βρω εγω κανενα που μου αρεσει.

1ον ειμαι ασχετος εγω και ζηταω συμβουλες

2ον θελω να γινει φυσιολογικη δουλεια. Δεν θα εχω  1000 προιοντα αλλα θα ηθελα να γινει καλη δουλεια. Φυσιολογικη θα ελεγα. 

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης :

Θα ειναι φυσιολογικα γρηγορο κατα την πλοηγηση το site λογω templates? Ή για κατι τετοιο θελει να γραψει κωδικα καποιος? 

Με ρωτησε αν θελω να μπω σε server ελλαδας ή βουλγαριας. Μου ειπε Βουλγαριας ειναι πιο γρηγορο. 

Εγω ξερω οτι template βρισκεις αν κανεις shopify. Ποια η διαφορα του ας πουμε? 

ΥΓ να αναφερω οτι με νοιαζει να δειχνει ωραιο το site και οχι απλα επειδη ειναι τζαμπα να πω δεν βαριεσαι? Τζαμπα ειναι. 

ΥΓ2 υπαρχει κανεις να ξερει κανα template που να προτιμαει? 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων. Οποιος γνωριζει εστω και μια συμβουλη ή απαντηση για ενα ερωτημα θα με βοηθουσε πολυ. 

Πρέπει να σκεφτείς και ποιος θα το κάνει maintain το eshop...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Πρέπει να σκεφτείς και ποιος θα το κάνει maintain το eshop...

Ακριβώς, σωστά και ωραία ότι λένε όλοι αλλά αυτό είναι το σημαντικότερο για τον TS με βάση αυτό που θέλει να κάνει με το zero budget logic. 

Προσωπικά αν ήμουν στην θέση του με αυτά που γράφει θα πήγαινα σε ένα Shopify οπότε μετά το αρχικό στήσιμο η συντήρηση του και οι ενημερώσεις (home page / προϊόντα κλπ) είναι πολύ πιο εύκολα. 

Οι περισσότεροι εδώ βγάζουν σπυράκια αν προτείνει κάποιος Shopify αλλά δεν έχουν όλοι προσωπικό IT ούτε μπορούν να πληρώνουν κάποιον ή κάποια εταιρεία για το maintenance, όπου για κάποιο wordpress site είναι δεδομένο ότι χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Billator είπε

Ακριβώς, σωστά και ωραία ότι λένε όλοι αλλά αυτό είναι το σημαντικότερο για τον TS με βάση αυτό που θέλει να κάνει με το zero budget logic. 

Προσωπικά αν ήμουν στην θέση του με αυτά που γράφει θα πήγαινα σε ένα Shopify οπότε μετά το αρχικό στήσιμο η συντήρηση του και οι ενημερώσεις (home page / προϊόντα κλπ) είναι πολύ πιο εύκολα. 

Οι περισσότεροι εδώ βγάζουν σπυράκια αν προτείνει κάποιος Shopify αλλά δεν έχουν όλοι προσωπικό IT ούτε μπορούν να πληρώνουν κάποιον ή κάποια εταιρεία για το maintenance, όπου για κάποιο wordpress site είναι δεδομένο ότι χρειάζεται. 

Δεν ξέρω γιατί τόση έχθρα στο Shopify. Εαν στηθεί καλα και δεν θέλει ο ιδιοκτήτης custom και περίεργα πράγματα , μια χαρά παίζει. Και έχουν και plug in οι τράπεζες, οπότε μπλέκεις πολύ λιγότερο μαζί τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει συντηρηση το site απο αυτον που θα μου το φτιαξει? Με τα λεγομενα σας θα ειναι κακο δηλαδη να βαλω template με wordpress? Θα ειναι αργο χωρις πολλες δυνατοτγτες? Και αν με τοσα λιγσ προιοντα που θα βαλω κολλαει.. Για ποιον ειναι δηλαδη ρε παιδια το συγκεκριμενο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, ό,τι και να φτιάξεις θα θέλει συντήρηση και να εκπαιδευτείς στη χρήση του. Το αν θα είναι αργό, το πόσες δυνατότητες θα έχει και το αν θα κολλάει δε μπορεί να το απαντήσει κανείς απ' τον αέρα. Αυτοί είναι προβληματισμοί που θα πρέπει να συζητήσεις μ' αυτόν που θα το αναλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Θελει συντηρηση το site απο αυτον που θα μου το φτιαξει?

Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, ναι. Αλλά όταν λέμε συντήρηση μην φανταστείς πως θα πρέπει να γράφει κώδικα 1 φορά την βδομάδα ή να ξαναρυθμίσει την σελίδα σου απ' την αρχή. Απλά πρέπει να έχει τον νου του σε περίπτωση που κάτι χαλάσει ή χρειαστείς κάποιες αλλαγές. Με wordpress, shopify, κτλπ δεν είναι δύσκολο αν η σελίδα είναι απλή... απλά πρέπει κάποιος να το κάνει. Ο λόγος που σ' το λέμε είναι επειδή ίσως χρειαστεί να μάθεις κι εσύ 1-2 πράγματα αν ο φίλος σου δεν θα έχει τον χρόνο στο μέλλον.

2 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Με τα λεγομενα σας θα ειναι κακο δηλαδη να βαλω template με wordpress?

Το template δεν παίζει ρόλο. Είναι απλά η εμφάνιση.

2 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Θα ειναι αργο χωρις πολλες δυνατοτγτες?

Από αυτά που κατάλαβα, οι απαιτήσεις σου είναι απλές και τέτοιο πρόβλημα φαίνεται να μην υπάρχει. Θα πρέπει να το συζητήσεις όμως με αυτόν που θα σου φτιάξει το κατάστημα, και να μελετήσετε τις δυνατότητες που σου παρέχουν οι hosting providers (ο server ας πούμε) και η πλατφόρμα της επιλογής σου (wordpress? shopify? custom?). Είτε με wordpress πας είτε με shopify, πιστεύω πως θα καλύψουν τις ανάγκες σου. Το πρόβλημα θα προκύψει αν θελήσεις ποτέ κάτι εξειδικευμένο. Μελέτησε κι εσύ λίγο τις επιλογές όμως για να έχεις μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.

Επεξ/σία από Ponous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στε καλα ρε παιδια. Ευχαριστω πολυ. Το ssl ειναι κατι δυσκολο ωστε να το κανει? Θεωρω ειναι βασικο αφου ειναι για την ασφαλεια του site.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Να στε καλα ρε παιδια. Ευχαριστω πολυ. Το ssl ειναι κατι δυσκολο ωστε να το κανει? Θεωρω ειναι βασικο αφου ειναι για την ασφαλεια του site.. 

Σχεδόν όλοι οι webhosts παρέχουν δωρεάν SSL (π.χ. από Let's Encrypt).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 1:26 ΠΜ, Ponous είπε

Το template δεν παίζει ρόλο. Είναι απλά η εμφάνιση.

Και ναι και όχι. Ένα Template με ιδιαίτερα κακό javascript μπορεί να παίξει αρκετό ρόλο στους χρόνους απόκρισης του site.

Στις 1/2/2023 στις 1:26 ΠΜ, Ponous είπε

Το πρόβλημα θα προκύψει αν θελήσεις ποτέ κάτι εξειδικευμένο

Όταν λες εξειδικευμένο; Wordpress(WooCommerce) και Opencart που έχω δουλέψει δεν έχουν κάποιο περιορισμό στο να φτιάξεις δικά σου plugins. Ειδικά στο 2ο που έχω και μεγαλύτερη εμπειρία, δεν έχω μέχρι στιγμής αντιμετωπίσει κανένα ουσιαστικό πρόβλημα σε site με εκατοντάδες χιλιάδες προϊόντα.
Θέλω και γω να πω λίγο εδώ πέρα, ότι έτοιμες λύσεις είναι υπεραρκετές. Πολλά απ' τα μεγαλύτερα e-shop σε παγκόσμιο επίπεδο, όχι μόνο στην Ελλάδα, χρησιμοποιούν τέτοιες. Ίσως μια φορά και έναν καιρό δεν ήταν αρκετές και τους έχει βγει το κακό όνομα;

Στις 30/1/2023 στις 10:27 ΜΜ, Manthos91 είπε

Με ρωτησε αν θελω να μπω σε server ελλαδας ή βουλγαριας. Μου ειπε Βουλγαριας ειναι πιο γρηγορο. 

