Προς το περιεχόμενο

Προτεινετε Horror ταινιες!


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα θεμα για τους λατρεις των horror ταινιων!

Εχθες ειδα το Green Room, αρκετα καλο μπορω να πω. Ειχε κατι το ιδιαιτερο η ταινια, δε ξερω τι ακριβως ηταν. Το editing, το οτι οι ηθοποιοι φαινοταν σα να το ζουνε το ολο σκηνικο, δε εβλεπες να παιρνουν ηλιθιες αποφασεις, γενικα τα χρωματα και ολο το σκηνικο. Σιγουρα την προτεινω. Ειναι απο το Studio A24, το οποιο βγαζει σταθερα καλες horror ταινιες. 

Επισης αρκετα καλη horror ταινια το Smile. Αν και δε προτιμω τα μεταφυσικα επειδη δε τα πιστευω πλεον, μπορω να πω οτι μπηκα στο πετσι και σε μερικες σκηνες τρομαξα αρκετα. Πολυ εξυπνο αυτο με τα

Spoiler

διαφορετικα τελη

. Θα ηθελα με καποιο τροπο να μην εδειχναν

Spoiler

τη μορφη του δαιμονα,

ισως ηταν ακομα πιο τρομακτικη η ταινια. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προτεινω μερικες κλασικες

The Exorcist (1973)

The Shining (1980)

The Texas Chain Saw Massacre (1974)

Alien (1979)

Psycho (1960)

The Thing (1982)

Rosemary's Baby (1968)

Halloween (1978)

Dawn of the Dead (1978)

Jaws (1975)

An American Werewolf in London (1981)

A Nightmare on Elm Street (1984)

The Haunting (1963)

The Omen (1976)

Poltergeist (1982)

The Silence of the Lambs (1991)

The Cube(1997)

Dead Silence(2007)

Rec(2007)

Event Horizon(1997)

Saw(2004

 

Απο νεες

Hereditary (2018)

The Babadook (2014)

It Follows (2014)

The Witch (2015)

Train to Busan(2016)

It(2017)

Us(2019)

Midsommar(2019)

Pearl(2022)

Get Out(2017)

X(2022)

Barbarian(2022)

Mama(2013)

Mommy(2014)

The Night House(2020)

Conjuring(2013)

Insidious (2010)

Escape Room

 

Μην ξεχασω και τις κλασικες Ιαπωνικες/Κορεατικες

Ju On(2000)

Ringu(1998)

Shutter(2004)

One Missed Call(2003)

I Saw The Devil(2010)

Chaser(2008)

The Call(2020)

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Glikos είπε

Μου έρχετε στο μυαλό η παρακάτω. Από τις top horror για μένα.

The Wailing (2016)

https://www.imdb.com/title/tt5215952/

Πω ρε φίλε τι ωραία ταινία τρόμου είναι αυτή; Την είχα ξεχάσει.

Θα ήθελα να προσθέσω τα

Sinister
Evil Dead (2013)
Shutter
Afflicted
Oculus
Deliver Us from Evil
Rec
The Rite
Dead Silence

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το " The Wailing ", οπως και οι περισσοτερες προτασεις παραπανω. Τις εχω δει σχεδον ολες.

 

Μια ταινια που με ειχε στιγματισει παλαιοτερα ηταν το Paranormal Activity, τοτε ακομα πιστευα και φοβομουν αρκετα τα μεταφυσικο. Σε σημειο, που απο τοτε που την ειδα, ειχα να κοιμηθω χωρις προβλημα για αρκετους μηνες. Δεν αντεχα το σκοταδι..Πλεον βεβαια εχει αλλαξει η κατασταση. Αλλα παντα προσπαθω να προσηλωνομαι στην ταινια και να προσπαθω να μπαινω μεσα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Witcher1st είπε

Πολυ καλο το " The Wailing ", οπως και οι περισσοτερες προτασεις παραπανω. Τις εχω δει σχεδον ολες.

 

Μια ταινια που με ειχε στιγματισει παλαιοτερα ηταν το Paranormal Activity, τοτε ακομα πιστευα και φοβομουν αρκετα τα μεταφυσικο. Σε σημειο, που απο τοτε που την ειδα, ειχα να κοιμηθω χωρις προβλημα για αρκετους μηνες. Δεν αντεχα το σκοταδι..Πλεον βεβαια εχει αλλαξει η κατασταση. Αλλα παντα προσπαθω να προσηλωνομαι στην ταινια και να προσπαθω να μπαινω μεσα της.

