Προς το περιεχόμενο

Προτεινετε Horror ταινιες!


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζω δύο που δεν έχουν ειπωθεί.

In the mouth of madness (1994) - Στο top 10 μου. Lovecraft vibes (αλλά και King) με εμβληματικές σκηνές. Τέλεια ατμόσφαιρα. Όποιος δεν το έχει δει... ντροπή.

One cut of the dead (2017) - Δεν το θεωρώ top. Δεν είναι ακριβώς horror, είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο. Mix horror/comedy αλλά διαφορετικό από όλα τα άλλα. Δείτε το, αξίζει γενικά μόνο και μόνο για το πόσο διαφορετικό είναι. 

Επεξ/σία από SalemsLot
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SalemsLot είπε

Βάζω δύο που δεν έχουν ειπωθεί.

In the mouth of madness (1994) - Στο top 10 μου. Lovecraft vibes (αλλά και King) με εμβληματικές σκηνές. Τέλεια ατμόσφαιρα. Όποιος δεν το έχει δει... ντροπή.

One cut of the dead (2017) - Δεν το θεωρώ top. Δεν είναι ακριβώς horror, είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο. Mix horror/comedy αλλά διαφορετικό από όλα τα άλλα. Δείτε το, αξίζει γενικά μόνο και μόνο για το πόσο διαφορετικό είναι. 

Αψογος μπηκαν στο προγραμμα και οι 2 δεν τις ηξερα καθολου και δειχνουν παρα πολυ ενδιαφερον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SalemsLot είπε

One cut of the dead (2017) - Δεν το θεωρώ top. Δεν είναι ακριβώς horror, είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο. Mix horror/comedy αλλά διαφορετικό από όλα τα άλλα. Δείτε το, αξίζει γενικά μόνο και μόνο για το πόσο διαφορετικό είναι. 

Την είδα πολύ πρόσφατα και έχω να πω τα καλύτερα. Προσοχή μεγάλη σε όποιον την ξεκινήσει να μην την σταματήσει, αλλά να συνεχίσει να βλέπει. Την έχουν πάθει αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SalemsLot είπε

Βάζω δύο που δεν έχουν ειπωθεί.

In the mouth of madness (1994) - Στο top 10 μου. Lovecraft vibes (αλλά και King) με εμβληματικές σκηνές. Τέλεια ατμόσφαιρα. Όποιος δεν το έχει δει... ντροπή.

One cut of the dead (2017) - Δεν το θεωρώ top. Δεν είναι ακριβώς horror, είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο. Mix horror/comedy αλλά διαφορετικό από όλα τα άλλα. Δείτε το, αξίζει γενικά μόνο και μόνο για το πόσο διαφορετικό είναι. 

μιας και αναφερθηκε ο Sam Neil, μερικες ακομη horror/thriller ταινιες του:

Possession

Dead Calm

Omen 3: The Final Conflict

και φυσικα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Possession (1981) που πρότεινε ο @KilliK θα έλεγα και εγώ. Σχετικά άγνωστη στους πολλούς αλλά αξίζει αν σκεφτεί κάποιος ότι είναι "περίεργη" και συνδυάζει στοιχεία από Lynch, Cronenberg και Franz Kafka.

Δεν είναι τόσο "καθαρού" τρόμου βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Το Possession (1981) που πρότεινε ο @KilliK θα έλεγα και εγώ. Σχετικά άγνωστη στους πολλούς αλλά αξίζει αν σκεφτεί κάποιος ότι είναι "περίεργη" και συνδυάζει στοιχεία από Lynch, Cronenberg και Franz Kafka.

Δεν είναι τόσο "καθαρού" τρόμου βέβαια.

Tαινιάρα και πανέμορφη Adjani! Πιο πολύ ψυχολογικό δράμα το λές και μετά ταινία τρόμου. Επίσης πολλά πολιτικά μυνήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά το είδα το Possession (1981) που προτείνατε. 