Δεν έχει άδικο ο φίλος σου. Οι γρήγοροι Ελληνικοί Servers είναι και ακριβοί. Συνήθως στις αρχές και μέχρι να αποκτήσεις αρκετό traffic, δεν αξίζει να δαπανήσεις τεράστια ποσά στο hosting.

 

Στις 30/1/2023 στις 10:27 ΜΜ, Manthos91 είπε

ΥΓ να αναφερω οτι με νοιαζει να δειχνει ωραιο το site και οχι απλα επειδη ειναι τζαμπα να πω δεν βαριεσαι? Τζαμπα ειναι. 

Γιατί να είναι τσάμπα το site; Αφού λες ότι έχεις ένα φίλο, γιατί δεν τον πληρώνεις έτσι ώστε να αναλάβει την κατασκευή το στήσιμο του να σε εκπαιδεύσει και αργότερα φυσικά όποτε χρειάζεται να τον πληρώνεις για συντήρηση. Ασχολείσαι πολύ με τα τεχνικά κομμάτια και το να εντρυφήσεις σε αυτό τον χώρο, έχει μεγάλο learning curve. Ασχολήσουμε την δουλειά σου. Για παράδειγμα:

  • Πως θα το ονομάσεις το eshop σου;
  • Τι θα κερδίσεις εσύ και τι ο πελάτης σου από αυτό; Θες να έρθουν νέοι πελάτες;  Θες να εξυπηρετήσεις καλύτερα τους ήδη υπάρχον; Πολλά άλλα τέτοια χαζά ερωτήματα πρέπει να κάνεις σαν επιχειρηματίας έτσι ώστε να βρει ο φίλος σου την καλύτερη λύση για σένα. Τίποτα δεν είναι αυτονόητο και μια αλλαγή που εσένα σου φαίνεται μικρή αργότερα, ίσως είναι πολύ δύσκολη και χρονοβόρα καθώς μπορεί να απαιτεί τεράστιες αλλαγές σε front-end, back-end,databases.
  • Τι θες να εμφανίζεται σε ένα προϊόν ή μία υπηρεσία που παρέχεις στο eshop. Υπόψην εγώ μπορεί να κατασκευάζω eshop, εσύ όμως είσαι αυτός που ξέρει ο πελάτης τι ζητάει από ένα προϊόν.
  • Τι έχεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό που θα πρέπει να εμφανίζεται μέσα στο site σου; Τα προτερήματα μας πρέπει να τα έχουμε σημαία ;)
  • Ψάξε και άλλα site παρόμοιου η και όχι περιεχομενου και δες δυνατότητες που παρέχουν, έτσι ώστε να σου έρθει κάποια ιδέα. Πχ θες wishlist ;

Το κομμάτι των πληρωμών. Πολύ σημαντικό.

  • Να δεις τις τράπεζες που συνεργάζεσαι και τι λύσεις παρέχουν για ηλεκτρονικές πληρωμές. Να κάνεις έρευνα για άλλους τρόπους πληρωμής
  • Έχεις CRM, ERP ή άλλο σύστημα μηχανογράφησης; Θες να τα ενώσεις με κάποιο τρόπο; 
  • Χονδρική, Λιανική, Επίπεδα τιμών ανά πελάτη;

Μεταφορικές:

  • Ποια ή ποιες;
  • Πως θα συσκευάζεις το δέμα
  • Θες αυτοματισμούς όπως δημιουργία ετικετών μετά την επιβεβαίωση της παραγγελίας;
  • Πολιτικές επιστροφών και τι εργαλεία πρέπει να αναπτυχθούν μέσα στο site; Τι δυνατότητες μου δίνουν οι μεταφορικές;

Μαρκετινγ

  • SEO
  • Facebook, Google κτλ Ads;
  • Newsletter;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, manolis940 είπε

σε site με εκατοντάδες χιλιάδες προϊόντα.