Το paranormal activity στοιχισε μολις 15 χιλιαδες δολλαρια και εβγαζε πολλα εκατομμυρια. Σου προκαλει ενα φοβο ειδικα προς το τελος. Wailing sinister επισης τρομερα horror σιγουρα ξεχασα να τα γραψω και σιγουρα υπαρχουν και αλλα διαμαντακια εκει εξω στο horror genre. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Autopsy of Jane Doe. Την ξαναειδα μετα απο χρονια. Δεν θυμομουν οτι την ειχα δει, αλλα σιγα-σιγα αρχισα να θυμαμαι, για τα καλα! Ισως ο,τι τρομακτικοτερο εχω δει. Σιγουρα θελει καλη τηλεροαση και ακουστικα στο αυτι! 

The Collector. Οχι τερμα τρομακτικο, αλλα απο τις πιο εξυπνες παγιδες που εχω δει σε τετοιο στυλ ταινιων. Ο συλλεκτης ολα τα λεφτα. Την εχω δει 2,3 φορες. Σιγουρα θα την δω ξανα στο μελλον. Το sequel οχι τοσο δυνατο, αλλα δε το λες και κακο.

Inside. Σε κρατασει σε αγωνια σε ολη την διαρκεια. Αποκρουστικες σκηνες στο τελος. Εγκυες καλυτερα να μη το δουν.

High Tension. Πραγματικα ο,τι λεει ο τιτλος. Δε ξερω αν υπαρχει παρομοια ταινια. Υψηλη ενταση απο την αρχη μεχρι και το τελος.

Saint Maud. Περισσοτερο θριλερ, παρα horror. Εχει μια τρομακτικη σκηνη, που σε τρομαζει γιατι ειναι ξαφνικη. Επισης τα τελευταια δευτερολεπτα της ταινιας, δυσκολα τα ξεχναει κανεις, οσα χρονια και αν περασουν. 

Oculus. Εξυπνο horror με τον χρονο.

Grave Encounters. Στυλ paranormal activity με καμερα.

The Purge. Η πρωτη ταινια ισως ειναι και η καλυτερη της σειρας. 

Gerald's Game. Το οτι δε δειχνει κατι, το κανει πιο τρομακτικο απ'οτι ειναι. Σε αφηνει με ενα ερωτηματικο.

Annabelle: Creation. Νομιζω το καλυτερο απο την σειρα με την Annabelle. Ιδιαιτερη εντυπωση οι τρομακτικες σκηνες που γινονται υπο το φως του ηλιου.

Silent Hill. Αγαπημενη ταινια. Οσοι δεν εχουν παιξει το παιχνιδι, μπορει να μην τους αρεσει. Την εχω δει 3 φορες και καθε φορε μου αρεσει ολο και περισσοτερο. Το sequel οχι κατι ιδιαιτερο.

The Strangers. Ταινια που σε τρομαζει, γιατι αυτα που δειχνει, γινονται στα αληθεια.. Τυπου Funny Games και Hush.

Devil. Ουτε αριστο, ουτε κακο. Ισως πρωτοτυπο.

Martyrs. Δε νομιζω να χρειαζεται να πω κατι για την συγκεκριμενη ταινια.. 

The Crazies. Καλη ταινια για την εποχη της. Με ιο και καραντινα.

Last Shift. Καλη ταινια με μια δοκιμο αστυνομικο. Το τελος ισως ειναι λιγο αδυναμο.

Lights Out. Την εχω καλη βαθμολογια, αλλα να πω την αληθεια δεν την θυμαμαι :D. Βεβαια με James Wan σκηνοθετη, σιγουρα θα ειχα τρομαξει αρκετα. 

Shutter Island. Κορυφαια ταινια, ισως περισσοτερο θριλερ, παρα horror βεβαια.

The Descent. Απο τις καλυτερες horror ταινιες για την εποχη της. Σιγουρα στις τοπ ολων τον εποχων.

The Hills Have Eyes. Αλλη μια κλασσικη πλεον horror ταινια. Το sequel κλασσικα οχι τοσο δυνατο.

 

Και καποιες Horror ταινιες :

 

Shaun of the Dead. Οσες φορες και να την δεις, γελας. Νομιζω ειναι διαχρονικο Comedy Horror.

Tucker and Dale vs Evil 

Zombieland 

 

Συν ο,τι αλλο εχει αναφερθει παραπανω.. Δε νομιζω να χρειαζονται ιδιαιτερα λογια για ταινιες τυπου Sinister 1, The Conjuring 1, Insidious 1, Saw 1 κτλ.. 

