Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια eshop


Manthos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας. Εχω καταληξει σε theme.. Λογικα στο porto. Απ οτι ειδα με καποια αλλα που συγκρινα ειναι το πιο γρηγορο και το πιο γνωστο. Δεν εχω καταλαβει τα demos που εχουν απο κατω.. Στην ουσια τι ειναι..? Και επισης κατι ακομα. Προτεινετε να εχω stripe? Αξιζει? Αν γνωριζει κανεις... Θα με βοηθουσε. Ευχαριστω εκ των προτερων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας. Εχω καταληξει σε theme.. Λογικα στο porto. Απ οτι ειδα με καποια αλλα που συγκρινα ειναι το πιο γρηγορο και το πιο γνωστο. Δεν εχω καταλαβει τα demos που εχουν απο κατω.. Στην ουσια τι ειναι..? Και επισης κατι ακομα. Προτεινετε να εχω stripe? Αξιζει? Αν γνωριζει κανεις... Θα με βοηθουσε. Ευχαριστω εκ των προτερων! 

Κατ αρχάς θες ο άλλος να σε πληρώνει συνηθως τα payment gateways (stripe κοκ) χρεώνουν προμήθεια. Σε stripe έχω δει να κάνεις αυτόματη χρέωση αλλά δεν ξέρω πως το θες εσύ.

 

Θες να έχεις 2-3 desighns προσκλητηρίων να κανεις Live preview του προσκλητηρίου και να πληρώνει θα πρέπει αν δεις η να ζητήσεις προτάσεις για flows δλδ θα μπαίνει ο χρήστης στην σελίδα θα κανει κλικ εκει θα βλέπει αυτό θα πατάει εκει και θα πληρώνει;

 

Προσωπικά, μέχρι να κατασταλάξεις θα πρότεινα να το πας σιγά - σιγά με εργαλεία όπως wix  (ή αντίστοιχα) να δεις πως θα σου τσουλήσει και μετά πας customιες. To porto έχει αρκετά themes που κάποια θα έχουν listings για πολλές κατηγορίες εσύ θα έχεις 1 λογικά με 2-3 παραμέτρους Πχ. στυλ προσκλητηρίου, μέγεθος, και αριθμός εκτυπώσεων δλδ τα βλέπω "βαριά" για 1 τύπο προϊόντος.

 

Εναλλακτικά, μπορείς απλά να πάρεις ένα screenshot από το https://www.portotheme.com/wordpress/porto/beauty (που πιστεύω πως είναι ένα theme που είναι κοντα σε αυτό που λες) να το αλλάξεις σε photoshop με κείμενα κοκ και να πεις στον εκάστοτε developer θέλω αυτό. Το θέμα είναι να δεις και πως θα το συντηρείς το ότι έβαλες wordpress η το έγραψες σημαίνει ότι θες κάποιο άτομο να στο αναβαθμίσει και να μπαλώνει όποιο Plugin σπάει. Γι αυτό δεν ξέρω ποιο είναι το budget σου και αν αξίζει.

 

Ίσως για website kονσέρβα να μην αξίζει καν να έχεις custom/wordpress απ την άλλη wix to βλέπω να έχει λύσεις γεμάτες για 1 τύπο προϊόντος/υπηρεσίας που έχεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 7/2/2023 στις 8:33 ΜΜ, Ponous είπε

Το πρόβλημα δεν θεωρώ πως είναι τα εκατοντάδες χιλιάδες προϊόντα αλλά το τι χρειάζεσαι εσύ για να καλύψεις τις ανάγκες σου.

Επειδή δουλεύω σε εταιρία η οποία είναι webshop και λειτουργεί στην μισή Ευρώπη σχεδόν, αναπτύσσουμε καθημερινά πολλές λειτουργίες οι οποίες μας είναι απαραίτητες και σίγουρα οι πλατφόρμες που ανέφερες δεν προσφέρουν. Δεν σημαίνει πως είναι κακές, αλλά εμείς χρειαζόμαστε συστήματα που να επικοινωνούν με την αποθήκη, το εργοστάσιο στην Κίνα, αυτόματες αποζημιώσεις ανάλογα με την παραγγελία του πελάτη, να επικοινωνήσει το σύστημα με την τράπεζα της χώρας, να εξάγει αποδείξεις για ειδικές παραγγελίες, να μπουν πελάτες σε μαύρη λίστα κτλπ. Ακόμη δεν έχω αναφερθεί σε τεχνητή νοημοσύνη... αλλά κατάλαβες τι εννοώ με αυτά τα λίγα. Ίσως η συγκεκριμένη εταιρία έχει περίπλοκα συστήματα... αλλά είχα συνεργαστεί παλιά και με πελάτη που ναι μεν ήθελε ένα βασικό κατάστημα... αλλά το κατάστημα του ήθελε να είναι συνδεδεμένο με διάφορες πλατφόρμες που χρησιμοποιούσαν, τα συστήματα της εταιρίας τους, και κάποιους συγκεκριμένους συνδυασμούς προσφορών.