Το πρόβλημα δεν θεωρώ πως είναι τα εκατοντάδες χιλιάδες προϊόντα αλλά το τι χρειάζεσαι εσύ για να καλύψεις τις ανάγκες σου.

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Όταν λες εξειδικευμένο;

Επειδή δουλεύω σε εταιρία η οποία είναι webshop και λειτουργεί στην μισή Ευρώπη σχεδόν, αναπτύσσουμε καθημερινά πολλές λειτουργίες οι οποίες μας είναι απαραίτητες και σίγουρα οι πλατφόρμες που ανέφερες δεν προσφέρουν. Δεν σημαίνει πως είναι κακές, αλλά εμείς χρειαζόμαστε συστήματα που να επικοινωνούν με την αποθήκη, το εργοστάσιο στην Κίνα, αυτόματες αποζημιώσεις ανάλογα με την παραγγελία του πελάτη, να επικοινωνήσει το σύστημα με την τράπεζα της χώρας, να εξάγει αποδείξεις για ειδικές παραγγελίες, να μπουν πελάτες σε μαύρη λίστα κτλπ. Ακόμη δεν έχω αναφερθεί σε τεχνητή νοημοσύνη... αλλά κατάλαβες τι εννοώ με αυτά τα λίγα. Ίσως η συγκεκριμένη εταιρία έχει περίπλοκα συστήματα... αλλά είχα συνεργαστεί παλιά και με πελάτη που ναι μεν ήθελε ένα βασικό κατάστημα... αλλά το κατάστημα του ήθελε να είναι συνδεδεμένο με διάφορες πλατφόρμες που χρησιμοποιούσαν, τα συστήματα της εταιρίας τους, και κάποιους συγκεκριμένους συνδυασμούς προσφορών.

Ανεξαρτήτως του όγκου της εταιρίας δλδ, μπορεί να υπάρξουν ανάγκες για κάτι ειδικά φτιαγμένο στα πρότυπα της εταιρίας και όχι ένα κατάστημα φτιαγμένο για όλους στο οποίο μπορείς να κάνεις μεταρρυθμίσεις.

Καταλαβαίνω πως μια μικρή επιχείρηση που θέλει να κάνει τα πρώτα της βήματα στο διαδίκτυο, δεν χρειάζεται πολλά πολλά, γι' αυτό και στη συζήτηση, δεν είμαι ενάντια στην χρήση wordpress, woocommerce, shopify κτλπ... αλλά δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να πω πως με τις πλατφόρμες που ανέφερες μπορείς να φτιάξεις τα πάντα χωρίς περιορισμούς στην ταχύτητα και πιο σημαντικά στην ασφάλεια. 

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ίσως μια φορά και έναν καιρό δεν ήταν αρκετές και τους έχει βγει το κακό όνομα;

Δεν ισχύει αυτό (κατά την γνώμη μου). Και η php είχε κακό όνομα αλλά σήμερα αποτελεί μια καλή επιλογή στον χώρο του διαδικτύου.

Το θέμα με τις πλατφόρμες που ανέφερες είναι πως έχουν περιορισμούς σε ταχύτητα, στους περιορισμούς όσο αφορά τις λειτουργίες που χρειάζεσαι... και το πιο σημαντικό που εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα... στην ασφάλεια. Το θέμα με τα plugins που ανέφερες.. είναι ένας λόγος προς αποφυγή από πλευράς ασφαλείας

Παρόλα αυτά, επαναλαμβάνω, δεν είμαι κάθετος στην χρήση αυτών των πλατφόρμων... αλλά εξαρτάται του τι χρειάζεσαι και πόσα είσαι διατεθημένος να ξοδέψεις. Κατά την γνώμη μου, είναι πλατφόρμες για γενική χρήση (άντε με 2-3 αλλαγές)... για κάτι πιο εξειδικευμένο, πρέπει να αποταθείς αλλού

Επεξ/σία από Ponous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ponous είπε

Το πρόβλημα δεν θεωρώ πως είναι τα εκατοντάδες χιλιάδες προϊόντα αλλά το τι χρειάζεσαι εσύ για να καλύψεις τις ανάγκες σου.