 

Επεξ/σία από Witcher1st
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Hills have eyes εδω η original ταινια αυτη του 2006 ειναι remake. Martyrs,descent,jane doe εξαιρετικες ειδικα οι πρωτες 2. Θα τσεκαρω και καποιες απο αυτες που προτεινες. Oculus δεν εχω δει collector saint maud. Και ενα ακομα το blair witch πρεπει να ειναι καλο αν και δεν το εχω δει αλλα βλεπω ακουγετε και εχει βγει και παιχνιδι. 

https://www.imdb.com/title/tt0077681

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν εχω δει την παλια ταινια του 1977. Γενικοτερα τοσο παλιες horror ταινιες δε με εντυπωσιαζουν, περα απο ελαχιστες εξαιρεσεις. Ειδικα το Rozmary's baby δε μου αρεσε καθολου.

Το blair witch project, καλουτσικο αν σου αρεσουν ταινιες με τετοιο στυλ. Μεταφυσικο δλδ με καμερα. Και καλα αληθινη ιστορια.

Επισης, ειμαι ο μοναδικος που μπερδευω το Ring με το Ju-on; Οπως επισης τις τοσες διαφορετικες εκδοσεις που εχουν βγει και σε ιαπωνια και αμερικη.. Δεν θυμαμαι τι εχω δει.. Αν και συνηθως ξεκιναει με τις πρωτες και μετα συνεχιζω με sequel και remake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Ναι δεν εχω δει την παλια ταινια του 1977. Γενικοτερα τοσο παλιες horror ταινιες δε με εντυπωσιαζουν, περα απο ελαχιστες εξαιρεσεις. Ειδικα το Rozmary's baby δε μου αρεσε καθολου.

Το blair witch project, καλουτσικο αν σου αρεσουν ταινιες με τετοιο στυλ. Μεταφυσικο δλδ με καμερα. Και καλα αληθινη ιστορια.

Επισης, ειμαι ο μοναδικος που μπερδευω το Ring με το Ju-on; Οπως επισης τις τοσες διαφορετικες εκδοσεις που εχουν βγει και σε ιαπωνια και αμερικη.. Δεν θυμαμαι τι εχω δει.. Αν και συνηθως ξεκιναει με τις πρωτες και μετα συνεχιζω με sequel και remake.

Οχι ρε συ τελειως διαφορετικα το ju on με ringu. Τα αυθεντικα του 2000 και 1998 αντιστοιχα ειναι ταινιες που σε στοιχειωνουν. Απο remake αξιζει σιγουρα το ju on του 2004 παλι του ιδιου σκηνοθετη και το αμερικανικο ring το οποιο δεν εχω δει. 

Να μην ξεχασω και το the eye το ιαπωνικο το οποιο δεν εχω δει κακως πρεπει να ειναι κορυφη και αυτο. 

https://www.imdb.com/title/tt0325655

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, firepc είπε

Μακάρι να έσβηνε απο την μνήμη μου το The Shining (1980) και να το εβλεπα πάλι για πρώτη φορά

Για την τοτε εποχη σιγουρα θα ηταν αριστουργημα, αλλα εγω που αργησα να το δω, μολις πριν λιγα χρονια, δε μου εκανε ιδιαιτερη αισθηση. Θελω να πω, ηταν ωραιο, αλλα οχι στην τοπ λιστα μου. Εχω δει αρκετα τρομακτικοτερα.

Και το The Eye ειχα δει, αλλα εχουν περασει και 15+ χρονια, δε θυμαμαι τιποτα!! Αν και μαλλον απ'οτι βλεπω πρεπει να ειχα δει το αμερικανικο remake.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίες οι προτάσεις σας παιδιά, μπράβο. Είχα ξεχάσει ότι τα έχω δει τα περισσότερα από αυτά που γράφετε και τα υπόλοιπα μπήκαν watchlist.
Παλαιότερα έβλεπα 2 ταινίες την ημέρα. Πλέον λόγω υποχρεώσεων δεν βλέπω εκτός από τις πολύ γνωστές και "δυνατές" που βγαίνουν (τύπου Conjuring).

Προσθέτω 2-3 ακόμα.

Το εκπληκτικό για μένα It Follows που έχει 1-2 σκηνές που με στοιχειώσανε.
The Taking of Deborah Logan
Event Horizon
The Exorcism of Molly Hartley
The Visit
A Tale of Two Sisters (2003)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Για την τοτε εποχη σιγουρα θα ηταν αριστουργημα, αλλα εγω που αργησα να το δω, μολις πριν λιγα χρονια, δε μου εκανε ιδιαιτερη αισθηση. Θελω να πω, ηταν ωραιο, αλλα οχι στην τοπ λιστα μου. Εχω δει αρκετα τρομακτικοτερα.

βασικα ειναι πιο πολυ θριλερ και οχι χορορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...