Προς το περιεχόμενο

Προτεινετε Horror ταινιες!


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, kyriakidis said:

Παλιά ταινία αλλά αρκετά καλή 

The Beyond

Τσεκαρε και το The House by the Cemetery του ίδιου σκηνοθέτη (Fulci).

Επεξ/σία από Millennium
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gsarig είπε

Λαβκραφτ δεν έχω διαβάσει (ή έστω ελάχιστα), αλλά έχω δει κάμποσες ταινίες που (αυτο)προβάλλονται ως "Λαβκραφτιανές" και ενώ η γενική θεματική μου αρέσει, ελάχιστες είναι αυτές που βρήκα να ξεχωρίζουν από τη μετριότητα. 

Αυτή που μου άρεσε περισσότερο ήταν το In the Mouth of Madness, και από τις πιο πρόσφατες, το The Whisperer in Darkness που θεωρείται από τους φίλους του είδους ως η ταινία που είναι με διαφορά η πιο πιστή στο πνεύμα των πρωτότυπων ιστοριών (ειδικά στο πρώτο μισό της, ήταν πάρα πολύ καλή). Επίσης, πάει καιρό που το είδα, αλλά θυμάμαι πως είχα βρει συμπαθητικό και το Spring.  

εγώ πάλι, φανατικός των βιβλίων του , αλλά ό,τι έχω δει (κυρίψς παλιές παραγωγές), σκοτώνει το πνεύμα του βιβλίου κ μοιάζει αρπαχτή, μια φθηνοδουλειά να εκμεταλλευτεί το όνομά του.

Κάτι που συμβαίνει κ με ωραία(;) , έξυπνα, προτότυπα (για τότε) διηγήματα (όχι ποιήματα) του Edgar Allan Poe που η μεταφορά τους στην οθόνη τα καταστρέφει.

όπως (non horror , αλλά epic) ταινίες του Robert Howard κλπ, με καταπληκτικά γραμμένα βιβλία κ η μεταφορά τους στην οθόνη είναι χάλια...βλέπε τα παλιά Conan με τον Άρνολντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες ταινίες δεν είναι αυτούσιες Lovecraft αλλά είναι στο πνεύμα του Lovecraft σε βαθμό που κάλιστα θα μπορούσε να ήταν δικά του. 

Μερικά τα έχω συμπεριλάβει στην μικρή μου λίστα. Possession (1981) ας πούμε και το the mist του 2007 είναι σίγουρα εκπληκτικές ταινίες που είναι με τα μπούνια Lovecraft και πιάνουν το πνεύμα του από κάθε άποψη. 

Εχει και άλλες φυσικά αλλά πρέπει να κάτσω να κάνω λίστα και δεν μπορώ τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Yπαρχουν  πολυ καλοι ytubers  που κανουν reviews σε ταινιες  τρομου? 

εχω βρει αυτους προς το παρον

https://www.youtube.com/@GhostPirateEntertainment

https://www.youtube.com/@spookyastronauts

https://www.youtube.com/@sinistercinemareviews5420/videos

Mπορειτε να μου προτεινεται ytubers  που κανουν reviews σε ταινιες  τρομου?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Cat's Eye (1985)

Οχι τοσο γνωστη αλλα μια απο τις καλυτερες μεταφορες της δουλειας του Stephen King.

Eιναι μια ανθολογια τριων ιστοριων με συνδετικο κρικο μια γατα (ο Στρατηγος), η οποια εχει κεντρικο ρολο στην τριτη ιστορια. Επισης παιζουν και γνωστοι ηθοποιοι οπως οι Drew Barrymore και James Woods.

Tην ειχα δει πολυ παλια αλλα ανακαλυψα οτι ειχε περυσι ενα 4K remaster. Aν ειστε φαν του Κing, η σας αρεσουν οι γατες, αξιζει μια θεαση.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KilliK said:

Cat's Eye (1985)

Οχι τοσο γνωστη αλλα μια απο τις καλυτερες μεταφορες της δουλειας του Stephen King.

Eιναι μια ανθολογια τριων ιστοριων με συνδετικο κρικο μια γατα (ο Στρατηγος), η οποια εχει κεντρικο ρολο στην τριτη ιστορια. Επισης παιζουν και γνωστοι ηθοποιοι οπως οι Drew Barrymore και James Woods.

Tην ειχα δει πολυ παλια αλλα ανακαλυψα οτι ειχε περυσι ενα 4K remaster. Aν ειστε φαν του Κing, η σας αρεσουν οι γατες, αξιζει μια θεαση.

 

Aγαπημένη ταινία. Την είχα δει κάποτε όταν ήμουν μικρός στην τηλεόραση κι όταν έψαξα και βρήκα τον τίτλο, από τότε την έχω ξαναδεί άλλες 3 φορές τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/03/2024 at 18:00, Cubicolor said:

Mπορειτε να μου προτεινεται ytubers  που κανουν reviews σε ταινιες  τρομου?  

Παρακολουθω τον Dragoncurve που ειναι μεν φοβερος, αλλα επικεντρωνεται σε ταινιες με τερατα κτλ.

https://www.youtube.com/@Dragoncurve/videos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 4:20 ΜΜ, Getta Robo είπε

Παρακολουθω τον Dragoncurve που ειναι μεν φοβερος, αλλα επικεντρωνεται σε ταινιες με τερατα κτλ.

https://www.youtube.com/@Dragoncurve/videos

φιλε μου εγω απλα ρωτησα  πιοι ειναι  οι πιο   καλοι ytubers  που κανουν reviews σε ταινιες  τρομου?  και σε παλιες και σε καινουργιες  ταινιες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Cubicolor said:

φιλε μου εγω απλα ρωτησα  πιοι ειναι  οι πιο   καλοι ytubers  που κανουν reviews σε ταινιες  τρομου?  και σε παλιες και σε καινουργιες  ταινιες

 

Καλησπερα και καλο μηνα. Σου παρεθεσα εναν, αλλα επικεντρωνεται στις δυο συγκεκριμενες υποκατηγοριες ταινιων τρομου. Και σε αντιθεση με παρα πολλους αλλους που εχω δει, ειναι αντικειμενικος και με προσωπικες του αναλυσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/3/2024 στις 4:22 ΜΜ, ikaruga24 είπε

Possession (1981) ας πούμε και το the mist του 2007

Το possession, αν και είχε κάποιο ενδιαφέρον στην αρχή, μου είχε φανεί κακό και βαρετό ως το τέλος. Το mist πολύ καλό αλλά είναι ξεκάθαρα king και δεν θυμίζει σε τίποτα lovecraft πέρα απ' τα πλοκάμια.

Το in the mouth of madness είναι ένα πολύ καλό mix μεταξύ lovecraft και king. Ό,τι πιο καλό σε lovecraft-ιανό στυλ υπάρχει σε ταινία, μαζί με the thing και dagon (2001) (βασισμένο στο the shadow over innsmouth).

Τα υπόλοιπα που έχει δει, εγώ τουλάχιστον, δεν είναι καλά. Το The Whisperer in Darkness (το αγαπημένο μου διήγημα μαζί με at the mountains of madness) αν και πιστό σε πολλά σημεία, καταντάει βαρετό.

Το Color out of space (2019) παλεύεται. Θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσυπογραφω για το When evil lurks που ειπαν και καποιοι προλαλησαντες.

Και να αναφερω μια αγνωστη ταινια αλλα εκπληκτικη. Γνησιος τρομος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...