Δεν μου άρεσε. Ακατανόητο, αλλά βασικά κουραστικό πολύ. Το πρώτο μισάωρο κάτι πήγε να γίνει, αν και οι αντιδράσεις των ηθοποιών μου φαίνονταν τραβηγμένες γενικά. Κάτι τραβηγμένα απ' τα μαλλιά σκηνικά, τα στοιχεία κωμωδίας, οι διάλογοι, η υπόθεση (μου έφερε στο μυαλό το πρώτο Hellraiser εδώ), δεν μου άρεσαν. Η τελευταία ώρα ειδικά μου φάνηκε ακατανόητη και πολύ κουραστική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SalemsLot είπε

Παιδιά το είδα το Possession (1981) που προτείνατε. 

Δεν μου άρεσε. Ακατανόητο, αλλά βασικά κουραστικό πολύ. Το πρώτο μισάωρο κάτι πήγε να γίνει, αν και οι αντιδράσεις των ηθοποιών μου φαίνονταν τραβηγμένες γενικά. Κάτι τραβηγμένα απ' τα μαλλιά σκηνικά, τα στοιχεία κωμωδίας, οι διάλογοι, η υπόθεση (μου έφερε στο μυαλό το πρώτο Hellraiser εδώ), δεν μου άρεσαν. Η τελευταία ώρα ειδικά μου φάνηκε ακατανόητη και πολύ κουραστική.

Επειδή δεν είναι αμιγώς horror. Θέλει να περάσει κι άλλα μυνήματα ως ταινία. Και πολιτικά, κοινωνικά αλλά και ψυχολογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Waiss είπε

Επειδή δεν είναι αμιγώς horror. Θέλει να περάσει κι άλλα μυνήματα ως ταινία. Και πολιτικά, κοινωνικά αλλά και ψυχολογικά. 

Ταινίες γύρω στη 1 ώρα και 20 λεπτά μαζί με τα credits με τζαμπ σκερς χρειαζόμαστε εμείς και όχι κοιωνικοπολιτικά μηνύματα. 🤣

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Ταινίες γύρω στη 1 ώρα και 20 λεπτά μαζί με τα credits με τζαμπ σκερς χρειαζόμαστε εμείς και όχι κοιωνικοπολιτικά μηνύματα. 🤣

Προφανώς και υπάρχουν πολλές τέτοιες ταινίες σαν αυτές που ψάχνεις, κυρίως του σήμερα. Εκείνη την εποχή αλλά και πιο παλιά, οι ταινίες horror δεν στηρίζοταν στα jumpscares, αλλά στην ατμόσφαιρα τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Waiss είπε

Επειδή δεν είναι αμιγώς horror. Θέλει να περάσει κι άλλα μυνήματα ως ταινία. Και πολιτικά, κοινωνικά αλλά και ψυχολογικά

Ναι, δεν αντιλέγω. Δεν αμφιβάλλω πως μπορεί να υπάρχει αξία. Το είδα με ανοιχτό μυαλό και δεν το κρίνω ως horror αλλά γενικά σαν ταινία. Δεν μου ταίριαξε.

3 ώρες πριν, -WISE- είπε

Ταινίες γύρω στη 1 ώρα και 20 λεπτά μαζί με τα credits με τζαμπ σκερς χρειαζόμαστε εμείς και όχι κοιωνικοπολιτικά μηνύματα

Δώστε στον λαό αυτό που ζητάει!

Spoiler

Όχι jump scares, μην πάθουμε καμιά καρδιά 😁

 

2 ώρες πριν, Waiss είπε

Εκείνη την εποχή αλλά και πιο παλιά, οι ταινίες horror δεν στηρίζοταν στα jumpscares, αλλά στην ατμόσφαιρα τους

Και καλά έκαναν. Της ατμόσφαιρας είμαι εγώ. Ευτυχώς βγαίνουν κάποια καλά ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...