Επειδή δουλεύω σε εταιρία η οποία είναι webshop και λειτουργεί στην μισή Ευρώπη σχεδόν, αναπτύσσουμε καθημερινά πολλές λειτουργίες οι οποίες μας είναι απαραίτητες και σίγουρα οι πλατφόρμες που ανέφερες δεν προσφέρουν. Δεν σημαίνει πως είναι κακές, αλλά εμείς χρειαζόμαστε συστήματα που να επικοινωνούν με την αποθήκη, το εργοστάσιο στην Κίνα, αυτόματες αποζημιώσεις ανάλογα με την παραγγελία του πελάτη, να επικοινωνήσει το σύστημα με την τράπεζα της χώρας, να εξάγει αποδείξεις για ειδικές παραγγελίες, να μπουν πελάτες σε μαύρη λίστα κτλπ. Ακόμη δεν έχω αναφερθεί σε τεχνητή νοημοσύνη... αλλά κατάλαβες τι εννοώ με αυτά τα λίγα. Ίσως η συγκεκριμένη εταιρία έχει περίπλοκα συστήματα... αλλά είχα συνεργαστεί παλιά και με πελάτη που ναι μεν ήθελε ένα βασικό κατάστημα... αλλά το κατάστημα του ήθελε να είναι συνδεδεμένο με διάφορες πλατφόρμες που χρησιμοποιούσαν, τα συστήματα της εταιρίας τους, και κάποιους συγκεκριμένους συνδυασμούς προσφορών.

Ανεξαρτήτως του όγκου της εταιρίας δλδ, μπορεί να υπάρξουν ανάγκες για κάτι ειδικά φτιαγμένο στα πρότυπα της εταιρίας και όχι ένα κατάστημα φτιαγμένο για όλους στο οποίο μπορείς να κάνεις μεταρρυθμίσεις.

Καταλαβαίνω πως μια μικρή επιχείρηση που θέλει να κάνει τα πρώτα της βήματα στο διαδίκτυο, δεν χρειάζεται πολλά πολλά, γι' αυτό και στη συζήτηση, δεν είμαι ενάντια στην χρήση wordpress, woocommerce, shopify κτλπ... αλλά δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να πω πως με τις πλατφόρμες που ανέφερες μπορείς να φτιάξεις τα πάντα χωρίς περιορισμούς στην ταχύτητα και πιο σημαντικά στην ασφάλεια. 

Δεν ισχύει αυτό (κατά την γνώμη μου). Και η php είχε κακό όνομα αλλά σήμερα αποτελεί μια καλή επιλογή στον χώρο του διαδικτύου.

Το θέμα με τις πλατφόρμες που ανέφερες είναι πως έχουν περιορισμούς σε ταχύτητα, στους περιορισμούς όσο αφορά τις λειτουργίες που χρειάζεσαι... και το πιο σημαντικό που εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα... στην ασφάλεια. Το θέμα με τα plugins που ανέφερες.. είναι ένας λόγος προς αποφυγή από πλευράς ασφαλείας

Παρόλα αυτά, επαναλαμβάνω, δεν είμαι κάθετος στην χρήση αυτών των πλατφόρμων... αλλά εξαρτάται του τι χρειάζεσαι και πόσα είσαι διατεθημένος να ξοδέψεις. Κατά την γνώμη μου, είναι πλατφόρμες για γενική χρήση (άντε με 2-3 αλλαγές)... για κάτι πιο εξειδικευμένο, πρέπει να αποταθείς αλλού

Όλα αυτά που περιγράφεις, δεν είναι απαγορευτικό να γίνουν σε ένα opencart. Το αν θα γίνουν με ασφάλεια, εξαρτάτε πάντα από αυτούς που γράφουν τον κώδικα, είτε σε ένα plugin για κάποιο CMS όπως το opencart, είτε για την custom λύση που περιγράφεις. Πάντως και τα 2 θέλουν προγραμματιστή να << λερώσει >> τα χέρια του. Συχνά γίνεται το λάθος να παρουσιαζόντε αυτές οι πλατφόρμες ως μια out of the box λύση για eshop κάτι που δεν ισχύει. Όπως σωστά είπες και θα συμφωνήσω η κάθε επιχείρηση έχει τις δικές τις ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...