Ανεξαρτήτως του όγκου της εταιρίας δλδ, μπορεί να υπάρξουν ανάγκες για κάτι ειδικά φτιαγμένο στα πρότυπα της εταιρίας και όχι ένα κατάστημα φτιαγμένο για όλους στο οποίο μπορείς να κάνεις μεταρρυθμίσεις.

Καταλαβαίνω πως μια μικρή επιχείρηση που θέλει να κάνει τα πρώτα της βήματα στο διαδίκτυο, δεν χρειάζεται πολλά πολλά, γι' αυτό και στη συζήτηση, δεν είμαι ενάντια στην χρήση wordpress, woocommerce, shopify κτλπ... αλλά δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να πω πως με τις πλατφόρμες που ανέφερες μπορείς να φτιάξεις τα πάντα χωρίς περιορισμούς στην ταχύτητα και πιο σημαντικά στην ασφάλεια. 

Δεν ισχύει αυτό (κατά την γνώμη μου). Και η php είχε κακό όνομα αλλά σήμερα αποτελεί μια καλή επιλογή στον χώρο του διαδικτύου.

Το θέμα με τις πλατφόρμες που ανέφερες είναι πως έχουν περιορισμούς σε ταχύτητα, στους περιορισμούς όσο αφορά τις λειτουργίες που χρειάζεσαι... και το πιο σημαντικό που εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα... στην ασφάλεια. Το θέμα με τα plugins που ανέφερες.. είναι ένας λόγος προς αποφυγή από πλευράς ασφαλείας

Παρόλα αυτά, επαναλαμβάνω, δεν είμαι κάθετος στην χρήση αυτών των πλατφόρμων... αλλά εξαρτάται του τι χρειάζεσαι και πόσα είσαι διατεθημένος να ξοδέψεις. Κατά την γνώμη μου, είναι πλατφόρμες για γενική χρήση (άντε με 2-3 αλλαγές)... για κάτι πιο εξειδικευμένο, πρέπει να αποταθείς αλλού

Ο άλλος ζήτησε ένα eshop με 100 προϊόντα και εσύ εδώ αναφέρεις για αποθήκες και εργοστάσια στην Κίνα και διασυνδέσεις και αυτόματες αποζημιώσεις. Κουκουρουκου. Οι πλατφόρμες wordpress, joomla, drupal μια χαρά σου δίνουν δυνατότητες για τα πάντα. Προφανώς υπάρχουν έτοιμες λύσεις σε components και plugins αλλά αν θέλει εξειδικευμένα πράγματα τότε απευθύνεται σε προγραμματιστή και του το φτιάχνει.

Αναλόγως των αναγκών μας επιλέγουμε και τον τρόπο με τον οποίο θα φτιάξουμε κάτι.

Είναι σα να θέλει ο άνθρωπος να φτιάξει ένα σπίτι 40τμ και εσύ να του προτείνεις να διαλέξει την ΙΝΤΡΑΚΑΤ ως κατασκευαστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stef157 είπε

 

Είναι σα να θέλει ο άνθρωπος να φτιάξει ένα σπίτι 40τμ και εσύ να του προτείνεις να διαλέξει την ΙΝΤΡΑΚΑΤ ως κατασκευαστική.

12 ώρες πριν, stef157 είπε

Ο άλλος ζήτησε ένα eshop με 100 προϊόντα και εσύ εδώ αναφέρεις για αποθήκες και εργοστάσια στην Κίνα και διασυνδέσεις και αυτόματες αποζημιώσεις.

Μα δεν είναι αυτό που πρότεινα στον άνθρωπο. Κοίταξε την συζήτηση από την αρχή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...